Articol actualizat

VIDEO Polițistul care a provocat moartea lui George Floyd a fost arestat pentru omor prin imprudență

de DG     HotNews.ro
Vineri, 29 mai 2020, 21:13 Actualitate | Esenţial


Politistul Derek Chauvin (screenshot)
Foto: Hotnews
Polițistul care a provocat moartea lui George Floyd, apăsându-i gâtul cu genunchiul deși victima striga că nu poate să respire, a fost arestat vineri, în contextul în care autoritățile s-au văzut confruntate cu proteste masive ce s-au extins în Minnesota. Acesta a fost pus sub acuzare pentru omor prin imprudență.

Polițistul arestat este Derek Chauvin și el se afla în custodia anchetatorilor, transmite Reuters. Potrivit unei înregistrări a unui martor ocular, în timp ce George Floyd era imobilizat la pământ, polițistul i-a presat gâtul cu genunchiul. Victima, bărbat de culoare de 46 de ani, plângea și striga că nu mai poate respira.

Bărbatul, care nu era înarmat, a murit la scurt timp. Tragicul incident a declanșat ample proteste în Minnesota, fiind trimisă Garda Națională.

Polițistul fusese concediat imediat după incident.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11988 vizualizari

  • +21 (43 voturi)    
    Astfel de abuzuri au loc tot timpul.... (Vineri, 29 mai 2020, 21:24)

    ggiiggii [utilizator]

    conteaza cum reactioneaza societatea civila..
    In SUA inca mai exista spirit civic....pentru un astfel de incident aproape ce au dat foc la oras, a trebuit sa trimita garda nationala sa ii linisteasca.
    La noi, anul trecut au omor un individ in parc( aceasi situatie...3 politisti peste si a venit tampita aia sa ii dea cu paralizant in ochi)...
    Ce a facut societatea civila?
    Ce au facut ONG-urile?
    Ce masuri a luat ministerul de interne pentru a evita astfel de situatii?
    Au fost pedepsiti vinovatii?
    ....
    Raspunsul este simplu...NIMIC, NIMIC, NIMIC, NIMIC
    • -6 (20 voturi)    
      ...dar la noi ce a făcut MAI cînd... (Vineri, 29 mai 2020, 23:03)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Cînd cu pandemia, pe la TV s-au putut vedea imagini cu polițiști care loveau cetățeni, ce a rezultat în urma anchetelor promise de MAI ?
      • +10 (16 voturi)    
        Nu ai dreptate. (Sâmbătă, 30 mai 2020, 9:17)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

        În privința pandemiei,poliția din România a procedat cu destulă blândețe față de cei care au infectat comunități întregi.Nu poți fi felicitat și mângâiat când ești inconștient și te crezi imun și dai buzna peste oameni care nu vor să participe la crima ta.
        • +9 (11 voturi)    
          Ce am vazut eu (Sâmbătă, 30 mai 2020, 15:46)

          TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          1)Copilul cu bicicleta lovit la picior de politist
          2)Unul care era luat la bataie de politist si intreba de ce (in timp ce altul fugea)
          3)Interventia militara de la Giurgiu unde erau loviti aia pusi la pamant
          SAMD

          Inclusiv seful lor a recunoscut ca au comis abuzuri, ce mai vrei?

          In incheiere, vreau sa stiu cum se reglementeaza acordarea bastoanelor de catre politie.
          De ex.: umbli cu un movit intemeiat dar fara declaratie: 5 bastoane
          Umbli fara motiv si fara declaratie: 50 de bastoane
          Umbli cu motin intemeiat si declaratie, dar ai gresit data in declaratie: 9 bastoane.

