Aglomerație la Nădlac I, cei care vor să intre în țară așteaptă 8 ore

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 17 mai 2020, 11:06 Actualitate | Esenţial


Timpi mari de asteptare la Nadlac
Foto: Politia de Frontiera
Sute de persoane aşteptau, duminică dimineaţă, să intre în România prin Punctul de Trecere a Frontierei (PTF) Nădlac I, care poate fi tranzitat după o aşteptare de opt ore, din cauza aglomeraţiei, în pofida faptului că autorităţile au redeschis, sâmbătă seară, şi PTF Nădlac II, transmite Agerpres.

UPDATE 12.14 Peste 31.000 de oameni au tranzitat vămile române, în ultimele 24 de ore, proporția dintre intrări și ieșiri fiind relativ egală. Din totalul celor care au trecut frontierele, 21.200 au fost au fost la vămile cu Ungaria, iar într-o singură zi au intrat în izolare 8.000 de români, potrivit Poliției de Frontieră.

Purtătorul de cuvânt al Poliţiei de Frontieră Arad, Claudia Ardelean, a declarat, pentru Agerpres, că se menţine un număr foarte mare de persoane care ajung la frontieră, atât pe sensul de intrare, cât şi pe sensul de ieşire din România.

În ultimele 24 de ore, prin Nădlac I au intrat în ţară aproximativ 4.000 de persoane, la fel ca în ziua anterioară, însă cifra este de trei ori mai mare decât în urmă cu trei zile. Prin acelaşi punct, au ieşit din România 6.100 de persoane, dublu faţă de ziua anterioară.

Autorităţile române au redeschis pentru autoturisme şi PTF Nădlac II (de pe autostrada pan-europeană), sâmbătă seară, de la ora 19,00, pentru a fluidiza traficul la graniţa dintre România şi Ungaria. Nădlac II a fost rezervat, în ultimele săptămâni, traficului de marfă. În doar 13 ore, respectiv până duminică dimineaţă la ora 8,00, prin acest punct au intrat deja în România 4.500 de persoane şi au ieşit 2.500.

Conform Poliţiei de Frontieră Arad, duminică dimineaţă se aştepta 480 de minute la intrare în România prin Nădlac I, unde controlul se făcea pe şapte artere, şi 250 de minute la Nădlac II, unde erau deschise şase artere. La ieşirea din ţară, se aştepta 90 de minute la Nădlac I, unde au fost deschise şase artere, şi 30 de minute la Nădlac II, unde se lucrează pe două artere.

Autorităţile de frontieră precizează că timpii mari de aşteptare sunt cauzaţi, la intrarea în ţară, atât de aglomeraţie cât şi de anchetele epidemiologice, care fac ca procedurile să dureze până la 10 minute pentru o persoană, faţă de 30 de secunde înainte de pandemie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5612 vizualizari

  • -3 (25 voturi)    
    La fel si in Bors (Duminică, 17 mai 2020, 11:11)

    Fides [utilizator]

    Cozi pe 5 randuri, kilometrice. Se grabeste diaspora sa salveze tara.
    • +3 (19 voturi)    
      Comentariu pe langa subiect (Duminică, 17 mai 2020, 11:36)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Ca unul care sunt in diaspora de ani de zile, gasesc ca ai scris un comentariu slab si nelalocul lui.

      Pentru mine diaspora de care vorbesti tu inseamna milioane sau chiar miliarde de euro pe an aduse in Romania.... Da, chiar asta este trista realitate, diaspora a salvat Romania si la alegeri si la economie. Trimitem ajutoare in fiecare an pentru mii de familii nevoiase care depind de aceste ajutoare.

      Statul roman a incurcat cat de mult a putut diaspora, diaspora fortata sa plece de acelasi stat roman.

      Romania isi va trai mai departe blestemul de a pierde ce are mai bun: capitalul uman.

      Nimeni din tot aparatul administrativ si decizional din Romania nu isi pune o intrebare elementara: DE CE PLEACA OAMENII???

      Diaspora...... Cand va aud si va citesc ura si dusmania cu care vorbiti despre diaspora imi piere orice chef de a ma mai intoarce in tara.

