Șeful diplomației UE, despre moartea lui George Floyd: Un abuz de putere. Facem apel la detensionarea situației

de DG     HotNews.ro
Marţi, 2 iunie 2020, 14:20 Actualitate | Esenţial


Josep Borrell
Foto: Ministry of the President. Government of Spain
Șeful diplomației europene, Josep Borrell, a declarat marți că, la fel ca poporul american, europenii sunt ”șocați și consternați” de moartea lui George Floyd, aceasta fiind rezultatul unui ”abuz de putere”, relatează Associated Press.

Înaltul însărcinat pentru afaceri externe le-a spus reporterilor că forțele de ordine nu trebuie să utilizeze poziția și mijloacele pe care le au la dispoziție în felul în care s-a întâmplat în ”nefericitul” caz al lui George Floyd care a murit asfixiat după ce patru polițiști l-au imoblizat la pământ și unul dintre ei i-a presat gâtul cu genunchiul, deși victima striga că nu mai poate respira.

Oficialul european a mai declarat că Europa susține ”dreptul la protest pașnic, dar, în același timp condamnăm violența și rasismul de orice fel, și, cu siguranță, facem apel la detensionarea” situației din SUA.

“Avem încredere în capacitatea americanilor de a-și uni forțele, de a vindeca națiunea și de a gestiona aceste probleme în vremuri dificile. (...) Orice viață contează. Viața celor de culoare contează și ea”, a mai declarat Borrell.

Mitinguri de solidarizare cu protestatarii anti-rasism din SUA au avut loc în aceste zile în mai multe orașe din lume, inclusiv în Europa, printre acestea numărându-se Londra și Paris. ​








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















881 vizualizari

  • -8 (30 voturi)    
    De ce sunt „șocați”? (Marţi, 2 iunie 2020, 14:26)

    prec [utilizator]

    Mai degrabă i-ar șoca vandalismul „protestatarilor”.
    • -9 (21 voturi)    
      ironic e (Marţi, 2 iunie 2020, 15:26)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui prec

      ca protestele din cauza protestelor "anti-violenta" mor mai multi oameni deat din cauza crimei politiei....
      sa nu mai vb. de pagube materiale, economie etc etc
  • -1 (25 voturi)    
    mda (Marţi, 2 iunie 2020, 14:31)

    adrian_rolland [utilizator]

    Ca idee, in Romania anului 2019 o zdreanta umana a dat cu spray o persoana incatusata. Aceea persoana a decedat, autopsia oficiala aratind ca acest lucru s-a intimplat din cauza zdrentei..

    NIMENI de la UE nu s-a sinchisit pentru romanasul nostru!
    • +12 (18 voturi)    
      nimeni din Romania nu s-a sinchisit (Marţi, 2 iunie 2020, 15:16)

      nitro [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      cei din UE nici nu au auzit daca aici stam toti ca niste mamaligi. Cei din SUA au aversiune fata de abuzul autoritatilor si nu se lasa calcati pe cap ca niste sclavi.
    • -5 (29 voturi)    
      nu intelegi (Marţi, 2 iunie 2020, 15:23)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      decedatul de la noi e alb... deci da-l dracu!
  • -10 (30 voturi)    
    borel (Marţi, 2 iunie 2020, 14:36)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    in buna traditie ue, borel are o biografie de comunist adevarat. La fel ca predecesoarea lui, utecista devenita comunista, degraba varsatoare de lacrimi, mogherini.
  • -12 (34 voturi)    
    bai frate (Marţi, 2 iunie 2020, 15:01)

    Point [utilizator]

    de cand un parlit de birocrat are ceva de spus in treburile interne ale unui stat fie el si congo bolongo?
    sa nuumesti ce se intampla in murica acum ''drept la protest pasnic'' e moartea neuronului insingurat!
    saaaaaauu poate ne spune domnia sa cine dracului organizeaza si sustine protestele spontane de solidaritate care au loc in iuropa.
    hehe,antirasismul asta se pare e ca bine organizat si sare la gatul oricui cand e bine dresat.
    btw,nea iosep,poate ne spui mata cum e cu drepturile omului in china...cum?nu te bagi?iti pierzi painea?
    • -13 (21 voturi)    
      Treaba asta cu buna organizare e veche. (Marţi, 2 iunie 2020, 15:38)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Point

      Te-ai gandi ca Europa cu zeci de servicii de Inteligenta le-ar da de capat, dar nu, e un mister.
  • -13 (33 voturi)    
    Papusile (Marţi, 2 iunie 2020, 15:05)

    briciu [utilizator]

