Popularitatea lui Donald Trump scade în sondaje, pe fondul crizei coronavirusului. Democratul Joe Biden are un avans de 8 procente

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 13 mai 2020, 10:27 Actualitate | Esenţial


Donald Trump
Foto: REX / Shutterstock Editorial / Profimedia
Tot mai mulţi americani sunt nemulţumiţi de prestaţia preşedintelui Donald Trump în criza coronavirusului, iar ultimul sondaj de opinie Reuters/Ipsos arată că fostul vicepreşedinte Joe Biden, care va fi candidatul Partidului Democrat la alegerile prezidenţiale din noiembrie, este cu 8% mai bine cotat decât actualul lider de la Casa Albă, transmite Agerpres.

Sondajul realizat luni şi marţi arată că 41% din adulţii din SUA îl aprobă pe Trump, procentaj în scădere cu 4 puncte de la jumătatea lui aprilie, în timp ce 56% îl dezaprobă, faţă de 51% cu o lună în urmă.

Dintre alegătorii înregistraţi, 46% declară că vor vota cu Biden în 3 noiembrie, iar 38% - cu Trump. Cu o săptămână în urmă, diferenţa dintre cei doi în sondajul similar era de numai 2%.

În privinţa gestionării epidemiei de COVID-19, procentajul americanilor nemulţumiţi de preşedinte este mai mare cu 13 puncte procentuale decât al celor satisfăcuţi. Nivelul de dezaprobare faţă de Trump este cel mai ridicat de la începutul lui martie, când sondajele Reuters/Ipsos au pus întrebarea respectivă.

Biden a fost mai bine plasat decât Trump în multe sondaje realizate anul acesta în rândul alegătorilor înregistraţi, dar avansul său s-a erodat continuu până săptămâna aceasta. Actualul preşedinte este considerat mai bun în privinţa creării de locuri de muncă, în timp ce contracandidatul său democrat este văzut ca un eventual lider mai bun pentru combaterea epidemiei.

Trump a minimalizat iniţial ameninţarea coronavirusului care a provocat moartea a peste 80.000 de oameni în Statele Unite, cel mai mare număr din toate ţările. Uneori, preşedintele i-a contrazis pe experţii guvernamentali în materie, a promovat posibile tratamente a căror eficienţă nu este dovedită şi i-a acuzat pe guvernatorii democraţi din unele state că renunţă cu prea mare întârziere la restricţii pentru a-i reduce şansele de a fi reales.

El a susţinut că administraţia pe care o conduce a procedat corect şi a acuzat China că nu a avertizat restul lumii despre gravitatea şi amploarea epidemiei, afectând astfel economia.

Sondajul prezentat de Reuters a fost realizat online, în engleză, pe tot teritoriul SUA. Au răspuns 1112 americani adulţi, din care 973 sunt înregistraţi ca alegători. Marja de eroare este de plus/minus 4 puncte procentuale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2666 vizualizari

  • -1 (35 voturi)    
    In sondaje scade (Miercuri, 13 mai 2020, 10:34)

    Marionete [utilizator]

    Dar la alegeri va fi reales.
    • +10 (24 voturi)    
      Ce fumezi?! (Miercuri, 13 mai 2020, 13:09)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Marionete

      Probabil mariuaua pentru ca tigarile obisnuite sunt prea scumpe pentru visatori...
      • -1 (9 voturi)    
        Hai sa asteptam alegerile (Miercuri, 13 mai 2020, 15:24)

        Marionete [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        Daca nu iese, dau o bere.
    • -2 (10 voturi)    
      Asa iti soptesc vocile din cap? (Miercuri, 13 mai 2020, 16:06)

      tordz [utilizator] i-a raspuns lui Marionete

      Trage mai tare folia de aluminiu pe cap ca te ataca astia cu 5G :)
      • +4 (6 voturi)    
        Numai cineva cu gandite profunda (Miercuri, 13 mai 2020, 17:14)

        Marionete [utilizator] i-a raspuns lui tordz

        Ar putea scoate asemenea ideli astfel legat-imbarligate. Din cate imi amintesc in sondaje Hilara era favorita. Dar este o diferenta intre ce dau sondajele si ce iese la alegeri. Sa nu uitam ca noi am avut un pres ales doar o singura noapte (Gioana). Ai putintica rabdare.

