Dorneanu, despre șeful DNA: Nu am înţeles care este misiunea dânsului / Trebuie să aplice legea și deciziile CCR

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 3 iunie 2020, 15:41 Actualitate | Esenţial


Valer Dorneanu
Foto: Agerpres
Preşedintele Curţii Constituţionale, Valer Dorneanu, îi dă replica șefului DNA, Crin Bologa, care a afirmat recent că dezincriminarea parţială a abuzului în serviciu, în urma unei decizii a CCR, a făcut ca DNA să dea soluţii de clasare în aproape 800 de dosare cu prejudicii de sute de milioane de euro. Dorneanu îl ironizează pe Bologa și susține că "DNA trebuie să aplice legea şi trebuie să aplice şi deciziile Curţii Constituţionale, nu să le comenteze".

Reacţia lui Valer Dorneanu vine după ce Crin Bologa a afirmat recent că dezincriminarea parţială a abuzului în serviciu, în urma unei decizii a CCR, a făcut ca DNA să dea soluţii de clasare în aproape 800 de dosare cu prejudicii de sute de milioane de euro, cauze care ar fi ajuns la judecată.
  • "Deşi apreciez calităţile profesionale, greutatea funcţiei, care cad pe umerii dumnealui, nu am înţeles care este misiunea dânsului. Misiunea dânsului este să-şi mobilizeze procurorii ca să-şi exercite în bune condiţiuni de performanţă (...) activitatea, cum îşi propune fiecare, sau altă misiune? Are o misiune de a califica activitatea Curţii Constituţionale? De a pune în discuţie deciziile Curţii Constituţionale? De a le comenta şi chiar de a contesta dispoziţii legale?
  • Eu ştiu că deciziile noastre sunt obligatorii pentru toată lumea, chiar şi pentru dumnealui. Eu ştiu, de asemenea, că această instituţie trebuie să aplice legea şi trebuie să aplice şi deciziile Curţii Constituţionale, după cum trebuie să aplice şi deciziile Înaltei Curţi de Casaţie, nu să le comenteze.
  • Cu privire la prejudiciu, (...) eu l-aş întreba: cum o să clasifice acele pagube care vizau infracţiuni pentru care Înalta Curte a pronunţat achitarea? Unde o să treacă acele mari prejudicii, că e vorba de infracţiuni foarte grave, la ce categorie?", a declarat Dorneanu, miercuri, pentru Agerpres.
El a susținut că sunt autorităţi care "au un obicei" de a redirecţiona critici, opinii negative despre activitatea unei instituţii către Curtea Constituţională, "care e mai lipsită de putere şi de influenţă".

"Nu sunt foarte îngrijorat, pentru că eu ştiu despre corpul procurorilor că reprezintă oameni profesionişti, de elită. (...) Am încredere în ei", a adăugat Dorneanu.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24244 vizualizari

  • +28 (34 voturi)    
    mda... (Miercuri, 3 iunie 2020, 15:47)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    Dorneanu este un mascarici comunist...
    • +21 (25 voturi)    
      Își face datoria până la capăt (Miercuri, 3 iunie 2020, 17:07)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      pt cei care l -au numit!
      Pt asta primește și pensie și salariu.
      Stie cineva cât?

      Și când te gândești că NU sunt bani pt a mări la 2-3 milioane de amărâți pensia de la 1000 lei la 1400 lei!
      • +9 (13 voturi)    
        Intrebare: (Miercuri, 3 iunie 2020, 22:14)

        OviCti [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        Tu esti constient ca pe legea actuala mosita de PZD si Dorneanu ar lua marire tot de 40 la suta?
        Doar ca la el plecarea nu e de la 1.000 ci de 33.000 lei pe luna. Deci marirea lui ar fi de peste 13.000 lei?
        Buna lege, nu?
  • +23 (27 voturi)    
    Lol (Miercuri, 3 iunie 2020, 15:57)

    mitg [utilizator]

