VIDEO Trump acuză China de violarea tratatelor internaționale și anunță eliminarea statutului privilegiat pentru Hong Kong

de DG     HotNews.ro
Vineri, 29 mai 2020, 22:27 Actualitate | Esenţial


Donald Trump
Foto: REX / Shutterstock Editorial / Profimedia
Președintele american Donald Trump a acuzat China de încălcarea obligațiilor asumate prin tratatele internaționale ca urmare a impunerii noilor legi ale securității în Hong Kong și a anunțat că provincia nu mai are suficientă autonomie pentru a beneficia de un tratament special din partea administrației americane.

Într-o conferință de presă susținută vineri, la Casa Albă, președintele american a anunțat că a dispus ca administrația sa să demareze procesul de eliminare a privilegiilor acordate Hong Kong-ului, ca urmare a ultimelor decizii ale Chinei.

De asemenea, potrivit Reuters, Trump a declarat că SUA vor lua măsuri pentru sancționarea demnitarilor din Hong Kong care au făcut posibilă acțiunea Chinei.



Parlamentul Chinei a aprobat joi noua legislație privind securitatea ce va fi impusă în Hong Kong și va introduce infracțiunea de subminare a autorității Beijingului. Decizia vine după ce sute de protestatari au fost arestați miercuri în Hong Kong.

Rezoluția privind noua legislație, care trebuie să îndeplinească și procedurile formale de la vârful conducerii Chinei, este văzută de mulți ca sfârșitul unei epoci în care Hong Kong-ul a reușit să își păstreze autonomia față de regimul comunist de la Beijing, beneficiind de un statut aparte.

De altfel, până la izbucnirea pandemiei de coronavirus, provincia autonomă a fost zguduită încă de anul trecut de luni de proteste masive declanșate de o altă lege care permitea extrădarea în China.

În același timp, legislația este văzută ca un semnal că autoritățile chineze își vor instala, în premieră, propriile agenții de securitate în zonă.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10036 vizualizari

  • -25 (45 voturi)    
    Trump is on a roll today (Vineri, 29 mai 2020, 22:33)

    Nyk1 [utilizator]

    A combătut nu doar inamicii externi ai US, ci și pe cei interni!
  • +7 (37 voturi)    
    show time! (Vineri, 29 mai 2020, 22:47)

    ..13 [utilizator]

    I don't buy!

    Thanks
  • +6 (44 voturi)    
    ma scuzati (Vineri, 29 mai 2020, 22:54)

    ..13 [utilizator]

    Dar parca a fost inmormantarea lui Trump - asa mergeau oficialii din Administratie la urma.

    Bai baiete - rau s-a ajuns.
    Pacat! Mare Pacat!
  • +5 (49 voturi)    
    In sfarsit... (Vineri, 29 mai 2020, 23:14)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Visez momentul asta de ani de zile...mai uit cu uimire cum spalati pe creierele consumatorismului, al lipsei de grija pentru noi si viitorul nostru, al vietii ieftine si proaste am incurajat china sa ajunga unde a ajuns. Stiau cu totii cum furau IP-uri, cum produceau prost, cum exploatau oameni, cum era condus de un regim totalitar. Totii liderii lumii se inhaitau cu ei la afaceri, la dolce vita. Dezgustator. Cand explicam vanzatorilor din magazine ca ma intereseaza unde sunt lucrurile produse pentru ca refuz sa cumpar din China se uitau la mine ca la extraterestru. Le explicam ca intr-o zi toata bunastarea noastra va fi "dumped" de salariile alora, de lipsa de drepturi, beneficii, pensii, de munca 20 ore pe zi. Nu intelegeau nimic, ei credeau in superficialitatea lor ca sunt sarit de pe fix. China devine astazi tot mai mare, mai puternica si mai dominatoare. Pentru cei care au trait in regimuri opresive de tipul chinez asta e absolut nu o alternativa de imbratisat. Bravo Trump...oricine ar fi facut acest discurs istoric ar fi avut acelasi BRAVO de la mine.Sper sa inceapa si un razbel sa le ia banutii si sa le mai erodeze dominatia.
    • +12 (26 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 30 mai 2020, 0:49)

      [anonim] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

    • -10 (22 voturi)    
      tare (Sâmbătă, 30 mai 2020, 5:21)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      m-am logat special pentru a iti da like!
    • +5 (9 voturi)    
      si eu am patiti tot la fel cand (Sâmbătă, 30 mai 2020, 14:15)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      Am refuzat sa cumpar Huawei si am explicat si de ce.

