DNA a deschis 33 de dosare penale pentru achiziții publice în timpul pandemiei de coronavirus / Sunt vizate și "persoane cu funcții importante"

de Mona Hera     HotNews.ro
Joi, 21 mai 2020, 14:29 Actualitate | Esenţial


Crin Bologa
Foto: captura video
DNA a deschis 33 de dosare penale pentru achiziții publice de echipamente medicale în perioada stării de urgență, potrivit șefului instituției, procurorul Crin Bologa. "Există oameni și companii care au înțeles să profite de pe urma acestei pandemii", a afirmat Bologa într-o conferință de presă. El a afirmat că în aceste dosare sunt vizate și persoane cu funcții importante în cadrul autorităților contractante.

33 de dosare penale pentru achiziții de echipamente medicale în pandemie

Procurorul șef al DNA a precizat că în 25 din cele 33 de dosare penale deschise pentru achiziții medicale în perioada pandemiei s-au sesizat din oficiu. În aceste cauze se fac cercetări privind încălcarea prevederilor legale în legătură cu organizarea, atribuirea şi derularea unor contracte de achiziţii publice directe a unor echipamente de protecţie: măşti, viziere, combinezoane sau izolete. De asemenea, sunt vizate achiziţii de măşti medicale neconforme, considerate periculoase şi interzise în Uniunea Europeană.

"Noi nu vânăm faptele de corupţie ca să bifăm statistici, să ne crească numărul de dosare sau să împiedicăm eforturile statului de luptă împotriva răspândirii virusului, ci, dimpotrivă, vrem să ne asigurăm că aceste forţe ale statului în sectorul sanitar şi-au atins scopul, că bugetul public nu este risipit, sifonat în buzunarele celor corupţi", a susţinut șeful DNA.

"Sunt vizate și persoane cu funcții importante"

Crin Bologa a spus, răspunzând unei întrebări, că în cele 33 de dosare penale deschise pentru achiziții în perioada pandemiei sunt vizate și "persoane cu funcții importante în cadrul autorităților contractante". "Dacă v-aș spune și funcția, ați identifica și persoana. În scurt timp veți avea și aceste informații, cred că nu va dura mult".

Legat de achizițiile Unifarm, Bologa a confirmat că "în aceste dosare se ridică acte și se fac audieri".

El a confirmat că una dintre anchete vizează firma Romwine & Cofee SRL, care a vândut statului prin Oficiul Național pentru Achiziții Centralizate (ONAC) 1,75 milioane de măști de protecție, pentru 56 milioane lei, la un preț mediu de 32 lei bucata. Prețul este ridicat în condițiile în care măști de acest tip, FFP2 sau FFP3, costau în medie 10 lei. Romwine & Cofee SRL este o firmă dintr-o comună din Girgiu care se ocupă de vânzarea de băuturi și cafea.

"Tot ce a apărut în presă este în atenția DNA. Se fac audieri atât la societăți private, cât și ale statului", a spus el, precizând că nu pot fi date alte detalii.

"Există și dosare care se referă la achiziții făcute de alte instituții, pe lângă cele centrale. Verificăm achiziții publice făcute la nivelul ministerelor, cât și la nivel central, făcute de spitale", a spus Bologa, întrebat dacă în dosarele deschise de DNA este vorba și despre achiziții făcute de spitale din țară sau numai despre achiziții făcute de ONAC și Unifarm.

Chestionat despre valoarea contractelor care fac obiectul acestor dosare, șeful DNA a spus că nu poate preciza o cifră exactă, dar că "sesizările se referă la sute de milioane de lei și la milioane de euro ca prejudicii sesizate".

Peste 1.000 de dosare penale deschise de la începutul anului

De la începutul anului şi până acum au fost înregistrate peste 1.000 de dosare penale, dintre care 33 au ajuns la instanţe. Au fost înregistrate 723 de sesizări de la cetăţeni, iar în 371 de cazuri procurorii s-au sesizat din oficiu.

"În aceste trei luni de mandat în funcţia de procuror-șef al Direcţiei am reuşit să completăm funcţiile de conducere vacante prin numiri şi delegări în funcţie, astfel încât acum sunt ocupate atât funcţiile de procuror-şef adjunct, cât şi cele de procurori-şefi ai secțiilor. Avem cazuri de procurori cu funcţii de execuţie care au venit şi care doresc să lucreze în DNA. Aceste aspecte precum şi numărul de sesizări şi denunţuri de la cetăţeni arată o creştere a încrederii în DNA”, a susținut Bologa.

