Poliția Capitalei: Scandal într-un centru comercial, provocat de trei persoane ce refuzau violent să li se ia temperatura

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 21 mai 2020, 14:52 Actualitate | Esenţial


Politie
Foto: Facebook
La un centru comercial din Sectorul 5 a avut loc un scandal, Poliția Capitalei spunând că agenții au fost nevoiți să intervină pentru că trei persoane refuzau violent să le fie luată temperatura prin scanare.

Potrivit sursei citate, marți, prin apel 112 a fost sesizat un scandal în derulare, într-un centru comercial din sectorul 5. La fața locului s-au deplasat polițiști din cadrul Secției 24 Poliție, care au identificat trei persoane, doi bărbați și o femeie, care se manifestau violent, pe motiv că nu li s-ar fi permis accesul în magazin, deoarece au refuzat termoscanarea.

La momentul în care polițiștii le-au solicitat să se legitimeze, persoanele au refuzat, au devenit recalcitrante și au manifestat un comportament agresiv, fapt pentru care au fost imobilizate și conduse la sediul subunității de poliție.

Persoanele au fost sancționate contravențional, conform prevederilor Legii nr. 61/1991, pentru refuz de legitimare, provocare de scandal și împiedicarea intervenției polițiștilor în îndeplinirea obligațiilor de serviciu.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5406 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    E strigător la cer! (Joi, 21 mai 2020, 14:56)

    fokerul [utilizator]

    Cum să vină ăia cu aparatele alea şi să le introducă vreun cip în cap? Al dreaq Bill Gates ăsta cu 5 geul lui!
  • -9 (15 voturi)    
    refuzau violent... (Joi, 21 mai 2020, 14:57)

    mmmircea [utilizator]

    ce refuzau, abuzurile militiei, sa ii incatuseze pentru ca nu vroiau sa li se ia temperatura ? am vazut imaginile, oamenii erau in afara magazinului, nu intrasera in magazin. Rusine Militiei, rusine celui mai iliberal guvern din ultimii 30 de ani.
    • +3 (7 voturi)    
      militienii nu purtau masti (Joi, 21 mai 2020, 16:56)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      nu au pastrat distanta sociala de 2m, si au format si grup de persoane mai mare de 3 persoane, cand au sarit toti pe batran.

      Dar ce mai conteaza legea cand ai pulanul in mana?
  • +11 (11 voturi)    
    Civilizatie (Joi, 21 mai 2020, 14:58)

    Orizont [utilizator]

    Vad ca mai sint romani care nu au idee ce inseamna democratie, ce inseamna proprietate privata, ce inseamna civilizatie, etc. De fapt mi-e teama ca sint cam multi romani care au aceste lipsuri.
  • -10 (14 voturi)    
    Dar refuzul accesului in magazin... (Joi, 21 mai 2020, 15:06)

    newlook [utilizator]

    Dar refuzul accesului in magazin...care ar fi trebuit sa fie cercetat cu prioritate de militienii romanesti, pe baza carei legi s-a facut?

    Vad ca pe simplii cetateni i-a urcat la Duba, una-doua!
    • -2 (2 voturi)    
      "rusule" (Joi, 21 mai 2020, 17:34)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Stii ce inseamna proprietate privata?
      Normal ca nu stii ca doar nu v-a invatat asta.
      • +1 (3 voturi)    
        magazinul nu e proprietate privata (Joi, 21 mai 2020, 21:34)

        Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui DT34

        este reglementat de niste legi in aceasta tara, pe baza carora poti intra. Iar termoscanarea nu e printre ele. Ce spune arafat nu tine loc de lege
  • -4 (16 voturi)    
    de ce ar fi trebuit sa li se ia temperatura? (Joi, 21 mai 2020, 15:12)

    UnOmOarecare [utilizator]

    Nu inteleg motivul acestei masuri umilitoare.
    • -3 (5 voturi)    
      Din respect (Joi, 21 mai 2020, 17:33)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui UnOmOarecare

