Polonia și Ungaria se opun condiționării accesului la fonduri europene de respectarea statului de drept

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 27 mai 2020, 21:08 Actualitate | Esenţial


Comisia Europeana
Foto: Comisia Europeana
Polonia se opune propunerii Comisiei Europene de condiţionare a accesării fondurilor europene de situaţia statului de drept, întrucât este imposibil de stabilit criterii obiective care să fie evaluate, a declarat miercuri ministrul polonez de externe, Jacek Czaputowicz, informează agenţia DPA, citată de Agerpres.

Declaraţia sa survine după o întâlnire la Budapesta cu omologul său ungar Peter Szijjarto, care a exprimat o poziţie similară la o conferinţă de presă comună.

''Suntem împotriva legării fondurilor (europene) şi a sumei acestora de statul de drept, nu pentru că am considera că statul de drept nu este important, ci pentru că nimeni nu poate stabili criterii obiective'', a explicat şeful diplomaţiei poloneze.

Crearea unui asemenea mecanism ar fi ''nejustificată'' şi ''motivată politic'', a estimat la rândul său ministrul ungar de externe.

Instituţiile europene au lansat în ultimii ani mai multe proceduri de infringement împotriva Poloniei (pentru reformele în justiţie) şi Ungariei (pentru respingerea refugiaţilor, acţiunile împotriva universităţii lui George Soros, împotriva ONG-urilor şi presei critice faţă de premierul Viktor Orban) şi au activat împotriva acestor două ţări articolul 7 din Tratatul UE, care în etapa finală poate conduce la pierderea dreptului de vot în Consiliul UE, sancţiune ce necesită însă un vot unanim din partea tuturor celorlalte state membre ale UE.

Ministrul ungar al afacerilor externe a fost în aceste zile și la București, unde a avut discuții cu omologul său român Bogdan Aurescu, pe fondul recentelor trensiuni diplomatice.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3460 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    dar de ce nu ma mir (Miercuri, 27 mai 2020, 21:15)

    ..13 [utilizator]

    Ca Polonia si Ungaria nu doresc acest lucru???

    O alta parghie ar putea sa fie instituirea unui MCV la nivelul fiecarei stat membru ca se pare ca pe rand ii apuca nebunia si atunci sa fie controlati - palpati toti, fsara exceptie.
  • -6 (20 voturi)    
    Corect! (Miercuri, 27 mai 2020, 21:19)

    Nyk1 [utilizator]

    Cine poate garanta că, de exemplu, Germania sau Franța respectă statul de drept? Felul în care Macron trimite mereu les gendarmes să dea cu gaze lacrimogene peste vestele galbene seamănă foarte mult cu ceea ce Dragnea a făcut pe 10 august în România.
    • +2 (10 voturi)    
      ma uimesti! (Miercuri, 27 mai 2020, 23:13)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      cum poti face comparatie?
    • -1 (11 voturi)    
      neah (Miercuri, 27 mai 2020, 23:14)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      dpdv-ul asta, dragnea a fost mic copil, cu tot abuzivul lui dirijor in alb. In franta i-a schilodit pe bune si in masa. Dar acolo e stat de drept, nu ca-n hong kong
  • +6 (10 voturi)    
    Eh da (Miercuri, 27 mai 2020, 21:20)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Egalitate in fata legii? Cine a mai pomenit o notiune mai nazista ca asta?! Hai Netanyahu, Dragnea, Volgutza, Negoita, Ciolacu, Tradiceanu, Monta, Orban, Erdogan, Putin... explicati aici comisiei ca nu conteaza nici gruparea, continentul, alianta sau tara din care faci parte, legea e facuta doar pentru prosti. Ce-i aia "stat de drept"?

    Iata la noi ce bine merge tara dupa ce s-a legalizat coruptia... pai nu? Lapte si miere ! Pentru cine trebuie, desigur.
  • -4 (18 voturi)    
    mda (Miercuri, 27 mai 2020, 21:31)

    Nevermind [utilizator]

    acceptare impunere refugiati = stat de drept?
  • -10 (14 voturi)    
    singrii cu cojones (Miercuri, 27 mai 2020, 22:16)

    Je__ [utilizator]

    care stiu ca justitia e la fel de politica la fel cum bate vantul

    Lulutza abia asteapta ordin la Bruxal sa dea cu buzduganul in falcile coruptilor ce trebuie dati exemplu . Abia asteapta polittrucii si comisiile sa intocmeasca MCV-urile pe anchetele lui Nefertiti.....mai conteaza ca candva peste 10 ani procesele se vor fasai prin instante?

    Olanda si grupa si-au primit munitia, au improscat cu fecale....PENALII au fost aratati cu degetul in piata, li s=a dat ciuciu la fonduri
  • +5 (15 voturi)    
    Auzi la ciumatii Europei (Miercuri, 27 mai 2020, 22:43)

    kendf [utilizator]

    Nu poti stabili criterii obiective in privinta statului de drept. Dar ce-ati semnat ma bolanzilor cand ati intrat in UE?

    Pai atunci nici alocarea fondurilor nu poate fi stabilita pe criterii obiective, asa ca la munca nu la intins mana la banii europeni, ca nu e obligat neamtul sa traga tare pentru ca niste paraziti ca voi sa calce statul de drept in picioare si sa faca pe smecherii.
  • +5 (11 voturi)    
    se cam bat cimpii pe aici (Miercuri, 27 mai 2020, 23:17)

    iodixit [utilizator]

    stati sa va povestesc cam cum sta treaba: ei sint cu banii si cu conditiile. vrei banii, accepti conditiile, nu vrei, nu-i bai ca ei gasesc cui sa dea banii. simplu!
    • -4 (6 voturi)    
      aha (Joi, 28 mai 2020, 1:49)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      EI fiind cine? In caz ca ai uitat, suntem membrii teoretic egali, ca stelutzele ue nu-s diferite, nu sclavi cum iti place sa crezi. Cu d-astia ca tine, nu-i de mirare ca ne trateaza ca atare.
  • +4 (6 voturi)    
    Grupul de la Visegrad (Joi, 28 mai 2020, 8:09)

    Coresponedntu [utilizator]

    A devenit Grupul de la Stalingrad. In afara celor doua "premiante" , Slovacia inca mai rezista pe linia democratica, anti coruptie, in timp ce Cehia e zguduita de scandaluri de coruptie. Mare greseala a facut Germania ca si-a mutat industriile in tarile acestea slave si huno-mongole din Grupul de la Stalingrad, dar si Romania s-a sabotat singura in anii 90 si prima decada 2000 prin coruptie si lipsa infrastructurii. Multumimn Ion Iliescu.
  • -1 (5 voturi)    
    Noi și restul lumii (Joi, 28 mai 2020, 11:13)

    mrn200v [utilizator]