El a afirmat că numărul sesizărilor de la cetăţeni a crescut, în condițiile în care se redusese începând cu anul 2015. În acest an la DNA au existat 723 de sesizări de la cetăţeni, faţă de 50-58 de sesizări în anul 2019.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9441 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    Pai Arafat nu cerea imunitate? (Joi, 21 mai 2020, 14:38)

    Lok [utilizator]

    Nu a primit? Pacat. Ar fi mare pacat sa pateasca ceva.
    • -10 (14 voturi)    
      Bine ca n-au atacat rusii... (Joi, 21 mai 2020, 15:02)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Bine ca n-au atacat rusii...

      Daca ostasii romani erau invingatori, acum erau anchetati de DNA ca au consumat prea multa munitie, ca poate au furat niste pistoale, ca ... si ca... si ca. La fel ca orice fapta buna de care DNA are grija sa fie pedepsita.

      Evident, actiunea DNA va fi marcata pozitiv de 70% din comentatorii platiti ai HN.
    • +13 (13 voturi)    
      Streinu Cercel cerea imunitate... (Joi, 21 mai 2020, 15:06)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Oricum, fii sigur ca nu s-au implicat personal in achizitii ci le-au facut prin terti, deci nu se va ajunge pana la ei.
      • +3 (3 voturi)    
        Si Arafat a cerut, nu in calitate oficiala (Joi, 21 mai 2020, 18:17)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        Dar se pune.
    • +7 (9 voturi)    
      Pai... (Joi, 21 mai 2020, 15:54)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      In Realitate , faptul ca omu' a indraznit sa dea ultimatum Parchetului - in mod public - arata ca se considera intangibil .
      Prietenii stiu de ce .
      Noi putem sa intelegem daca - de exemplu - citim ce argumente a folosit omu' pentru a justifica inregistrarea posesorilor de cartele preplatite - la Comitetul interministerial privind sistemul 112 din 06.09.2019 .
      Putem si sa ne amintim ca dupa accidentul din Apuseni si-a dat demisia seful lui ( Radu Stroe ) .
      Putem si sa ne amintim ca dupa Colectiv si-a dat demisia seful sefului lui ( VV Ponta ) .
      Omu' - numit secretar de stat la DSU , post politic - a ramas .
      Putem si sa ne reamintim cat de repede l-a reevaluat seful lui actual - Vela - dupa ce i s-a explicat cum stau lucrurile .
      Omu' e de neinlocuit .
      EL a facut SMURD ul !!!!!!
      ( Cu bani de la mamica lui , astfel ca i-au ramas si pentru un Ferrari , cum au multi bugetari )
      Pariu ca omu' o sa ramana sef la DSU cat o sa vrea muschii lui si o sa anuleze cate licitatii o sa pofteasca ( ca sa castige cine trebuie - Deltamed ? ) fara sa-l deranjeze vreun Parchet ?
    • +7 (9 voturi)    
      Niet (Joi, 21 mai 2020, 16:22)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Nu Arafat, ci Streinu-Cercel cerea imunitate. Stie el ce stie, are experienta cu decontari ilegale, cu offshoreuri si asa mai departe.
      Da' o puscarioara nu vrea el?!
      • 0 (0 voturi)    
        Nu chiar direct. (Joi, 21 mai 2020, 16:39)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Dar nici chiar deloc.
        https://www.capital.ro/lovitura-grea-pentru-raed-arafat-ce-s-a-descoperit-abia-acum.html
    • +3 (5 voturi)    
      imunitatea cercelului (Joi, 21 mai 2020, 16:23)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      https://www.youtube.com/watch?v=OqeZDXnrDIU
    • +6 (6 voturi)    
      Ce se mai aude despre dosarele vechi ? (Joi, 21 mai 2020, 17:40)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Foarte bine ca aveti 33 de noi dosare, dar despre cele vechi, ce se mai aude ?
      Ce se mai aude despre dosarul Teldrum ?
      Dar despre dosarul Belina ?
      Dar despre dosarele cu fonduri europene ?
      Ce se mai aude cu dosarele lui Oprescu, Ontanu, Elena Udrea etc ?
      Cand se reia dosarul infractoarei Adina Florea, care si-a dat singura NUP ?
      De ce sunt tergiversate procesele anulate, dupa deciziile aberante si criminale ale CCR, privind completurile de 3 si de 5 judecatori de la ICCJ ?
      De ce au fost anulate acele sentinte ?
      Nu se stia ca deciziile CCR se aplica doar in viitor, ca nu nu sunt retroactive ?
      Nu se stia ca oricum CCR se poate pronunta doar pe constitutionalitate si nu pe legalitate, atunci cand au spus ca acele completuri nu au fost legal constitutite ?
      Ce se mai aude cu desfiintarea Sectiei Speciale ?
      Cand va fi adus in tara Ghita ? Dar Popoviciu ? Dar Bica ?
      • +2 (2 voturi)    
        Alea intra pe rol doar daca au pe cine santaja (Joi, 21 mai 2020, 18:16)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        cu ele. Altfel nu au farmec.
  • +10 (14 voturi)    
    Circ pentru fraieri (Joi, 21 mai 2020, 14:44)

    emil bobu [utilizator]

