FOTOGALERIE Cum am rămas eu și vecinii mei fără plăcuțele cu numere de înmatriculare

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Duminică, 17 mai 2020, 17:13 Actualitate | Esenţial


Masini fara placute
Foto: Hotnews
Pentru mine nu ar fi fost o surpriză să găsesc mașina vandalizată, mai ales că în ultimele două luni s-au înmulțit spargerile în cartier. Nu mă așteptam, însă, să o găsesc fără plăcuțele cu numerele de înmatriculare. Nici vecinii nu au fost mai norocoși. Pe o distanță de 50 de metri, cel puțin cinci mașini au rămas, într-o singură noapte, fără plăcuțe. Ce spune Poliția?

La secția de poliție fuseseră depuse deja 7 plângeri. De ce sunt furate plăcuțele de înmatriculare? Pentru infracțiuni, spune Poliția. Chiar de curând au fost prinși niște hoți, după ce au spart o locuință dintr-o comună hunedoreană. Mașina în care se aflau avea plăcuțe de la alt autoturism. Motivul e simplu: sunt mai greu de identificat dacă mașina pe care o folosesc la infracțiuni are numere de la alt autoturism.

Ce putem face? Să trecem prin stresul birocrației pentru a intra în posesia unor noi plăcuțe. În primul rând trebuie să obții dovada declarării furtului de la secția de poliție, apoi să te duci la Direcția regim permise de conducere și înmatriculare cu cartea de identitate a mașinii. Acolo îți trebuie așa: cererea solicitantului, declarația de pierdere/furt, cartea de identitate a vehiculului, original și copie, certificat de înmatriculare, original și copie, dovada de plată a contravalorii noilor plăcuțe și, bineînțeles, actul de identitate al solicitantului. Pentru mai multe amănunte, vezi aici ce acte sunt necesare.

Ideal ar fi ca și făptașii să fie prinși, lucru care ar putea fi făcut mult mai ușor dacă poliția ar viziona înregistrările de pe camera video plasată chiar pe bloc.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















35152 vizualizari

  • +43 (65 voturi)    
    spargeri... (Duminică, 17 mai 2020, 17:20)

    of of [utilizator]

    1, 2 milioane de români s-au întors în țară, din ce să trăiască și ei?
  • +36 (50 voturi)    
    Politia - siguranta si incredere! Mdhea! (Duminică, 17 mai 2020, 17:47)

    BernierC [utilizator]

    Politia = gruparea cea mai corupta din Romanisthan, se stie! Raiul interlopilor, hotilor, incompetentilor, analfabetilor, puturosilor. Evident ei nu misca un deget ptr cercetarea furtuirlor, tot amaratul de contribuabil trebuie sa-si piarda timp, bani si energie, cu jde mii de acte si declaratii ptr a-si dobandi noile placute de inmatriculare ptr a circula prin gropile nationale partial asfaltate. Scarba!
    • +13 (21 voturi)    
      @ " Politia = (Duminică, 17 mai 2020, 20:10)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui BernierC

      gruparea cea mai corupta din Romanisthan, se stie! Raiul interlopilor, hotilor, incompetentilor, analfabetilor, puturosilor. "

      No coment .
  • +35 (39 voturi)    
    O să apară antifurt și pt plăcuțe? (Duminică, 17 mai 2020, 17:58)

    nick24 [utilizator]

    Mulți au dosare penale pt furt, cu condamnări vechi la activ. Dacă tot au venit în țară de ce nu le pun brățări de urmărire? Camere pe casele lor, pe străzile lor. Că doar au dosarele lor!
    • +13 (13 voturi)    
      Antifurt simplu: (Luni, 18 mai 2020, 8:48)

      Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Schimbi numarul proprietarului, ii dai adeverinta pentru RCA samd.
      Introduci numarul vechi intr-o baza de date cu numere furate.
      Fiecare camera din intersectie/DN/autostrada o sa recunoasca numarul si in cazul in care apate pe sosea alerteaza direct politia.
    • +2 (2 voturi)    
      brățările și camerele (Luni, 18 mai 2020, 14:43)

      Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      sunt anticonstituționale
  • -16 (38 voturi)    
    Poate le-au furat (Duminică, 17 mai 2020, 18:14)

    t4v1 [utilizator]

    Pentru ca erau stationate pe trotuar
  • +2 (18 voturi)    
    unde e Istodor (Duminică, 17 mai 2020, 18:31)

    adrianbsc [utilizator]