      Imi vine sa va spun: ramaneti voi cu salamul vostru de soia, ati ramas aceeasi rautaciosi care strigau ca nu ne vindem tara, dar care au vandut tot ce se putea vinde.
      • -2 (12 voturi)    
        dar de ce nu puteti sta o perioada acolo (Duminică, 17 mai 2020, 12:51)

        Dan123 [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

        nimeni nu zice sa nu va intoarceti niciodata, doar in perioada asta, sa nu veniti in tara. e asa de greu?
      • 0 (10 voturi)    
        Pastreaza miliardele alea pt tine (Duminică, 17 mai 2020, 13:54)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

        Nu de bani duce lipsa tara. Diaspora aia de care vorbesti nu vine acasa la primul semn de furtuna. Aia traiesc, au case, sunt respectati si au tot viitorul acolo.
      • +4 (10 voturi)    
        Total gresit. Munca voastra ar fi valorat aici (Duminică, 17 mai 2020, 14:25)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

        Din cei 30 de arginti pe care i-ati trimis acasa, toti cei 30 s-au intors la multinationale.

        Nu a ramas nimic palpabil din munca voastra, a diasporei, aici.

        Dimpotriva, munca voastra in folosul altora a marit decalajul dintre tarile-gazda si Romania.

        Ne-ati dus inapoi, nu inainte. Si asta se vede oriunde, in satele parasite, in pamintul cumparat de altii, in padurile taiate, ca intr-o tara parasita, in podurile surpate, in drumurile desfundate.
      • +2 (2 voturi)    
        Dar tu te-ai intrebat de ce pleaca oamenii? (Duminică, 17 mai 2020, 17:39)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

        Nu ma intelege gresit, sunt de acord cu tine vis a vis de comentariul lui fides si ajutorul diasporei prin vot si sustinerea familiilor din tara, multumim! Dar tu ce raspuns ai gasit pt emigrare?
        In opinia mea, sunt doua motive majore:
        1. Banii
        2. Gradul de dezvoltare al tarilor occidentale
        Dar de ce exista aceste diferente atat de mari intre statele vestice si Romania?
        Desi guvernele PSD au o parte dureroasa de vina pentru administrarea defectuasa, criminala a statului din ultimii 30 de ani, cand nu s-au facut investitii pe masura dorintelor noastre si cand s-au distrus multe capacitati industriale care puteau totusi avea un viitor. In opinia mea, radacina problemelor noastre ia forma regimului comunist! In Romania comunista nu era incurajata economia de piata libera, fondata pe nevoi si cereri reale, pe "selectie naturala" a companiilor... in schimb, totul era centralizat, volumul productiei avand importanta maxima, indiferent de calitatea produselor, relevanta lor pe piata, eficienta procesului industrial (unde unul muncea si zece stateau, de unde si vorba: "timpul trece, leafa merge"), impactul social si de mediu; atunci omul nu avea valoare, ci din potriva, era considerat o resursa ieftina si dispensabila, dovada avem conditiile daunatoare de munca, infometarea, infrigurarea si inspaimantarea populatiei din anii 80', decretul impotriva avorturilor ca politica de crestere a natalitatii; Dar mai ales, pe acea vreme nu era incurajata gandirea, opiniile, initiativa, spiritul antreprenorial... in schimb, erau pedepsite si in locul lor erau promovati oameni incompetenti, care sa nu ridice probleme, niste cinici a caror singur atribut era sa inainteze agenda partidului comunist!
      • +1 (1 vot)    
        Continuare (Duminică, 17 mai 2020, 17:42)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