      Din respect pentru sanatatea tuturor cumparatorilor. Sa-ti explic ca unuia de 4 ani?
      Daca are temperatura inseamna ca e bolnav si poate are Covid, in felul asta poate sa infecteze alti cumparatori, daca nesimtitul de 'nea ilie stie ca e bolnav, sa stea acasa, din repect pentru cei din jur si mai ales din respect pentru batrani. Daca dumneata sau altii credeti ca e umilitor, atunci stati acasa, si nu in ultimul rand aceste magazine sint proprietate privata, daca ei decid ca nu iti dau drumul in magazin pana nu le spui cum te numesti, nu ai decit sa nu faci cumparaturi la ei.
  • +5 (9 voturi)    
    Prostii (Joi, 21 mai 2020, 15:13)

    mitg [utilizator]

    Nu stiau ca daca ai buletin de suveran, legea e optionala?
  • -3 (9 voturi)    
    aham (Joi, 21 mai 2020, 15:36)

    Mary80 [utilizator]

    nu cumva sa mai caraie cineva ca i se ia temperatura, ca e dus la militie.
    E oarecum normal, fraier e cine intra in magazinele lor. Daca ai intrat ce drept mai ai sa comentezi?
  • +6 (10 voturi)    
    Noi stim de ce au refuzat (Joi, 21 mai 2020, 16:06)

    Sparafucile [utilizator]

    Aveau temperaturi negative. Fiindca asa-i pe Marte.
  • 0 (2 voturi)    
    Unii cam exagereaza (Joi, 21 mai 2020, 16:51)

    Mihai Panet [anonim]

    Magazinele sunt interesate sa-si protejeze angajatii si sa nu devina focare. Nu inteleg care e problema ca vor sa ia temperatura, in afara de faptul ca nu-i identifica pe toti cu boli respiratorii. Inteleg, omul are demnitate, dar mai are si o viata. De ce sa se puna in pericol niste vieti nevinovate? Va dati seama cum ar suna o stire cu un magazin devenit focar?
  • +1 (3 voturi)    
    E fake news (Joi, 21 mai 2020, 18:12)

    MIKI@ [utilizator]

    A fost regizată scena ! Cele două persoane cu părul alb erau de fapt doi tineri de la sputnik deghizaţi în bătrâni, ca să instige, poliţiştii din cele 4 echipaje venite la faţa locului, nu erau poliţişti, erau nişte actori aflaţi acolo fără voia lor, aduşi de paznicul de la Kaufland, care regiza la cerinţa rusofililor şi a agenturilor străine, un film pentru a afecta economia Germaniei prin reţeaua de hipermarketuri, parte a grupului Schwarz!
    Feriţi-vă oameni buni de aşa ceva, să vină oamenii de bine să facă dreptate, eventual minerii!
    Bă, e de noaptea minţii ce se întâmplă!
  • +2 (2 voturi)    
    Pentru purtarea mastilor de toata lumea (Joi, 21 mai 2020, 22:03)

    DanteW [utilizator]

    Da, este regie, dar sunt lucrui mai grave in filmarea respectiva. Eu sunt pentru purtarea mastilor si pastrarea distantarii sociale. Ati vazut ca paznicii care iau temperatura o tin sub nas? Ca politistii vin la interventie fara masca?
    Ei se interesecteaza cu mii de oameni zilnic. Daca unul are coronavirus poate imbolnavi pe foarte multi. Nu inteleg cum presa nu vede dincolo de sceneta. Da, e clar, sunt niste provocatori. Dar nici cu cei care ar trebui sa ne apere nu imi e rusine. Nu poti impune respectarea legii, daramite a recomandarilor, daca cei in care trebuie sa ai incredere dezamagesc.
  • 0 (0 voturi)    
    Catre un stat politienesc (Joi, 21 mai 2020, 23:51)

    justin puscasu [utilizator]

    Uite aici se ajunge daca lasi militienii timp de luni de zile sa imparta sute de mii de amenzi dupa bunul plac. Ei vor ajunge repede la concluzia ca e normal sa sara cate sapte pe un om pasnic, sa-l tranteasca cu capul de pamant si sa-l amendeze daca n-are basca potrivita.
    Asta mi se pare cel mai grav incident in toata sarabanda asta de abuzuri. Suficient pentru ca nu doar Vela ci tot guvernul sa plece acasa!