Ministrul Justiției, către procurori: Urmăriți banii rezultați din infracțiuni, nu numai infractorii. Luați-le tot ce au furat

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 20 mai 2020, 10:35 Actualitate | Esenţial


Catalin Predoiu
Foto: Guvernul Romaniei
Ministrul Justiției, Cătălin Predoiu, le cere procurorilor să urmărească banii rezultați din infracțiuni, nu numai infractorii: "Luați-le banii produși prin infracțiuni, luați-le tot ce au furat". El a spus că pandemia a oferit oportunități infractorilor de a ataca instituțiile medicale critice și de a dezvolta o adevărată piață paralelă pe dark web cu produse de sănătate, indiferent dacă sunt originale sau contrafăcute.

Predoiu a făcut aceste declarații miercuri, la webinar-ul "Investigarea atacurilor de tip Ransomware în timpul Pandemiei Covid-19”, unde a spus că investigarea formelor complexe de criminalitate, națională și internațională, implică nu doar un nivel ridicat de specializare, ci și o bună cooperare între toate agențiile de aplicare a legii.

"Această pandemie oferă diverse oportunități infractorilor de a ataca instituțiile medicale critice și de a dezvolta o adevărată piață paralelă pe dark web cu produse de sănătate, indiferent dacă sunt originale sau contrafăcute. Creșterea gradului de conștientizare a publicului cu privire la această amenințare a fost un pas important. (...) Cu toate acestea, acum trebuie să mergem mai departe cu anchetele și urmărirea penală a faptelor infracționale", a declarat Predoiu.

El a spus că, recent, în Uniunea Europeană s-a înregistrat o creștere a infracțiunilor cu privire la materialele pentru spitale. Infractorii care pretind că vând echipament medical au obținut transferuri de la companii private sau chiar din sectorul public, adică spitale. De asemenea, au livrat produse medicale falsificate sau periculoase și au obținut profit substanțial din această activitate ilicită. Aceste transferuri ilegale se fac de obicei rapid, în mai multe jurisdicții, și prin implicarea mai multor conturi bancare, în multe cazuri scăpând de sub controlul autoritățile legale din cauza rapidității acțiunilor lor.

"Timpul este de o importanță crucială atunci când este vorba de spălarea banilor prin transferuri online. În acest caz, probabil mai mult decât în ​​orice alt tip de infracțiuni, este vital să reacționăm instantaneu. Prin urmare, vă încurajez pe toți să găsiți rapid soluții și să acționați și mai repede. Mediul criminal de astăzi s-a schimbat și luptăm cu o combinație periculoasă de inovație și produse IT inovatoare", a afirmat Predoiu.

El le-a cerut procurorilor să pună întotdeauna sintagma „follow the money” ca factor primordial în planurile de anchetă. "Folosiți toate mijloacele disponibile pentru a urmări și recupera activele din jurisdicția noastră națională și nu numai. Folosiți facilitățile pe care le oferă legile noastre pentru a ajunge în jurisdicții străine, inclusiv în cele offshore și asigurați-vă că „infracțiunea se plătește”. (...) Urmăriți banii rezultați din infracțiuni, nu numai infractorii, luați-le banii produși prin infracțiuni, luați-le tot ce au furat. Sunt banii Ministerului de Finanțe".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6285 vizualizari

  • -1 (25 voturi)    
    oare (Miercuri, 20 mai 2020, 10:41)

    cucuveauamov [utilizator]

    daca cineva isi ia multe case din meditatii, se incadreaza in definitia de caz?
    • +8 (14 voturi)    
      dar daca fura (Miercuri, 20 mai 2020, 11:06)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      cu nerusinare sume imense din bugetul statului s-o incadra?
      • -2 (6 voturi)    
        Cum ar fi cine? (Miercuri, 20 mai 2020, 11:44)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        "dar daca fura (Miercuri, 20 mai 2020, 11:06)
        varavara [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

        cu nerusinare sume imense din bugetul statului s-o incadra?"

        =====================

        Pe Klaus 6 case din salariul de bugetar, fura sau nu, nu-l investigheaza nimeni.
        Pe DragnIa (hai, in cor, urlaturi prelungi!) din puscarie il investigheaza jumate din procurorii Romaniei si nu au produs vreo dovada ca ar fura.