    Juristul lui dedi ca de obicei face pe sclavul.
  • +25 (29 voturi)    
    Frustrant (Miercuri, 3 iunie 2020, 15:58)

    Martinezu [utilizator]

    Si strigator la cer. sa aduni probe despre furturi si infractori si CCR sa ii scape dintr-un click.
    De ce? Pentru ca si in CCR sunt aceiasi infractori, doar ca au colegi in parlament .
    Sustinere/colaborare reciproca, pe spinarea fraierilor.
  • +27 (31 voturi)    
    Mama voastră de comuniști (Miercuri, 3 iunie 2020, 15:59)

    TurmentatuTheThird [utilizator]

    Voi nu lucrați pentru cetățeanul român comun, ăsta care se duce la serviciu, muncește și apoi vrea o țară normală. Voi lucrați pentru ăia care vor doar să fure și pe urmă să-ți scoateți nevinovați prin metoda:"Noi avem dreptate, voi faceți ce spunem noi"! Deși CEDO v-a dat peste nas, voi o continuați pe a voastră. Un pic de bun-simț nu aveți. Tot ce vă doresc e ca la un moment dat să culegeți ce ați semănat!
    • +13 (17 voturi)    
      Esti prea finuț cu ăștia! (Miercuri, 3 iunie 2020, 17:12)

      Barthales [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

      CEDO le-a dat peste bot, nu peste nas.
  • +23 (27 voturi)    
    Adica (Miercuri, 3 iunie 2020, 16:01)

    fuscustm1 [utilizator]

    "mucles !" eu sunt dumnezeu Dorneanu si orice spun eu e sfant, chiar daca altii imi arata ca am gresit!
  • +24 (28 voturi)    
    cata nesimtire (Miercuri, 3 iunie 2020, 16:06)

    varavara [utilizator]

    la acest dorneanu.
    De altfel trasaturile de baza ale psd-ului, in afara de furt care este de baza, sunt demagogia, minciuna, ipocrizia si tupeul.
    Astia fura de sting dar se uita in ochii tai si te acuza pe tine de furt.
  • +21 (25 voturi)    
    chiar asa ? (Miercuri, 3 iunie 2020, 16:12)

    sareta [utilizator]

    L-am fi crezut daca si pentru Parlamentari ar fi avut curajul sa le ceara acelasi lucru : sa respecte Decizia CCR din 2012 (zicea acest sef ca Deciziile lor ar fi GENERAL OBLIGATORII) , cu privire la numarul de 300 parlamentari ! Altfel nu poate fi crezut in ceeace ne povesteste. Iar seful DNA precis are dreptate.
  • -21 (23 voturi)    
    Crin Bologa (Miercuri, 3 iunie 2020, 16:15)

    Ibit [utilizator]

    Pai ce sa faca seful DNA ?
    Ce face si cel care l-a numit in functie .
  • +25 (31 voturi)    
    Ne rad in fata (Miercuri, 3 iunie 2020, 16:21)

    kendf [utilizator]

    Ciocul mic de la acest pesedist slugarnic. Ati distrus justitia nemernicilor. In locul coruptilor scapati de puscarie ar trebui sa mergeti voi acolo.
  • +24 (30 voturi)    
    politrucul asta nenorocit (Miercuri, 3 iunie 2020, 16:21)

    ccc745 [utilizator]

    are tupeu, nu gluma. Trebuie sa scapam cumva de jegosii astia care s-au cocotat peste tot
  • -15 (19 voturi)    
    nu doar "replica ii dă, (Miercuri, 3 iunie 2020, 16:22)

    victor L [utilizator]

    ci o lectie si o scatoalca.
    • +14 (18 voturi)    
      Lectie de ce ? (Miercuri, 3 iunie 2020, 19:34)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      De crasa incompetenta de lichelism si marsavie Mai rar un individ atat de toxic ca Dorneanu
  • +21 (27 voturi)    
    catuse pentru Dorneanu (Miercuri, 3 iunie 2020, 16:26)

    emtec [utilizator]

    pegra PSD a eliberat toti borfasii, violatorii si coruptii. Misiune indeplinita.
  • +20 (26 voturi)    
    Mare nenorocit Dorneanu asta! (Miercuri, 3 iunie 2020, 16:26)