    Citind doar titlul, a fost pentru prima data cand speram ca articolul sa fie scris de Eugen Istodor.
    Ciudata senzatie.
    In rest, nasol!
  • +35 (35 voturi)    
    Sa vezi ce norocos ai fost.... (Duminică, 17 mai 2020, 18:39)

    minus [utilizator]

    ai noroc ca esti proprietarul masinii... sa vezi ce aventura a fost cu masina nevestei, ea plecata 2 luni la niste cursuri in strainatate!
    Eu am fost intrebat de ce ea nu mi-a lasat procura inainte de a pleca... aveam o procura generica pentru masina ei (ca atat ne-a dus capul!) dar procura ar fi trebuit sa fie facuta EXACT pentru motivul furtului placutelor de inmatriculare, nu generic!
    S-a rezolvat dupa ce ea s-a dus 5 state mai incolo, la consulat, sa faca o procura cum doreau ei!
    Vezi ce norocos ai fost?
    • +9 (9 voturi)    
      Eu am avut procura speciala (Luni, 18 mai 2020, 12:41)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui minus

      Unde era trecut: - sa faca absolut toate demersurile necesare la toate autoritatile inclusiv politie, pentru a vinde masina, din partea unui prieten plecat in SUA.
      Cei de la politie mi-au zis ca nu scrie nimic de eliberare numere, asa ac au refuzat eliberarea unui numar pierdut, deci adio nu mai poti merge cu masina la vanzare...
      POLITIA=VARZA, e facuta anume sa te incurce sa te scoata din ale tale...
      • +6 (6 voturi)    
        Nu-i mai comparati (Luni, 18 mai 2020, 14:30)

        Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui rov

        cu saraca varza!E o leguma minunata pentru alimentatia romanului!Problema este ca suntem lasati la chermul unor oameni fara pregatire.Tablagii,daca nu au reguli/instructiuni/proceduri clare,evident elaborate de sefi,fac ce-i duce capul lor pe baza pregatirii aproximative,sumare si deficitare.Sunt sefi care sunt bine pregatiti si ar putea schimba ceva.Totul este sa se implice putin.Cel putin pe pandemia asta, e clar pentru toti ce catastrofe se pot intampla daca si doctorii ar actiona ca tablagii!Dumnezeu sa ne ajute pe toti si sa ne dea mai multa minte.
        • +3 (3 voturi)    
          hahahaha (Luni, 18 mai 2020, 15:21)

          john70 [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

          Varza, barza, viezure....
  • +19 (21 voturi)    
    m-as dez- stresa rapid (Duminică, 17 mai 2020, 19:01)

    ..13 [utilizator]

    MI- as face placuta de inmatriculare din carton pe care as scrie datele.

    As circula relaxat pana imi fac linistit rost de alte placute noi.

    Parerea mea este ca nu este nici o graba _ Politia trebuie sa rezolve aceste chestii dar va ramane inregistrat inca un furt cu autor necunoscut, ca asta este regula in reluare la politie...

    Chestia este ca acest articol apare oarecum ca sa grabeasca ceea ce nu se grabeste niciodata in RO - reducerea birocratie - dar parerea mea sincera este ca dansa, autoarea articolului, o sa fie dezamagita si va inregistra inca o asteptare falsa...

    Poate gresesc eu - si atunci voluntar dau un suc!
  • +20 (30 voturi)    
    Distractie placuta! (Duminică, 17 mai 2020, 19:02)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Acum, dupa ce s-au ralaxat restrictiile, o sa aveti parte de o "distractie" pe cinste!

    "Să trecem prin stresul birocrației pentru a intra în posesia unor noi plăcuțe. În primul rând trebuie să obții dovada declarării furtului de la secția de poliție, apoi să te duci la ..."

    Toate astea sunt in FLEAC, "distractie" mare va fi la Tribunale, sa incercati sa dovedit ca nu Dvs. ati facut toate infractiunile comise de cei care si-au pus la masini placutele de inmatriculare furate!

