Siegfried Mureșan: În timp ce noi suntem ocupați să achiziționăm măști de protecție, China și alte state sunt preocupate să cumpere companii europene strategice

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 14 mai 2020, 16:09 Actualitate | Esenţial


Siegfried Muresan
Foto: Hotnews
Europarlamentarul liberal Siegfried Mureșan a avertizat joi, într-un interviu pentru HotNews.ro, că Uniunea Europeană trebuie să-și apere companiile strategice, în condițiile în care China și alte țări din afara blocului comunitar „sunt preocupate să cumpere la prețuri mici în situație de criză” astfel de societăți.

„În timp ce noi suntem ocupați să achiziționăm ventilatoare, măști de protecție, echipamente de protecție pentru medici, pacienți, populație, și spitale, China și alte state din afara UE sunt preocupate să cumpere la prețuri mici în situație de criză companii europene din domenii strategice. Trebuie să fim cu ochii în patru, trebuie să fim alerți, să nu permitem acest lucru”, a spus europarlamentarul PNL.

Acesta a precizat că nu este un adept al protecționismului, „dar este evidentă tendința unor țări din afara UE, inclusiv a Chinei, de a-și spori influența economică în UE”

„Trebuie să ne apărăm companiile, mai ales pe acele din domenii strategice”, a subliniat el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6194 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Nu mi se pare anormal (Joi, 14 mai 2020, 16:17)

    Armelocu [utilizator]

    Cumva trebuie sa avem si banii din care sa cumparam mastile produse in China.

    PS: Chinezii oare nu au auzit de "nationalizare"? Ma mir.
  • +4 (12 voturi)    
    no shit... acum ati descifrat si voi politica (Joi, 14 mai 2020, 16:24)

    qwerasdf [utilizator]

    expansionista a Chinei?
    • -1 (7 voturi)    
      Toata lumea face asta. Poate acum ai descoperit tu (Joi, 14 mai 2020, 17:25)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Crezi ca SUA ar rata astfel de ocazii? Europa este prea boema si birocratica. Viitorui-i sumbru pentru ea ca entitate politica.
      De statul roman nici nu mai zic, nu-i in stare dacat sa se autoperpetueze pe banii sclavilor din mediul privat.
      Bravo lor, chinezilor, americanilor, etc. Asta-i viata.
  • +3 (7 voturi)    
    da, da, da... (Joi, 14 mai 2020, 16:49)

    ..13 [utilizator]

    Si comunicatiile.

    Super interviu - excelenta observatie.
    daca ar fi mai multi europarlamentari care sa gandeasca ca SM ce bine ar fi.
  • +5 (9 voturi)    
    Lol (Joi, 14 mai 2020, 16:55)

    mitg [utilizator]

    Prea bine! S-a vrut "free trade with china", na poftim!
  • -7 (13 voturi)    
    vasilica muresan (Joi, 14 mai 2020, 17:09)

    tibi [anonim]

    Da chiar trebuie sa bagam in seama tot ce debiteaza securistul asta? Securist de rit nou bineinteles!
    • -1 (3 voturi)    
      Ce-i aia securist? (Joi, 14 mai 2020, 18:47)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui tibi

      Că văd că ai descoperit o nouă specie.Cred-că la 30 de ani după Dec.1989 expresia securist nu mai este de actualitate.Denotă op lipsă de pregătire intelectuală și o gândire infantilă.Când nu ai idei,soluții folosești șabloane.
  • -1 (11 voturi)    
    Daca le aperi si tu, e clar (Joi, 14 mai 2020, 17:10)

    Fides [utilizator]

    Firmele si-au mutat productia in China pt profit. Companiile din UE, unele sunt listate altele sunt detinute de N entitati, ce vor dori sa vanda decat sa piarda complet un business. Dar hei, daca o zice expertul nostru, asa o fi, China e bad. Nu vi se pare ciudat ca seamna cu Klaus? Anunta ce trebuie facut dar nu zice nimic comcret, nu vine cu onsolutie, un plan economic etc? Buhuhu
  • +2 (2 voturi)    
    De TREI luni de zile (Joi, 14 mai 2020, 17:32)

    nick24 [utilizator]

    ne chinuim să producem și noi ceva! Chiar nimic, nimic!
    Importăm totul?

    “ În timp ce noi suntem ocupați să achiziționăm ventilatoare, măști de protecție, echipamente de protecție pentru medici, pacienți, populație, și spitale”

    Ar fi mai bine să fim ocupați să le producem și să le dăm și la export!
    • +2 (2 voturi)    
      Zici bine (Vineri, 15 mai 2020, 7:28)

      Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Dar productia in Romania se limiteaza la agricultura asa schioapa si nefinantata suficient, energie si minereuri dar aici deja le vand altii si incaseaza profitul...foarte timid in constructii partea romaneasca in rest grosul banilor este "reciclat" de altii cu sedii in apartamente de bloc , 2 laptopuri si 5 romani angajati pe 3 luni dar toti mari directori... In rest se traieste din minciuna pe credit crezand ca o tara poate supravietui din servicii!?! Restul banilor, ramasitele sunt motiv de scandal intre "conducatorii" Romaniei, atat de proosti sunt incat se multumesc cu firimiturile, gogoasa calda le-a suflat-o din mana stapanirea. Care stapanire? Exact aceea unde se duc si raporteaza lunar, unde pupa ghiulul si multumesc ca-i lasa si pe ei la o mica ciupeala... Pana si "valorile" din Diaspora s-au prins de scamatorie si au plecat preferand combinatia direct la Sursa, nici macar agricultura nu o finanteaza precum este la sursa pentru ca saracii sclavi ar capata salarii mai bune si nu s-ar mai proostitua pe la capsuni,sparanghel si alte activitati sezoniere, iar ei nu mai muncesc, au neboie de sclavi pe plantatie. Capitalul romanesc asa cum era el, l-a inmultit DNA cu zero de mult timp, nu mai pot fi crescute firme care sa poata activa pe alte piete, s-a terminat "smecheria", acum trebuie pupat firmanul pe la alte porti. Cam asta este economia de piata in Romania, nu prea mai exista ramura in care sa activeze firme romanesti. Etc.
  • -2 (2 voturi)    
    fiecare sa ia cate una, sa ajunga la toti (Joi, 14 mai 2020, 18:40)

    tahomir [utilizator]

    Le aratam noi chinezilor!
    Apropo, cat e mai e legatura de pachet majoritar la companiile petroliere, de pilda?