    Beer-gummy-bear [utilizator]

    Un caracter slinos care imi aduce aminte de Martin Borman!
  • +16 (24 voturi)    
    Mde, unii mai prostuti inteleg mai greu. (Miercuri, 3 iunie 2020, 16:39)

    Excelsior [utilizator]

    Dar noi am inteles misiunea politicienilor PSD in blana de oaie din CCR!
  • +21 (27 voturi)    
    Asta e cenzura in toata regula (Miercuri, 3 iunie 2020, 16:39)

    aurel.manea [utilizator]

    cum adica seful DNA nu are voie sa-si exprime opinia? Da ce ma am ajuns dictatura lui Dorneanu?
  • +32 (40 voturi)    
    I can't breath!!! (Miercuri, 3 iunie 2020, 16:41)

    PuieMonta007 [utilizator]

    I can't breath!!!
    Lasa'ne sa fim oameni normali. Du'te la Moscova si lasa'ne
  • +27 (31 voturi)    
    D-le Dorneanu, (Miercuri, 3 iunie 2020, 16:46)

    asavreau [utilizator]

    Care este misiunea noastră, a românilor ai înțeles?Noi am înțeles că misiunea d-ta la CCR este să favorizezi infractorii.
  • +17 (19 voturi)    
    Ciuma (Miercuri, 3 iunie 2020, 17:14)

    Akylas [utilizator]

    Tovarasul Dorneanu VREA ca toata lumea sa respecte deciziile lui si ale complicilor lui de la Circul de Stat (pe care ei il numesc simbolic CCR) !!! Cine nu se supune - dispare (probabil)....
  • +15 (19 voturi)    
    Ragulamentar, (Miercuri, 3 iunie 2020, 18:08)

    mescaline [utilizator]

    Seful DNA reprezinta institutia in raport cu orice persoana juridica sau fizica.

    Pe langa darea de seama anuala la care este obligat fata de CSM si Ministrul Justitiei, o explicatie asupra activitatii Directiei data contribuabilului- care plateste si salariile CCR btw.- e chiar oportuna si act de normalitate.
    • +11 (15 voturi)    
      Dl.DORNEANU (Miercuri, 3 iunie 2020, 19:37)

      Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui mescaline

      este alergic la normalitate.
  • +12 (16 voturi)    
    DNA sa aplce.... (Miercuri, 3 iunie 2020, 19:18)

    Bradisor [utilizator]

    iar CCR sa emita decizii care favorizeaza hotii si aduc prejudicii imense statului care le aigura salarii grase si pensii nesimtite
  • +12 (16 voturi)    
    Putem sa spunem (Miercuri, 3 iunie 2020, 19:34)

    Bradisor [utilizator]

    tot e vrem ca nu le pasa si isi vor duce la indeplinire ordiinile date de cei care i-au plantat acolo.
    Pina ce oamenii normali la cap nu vor iesi masiv la vot pt.alegerea unui Parlament capabil sa modifice radica lConstitutia nu vom scapa de actuala CCR .
  • +11 (13 voturi)    
    Comentariile de pe aici (Miercuri, 3 iunie 2020, 21:14)

    kokos [utilizator]

    sunt din filmul "cainii latra , ursul trece" . Pe cand un protest in fata ccr? Pe cand un bombardament cu oua si rosii in masinile javrelor din ccr?
  • +2 (4 voturi)    
    Ironie (Joi, 4 iunie 2020, 11:30)

    Mircea11 [utilizator]

    Ce l-as mai ironiza fata in fata pe acest netrebnic numit Dorneanu !