Soluție de clasare în dosarul Microsoft în care este vizată Elena Udrea / Șeful DNA: O faptă de trafic de influenţă nu a putut fi dovedită

de MH     HotNews.ro
Joi, 21 mai 2020, 17:44 Actualitate | Esenţial


Elena Udrea (foto arhiva)
Foto: Agerpres
DNA a decis clasarea unei fapte de trafic de influență în dosarul disjuns din cauza Microsoft în care este cercetată Elena Udrea. Șeful Direcției Naționale Anticorupție, Crin Bologa, spune că procurorul de caz - care s-a schimbat între timp - a dispus clasarea pentru că acea faptă nu a putut fi probată.

Procurorul șef al DNA spune că dosarul Microsoft a fost instrumentat începând din 2015 până în urmă cu un an sau doi de un alt procuror care între timp a plecat din instituție. Dosarul a fost repartizat apoi unui alt procuror, care a clasat o faptă de trafic de influență de care era acuzată Elena Udrea. Bologa a susținut că procurorul care a preluat acest dosar disjuns din cauza Microsoft a studiat toate volumele pentru a-și face o imagine clară asupra faptelor.

"S-a ajuns la concluzia că o faptă de trafic de influenţă, una singură, pe care s-a pronunțat clasarea, nu poate fi probată, nu poate fi dovedită. Procurorul şi-a asumat această soluţie, pe care a însuşit-o şi a fost de acord şi procurorul ierarhic superior, studiind la rândul său cauza după ce s-a dat soluția de clasare”, a afirmat șeful DNA, într-o conferință de presă.

Bologa a mai spus că DNA își asumă dosarele instrumentate şi soluţiile atunci când are şi argumentele. "Nu voi comenta dosarul cu privire la care fosta noastră colegă a propus amumite măsuri, doar pot să afirm că soluţia de clasare a fost verificată. Procurorul de caz a argumentat convingător soluţia de clasare”, a adăugat procurorul șef al DNA.

Dosarul a fost instrumentat de procurorul Mihaiela Moraru Iorga, care între timp s-a transferat la Secţia de anchetare a magistraţilor.

În februarie 2015, DNA cerea Camerei Deputaților încuviințarea urmăririi penale a Elenei Udrea, pe care o acuza că ar fi cerut 500.000 de euro unui om de afaceri vizat de ancheta procurorilor în cauza Microsoft. Anchetatorii spuneau că Udrea i-ar fi promis că îl scapă de problemele din justiţie. ”Există indicii în sensul că remiterea sumelor de bani ar fi avut loc în mai multe tranşe în perioada iulie 2013 – februarie 2014”, anunța atunci DNA. Elena Udrea a fost acuzată de trafic de influență (fapte în legătură cu încheierea și derularea acordului cadru de licențiere Microsoft din anul 2009, a contractelor subsecvente și a actelor adiționale la acestea); - trafic de influență (fapte în legătură cu derularea contractului e-România); trafic de influență; spălare de bani; fals în declarații de avere. În acest dosar, Elena Udrea a fost arestată preventiv pentru câteva zile, apoi plasată sub control judiciar.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3147 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Săraca Udrea (Joi, 21 mai 2020, 18:00)

    nick24 [utilizator]

