Tăriceanu, amendat de CNCD pentru că l-a făcut „Führer” pe Iohannis

de D.D.     HotNews.ro
Miercuri, 27 mai 2020, 12:23 Actualitate | Esenţial


Tariceanu
Foto: Facebook
​Călin Popescu Tăriceanu a fost amendat cu 2.000 de lei ce către Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării pentru că l-a comparat cu Hitler pe președintele Klaus Iohannis.

„Afirmațiile domnului Călin Constantin Anton Popescu-Tăriceanu, din data de 16.04.2020, comunicate prin pagina de socializare, în care a utilizat termenul de „Führer” la adresa Președintelui României reprezintă faptă de discriminare și încalcă dreptul la demnitate, conform art. 2 alin. (1) și art. 15 din O.G. 137/2000, republicată”, se arată într-un comunicat al CNCD.

Decizia a fost luată cu 7 voturi pentru și unul împotrivă.

Postarea lui Tăriceanu:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2837 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    CAPT nu a intrat la judecata la gramada ! (Miercuri, 27 mai 2020, 12:29)

    Susufler0 [utilizator]

    Cam mica insa amenda pt un flatulator consecvent ca el ! :))
  • -7 (15 voturi)    
    Cenzura (Miercuri, 27 mai 2020, 13:04)

    cripop88 [utilizator]

    Existenta CNCD reprezinta tiranie si incalca dreptul fundamental la libera exprimare.
  • -3 (13 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 27 mai 2020, 13:06)

    fl0rin [utilizator]

    Care este rostul unei sanctiuni care nu-l afecteaza cu absolut nimic pe cel vizat?
  • +1 (15 voturi)    
    2000 lei? (Miercuri, 27 mai 2020, 13:50)

    Anonym [utilizator]

    cam cat a amendat statul roman un amarat ca nu avea imprimanta acasa sa printeze o declaratie complet digitizabila

    suntem number 1! la prostie
  • +11 (15 voturi)    
    Presedintele.... (Miercuri, 27 mai 2020, 13:50)

    ElDiablo [utilizator]

    ...a primit o amenda de 5000 de lei, iar fosila vie Tariceanu "decat" 2000 de lei. Baieti de treaba astia de la CNCD, probabil s-au gandit sa nu-i ia mancarea de la gura celei de-a saptea? sotii a spagarului cu imunitate.
    • +9 (11 voturi)    
      Daca ar fi doar spagar (Miercuri, 27 mai 2020, 14:41)

      Calin02 [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      Dar este un nenorocit de informator al KGB.
      Este pe statele lor de plata de 40 de ani.
  • -10 (14 voturi)    
    Intrebarea e de ce a primit (Miercuri, 27 mai 2020, 14:15)

    The Special One [utilizator]

    cuvantul inseamna leader in germana, si exact asta e Iohannis. Aaaa ca unii lideri au fost tirani e altceva. la fel si regi si imparati si cesari au fost si buni si rai
  • -7 (9 voturi)    
    Pentru ce dati downvote? (Miercuri, 27 mai 2020, 15:22)

    cripop88 [utilizator]

    Atata timp cat le impuneti limitari la ceea ce pot sa gandeasca si, prin extensie, spune, sunteti la fel de corupti din punct de vedere moral ca si ei.
    Libertatea de exprimare este un drept natural, ce nu poate fi anulat de niciun drept inventat de om, cum ar fi 'dreptul la demnitate', orice o insemna aia. Chiar are toata lumea obligatia sa te faca sa te simti demn?
    O tara plina de mici dictatori.
  • -4 (4 voturi)    
    OH. (Miercuri, 27 mai 2020, 16:29)

    letsoc [utilizator]

    Va fi o asa lupta pentru pace , de nu se va vedea om cu om .