Bucureștenii pot plăti călătoriile cu autobuzul direct cu cardul bancar. Deocamdată, doar pe liniile expres din Capitală, dar primarul general spune că într-o lună se va putea plăti cu cardul pe toate liniile

de DP     HotNews.ro
Marţi, 26 mai 2020, 16:08 Actualitate | Esenţial


Plata card bancar STB
Foto: Facebook - Gabriela Firea
Bucurestenii beneficiaza de acum de cea mai noua tehnologie de plata, direct in mijloacele de transport in comun cu care circulă. În premieră pentru Romania se utilizeaza validatoare contactless de ultimă generație, care au fost deja instalate pe autovehicule STB. Proiectul este functional pe liniile Expres 780, 783 și 784, urmând ca, în cel mult o lună, să fie extins pe toate celelalte linii deservite de noile vehicule.

Acesta face parte dintr-un pachet de măsuri mai amplu, de modernizare a transportului în comun din București”, scrie primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, pe contul ei de Facebook. Astfel, călătorii au posibilitatea de a plăti direct călătoria cu orice tip de card bancar contactless Mastercard sau Visa, emis oriunde in lume, modalitatea de plată fiind aceeași cu cea a validării unui card de transport.

Validările multiple pot fi realizate doar prin alegerea opțiunii dedicată, astfel că nu există riscul validărilor multiple printr-o apropiere accidentală de validator a cardului bancar.

La un singur validator pot fi efectuate validări atât cu cardul de transport cât și cu un card bancar, călătorii fiind cei care vor opta pentru modalitatea de plată.

Tariful călătoriei este același, indiferent cu ce tip de card alege călătorul să plătească: 1,3 lei - pe liniile urbane; 1,5 lei - pe liniile regionale si 3,5 lei - pe liniile expres.

Pentru implementarea acestui proiect, STB SA a semnat la finalul anului 2019, un contract cu BCR, prin care operatorul bancar asigură implementarea soluției tehnice, utilizând validatoarele de nouă generatie instalate pe noile vehiculele din parcul STB SA.

În prezent, călătorii care utilizează mijloacele de transport în comun de suprafață din întreaga Regiune București-Ilfov pot plăti călătoria prin încărcarea unui card de transport atât online, cât și la cele peste 220 de centre de emitere și reîncărcare carduri, precum și prin intermediul telefonului mobil: cu ajutorul aplicației mobile BPay sau prin SMS.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2893 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    si cum demonstrezi ca ai platit? (Marţi, 26 mai 2020, 16:23)

    danco [utilizator]

    iti da o chitanta ceva?
    • 0 (2 voturi)    
      cu ce imbunatateste asta calitatea (Marţi, 26 mai 2020, 22:58)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui danco

      transportului public, inca nu mi-e clar..

      Nu mi-era lene sa-mi incarc abonamentul o data pe luna, sau sa dau un sms daca cine stie cum am ramas fara bilet.

      Adevaratele probleme sunt ascunse sub pres.. aglomeratia, lipsa aerului conditionat, vechimea mijloacelor de transport, lipsa de predictibilitate
  • +1 (3 voturi)    
    PMB, las-o mai usor cu otrava pe strazi, ca (Marţi, 26 mai 2020, 16:54)

    D-or [utilizator]

    ramii fara calatori.

    Aveti mila si indurare de noi, otravitii.

    Pina la urma, vreti sa scapati de Covid, sau de noi, ca devine foarte sigura a doua varianta.
  • +2 (4 voturi)    
    Controlul (Marţi, 26 mai 2020, 17:13)

    aqualung [utilizator]

    Cum se face controlul în cazul ăsta?

    Cu detaliile tranzacției din mobile banking? Sau se validează online numărul de card de către controlor?
  • +2 (4 voturi)    
    la Iasi de un an (Marţi, 26 mai 2020, 17:17)

    andimi [utilizator]

    e bine sa va informati, la Iasi sunt validatoare care iau banii de pe card de un an de zile! Le-am descoperit si eu cand am fost acolo si nu gaseam deschis nici un chiosc de bilete. O idee foarte buna si utila!
    • 0 (4 voturi)    
      Atunci lumineaza-ne tu... (Marţi, 26 mai 2020, 18:58)

      Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Cu validatoarele alea de la Iasi , cum dovedesti c-ai platit? Fiindca discutia nu era despre plata cu cardul in vehicule si cit de moderna este ea ci despre cum dovedesti c-ai platit. Te ascultam!
      • 0 (2 voturi)    
        dovada (Marţi, 26 mai 2020, 22:41)

        andimi [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

        eu am comentat la articol, care se intituleaza: Bucureștenii pot plăti călătoriile cu autobuzul direct cu cardul bancar, ce spui tu nu are legatura cu ce am spus eu. Imi aduc aminte ca aparatul mi-a dat o hartie pe care scrie pretul si bilet, banuiesc ca era in regula, de vreme ce se elibera intr-un mijloc de transport. Ce mai sariti asa, of, of, mai, mai!
  • -2 (4 voturi)    
    Observați că a trebuit să vină o pandemie... (Marţi, 26 mai 2020, 17:58)

    Nyk1 [utilizator]

    ...pentru a implementa în București un sistem care în orice altă capitală europeană era parte din normalitate și înainte.
  • +1 (5 voturi)    
    Asa, si? (Marţi, 26 mai 2020, 18:07)

    Sparafucile [utilizator]

    Si daca vine controlul cum dovedesti c-ai platit? E validatorul atit de destept incit sa intre in contul tau bancar si sa dovedeasca ca tocmai ti s-au extras 1.5 lei? Adica, o operatiune pentru care tie iti trebuie Digipass el o poate efectua fara Digipass? Asta n-ar fi tocmai in regula. Sau are o mica imprimanta, ca un POS si-ti da bon?
    Ar mai exista posibilitatea ca validatorul sa aiba o memorie in care sa incarce numere de carduri asociate cu suma extrasa de pe ele dar nu-mi vine sa cred ca asa ceva s-ar putea instala pe vehiculele STB.
    • +3 (3 voturi)    
      E simplu (Marţi, 26 mai 2020, 18:52)

      Eu123 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      In alte orase aparatul emite un mic bilet de hartie care atesta ca ai platit suma de x lei la ora y pe linia z.

      Asta prezinti controlorului.
  • +2 (4 voturi)    
    bilet printat (Marţi, 26 mai 2020, 19:12)

    iuon [utilizator]

    In Cluj functioneaza de mult. Aparatul iti printeaza un bilet.
  • +2 (2 voturi)    
    Metrou (Marţi, 26 mai 2020, 20:38)

    _Un stelist_ [utilizator]

    La metrou, pe când? Doar cu metroul am călătorit în ultimii 10 ani dintre mijloacele de transport în comun.
    Noroc cu articolul ăsta că am descoperit aplicația Bpay, oare de ce nu i se face publicitate?
  • +2 (2 voturi)    
    sistemul genereaza alte hartii (Miercuri, 27 mai 2020, 0:48)

    John_Re [utilizator]

    nu-i mai simplu un card reincarcabil?

    birocratia salveaza Romania

    lol :))
    • 0 (0 voturi)    
      Deja (Miercuri, 27 mai 2020, 13:38)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      Avem deja asta.

      Varianta cu cardul e mai bună pentru vizitatori, care nu vor să se complice cu alte carduri.

      Mie unul am folosit în Budapesta plata cu aplicația mobilă. Mai nou, există și în București BPay cu care faci același lucru.

      E bine să existe flexibilitate.