    Nu va fi nimeni condamnat, se vor perinda pe la TV o vreme, apoi dosarele se vor tergiversa, apoi se vor prescrie, cum s-a intamplat cu sute de dosare pana acum.

    CCR si SIIJ au omorat justitia, cu complicitatea poporului.
    • 0 (10 voturi)    
      Asa era si pe vremea lu Kovesi (Joi, 21 mai 2020, 15:02)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Dar sa nu vorbim de lucruri sfinte.
    • +2 (2 voturi)    
      + altii (Joi, 21 mai 2020, 17:03)

      cpan [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      de accord dar o parte din judecatori si procurori spagari au avut si au un rol important in distrugerea sistemului de justitie
  • +5 (11 voturi)    
    ma simtesc deja mai bine... (Joi, 21 mai 2020, 14:52)

    ..13 [utilizator]

    Hai ca se poate!
  • +7 (7 voturi)    
    Fapte nu vorbe (Joi, 21 mai 2020, 14:56)

    floriniulian [utilizator]

    Am vrea sa auzim:am facut,am condamnat,am recuperat

    Pana acum aceasta institutie DNA nu si-a justificat salariile colosale in nici un fel.

    In primul rand DNA trebuie sa-si faca curatenie in propria ograda de procurorii corupti si incompetenti.

    Apoi trebuie sa se ocupe de coruptia endemica din Parchet/Diicot/Tribunale/Sefi din Politie/SRI.

    Odata ce elimini coruptia din institutiile de siguranta ale statului dispare de la sine si coruptia din mediul de afaceri.

    Orice alta cronologie este o diversiune care nu mai pacaleste pe nimeni.
  • +5 (7 voturi)    
    Ptiu, bată-vă, sa vă bată...(!) (Joi, 21 mai 2020, 15:02)

    Olyx [utilizator]

    ca repede v-ati "miscat" ; si mai e si vreme de pandemie, cand bugetarii au lucrat si lucreaza de acasa...Eu cred ca v-ati "miscat" dar intre sufragerie si bucatarie, alta explicatie nu gasesc...!!! Pentru ca sunt alte dosare care stau nemiscate de ani de zile...
  • +4 (8 voturi)    
    cercel si arafat? (Joi, 21 mai 2020, 15:13)

    Francisc 1 [utilizator]

    vai saracii!
  • +2 (8 voturi)    
    Din gura lumii (Joi, 21 mai 2020, 15:17)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Deschid dosarul și-l închid
    La tine mă gândesc partid
  • +8 (10 voturi)    
    De la cercetare, pana la condamnare (Joi, 21 mai 2020, 15:53)

    ady77 [utilizator]

    E cale lunga.
    Nea Ion stie cel mai bine, au trecut 30 de ani, si degeaba.
    "Ion, blestemul romanului"
  • +1 (1 vot)    
    coruptie sau politica (Joi, 21 mai 2020, 17:00)

    cpan [utilizator]

    problema este daca s-au comis fapte de coruptie in procesul de achizitii sau numai au fost simplificate ilegal , dar cu buna credinta, procedurile legale de achizitii publice. In primul caz le doresc vinovatilor puscarie lunga si fara amnistii. In al doilea caz nu prea ar fi asta treaba DNAului. A nu se uita ca sistemul medical a fost lasat de PSD cu stocuri de masti, combinezoane .. etc aproape de zero .
    Cred ca ar trebui chemati la audieri si madam Dancila si Teodorovici .
  • -1 (3 voturi)    
    Dar despre iertarea mituitorilor Sorinei (Joi, 21 mai 2020, 21:21)

    xrogo [utilizator]

    Pintea, cu motivarea ca suma de 10000 euro e prea mica si persoanele in cauza nu prezinta interes pentru public, adica persoana care prezinta interes este Sorina si pentru ea suma este tocmai buna pentru arestare, despre acest dosar chiar nimic, maestre?