    Cum puteti DOVEDI ca placutele v-au fost intr-adevar furate?
    In cat timp de la momentul disparitiei efective v-a fost inregistrata la Politie declaratia de furt?
    NU ati primit deja amenda pt ca aveti un autoturism fara numere de inmatriculare??
    • +12 (12 voturi)    
      Ar trebui schimbat automat numarul (Luni, 18 mai 2020, 8:53)

      Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Dupa furt, numarul ar trebui schimbat si nu ar mai trebui sa fie reutilizat.
      In felul asta eviti neplacerile pentru omul cinstit si numarul furat il poti pune intr-o baza de date si poate fi recunoscut sigur de politie si camerele de supraveghere.

      Sigur, ramane valabila situatia in care placutele sunt furate si folosite in aceiasi noapte.
    • +9 (9 voturi)    
      Exagerezi (Luni, 18 mai 2020, 9:11)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Niciun tribunal nu are voie sa-ti ceara sa dovedesti nevinovatia. Declaratia de furt este suficienta. Dupa asta, ei vor trebui sa demonstreze ca TU ai fost acolo, nu TU ca n-ai fost. Poti sa te intorci impotriva lor cu proces daca consideri ca a fost un abuz...
      E sufcienta insa pedeapsa sa parcurgi procedura birocratica ca si cum ti-ai re-inmatricula autoturismul de nou si evident, nu te despagubeste nimeni pentru timpul pierdut.
      • 0 (2 voturi)    
        glumesti... (Luni, 18 mai 2020, 13:14)

        frum [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

        am un prieten caruia i-au fost clonate numerele; si a platit vreo doua amenzi pentru viteza... pana cand intr-o zi l-au chemat la politie ca a lovit un pieton pe trecere si a fugit de la locul accidentului. Si a umblat mult ca sa dovedeasca ca nu era el, desi nici culoarea nu se potrivea cu cea descrisa de martori... totusi numerele erau ale lui... asa ca nu fii surprins...
        • +2 (2 voturi)    
          stai putin (Luni, 18 mai 2020, 15:30)

          John_Re [utilizator] i-a raspuns lui frum

          pentru amenda de viteza in RO nu te opreste politia sa ti-o dea personal?
          • 0 (0 voturi)    
            Daca nu te opreste iti face poza (Marţi, 19 mai 2020, 8:23)

            Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

            Cea mai buna dovada - in caz ca nu erai cu amanta/amantul, si nu poti sa-i arati sotiei/sotului dovada - care se constituie proba in tribunal si cazul se inchide.
        • +2 (2 voturi)    
          Scuza-ma, dar daca dupa doua amenzi (Luni, 18 mai 2020, 15:56)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui frum

          nu a reclamat numerle...
          Si deja nu te cred ca "a umblat mult ca sa dovedeasca" cand zici si ca nu era masina de aceeasi culoare...

          Ca sa nu mai zic ca "numere clonate" e deja din alt film.
          Nu cumva i s-a clonat si talonul? si masina?
  • +35 (39 voturi)    
    poate intelegeti de ce (Duminică, 17 mai 2020, 20:26)

    panduru [utilizator]

    a insistat psd ca inregistrarile video nu constituie probe. Ingradesc drepturile infractorilor!!!
  • +14 (14 voturi)    
    hotii (Duminică, 17 mai 2020, 20:50)

    vlad.pe [utilizator]

    Tehnica veche, hotii vor monta placutele pe alte masini, vor alimenta la benzinarii si vor pleca fara sa achite, sunt mii de cazuri semnalate in tara, pe camera apare numarul dumneavostra.
    • +7 (7 voturi)    
      da... (Luni, 18 mai 2020, 12:43)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      vom ajunge ca in SUA, te ducu platesti ai apoi bagi combustibil
      • 0 (2 voturi)    
        hei (Luni, 18 mai 2020, 15:24)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Unii de acolo sustin ca asta e rasism!
  • -7 (13 voturi)    
    Bai (Duminică, 17 mai 2020, 21:08)

    savatuf [utilizator]

    dar nu va e pe la nas putin asa , pai vorbiti de rau diaspora , mai ales ca a revenit in tara LA INVITATIE. Toata lumea e despagubita ma refer la afaceri , dar noi astia care suntem beneficiarii serviciilor prestate de diasporezi ce facem il rugam pe Rares sa ne bage si pe noi in seama ca si noi votam , sau votam .....
  • +11 (13 voturi)    
    Ai tupeu! (Duminică, 17 mai 2020, 21:11)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Au de rezzolvat cazuri mult mai grave, vezi cazul Caracal, unde putregaiul e de sus in jos in tot MAI.
    Crezi ca-i mai intereseaza niste placute, eventual suedeze?
  • +17 (19 voturi)    
    Hmm (Duminică, 17 mai 2020, 21:17)