        Toate aceste lucruri explica sechelele Romaniei, ineficienta si coruptia administratiei, incapacitatea unor concetateni de a distinge adevarul, dar si nivelul economic, de trai din tara noastra.
        Tarile dezvoltate din Europa de vest nu au suferit de asa ceva si din acest motiv nu ne putem compara cu ele! La fel cum, probabil, putem fi de acord ca nu putem recupera in 10 - 20 de ani, ce am pierdut in 60 de ani (adica de cand s-au instalat comunistii in 1947, pana in 2007 cand am intrat in UE si am scapat in mod real de comunism).
        Chiar daca pare greu uneori, nu cred ca merita sa cadem tocmai in pacatul pe care il criticam, anume sa generalizam o anume populatie, fie cea din tara, fie diaspora! In Romania nu isi mai aminteste nimeni de salamul cu soia, iar opiniile unora ca fides-utilizator sunt contrabalansate masiv de opiniile altor oameni exprimate prin numarul mare de minusuri date comentariilor lui! La fel opiniile nostalgicilor care "nu voiau sa isi vanda tara" care inca deplang distrugerea fabricilor comuniste, dar care nu inteleg motivele acestui fenomen, si care voteaza in continuare PSD, urmasul partidului comunist roman, sunt contrabalansate de votul zdrobitor dat la ultimele doua scrutine (prezidential si euro-parlamentar) dat in favoarea unei clase politice liberale si unei clase politice noi!
        Dumneavoastra, diaspora, cred ca puteti intelege cel mai bine lucrul asta, avand experienta europeana, si pentru ca stiti ca poate fi mai bine, aveti incredere in viitor si fiti optimisti! Inca suntem in proces de recuperare din sechelele comunismului!
    • +7 (11 voturi)    
      mda... (Duminică, 17 mai 2020, 12:14)

      Tm124 [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Din pacate majoritatea romanilor nu stiu altceva decat sa se uite la ceilalti si sa-i judece, in loc sa-si vada de treaba lor...
      Sunt sigur ca cei care intra acum in tara, dupa eliminarea carantinei institutionalizate, au motivele lor sa o faca.
      Nu cred ca-i place nimanui sa stea pe drum, sa fie fortat sa stea departe de familie luni intregi si apoi sa astepte in vama ore intregi.

      Dar majoritatea romanilor nu se gandesc la ceilalti si in mod cert nu le doresc binele. Doar sa moara si capra vecinului, lasa ca asa merita, lucru valabil si pentru cei plecati din tara si pentru cei care inca sunt in tara...

      Trist.
      • -3 (7 voturi)    
        Trist, clar (Duminică, 17 mai 2020, 14:03)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui Tm124

        Iar de maine-poimaine nu o sa mai fie trist. Va fi soare. Veniti, aici e gradina Maicii Domnului. Veniti romani sa facem o hora mare, acum ori niciodata. Ca, la cum se vede situatia cel mai probabil va fi pt. ultima data.
        PS.
        Sa va vizitati rudele si vecinii. Aleu un gratar ca aveti bani.
        • +3 (7 voturi)    
          dar... (Duminică, 17 mai 2020, 14:31)

          Tm124 [utilizator] i-a raspuns lui Fides

          cam ingusta gandirea...
          Nu toti cei din diaspora sunt gratargii si fac hore pe muzica populara.
          Sunt si avocati, programatori, medici, studenti care poate la un moment dat se vor intoarce in tara si vor aplica ceea ce au invatat...
          • -1 (5 voturi)    
            Asta e cel mai bun moment (Duminică, 17 mai 2020, 15:00)

            Fides [utilizator] i-a raspuns lui Tm124

            Rup usa medicii sa vina in tara. Nu-i lasa Klaus? Ba da. Si taman de avocati este nevoie. Si de pictori, acum sa revina! Bai si fotbalistii sa vina, poate ne calificam pe undeva. Sa vina si tineri precum Burduja, Caramitru si alde ca ei, sa ne invete acum noul capitalism. Sa vina si cei ce folosesc stanga mai bine ca dreapta, dar si vice versa. Intr-o strigare - sa vina toti romanii in tara. Facem noua diaspora de acasa, cu toti romanii in tara! Cand sa vina altcandva? Acum e cel mai bine ca e pandemie, doar noi suntem daci.
  • -8 (14 voturi)    
    Schengen e mort, granitele inchise... (Duminică, 17 mai 2020, 11:24)

    demaGOGU [utilizator]

    ...cum reusesc acesti romani sa bantuie prin Europa??
    • +8 (10 voturi)    
      Ti-as da zile de la mine (Duminică, 17 mai 2020, 13:07)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      macar cateva sa traiesti prin jud. Vaslui sau Calarasi..... pe unde bantuie foame si disperarea zilei de maine ca nu ai ce da de mancare copiilor....

