Fostul episcop al Huşilor Corneliu Bârlădeanu, acuzat că a violat și agresat sexual elevi de la Seminarul Teologic, scapă de arest

de I.H.     HotNews.ro
Vineri, 5 iunie 2020, 18:28 Actualitate | Esenţial


Fostul episcop Corneliu Barladeanu
Foto: EpiscopiaHusilor.ro
Fostul episcop al Huşilor Corneliu Bârlădeanu, cercetat după ce ar fi abuzat sexual și ar fi violat elevi ai Seminarului Teologic, a fost eliberat din arest, printr-o decizie luată vineri de instanța supremă. În cazul celuilalt preot cercetat în acest dodar, arestul preventiv a fost înlocuit cu controlul judiciar. Ei au fost arestați preventiv în 22 mai, dar au contestat decizia.

Cei doi preoți au fost arestați preventiv printr-o decizie a Curţii de Apel Iaşi, au contestat decizia, iar instanța supremă le-a admis contestațiile.

În cazul preotului Sebastian Jitaru, magistrații au decis plasarea sub control judiciar pentru 60 de zile, în timp ce pentru fostul episcop al Huşilor Corneliu Bârlădeanu (Corneliu Onilă) instanța supremă nu a luat nicio măsură preventivă.

"Dispune punerea în libertate de îndată a inculpaţilor arestaţi preventiv, după cum urmează: inculpatul Jitaru Sebastian Cristi – de sub puterea mandatului de arestare preventivă nr.2/UP din 22 mai 2020 emis de Curtea de Apel Iaşi; inculpatul Onilă Cornel – de sub puterea mandatului de arestare preventivă nr.1/UP din 22 mai 2020 emis de Curtea de Apel Iaşi, dacă nu sunt reţinuţi sau arestaţi în altă cauză", este decizia instanței supreme.

Hotărârea este definitivă.

Potrivit Parchetului Curții de Apel Iaşi, fostul episcop de Huşi Corneliu Onilă este cercetat pentru "agresiune sexuală în formă continuată în dauna unei persoane vătămate minore la momentul comiterii faptei", precum şi pentru o infracţiune de "viol în formă continuată".

În dosarul preoților Corneliu Onilă și Sebastian Jitaru sunt trei victime minore, iar una dintre ele a fost abuzată de ambii preoți, potrivit referatului procurorilor cu propunere de arestare.

Dosarul în care Jitaru și Onilă sunt cercetați pentru agresiune sexuală a fost redeschis în anul 2019, după ce, anterior, acuzațiile fuseseră clasate de anchetatori. De altfel, cei doi sunt protagoniștii unui alt dosar, deschis în urmă cu trei ani, atunci când Jitaru, alături de alți doi preoți, l-au șantajat pe fostul episcop de Huși. Ei au spus că vor face publice imagini în care Onilă apare întreținând relații sexuale cu o persoană despre care se crede că era un elev de la Seminarul Teologic Huşi, actualmente preot într-o parohie din judeţul Vaslui. Jitaru și cei doi complici ai săi au fost condamnați pentru faptele de șantaj. Pentru această faptă, Sebastian Jitaru, fost preot arhimandrit la Catedrala Episcopală Huşi, îşi ispăşeşte pedeapsa în Penitenciarul Vaslui.

Actualul dosar penal în care Onilă și Jitaru au fost arestați preventiv a fost deschis de Parchetul Curții de Apel Iași ca urmare a investigațiilor Să fie lumină publicate în ultimul an.

Corneliu Onilă a fost episcop de Huşi până în august 2017.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4915 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    Si va primi (Vineri, 5 iunie 2020, 18:53)

    Milka Man [utilizator]

    o pedeapsa cu suspendare...ca asa se intampla in Romania cu smecherii mana in mana cu judecatorii...
  • +10 (14 voturi)    
    Justitia in RO... (Vineri, 5 iunie 2020, 19:13)

    ggiiggii [utilizator]

    o gluma proasta.
    Sunt mai interesati de beneficii si de pensii speciale decat sa aplice legea.
    De ce ii mai arestati in primul rand...si asa le dati drumu la smecheri( doar fraierii stau in arest).
    De ce nu ii achitati direct...sau mai bine ascundeti dosarul pana se claseaza.
    • +3 (5 voturi)    
      Judecatorii romani (Vineri, 5 iunie 2020, 20:00)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      se prefac doar ca lucreaza pentru a justifica salarii si pensii imense. Oricum , nimeni nu le cere sa isi justifuce averile si petrecerile cu interlopi si politicieni pentru nu isi scoate corb la corb ochii...As vrea sa vad procese publice, cu jurati, ca in SUA...Iar pedepsele cu suspendare sa se dea exclusiv pt fapte marunte de genul nu ai platit o amenda sau ai spart un geam...Faptele care presupun vamatarea unei persoane ar trebui pedepsite cu inchisoare cu executare. inclusiv uciderea altora in accidente rutiere...Chiar, poate cei de la hotnews.ro reusesc sa faca rost de niste datre interesante: cati din cei cere au omorat oameni in accidente rutiere au fost condamnati la pedepse cu executare?
  • +11 (13 voturi)    
    rusine (Vineri, 5 iunie 2020, 19:23)