        PS: Mie imi displace enorm libidinosul de Trump. Dar este de asemenea diferenta intre mine si ce cred eu pe de-o parte si ce se va intampla in SUA.
  • -5 (27 voturi)    
    4% scazute dar marja de eroare e de +-4%. (Miercuri, 13 mai 2020, 10:41)

    Lok [utilizator]

    Reuters... ce au baut. Sper ca nu ce le-a recomandat Trump asa mai palmat.
    Oricum la populatia Americii sa faci un sondaj pe doar 1000 de persoane este hilar. Pai la noi se face pe ~1000 si suntem doar de vreo 16 ori mai putini.
    • -4 (26 voturi)    
      sondaj ca la noi... (Miercuri, 13 mai 2020, 12:49)

      IronRaven [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      au facut sondaj pe 1000 de persoane toate din LA sau NY... :)
    • -2 (8 voturi)    
      TOATE sondajele arata tendinta de scadere (Miercuri, 13 mai 2020, 16:03)

      tordz [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      In nici un sondaj Trump nu creste. E pe faras.
      • +1 (1 vot)    
        asa era si in 2016 (Joi, 14 mai 2020, 11:27)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui tordz

        Hillary castiga cu 90%, deja democratii aveau sampaniile la rece!
  • -7 (29 voturi)    
    da,da, (Miercuri, 13 mai 2020, 10:59)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    reuter, ipsos. Nici nu mai au rost alegerile, sleepy joe e deja presedinte. In pivnita in care il tin ascuns.
  • -5 (31 voturi)    
    daca (Miercuri, 13 mai 2020, 11:17)

    martel55 [utilizator]

    rezultatele se decidaeu pe baza sondajelor, killary se prtegatea deja de al doilea mandat, noroc ca inca se mai decide la urne, nu in brourile celor care fac sondajele
    • -2 (10 voturi)    
      La urne a castigat (Miercuri, 13 mai 2020, 16:04)

      tordz [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      A avut aproape 3 milioane de voturi peste Trump. Sistemul electoral american e nedemocratic.
      • +3 (7 voturi)    
        Ce ziceai de 5G? (Miercuri, 13 mai 2020, 17:16)

        Marionete [utilizator] i-a raspuns lui tordz

        Se pare ca la unii mintea e atacata si fara alumniu si fara 5G. Eu zic sa te duci la americani si sa le explici tu (trait in 45 de ani de dictatura comunista) cum trebuie sa arate democratia lor!
  • 0 (12 voturi)    
    Vreun articol despre Tara Reade vedem pe HN? (Miercuri, 13 mai 2020, 15:49)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Sau circul #metoo e aplicabil doar pe dreapta.

    Am dat cautare dupa Tara Reade aici pe site si surpriza, nu vine inapoi nimic relevant.

    Am dat cautare si Blasey Ford (femeia care l-a acuzat pe Kavanaugh) si vin inapoi 14 rezultate.

    Pai ce facem stimabililor? Nu trebuie crezute toate?
    Sau anumiti politicieni trebuie protejati?
    Pai cum ramane cu echidistanta presei stimabililor?
    Si feministele de ce nu o apara si pe femeia asta?
  • -3 (9 voturi)    
    Trump e terminat (Miercuri, 13 mai 2020, 16:05)

    tordz [utilizator]

    30 de milioane de someri si 80 de mii de morti. Pana la alegeri vor fi 200 de mii. Cine dracu ar alege din nou un incompetent criminal ca asta?
    • +6 (8 voturi)    
      Americanii (Miercuri, 13 mai 2020, 17:18)

      Marionete [utilizator] i-a raspuns lui tordz

      Care pun botul si sistemul american ala nedemocratic de care vorbeai. La urne va castiga altul insa uiti ca pe ELECTORI nu ii controleaza nimeni si doar declara ca vor vota cu unul sau altul. In realitate ei insa pot vota orice si nici nu pot fi trasi la raspundere.

      Nu era mai simplu la noi, unde indiferent cu cine votai era Nea Nicu ales in unanimitate?!?