        Deci Puterea nu fura, Opozitia nu fura. Toti sunt cinstiti in tara aia!
        • +3 (7 voturi)    
          dracnea (Miercuri, 20 mai 2020, 12:06)

          varavara [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          a fost condamnat pentru cea mai usoara dintre faptele sale. Pentru coruptia masiva pe care a aplicat-o cu teldrum ,belina, preluarea majoritatii activelor din Teleorman printre care hotelul cel mai mare din judet, casa de oaspeti a pcr si ca si multe foste intreprinderi cu activele lor cu tot, luate pe sume simbolice, urmeaza a fi judecat si, sper confamnat + confoscata averea.
          Dar dracnea este numai unul din baronii psd imbogatiti subit dupa revolutie. Sunt mii in tara, toti milionari in euro.
          Pe langa astia, Klaus este biet copil.
  • +12 (16 voturi)    
    gresit.. (Miercuri, 20 mai 2020, 10:58)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... nu doar ce au furat. mai mult.. cu dobanda mai ca la Sile&Nutzu SRL.
  • +9 (13 voturi)    
    Daca asta nu stiu, ce-i intrebati la interviuri ? (Miercuri, 20 mai 2020, 11:02)

    CezarN [utilizator]

    Pai ce interviuri și teste se dau la angajarea dătătorilor de NUP dacă nu știu acest lucru elementar, domnule ministru?
    Înțeleg ca nici șefii de parchete mari nu știu acest lucru dacă a fost nevoie de intervenția ministrului pentru a le spună sa facă ceva elementar.
    Problema este: de unde mai iau și ei, si judecatorii, si politicienii șpaga dacă se confisca banii negri?
    Alta problema este de ce nu implementează RO directiva europeana privind spălarea banilor?
  • +10 (14 voturi)    
    . (Miercuri, 20 mai 2020, 11:23)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Hei, Cati P, hei, ce se mai aude de Comisia de la Veneția? E un impostor pe acolo.
  • -1 (11 voturi)    
    Hotii striga hotii (Miercuri, 20 mai 2020, 11:31)

    LupuCiprian [anonim]

    Poate sa inceapa cu tine si cu toti din "GUVERNUL MEU"....ce mai asteapta???
  • +1 (3 voturi)    
    declaratie politica in an electoral (Miercuri, 20 mai 2020, 11:48)

    [utilizator] [utilizator]

    si populism ieftin,

    ar trebui :

    - declaratie de venit si cheltuieli pentru fiecare cetatean indiferent de sursa de venit.
    asta ca sa dispara matusa Tamara, fermele de struti, unchiul de la biserica din Chitala cu Johnny mexicanul si alte povesti .pentru ca daca anul asta spui ca ai avut venituri de 5000 de euro si anul viitor te vede vecinul cu mercedes de 100.000 de euro, afla si cine trebuie, declaratia aia iti devine opozabila si se poate confisca bunul ca sa il transform in bani la finante.
    o sa te ia la intrebari si va trebui sa spui cand ai spus adevarul: cand ai scris declaratia sau cand ai luat bunul pe care nu poti dovedi cum l-ai cumparat.


    - ANAF sa treaca in online 100% din activitate si orice factura emisa de orice societate comerciala sa fie inregistrata online la ANAF si sa se poata verifica istoricul si incrucisat de catre AI ( soft si computer ) , nu de catre angajati ANAF care ajuta firma cu relatii la partid( nu conteaza care).


    abia dupa asta poti urmari banii in mod eficient si sa prinzi infractorii. in conditiile de acum iti rad in fata.isi angajeaza avocati fancy si se joaca cu anii in instante.

    adaptati legislatia pentru a contracara noile metode ale infractorilor si lasati declaratiile populiste.
  • +2 (4 voturi)    
    recuperare.. (Miercuri, 20 mai 2020, 12:22)

    sareta [utilizator]

    Frectie nene Ministru .Banii au fost recuperati anticipat in pensii si salarii saltarete ! In rest ne facem ca-i prindem...