    Ademordna [utilizator]

    Josnica justitie pentru dosnici violatori.
  • +8 (14 voturi)    
    Mizerabila tara (Vineri, 5 iunie 2020, 20:33)

    andm [utilizator]

    Doi jegosi si complicii lor scapa de acuzatia de a molesta niste copii. Probabil biserica ca si-n alte situatii crede ca poate ascunde sub pres mizeriile slujbasilor. Sa nu se mire apoi ca oamenii se feresc sa-i calce pragul, chiar si in nevoie, pentru ca ce se intampla acolo nu are de a face cu credinta ci doar cu o precupeteala de functii si de "bule" pe care le dau contra cost unor tampiti care cred ca dupa o viata in pacat in schimbul catorva lei si lumanari cumparate de la episcopie (chestiune obligatorie) pot sa-si cumpere un loc Rai. Dar dincolo de latura religioasa sa nu uitam ca aceste scursuri sunt "profesori". Nu am vazut nicaieri luandu-se in calcul aceasta circumstanta agravanta. Asa ca dragi parinti crestini, inainte de a lasa popa sa dea impartasanie copilului vostru cu aceeasi ligurita aruncati un ochi si vedeti comportamentul lupului in blana de oaie. Din pacate sunt cam multi. Am trait si o experienta trista la o manastire cunoscuta. In vreme ce popa ghid ne explica noua parintilor cate in luna si-n stele a inceput sa-mi mangaie copilul. La inceput am crezut ca incearca o apropiere dat fiind un loc in care copilul nu se simtea foarte confortabil (copilul meu avea 8 ani atunci). Insistenta lui si privirea libidinoasa a facut-o pe sotia mea sa-i spuna sa nu ne mai atinga copilul. El mirat ne spune imperturbabil ca suntem un soi de eretici si copilul nostru nu se poate apropia de cele sfinte avand o asemenea atitudine. Mi-a venit sa-i crap capul in secunda urmatoare dar am preferat sa plecam invocand in gand cele mai negre injuraturi. Asa ca dragi crestini faceti ce spune popa nu ce face popa.
    • -2 (10 voturi)    
      Sa nu bagam toata tara (Vineri, 5 iunie 2020, 22:34)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui andm

      in mizeriile care privesc doar biserica! Popi pedofili sunt si la Vatican si peste tot in lume! cred ca este o legatura in creierul bolnav al acestor nenorociti... pedofilia atrage rolul de popa... Tarisoara noastra poate fi blamata de multe, dar nu ar trebui identificata cu Bb.o.r.! Dar poate ar fi mai constructiv sa ne uitam la noi insine, sa gasim lucruri prin care putem imbunatati situatia, in schimbul denigrarii! Pt ca ce este tara in cazul de fata, de cat o multime de oameni! Nu muntii violeaza copii, nu raurile iau spaga, nu copacii se urca beti la volan...! Haideti sa incercam mereu sa facem lucrul corect, oricat de mic ar fi el! asa ne vom forma un obicei, iar acesta va duce la o transformare a Romaniei!
      p.s.
      Ti-am dat un plus pt comentariu, desi nu am fost de acord cu ideea scrisa la subiect.
    • -5 (5 voturi)    
      Trezeste-te! (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 8:26)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui andm

      Pai tocmail tu ai zis ca popa ti-a zis sa lasi copilul la “magaiat”. Si totusi n-ai facut ce ti-a zis popa! Nu mai fi atat de idiot sa mai sustii asa ceva, “fa ce zice popa”!
    • -3 (5 voturi)    
      N-ai dreptul sa te plangi! (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 8:56)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui andm

      Ai observat o fapta condamnabila si tot ce ai facut e sa pleci cu coada intre picioare si sa dai sfaturii “crestinilor” sa asculte de popi. De ce nu te-ai plans politiei de comportamentul calugarului, sau macar staretului? De ce n-ai dat numele manastirii macar, ca sa stie si altii si sa aiba grija cand merg pe acolo cu copiii? Esti un las prapadit si un prost! N-ai dreptul sa te plangi!
    • -2 (4 voturi)    
      Si ce pampalau esti! (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 10:20)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui andm

      Nevasta ta a aparat copilul, tu ai tacut pe tine! Nu esti barbat, nu esti tata! Nevastata si-a ales prost barbatul! Nu te supara daca divorteaza sau te inseala!
      • 0 (2 voturi)    
        .... amice .... (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 12:26)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Iar n-ai luat tabletele.
        • -2 (2 voturi)    
          Ma enerveaza la culme pampalaii! (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 13:35)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

          Ce barbati are tara asta? Sper sa nu ajungem vreodata la vreun razboi ca suntem f...ti cu “barbati” ca el!