VIDEO Desfășurare de forțe în SUA: Imagini neobișnuite cu vehicule militare în apropiere de Casa Albă

de DG     HotNews.ro
Marţi, 2 iunie 2020, 9:35 Actualitate | Esenţial


Casa Alba
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Vehicule militare au fost surpinse în apropiere de Casa Albă, relatează CNN. Desfășurarea de forțe militare, o scenă parcă desprinsă din filmele americane, are loc în contextul în care președintele american Donald Trump a cerut fermitate guvernatorilor și a amenințat că va dispune intervenția armatei pentru a pune capăt revoltelor care au izbucnit după moartea lui George Floyd.



De altfel, forțele de securitate au intervenit luni seara și au aruncat cu gaze lacrimogene și gloanțe de cauciuc în protestatarii pașnici din zona Casei Albe pentru a degaja perimetrul și a-i permite președintelui Donald Trump să meargă, pe jos, la Biserica ST John.

Pe de altă parte, pe lângă manifestanți pașnici, demonstrațiile au fost marcate de noi violențe și acte de vandalism atât în Los Angeles, cât și în New York, dar și în alte orașe americane, în ciuda instituirii stării de asediu.

Deși a condamnat violențele și actele de distrugere, contracandidatul democrat Joe Biden l-a acuzat pe Trump că folosește armata împotriva poporului american.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7813 vizualizari

  • +7 (23 voturi)    
    ca sa-i descurajeze pe manifestanti (Marţi, 2 iunie 2020, 9:56)

    Trabucodonosor [utilizator]

    Am trait asa ceva la Timisoara, in 18-19 decembrie 89 - dupa confruntarile de sambata si duminica (16-17) luni si marti patrulau TAB-urile si camioanele militare prin oras.
    • -1 (19 voturi)    
      ma indoiesc (Marţi, 2 iunie 2020, 11:38)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui Trabucodonosor

      vrei sa te dai interesant, dar nu exista paralela.
  • +8 (28 voturi)    
    doar doua surse (Marţi, 2 iunie 2020, 10:09)

    victor L [utilizator]

    de informare din SUA are presa romaneasca: NYT si CNN.
    Doar atit sa existe in SUA?
    • +2 (14 voturi)    
      shht (Marţi, 2 iunie 2020, 11:39)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui victor L

      las-o asa, ca nu o sa te mai vezi de minusuri.

      Romanul a intrat la o idee si numai pe aia o cauta... ii zice confirmation bias ;)
      • +3 (9 voturi)    
        c'moon (Marţi, 2 iunie 2020, 14:01)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

        Dai cu concepte d'astea grele in turma? ;) :D
    • +3 (5 voturi)    
      cand si cand, (Marţi, 2 iunie 2020, 13:16)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      wapo
  • +1 (21 voturi)    
    Republicanii sunt niste lasi (Marţi, 2 iunie 2020, 10:11)

    emil bobu [utilizator]

    Asa si GW Bush a fugit cu avionul pe 11 septembrie, aparat de 50 de avioane de vanatoare.
  • 0 (4 voturi)    
    Ei, uite. p'asta cu demonstrantii pasnici... (Marţi, 2 iunie 2020, 18:23)

    Observator roman [utilizator]

    ...n-o mai cred!
    Este evident ca exista diferite incercari de manipulare (si nu numai politica). Oricat as fi de indignat, intr-o situatie ca cea in care se gaseste America, AS STA ACASA! Altfel... ofer doar oportunitati contra tarii mele pescuitorilor in ape tulburi.
    P.S. Evident ca Trump e idiot. Dar una-i una, alta-i alta...