      Mii de romani pleaca din tara pentru o paine mai buna.....
      • +6 (6 voturi)    
        Tocmai, sa-si ceara drepturile. Sa munceasca aici (Duminică, 17 mai 2020, 14:35)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

        E un cerc vicios creat si intretinut de cei care au puterea reala in Romania, nu cea aparenta.

        Diasporenii au plecat din cauza saraciei, o saracie provocata special pentru ei, iar toata regiunea a devenit din ce in ce mai saraca tocmai din cauza plecarii lor.

        Lantul trebuie intrerupt de undeva, iar acesta e un moment foarte bun de a reaseza lucrurile.
    • -2 (6 voturi)    
      și n-au nici declărăție (Duminică, 17 mai 2020, 13:17)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      și unii nu poartă mască, și nu stau în casă...și vin șă ne bolnăvească pe noi care stăm în casă cu mască...ca popii, și ăia ne-au bolnăvit...numa politrucii nu ne bolnăvesc, ăia care taie bugetu sănătății...nici pensionarii militari speciali nu ne bolnăvesc...numa popii
  • -5 (11 voturi)    
    Pa-i care vor sa plece ii inteleg. Dar ai de vin?! (Duminică, 17 mai 2020, 11:30)

    danduta [utilizator]

    Dezmorteala economica incepe in vest, nu in est, care este doar remora vestului.
    Der ce nu stau acolo?!
    • -3 (7 voturi)    
      vin sa va imunizeze (Duminică, 17 mai 2020, 13:40)

      TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui danduta

      fraierilor ..imunizare de turma n-ati auzit ?
  • -4 (14 voturi)    
    Cum asa? (Duminică, 17 mai 2020, 11:33)

    Marionette [utilizator]

    Fratii nostri care ne-au adus covid asteapta mult la granita? S-au hotarat sa se vanzoleasca iar pe ruta Occident - Romania si nu este totul smooth! Vai... sunt revoltat!
  • -4 (14 voturi)    
    al doilea val (Duminică, 17 mai 2020, 12:04)

    martel55 [utilizator]

    de valor vin in tara...si mai joaca si teattru ca ei tirmit bani in tara si sunt tratati asa, de parca beneficiez eu d ebanii aia, nu tot familia lui....nooi cielalati am putea beneficia eventual de virusul adus de acetsi oameni care au stat bine merci in strainatate sa traiasca ei bine si acum vin acasa sa ne imbolnaveasca pe noi...mare greseala ca nu s-a mentinut carnatina instiutionalizata, iidescuraja aceste "valori"sa se reintoarca acasa ca nu mai pot comite ifnractiuni pe afara
    • +6 (14 voturi)    
      Beneficiezi si tu (Duminică, 17 mai 2020, 12:45)

      IonFromRaion [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Din banii aia cheltuiti in tara. 20% se duc direct la stat prin TVA. O alta parte se duc prin restul de taxe si impozite.

      Din banii aia ti se plateste tie scoala copilului, doctorul care te trateaza, politistul care-ti da amenda si asfaltul din fata blocului.

      Pricepusi?
      • +2 (6 voturi)    
        Gresesti. Rezultatul muncii unde ramine (Duminică, 17 mai 2020, 14:47)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui IonFromRaion

        Diasporeanul nu a plecat din tara in faza de embrion, ci adult crescut si scolit de noi, statul social.
        Si, cind sa faca si el ceva pentru tara si societatea care l-a format, si-a pus palma-n .. .

        Majoritatea au fost constrinsi sa plece, dar sa nu cumva sa ramina cu impresia ca plecind au facut vreun bine tarii si ca aceasta le e datoare.
      • +3 (7 voturi)    
        Gresesti si tu (Duminică, 17 mai 2020, 15:38)

        Crop [utilizator] i-a raspuns lui IonFromRaion

        TVA este de 19%. TVA se aplica la cumpararea de bunuri. Diaspora inseamna si oamenii aia care locuiesc acum in Barcelona, Londra sau Roma. In alte tari undep latesc taxele pe contractele de munca, nu in Romania.

        Iar ca de TVA sa se beneficieze, inseamna sa pastreze aproape toti banii care mai raman si sa vina cu ei sa-i cheltuie pe aici prin RO. Mai greu la partea asta.

        Asadar pe TVA se incaseaza aproape un cuc.