          Si te miri cand vezi tari inapoiate unde pedeapsa se exprima in bice. Putem fi si noi ca ei, poate chiar santem !!!
      • +5 (5 voturi)    
        Loveau (Sâmbătă, 30 mai 2020, 16:38)

        Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

        Cetateni :)))) care cetateni?
        • -3 (3 voturi)    
          ...cetățeni... (Sâmbătă, 30 mai 2020, 17:02)

          baligosul [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

          Cei loviți erau cetățeni care umblau pe trotuare... Urmaș al lui Pristanda cumva ?
    • +5 (7 voturi)    
      Nu erau politisti, erau Jandarmi (Sâmbătă, 30 mai 2020, 3:14)

      Raka [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Aceeasi jandarmi care au batut si gazat populatia pe data de 10 august, totul pentru a putea apara interesele interlopului Dragnea.
    • +5 (9 voturi)    
      Dar tu? (Sâmbătă, 30 mai 2020, 7:51)

      tragaci [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Tu ce ai făcut?
    • -5 (7 voturi)    
      reactia societatii "civile"? (Sâmbătă, 30 mai 2020, 20:34)

      jondo [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      nu cred ca sunteti la curent cu devastarile si jafurile ce au urmat in oras.

      nu are nicio legatura cu societatea civila, jefuirea magazinelor si barurilor, inclusiv a celor detinute de patroni NEGRI.

      e doar o gloata abrutizata ce abia asteapta ocazia sa refuleze.

      protestele civice inseamna ordine, decenta si cereri adresate guvernului.
      Si Justitia lasata sa isi faca treaba (in America inclusiv FBI si CIA au fost trase la raspundere si condamnate pt abuzuri).

      nu a fost cazul acum.
      google for "minneapolis looters".

      MLK s-ar rasuci in mormant daca ar vedea ce au facut negrii in Minneapolis.
      • +6 (6 voturi)    
        Nu vorbi de MLK (Sâmbătă, 30 mai 2020, 21:38)

        kendf [utilizator] i-a raspuns lui jondo

        Dupa logica ta la Revolutie s-au comis abuzuri de catre revolutionari. Stai ca asa zicea si Ceausescu...

        'A riot is the language of the unheard,' Martin Luther King Jr. explained 53 years ago
        https://theweek.com/speedreads/917022/riot-language-unheard-martin-luther-king-jr-explained-53-years-ago
      • +5 (5 voturi)    
        White supremacist (Duminică, 31 mai 2020, 0:08)

        vorbis [utilizator] i-a raspuns lui jondo

        Department of Safety Commissioner John Harrington said they are contact-tracing the arrested and added that an investigation is underway about white nationalist groups posting online to encourage their members to use the protests as a cover to create chaos.

        He said some of the 40 arrests made in the Twin Cities Friday night were of people linked to white supremacist groups and organized crime.

        “The people that are doing this are not Minneapolis residents,” Minneapolis Mayor Jacob Frey said. “They are coming largely from outside the city outside the region to prey on everything we have built.”

        https://www.courthousenews.com/minnesota-officials-link-arrested-looters-to-white-supremacist-groups/
  • +16 (32 voturi)    
    Vatra Dornei 2019, cineva? (Vineri, 29 mai 2020, 21:26)

    NME [utilizator]

    Jegdarmii care au omorât cu spray lacrimogen un bărbat la Vatra Dornei prin iulie 2019, oare ce mai fac? Bine mersi, probabil, asigură „ordinea” prin alte părți și-și așteaptă pensiile speciale bine-meritate pe la 40 de ani, după îndelungi eforturi de a gaza oamenii!

    Asta e diferența între noi și ei.
    La ăia a fost omorât un om și mișcările de stradă sunt violente.
    La noi a fost omorât un om, nimeni n-a zis nimic și jegdarmii au fost, probabil, premiați. Iar dacă s-a făcut vreun pic de vâlvă, vezi cazul 10 august, responsabilul a fost mutat pe un post mai liniștit să-și aștepte pensia (da, mă refer la sociopatul în alb).

    Ne merităm soarta. Suntem „păziți”, probabil, de unii ieșiți din închisori cu recursul compensatoriu, că altfel nu-mi pot explica violența de care dau dovadă purtătorii ăștia de uniforme.
    • +11 (19 voturi)    
      O mica precizare (Vineri, 29 mai 2020, 22:26)

      teoalcola [utilizator] i-a raspuns lui NME

      Desi au reactionat justificat oamenii, din pacate, in SUA acesta nu este primul caz si nici ceva foarte rar ce s-a intamplat. Cred ca doar anul asta am auzit de 3-4 situatii similare, iar anul trecut cel putin 10, deci comparatia cu Romania nu este chiar potrivita. Politia omoara, in total, sute de oameni anual in SUA, iar la noi cred ca sunt 2-3 cazuri pe an maxim, fiind comparativ o problema multa mai redusa aici, chiar si dupa ce ajustezi pentru diferenta de populatie. Nu zic ca nu este justificata revolta, chiar si daca era un singur caz, insa nu este suprinzator ca ei au izbucnit mai repede ca noi, avand in vedere ca la ei este o problema mult mai grava.
    • +6 (6 voturi)    
      Eh (Sâmbătă, 30 mai 2020, 16:37)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui NME