    OmniStudio [utilizator]

    Politaiul NU merge la job ca sa prinda hoti! Sau pedofili, proxeneti si ce mai vreti voi.
    El se duce acolo ca sa ia o leafa, majorata recent. Si ca sa mai puna de o afacere, sa mai isi rezolve un nepot sau o verisoara sa treaca anul, bacu', examenul etc.
    Ca sa ia o pensie devreme si babana, alocatie de hrana si toale, samd.
    De aceea, cand se prezinta cetateanul cu o plangere, el este deranjat, deoarece trebuie sa munceasca, sa scrie, sa iasa la anchete, SA-SI FACA TREABA!
    Asa ca, trece la atac si il pedepseste pe cel care ii strica siesta. Si te alearga la ghisee, la trezorerie, la "altii", pentru ca au la indemana un mecanism diabolic de stufos de legi si norme. Nu intamplator, caci ei sunt cei care initiaza actele normative.

    Cam acelasi mecanism este valabil in tot ceea ce inseamna bugetar in Ro.
    Comparati cu ce se intampla in alte tari UE, si trageti concluzii.
  • +11 (13 voturi)    
    Mergi la o firma de sign making (Duminică, 17 mai 2020, 21:32)

    mynickname [utilizator]

    si fa un autocolant care imita cat mai bine placuta inclusiv suportul - exista autocolant alb reflectorizant pe care se lipesc caracterele etc cu negru - se executa la cutter-plotter.
    Monteaza autocolantul si lasa-l asa chiar daca faci rost de placute noi, cel putin pana cand se reiau zborurile pe Tandarei.
    Dupa aia montezi noul suport peste autocolant, sa ramana acolo.
  • +19 (19 voturi)    
    nu stiu de ce asa complicat in RO (Duminică, 17 mai 2020, 23:49)

    John_Re [utilizator]

    unde locuiesc anunti ca ti-a furat placutele cu numere si isi dau altele pe loc.

    doar pun numarul vechi pe un black-list si gata. nu-si bate nimeni capul cu cine si cum le-a furat.

    politia are montate camere pe toate masinile si pot verifica instantaneu daca numarul este valid.

    sincer, de cand au montat camere pe masinile de politie n-am mai auzit de numere furate.

    pedeapsa pentru folosirea unui numar furat este oricum cu inchisoare. nu merita oricum riscul dar gradina domnului e mare.
    • 0 (0 voturi)    
      Iar la noi (Luni, 18 mai 2020, 21:35)

      wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      Dupa toata birocratia trebuie sa aduci si dovada de plată a contravalorii noilor plăcuțe.
      Pe bune? Dupa ce ca pierzi timpul tot tu trebuie sa scoti bani din buzunar?
  • +6 (12 voturi)    
    hoti tampiti! (Luni, 18 mai 2020, 0:03)

    Codruta N [utilizator]

    Politisti si mai tampiti!
    DE CE naiba ar risca cineva sa fure placute (poate fi prins pe loc), cu niste numere care, o data ce proprietarul s-a alertat, pot fi urmarite mintenash, in loc, pur si simplu, sa FABRICE, in liniste si pace, intr-un atelier clandestin, sute de placute false care ar fi foarte greu de urmarit?
    Singura explicatie ar fi ca placutele false ar fi detectate la trecerea frontierei - dar aici ar insemna ca politistii sa fie complici cu hotii ca sa intarzie cat se poate de mult transmiterea catre frontiera a alertelor! Ma rog! poate fi si ceva complicitate cu cei de la frontiera, care sa se prefaca ca au vazut alerta prea tarziu! :P
    • +6 (6 voturi)    
      din contra.. (Luni, 18 mai 2020, 12:48)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Crezi ca le folosesc o saptamana? Fura 5 seturi de numere intr-o seara, pana dimineata si-au terminat "treaba". Nici nu trebuie sa se apuce de furat mare lucru, este suficient sa alimenteze "gratuit" de la benzinarie.
      • +1 (3 voturi)    
        hei (Luni, 18 mai 2020, 15:28)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        In mod sigur asta e motivul: oamenii veniti in perioada asta din strainatate trebuie sa-si puna benzina. Asta e cea mai simpla metoda.