        Doctorul este platit din ce se incaseaza pe taxele de pe cotnractele de munca. Adica 10%. Contractul tau din Germania, nu plateste doctorul din Romania.
        ASta e informatie de gradinita.

        Scoala copilului este platita din taxele pe contractele de munca, odata si a doua oara scolile sunt intretinute de autoritatile locale, adica primariile care taxeaza masinile si apartamentele pe zona lor. Tocmai de aceea in Bucuresti in sectorul 6 sunt cam saraci dar in sectorul 1 au toate dotarile in scoli :). Se numeste descentralizare.

        Totodata politistul este platit iarasi din taxele de pe contractul de munca. Verifica eaxct pe ce se duc 47.25% din salariu lunar la stat. Ai sa observi ca acolo se duc taxe pentru pastrarea si acestor politisti.

        Asfaltul din fata blocului este turnat de primarie. ADica de primaria orasului sau a comunei. ASta ca sa stii si tu si din nou, primaria e platita din taxele incasate pe proprietatile inscrise pe raza orasului sau a comunei.

        In afara oraselor se face asfaltare cu banii de pe VIGNETA.

        Asadar banii din diaspora, intr-adevar vin dar nu vin asa multi pe cat se zice.

        P.S Sunt absolvent de economie generala si cunosc destul de bine sistemul de taxe din Romania deoarece am firma aici si efectuez export, adica incasari externe. Am o lista lunga de taxe pe care le platesc pe contractele de munca si pe firma, separat.
        • +1 (1 vot)    
          Atata polologhie pe langa subiect (Luni, 18 mai 2020, 11:04)

          IonFromRaion [utilizator] i-a raspuns lui Crop

          Eu vorbesc de asfaltul din fata blocului, tu imi arunci strazile din afara localitatilor. Esti total pe langa ce am spus eu. Poti reciti si singur, nu ma repet.

          Aduc in schimb niste informatii suplimentare: in 2018, in Romania au intrat 3 miliarde de EUR (transferuri personale), bani produsi in UE si cheltuilti in Romania.

          Despre banii astia vorbesc.
  • +1 (15 voturi)    
    Valul 2 (Duminică, 17 mai 2020, 12:20)

    robyzs [utilizator]

    Valul 2 sau Felul 2 de Coronavirus, numai bun pentru inca 2 luni de carantina nationala si Stare de Urgenta presarata cu niste contracte grase fara licitatie.
  • 0 (4 voturi)    
    La ce draqu avem servicii? (Duminică, 17 mai 2020, 12:45)

    Popcea [utilizator]

    Eu nu inteleg ce fac serviciile de informatii! Care e rolul lor? Nu ar fi trebuit sa aticipeze ca va veni, din nou, un val mare de romani, astfel incat statul sa ia masuri din timp? Pentru ce avem SRI, doar ca sa traga sfori in economie si sa plateasca polite intre politicieni? Serviciile de informatii ar fi trebuit sa anticipeze penuria de masti si de echipamente medicale de protectie inca din 1 februarie, trebuia sa anticipeze ca vor intra multi romani cand se declanseaza pandemia si acum, cand se ridica starea de urgenta, ca va veni un alt val. Iar statul sa ia masuri.
  • -4 (6 voturi)    
    Toți (Duminică, 17 mai 2020, 14:09)

    sysrq [utilizator]

    Sper să plece mai repede înapoi cu toții. M-am săturat de românii de-afară ca de mere pădurețe.
  • 0 (0 voturi)    
    Falsuri la Nadlac (Duminică, 17 mai 2020, 19:36)

    Octavian Petru [anonim]

    Pe pagina de internet a vamii Nadlac apare oficial timpul de asteptare: 45 minute!!!!
    Ordin de sus sa se falsifice datele. Dar cu repetarea dezastrului de la Suceava nu se gandeste nimeni?
  • 0 (0 voturi)    
    Să vină diaspora / că noi ne ... pe ea! (Duminică, 17 mai 2020, 22:19)

    Nyk1 [utilizator]

    Măcar stați naibii acolo unde sunteți dacă nu vă place să munciți în România!

    Dacă nu, să nu vă mirați dacă sunteți întâmpinați pe versuri de-ale lui Bădălău!