      Asta e doar unul dintre cazurile mediatizate pt ca ala era unul de culoare. In SUA mor o gramada de oameni anual datorita abuzurilor politiei.. doar ca nu toate ajung in presa.
  • +6 (30 voturi)    
    Politistul si-a facut "doar datoria" (Vineri, 29 mai 2020, 22:07)

    UpNext [utilizator]

    Va fi evaluat psihologic, evidentiindu-se ca era putin stresat, si va primi sase luni cu suspendare, in cel mai rau caz, daca nu o doar o admonestare mai severa si apoi pensionare anticipata. C-asa-i pe acolo.
    • -7 (21 voturi)    
      Rasism (Sâmbătă, 30 mai 2020, 8:49)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Tot caut un cuvant care sa descrie mai toate comentariile autotstiutorilor de pe Hotnews: stim exact ce va face un om, care ii sunt motivatiile pentru ce a facut, ce se va intampla cu el, cum vor reactiona semenii lui si ce statut moral are un intreg grup de oameni pe baza culorii pielii lor.
      Doar ca cuvantul asta n-a fost inventat sa fie aplicat la toata lumea.
      Tu se pare ca esti romanul moral superior tuturor americanilor albi.
      • +8 (12 voturi)    
        spre deosebire de tine (Sâmbătă, 30 mai 2020, 19:24)

        dolor [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        care ignori piciorul de pe gatul unui minoritar, dar in schimb stii sigur ca toti cei care nu-l ignora sunt subiectivi si tendentiosi. Projection my friend.
        • -4 (6 voturi)    
          Yeah, right (Sâmbătă, 30 mai 2020, 22:30)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui dolor

          Inca n-am auzit in toata America pe cineva care sa ia apararea politistului, dar i-ai dibuit pe toti. Projection, my friend.
          • +6 (6 voturi)    
            aici e vorba de tine (Sâmbătă, 30 mai 2020, 23:26)

            dolor [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

            tu ii judecai pe altii ca se reped cu concluziile la adresa politistului criminal. Nu numai ca relativizai adevarul dar incercai si un exercitiu de political corecteness, sa nu numin crima cand e crima, sa ocolim cuvantul, sa analizam, sa discutam.

            Doua chesti pe care le tot aruncati in ochii progresistilor, relativizarea adevarului si PC.

            Cum ziceam projection.
            • -3 (3 voturi)    
              Aiurezi (Duminică, 31 mai 2020, 12:24)

              Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui dolor

              Unde am scris eu ceva de politist in comentariul initial? Tu esti cel care l-ai adus in discutie, pentru ca pentru progresisti, e prototipul Americii albe, in timp ce denunta stereotipurile. Projection, projection, projection
  • +8 (28 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 29 mai 2020, 22:21)

    [anonim]

    • +8 (24 voturi)    
      Daca erau rolurile inversate, (Vineri, 29 mai 2020, 23:46)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui

      Adica George sa tina genuchiul pe gatul politistului, poti sa fii sigur ca faptasul primea scaunul electric.
  • +8 (22 voturi)    
    Derek Șovin? (Vineri, 29 mai 2020, 22:21)

    Nyk1 [utilizator]

    Anumite nume sunt predestinate, se pare...
  • -8 (16 voturi)    
    Cand "jurnalistii" spun "proteste", (Vineri, 29 mai 2020, 22:58)

    JustinHS [utilizator]

    noi stim mai bine, nu suntem toti din turma de oi!
    • +7 (19 voturi)    
      Nu-nu. (Vineri, 29 mai 2020, 23:58)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui JustinHS