    De la Brussell doar niste stersi pe creier,
    Astia traiesc in lumea lor fara sa vada realitatea
    Azi daca spui un adevar verde in fata toata lumea te condamna e mai placut sa asculti minciuni !
  • +14 (28 voturi)    
    rau a ajuns America sub Trump (Marţi, 2 iunie 2020, 15:13)

    nitro [utilizator]

    e nevoie sa-i fie amintite regulile democratiei ca in cazul unor tari precum China sau Rusia.
  • -12 (28 voturi)    
    asta are lag?! (Marţi, 2 iunie 2020, 15:22)

    liviu_ [utilizator]

    sau nu au vazut ce violente au facut americanii la protestele anti-violenta?!
  • -10 (24 voturi)    
    PS: (Marţi, 2 iunie 2020, 15:22)

    liviu_ [utilizator]

    dar de albii omorati de politie aiurea in SUA d c nu protesteaza nimeni?! intreb si eu...
    • -9 (21 voturi)    
      Il mai tii minte pe ala care isi tragea pantalonii (Marţi, 2 iunie 2020, 16:00)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Impuscat pentru ca nu a putut urma indicatiile de "Simon said" ale SWAT. Dar cred ca era alb deci nu se pune.
      https://en.wikipedia.org/wiki/Shooting_of_Daniel_Shaver
      • +11 (17 voturi)    
        nu orice crima motivata de ura rasiala (Marţi, 2 iunie 2020, 17:27)

        delco [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        In cazul lui Floyd asa a fost.
        • -8 (12 voturi)    
          Dovada fiind? (Marţi, 2 iunie 2020, 22:46)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui delco

          Ai simtit asta in urina? De unde ai tras concluzia rasismului?
          • +3 (3 voturi)    
            Statisticile (Miercuri, 3 iunie 2020, 10:11)

            qbic [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            Dovedesc ca persoanele de culoare sunt ucise in mai mare masura decat caucazienii..
            • -1 (3 voturi)    
              De catre oameni de culoare. (Miercuri, 3 iunie 2020, 13:37)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui qbic

              Daca te uiti la omor in general. Apoi daca insisti pe omor din partea fortelor de ordine. Da, dar au si cea mai mare parte din infractiuni. Daca nu joci nu castigi.
              • +1 (1 vot)    
                Amesteci statisticile (Miercuri, 3 iunie 2020, 14:47)

                qbic [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                Cazurile alea nu au legatura cu rasismul, eu vorbesc de cazurile in care politia actioneaza. Cauzele infractionalitatii sunt legate de istoria lunga in care au fost persecutati si marginalizati, ceea ce creeaza conditiile propice pentru actiuni antisociale. Trebuie integrati si trebuie combatut rasismul sistemic.
                • 0 (0 voturi)    
                  Anul trecut au fost asa. (Miercuri, 3 iunie 2020, 16:34)

                  Lok [utilizator] i-a raspuns lui qbic

                  28 de americani neinarmati omorati de politie. 19 albi, 9 negri. Asta nu e o statistica sunt cifrele pe 2019.
  • +8 (30 voturi)    
    SUA nu mai e stat democratic (Marţi, 2 iunie 2020, 15:40)

    lavru [utilizator]

    E un regim autoritar de extrema dreapta. Trump e adeptul suprematiei albe.
  • +11 (23 voturi)    
    Borell il ia de urechi pe Trumpel (Marţi, 2 iunie 2020, 16:22)

    demetru [utilizator]

    Sa se pregateasca cu declaratia pentru cazul in care Trumpel nu va recunoaste rezultatul alegerilor si va refuza cedarea puterii.
    • +10 (18 voturi)    
      Nu ar mai fi o surpriza (Marţi, 2 iunie 2020, 17:01)

      This_User_Is_Real [utilizator] i-a raspuns lui demetru

      La ce tampenii face Trump nici nu ar mai fi o surpriza sa nu isi recunoasca infrangerea, in cazul unei victorii a lui Biden. Incredibil ce rau a ajuns SUA...rade toata planeta de bufonul portocaliu.
    • -1 (9 voturi)    
      Îți imaginezi prea multe... (Marţi, 2 iunie 2020, 17:10)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui demetru

      Deocamdată mai e ceva până la alegeri. Și încă nu e sigur că nu va câștiga tot Trump. Până la pandemie, Trunmp era aproape sigur că va mai câștiga un mandat. Acum nu mai e așa de sigur. Dar nici nu văd să aibă un contracandidat serios.
      Așa bufon cum e, totuși are șanse să câștige.
      Iar ca să nu cedeze puterea, nici nu se pune problema. USA nu este Rusia și nici nu va fi vreodată. dacă ar fi fost Rusia, nici proteste din astea nu ar fi avut loc, chiar cu abuzuri mai mari ale poliției.
  • -11 (15 voturi)    
    Sa faca ceva ... (Marţi, 2 iunie 2020, 18:29)

    Gigi Kent [utilizator]

    Sa faca ceva Parlamentul European. O sesiune speciala in care sa fie condamnta "violenta" fortelor de ordine. Dau cu gaz in manifestantii pasnici antirasisti. La fel de pasnici cum au fost si manifestantii din August 2018 - Romania. Pai ce … despre SUA nu se poate discuta in Parlamentul European?