      Se uita reprezentatul Vodafone la mine ca la o specie venita de pe o alta planeta- i-am explicat logic, i-am dat exemple - dont care - el avea plan de vanzare...

      Bai baiete sa nu poti sa gasesti alt modul decat Huawei??? Suntem chiar asa de imbecili europenii de nu putem sa facem o chestie ca aia???

      Insa intre chestia asta si Trumo este o mare diferenta.

      Daca este o deconectare in piata de capital si realitatea economica din USA este si pentru ca unii o umfla artificial cu trompa - nu am avut alta rima - dar si cand va cadea - vai de curul lor si mama noastra...

      Scalambaielile nu ma impresioneaza!
      Just vote and shut up!
      • +5 (7 voturi)    
        Șăfule, deja este târziu. (Sâmbătă, 30 mai 2020, 15:19)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Richipeii au depășit de mult copiatul, acum deja își permit să inoveze ei. Asta este, iar Huawei-ul este un bun exemplu.
        Și, da, goana după profitul cel mai mare ne-a adus aici, inclusiv la imbecilizarea europeană. Prostimea din Occident nu s-a revoltat când marii patroni relocau industrii întregi în China. Toate se plătesc.
        • 0 (2 voturi)    
          Lumea e ghidată de profit, (Sâmbătă, 30 mai 2020, 18:11)

          Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui prec

          adică de lăcomie. Comuniștii au dat faliment fiindcă au eliminat profitul din societate. În schimb comuniștii chinezi își construiesc dominația prin profit.. nu nu al lor, fiindcă îl detestă, ci al altora. Este o strategie cu care vor controla lumea la nivel global.
        • +2 (2 voturi)    
          nu e (Sâmbătă, 30 mai 2020, 22:03)

          Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui prec

          China nu e inca acolo sa faca chestii noi singura
          Pare dar nu e. Avansul asta e pt ca copiaza vestul si cum era foarte in urma a avut mult de copiat
          Dar cam gata, USA a zis clar companiilor ca ar trebui sa se care din China, Brazilia a zis ca ii prmeste relaxat. Japonia a dat clar unda verde retragerii din china cat mai rapid, corea de sud deja incepuse. Acum daca pica si hong kong-ul o sa vezi tu unde ajunge china. O sa fie ca URSS in anii '80 pana ajunge la implozie.
          Fabricile se pot reloca oriunde iar daca le baga blocada la export i-au terminat.
          Dupa cum vezi faimosul razboi comercial china sua s-a terminat cu intelegere china sua. Ceea ce inseamna ca nici ei nu credeau da au descoperit ca nu pot face asta. SUA nu mai e ce a fost dar nu e inca nici moarta. Slava domnului ca altfel cu eruopenii astia de kko ajungeam inapoi in blocul comunist
    • +2 (2 voturi)    
      Da, ai dreptate. (Sâmbătă, 30 mai 2020, 15:13)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      Dar așa „gândește” tineretul nostru funcțional acum. Nu au nici-o profunzime în „gândire”, totul este o „spoială”, un copiat în felul cum analizează și-și explică evoluția societății și a lumii.
  • +10 (44 voturi)    
    Asta in timp ce el vrea sa inchida Twitter (Vineri, 29 mai 2020, 23:27)

    costal [utilizator]

    Se apropie alegerile si e nevoie de un nou dusman care sa mobilizeze electoratul MAGA dezamagit de promisiuni desarte si imputinat de Covid-ul care si-a facut de cap sub "inteleapta" conducere a mandrului carmaci.
  • +14 (24 voturi)    
    Trumo dictatorul nu intelege dictatura (Sâmbătă, 30 mai 2020, 8:07)

    Seby30 [utilizator]

    din China...mda. ce tie nu-ti place, altuia nu face!!!
  • +4 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 30 mai 2020, 8:12)

    [anonim]

    • +5 (5 voturi)    
      Nu naivitatea ci lăcomia fără limite a companiilor (Sâmbătă, 30 mai 2020, 15:21)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui

      Prostia a fost din partea cetățenilor care nu au reacționat când producția Europei se muta în China.
  • +15 (25 voturi)    
    retragere pe toata linia (Sâmbătă, 30 mai 2020, 8:45)

    revo [utilizator]

    Inseamna ca pe americani nu-i mai intereseaza Marea Chinei, spre care isi indreptasera atentia, in detrimentul Europei, acum multi ani in urma.

    Probabil se bazeaza pe gazele de sist si rezervele de petrol imense si intacte pe care le au acasa la ei, dar mai ales pe dezvoltarea energiilor alternative. Era turbata a petrolului a trecut, nu mai au de ce sa-si bata capul cu acapararea teritoriilor si paza principalelor surse de pe glob.