      Unii dintre noi sunt deștepți și anunță asta sub anonimat în secțiile de comentarii de pe internet. Fiindcă dacă ar face asta în realitate familia, prietenii și vecinii ar râde cu lacrimi și le-ar spune "Oprește-te, Gigele! Ai dreptate, bată-te-ar norocul, dar oprește-te!"
  • +7 (19 voturi)    
    puscarie (Vineri, 29 mai 2020, 23:21)

    DanielBorca1 [anonim]

    Nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa fie la fundul lui daca ajunge in inchisoare.
    • +6 (8 voturi)    
      Stai linistit (Sâmbătă, 30 mai 2020, 9:57)

      ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui DanielBorca1

      Politistii si cei din sistemul judiciar nu fac puscarie cu "restul" detinutilor de drept comun.
      Chiar daca faci puscarie, siguranta ta trebuie sa fie asigurata de stat si detinutii trebuiesc triati si cazati in functie de infractiune si de istoric(profesie, bande, etc).
      • +7 (9 voturi)    
        Exact (Sâmbătă, 30 mai 2020, 16:40)

        Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

        Daca ajunge sa faca puscarie, au grija sa l puna undeva bine.. doar nu il vor pune intr o celula cu alti oameni de culoare
  • -8 (8 voturi)    
    Sa fie fake? (Sâmbătă, 30 mai 2020, 2:21)

    JoshuaTree [utilizator]

    Numele chauvin... seamănă mult prea mult cu șovin as zice eu...un alt scandal fictiv sa ne ia ochii de la ce face Trump și China
  • -8 (14 voturi)    
    Lipsa educației. (Sâmbătă, 30 mai 2020, 9:21)

    asavreau [utilizator]

    Dacă nu te opui cu violență unei acțiuni a poliției,nu ajungi în astfel de situații.Nu cred-că un polițist folosește forța împotriva cuiva care are un comportament pașnic.Hai să nu încurajăm infractorii,pentru-că vor ajunge să ne copleșească și nu va avea cine să intervină.
    • +11 (15 voturi)    
      Evident se vede violența (Sâmbătă, 30 mai 2020, 13:34)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Chiar și cu cătușe la mâini pe jos negrul lovea sălbatic cu laringele genunchiul polițistului.
    • +13 (15 voturi)    
      Urmareste filmuletele... (Sâmbătă, 30 mai 2020, 14:15)

      ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      in care oamenii sunt pasnici, nu se opune, au mainile ridicate....si totusi sunt impuscati, sau batuti pe strada( 10 august).
      Nu incurajeaza nimeni infractionalitatea....vrem doar ca politia/jandarmeria sa nu mai faca abuzuri si sa intervina profesionist...pana la proba contrarie( decizie judecatoreasca)...toti sunt nevinovati.
    • +11 (15 voturi)    
      Nu s-a opus arestarii !!! (Sâmbătă, 30 mai 2020, 15:50)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Sant inregistrari unde arata cum este arestat.

      Asta e un motiv folosit de politie ca sa poata asasina oameni.

      Eventual te mai si acuza ca l-ai murdarit de sange (in timp ce te batea).
      Cred ca in astfel de cazuri un civil trebuie sa-si dovedeasca nevinovatia (cand il acuza politia).
  • +15 (19 voturi)    
    Omor prin imprudenta e atunci (Sâmbătă, 30 mai 2020, 12:28)

    John M. [utilizator]

    cand dai masina inapoi si calci un copil care se juca in spatele ei sub raza ta vizuala.
    dar cand tii un om negru sugrumat sub genunchiul tau timp de 8 minute si 46 de secunde inseamna ca esti un gunoi rasist si trebuie sa fii judecat pentru first degree murder si dupa proces sa iei scaunul electric.
  • +4 (6 voturi)    
    Trebuia sa fie in (Sâmbătă, 30 mai 2020, 17:13)

    Rahan5 [utilizator]

    Legislatia Politistilor Statului Minnesota un Articol in care politistilor le este interzis sa apese pe gatul arestatilor care se afla la pamant.
    E un Articol Simplu care daca era in Vigoare si Respectat nu murea arestatul.
    In principiu sa poti Legal apuca de gat arestatul doar in Legitima Aparare si numai atunci cand arestatul este in picioare.