Insula Belina revine în administrarea statului / Orban: Preluarea se va face fără contractele cu Teldrum

de C.P.     HotNews.ro
Joi, 21 mai 2020, 17:12 Actualitate | Esenţial


Belina barca
Foto: Hotnews
Insula Belina şi Braţul Pavel vor reveni în administrarea statului, a anunțat premierul Ludovic Orban la începutul ședinței de Guvern de joi. ”Oh, Belina! Am o veste bună să vă dau: după o lungă perioadă în care Insula Belina şi braţul Pavel au rătăcit prin mâinile prietenilor din Teleorman ai PSD şi ai lui Dragnea, azi Insula Belina va reveni în administrarea statului", a spus Orban.

Acesta a precizat că procesul verbal de preluare a Insulei Belina şi Brațului Pavel va fi semnat de către Apele Române. Potrivit premierului, preluarea se va face fără contractele pe care le încheiase Consiliul Judeţean cu Tel Drum. "Preluarea va fi curată”, a adăugat Orban.

Acesta a mai spus că trebuie văzut ce s-a construit ilegal pe insulă, iar Ministerul Mediului să stabilească, prin Hotărâre de Guvern, modul de administrare.

”Aşteptăm Hotărârea de Guvern cu celeritate, să încheiem acest episod trist în care baronii roşii au încercat să transforme în moşie proprie proprietăţi ale statului român", a mai spus Orban.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6084 vizualizari

  • -14 (30 voturi)    
    uaraaa! (Joi, 21 mai 2020, 17:22)

    cucuveauamov [utilizator]

    prpun ca toti #rezistentii, mandri ca au recuperat pamantul patriei de la dictator, sa-si petreaca acolo vacanta, cu masca desigur
    • -7 (13 voturi)    
      jó napot kívánok PeSeDe (Joi, 21 mai 2020, 19:10)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ne-am recuperat si Belina

      acu o sa stea lipita de tarisoara noastra, si o sa produca fix un pix plin de ciulini si beldee
  • -15 (23 voturi)    
    Prioritate trebuie sa fie economia, nu Belina (Joi, 21 mai 2020, 17:33)

    PrivireCritica [utilizator]

    Restul de masuri economice sunt gata, normele de redeschidere finalizate, nu mai avea ce sa faca ... :)
  • -10 (20 voturi)    
    Cel mai bun administrator (Joi, 21 mai 2020, 17:38)

    Arminius [utilizator]

    si-a reintrat in drepturi (?!?). Pe cand si Pilonul II de pensii? Ca l-au cam ravasit multinationalele, dupa regula: ce n-a putut PSD-ul, noi putem.
    • +4 (10 voturi)    
      cel mai bun postac (Joi, 21 mai 2020, 20:14)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      Cum l-au ravasit, ai si vreo dovada pentru fabulatiile astea?

      https://apapr.ro/pilonul-ii-a-avut-in-2019-cel-mai-bun-randament-din-ultimii-9-ani-romanii-sunt-mai-bogati-cu-26-mld-eur-gratie-fondurilor-de-pensii/

      Revin, ravasit??
    • -5 (9 voturi)    
      my name is vid (Joi, 21 mai 2020, 20:58)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      Luco Vid...cel mai bun administrator, super...cu celeritate, neapărat...a găsit instrumentele și pîrghiile, cu celeritate
  • +22 (24 voturi)    
    Ce se mai aude despre Dosaul Belina ? (Joi, 21 mai 2020, 17:47)

    Cozmin30 [utilizator]

    Episodul trist trebuie sa se incheie cu condamnarea vinovatilor.
    Foarte bine ca DNA-ul are 33 de noi dosare, dar despre cele vechi, ce se mai aude ?
    Ce se mai aude despre dosarul Teldrum ?
    Dar despre dosarul Belina ?
    Dar despre dosarele cu fonduri europene ?
    Ce se mai aude cu dosarele lui Oprescu, Ontanu, Elena Udrea etc ?
    Cand se reia dosarul infractoarei Adina Florea, care si-a dat singura NUP ?
    De ce sunt tergiversate procesele anulate, dupa deciziile aberante si criminale ale CCR, privind completurile de 3 si de 5 judecatori de la ICCJ ?
    De ce au fost anulate acele sentinte ?
    Nu se stia ca deciziile CCR se aplica doar in viitor, ca nu nu sunt retroactive ?
    Nu se stia ca oricum CCR se poate pronunta doar pe constitutionalitate si nu pe legalitate, atunci cand au spus ca acele completuri nu au fost legal constitutite ?
    Ce se mai aude cu desfiintarea Sectiei Speciale ?
    Cand va fi adus in tara Ghita ? Dar Popoviciu ? Dar Bica ?
    • -10 (10 voturi)    
      Cine esti? (Joi, 21 mai 2020, 18:55)

      Magherandu [anonim] i-a raspuns lui Cozmin30

      Nepotul Anei Pauker?