    Daca nu mai sprijina Hong Kong, inseamna ca acesta devine o prada si mai usoara in fata Chinei. HK va ramane fara principalul sprijin extern si in aceeasi situatie se va afla Taiwanul.

    Ce face America azi este retragere pe tot frontul euro-asiatic + Orientul Mijlociu, cedarea zonelor de influenta fara lupta, catre Rusia si China.

    Make China great again! Make Rusia great again!

    Sa vedem daca indrazneste sa lase balta si Israelul, singurul cap de pod pe care SUA il mai au in lume.

    Nasoale timpuri vor veni. Copii, profitati de ragazul acesta, invatati ceva util si luptati sa ajungeti in SUA, care va ramane totusi un adapost si un bastion sigur si civilizat, pentru mult timp.
    • +1 (5 voturi)    
      Nu va rămâne. (Sâmbătă, 30 mai 2020, 15:24)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Se vor scufunda încet și sigur. Nu prea ți-a plăcut istoria, așa-i?
    • +2 (2 voturi)    
      nu ai inteles (Sâmbătă, 30 mai 2020, 22:07)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Economia Hong Kong vine din inetelegerile avantajoase pe care le are cu alte economii avansate (sua, japonia). Daca asta se taie se taie si veniturile. Da pe termen scurt ii doare in fund dar nu uita ca la fel s-a zis si despre razboiul comercial si uite ca in 2 ani au venit la negocieri. La fel o sa fie si aici. Daca companiile incep sa plece si se muta altundeva (Brazilia) se termina cu China cam la fel cum s-a terminat cu URSS. Economia Chinei se bazaza pe export si tehnologie stranina. Daca aia dispare se duce complet.
      Taiwan nu e in aceeasi situatie cu Hong Kong. E tara libera, nu vor sa zica asta ca sa nu zgandare China dar e de mirare ca SUA sa nu ii apere daca vin chinezii. Nu e nici un pericol acolo
  • +12 (26 voturi)    
    Violatorul Sef al Tratatelor Internationale! (Sâmbătă, 30 mai 2020, 10:09)

    mike123 [utilizator]

    Iote-te cine vorbeste: Violatorul Sef!
  • +12 (26 voturi)    
    Ai ramas singur, cartoforule, (Sâmbătă, 30 mai 2020, 12:17)

    John M. [utilizator]

    Nimeni nu mai da doi bani pe tine, si, prin reactie, pe America.
    Esti un fel de Tariceanu- o legenda numai in bezna mintii tale.
    In lume, esti un cadavru politic pe care toata lumea il vrea ingropat si uitat.
    • +1 (1 vot)    
      de acord ca Trump e un amator (Sâmbătă, 30 mai 2020, 18:46)

      Gica Georgescu [anonim] i-a raspuns lui John M.

      si ca nimeni nu da doi bani pe el dar de ce America?
      • -1 (3 voturi)    
        Pentru ca Presedintele Americii (Sâmbătă, 30 mai 2020, 20:04)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui Gica Georgescu

        face politica lumii, iar America merge in sus sau in jos in functie de cat e de intelept sau idiot e Presedintele.
        Trump n-a avut niciun fel de cultura de niciun fel pentru aceasta functie. America a pierdut enorm nu numai din cauza pandemiei, ci si din atitudinea lui fata de toata lumea, inclusiv fata de aliati, iar din conflictul cu China America va pierde miliarde de dolari in bunuri de consum ieftine pe care ea nu le mai produce de zeci de ani.
  • +2 (12 voturi)    
    Too much aderall (Sâmbătă, 30 mai 2020, 13:44)

    delco [utilizator]

    In ultimele zile
    -a facut o criza doar pentru ca Twitter a spus ca minte
    -a zis ca va pune lacat pe Twitter
    -a retras SUA din OMS
    -a retras sprijinul Hong Kong
    -s-a dus la golf dupa ce a bagat in mormant mai multi americani decat au murit in razboaiele din Coreea si Vietnam

    Distruge America pas cu pas in aplauzele sectei sale fanatice.
    • +1 (7 voturi)    
      Și ce te doare pe tine capul? (Sâmbătă, 30 mai 2020, 15:28)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui delco

      Fiecare pasăre pe limba ei piere, nu?
    • +2 (4 voturi)    
      Mda.. (Sâmbătă, 30 mai 2020, 21:50)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui delco

      Te contraic la toate:
      1. Nu a zis ca Twitter minte ci ca face judecati subiective vis a vis de libertatea de exprimare