    a fost nevoită să plece din țară degeaba.
    Sper că va cere despăgubiri: drumul până în Costa Rica și inapoi, chiria plătită și mâncarea pe 2 ani.
    • +2 (6 voturi)    
      da eu sper ca despagubirile (Joi, 21 mai 2020, 19:07)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      sa le plateasca Nefertiti din diurna de Bruxal
    • +2 (4 voturi)    
      Hmmmm.... (Joi, 21 mai 2020, 19:39)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Nu va cere despagubiri .
      Dar nici nu va primi pedeapsa cu executare .
      Pen'ca a aratat pisica in ianuarie 2015 , cand a facut denuntul la DNA impotriva lui Coldea ( care l-ar fi trimis pe Cocos sa dea 500.000 euro la RTV si alti 500.000 la un institut de sondare a opiniei publice ) .
      Dupa vreo trei saptamani , la insistentele media , DNA cerceteaza si anunta public , dupa doua saptamani ( ???? ) ca denuntul nu se confirma .
      Iar Nutzy , infractoarea nationala & inamicul public nr 1 , nu este cercetata penal pentru art 268 NCP " inducerea in eroare a organelor judiciare " ( fostul art . 259 " denunt calomnios " ) - pedeapsa pana la 3 1/2 ani .
      Minune mare , nu credeti ?
  • +7 (11 voturi)    
    Justiția română (Joi, 21 mai 2020, 18:17)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Principalul stâlp de apărare al statului securisto-mafiot. Complice la distrugere RO.
  • +5 (9 voturi)    
    Bai, CE SE ÎNTÂMPLĂ ?? (Joi, 21 mai 2020, 18:20)

    CezarN [utilizator]

    Ce naiba se întâmplă?
    Parca suntem abuzați și umiliți de o gașca de politicieni, milițieni, procurori și judecători corupți pana în măduva oaselor și noi nu putem face nimic.
    Pai, covid-19 este SPA pe lângă ăștia, frate!
    Partea proasta este ca nu vad nicio soluție, ca acuma ne belesc mai mult ăștia numiți prin tot felul de "concursuri", inamovibili și inatacabili, ieșiți din te miri ce acronim (DNA, ICCJ, CCR, DIICOT, MAI, SRI) la lupta cu bunul simt și cu poporul roman anemic și costeliv ca Bator al Fefelegii trăgând la căruța împotmolită în mafii și neamprostia unor "aleși" și "numiții" lor.

    Neapărat TREBUIE ieșit în strada!
    • +1 (5 voturi)    
      de acord (Joi, 21 mai 2020, 18:41)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Parca as fi scris eu comentariul, dar legata de partea cu iesitul in strada am ceva dubii ... cat de folos e pe termen lung?
      Cat timp incearca sa profite de orice gaura in buzunarele legii si sa se fofileze cu ditai tunurile dand vina pe o chichita din lege ca sa nu fie condamnati (domne s-a schimbat completul, musai trebuie reluat de la zero!!) ... cu alte cuvinte cand bunul simt lipseste complet si buna credinta are scor negativ, ce facem? Iesim in strada odata la 2 zile resul vietii? Schimbam toate legile si facem puscarie doar ca sa nu mai profite cativa care oricum au din asta unic scop in viata?
      Pare ca o sa murim iesind in strada in ritmul asta si n-or sa se schimbe prea multe...
  • +2 (4 voturi)    
    "Albirea" acestor personaje "sinistre"... (Joi, 21 mai 2020, 19:21)

    Olyx [utilizator]

    din istoria Romaniei ( exemplul de fata-scandalul Microsoft-nici nu mai stiu despre care dosar e vorba, ca toate au fost disjunse pentru ca, probabil, sa poata fi clasate mai usor !!?...) nu face decat sa spulbere increderea romanilor in acesta putere a statului, Putere care de fapt ar trebui sa dea dovada de intransigenta, profesionalism si integritate in exercitarea atributiilor sale...Avem procurori care "produc" zeci de volume de probe (?) si "o singura fapta de trafic de influenta" care, CULMEA, "nu poate fi probata nici dovedita" !...Asta-i BATAIE DE JOC NU JUSTITIE !...
  • +1 (7 voturi)    
    Se poate asa ceva, pai Udrea nu era (Joi, 21 mai 2020, 21:33)

    xrogo [utilizator]

    incatusata si dusa in arest pentru o saptamana, asa de solide erau dovezile DNA, si-acum cica fapta nu exista?
    Oare ce procurori avem, oare ce judecator a incuviintat asemenea arestare, alo, Kovesi, nu vii sa-ti aperi subordonatii?