Întâlnire online #deladistanță

VIDEO Cât de oportună este redeschiderea Bisericilor? Mavrichi: Există o presiune din partea credincioșilor / Doboș: Nu putem să trăim doar cu frică / Erghiun: Enoriașii sunt însetați de religie

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 12 mai 2020, 13:31 Actualitate | Esenţial


Francisc Doboș, Ionut Mavrichi, Refi Erghiun și Cătălin Raiu
Foto: Hotnews
​Credincioșii din România, indiferent de religia lor, așteaptă redeschiderea bisericilor, care se pregătes și ele pentru a face față regulilor din starea de alertă. Ionut Mavrichi consilier patriarhal în cadrul Patriarhiei Române, Francisc Doboș din partea Arhidiacezei Romano-Catolice, imamul Refi Erghiun, Consilier de Cult in cadrul Muftiatului Cultului Musulman si Imam al Geamiei Hunkiar din Municipiul Constanta și Cătălin Raiu, cadru didactic la Facultatea de Administrație și Afaceri a Universității din București și membru al panelului de experți pe libertate religioasă la OSCE, au vorbit în cadrul întâlnirii online#deladistanță despre cum a trecut biserica prin pandemie.



Cele mai importante declarații:


Ionut Mavrichi
  • Deschiderea e oportună. Există o presiune din partea credincioșilor. Deschiderea va fi graduală. Se vor respecta distanțele sociale.
  • În această periodaă a fost un strat supraadăugat de suferință.
  • Toate comunitățile de credință pot gestiona cu responsabilitate
Francisc Doboș:
  • Nu o consider că este doar binevenită, e obligatorie. Nu putem să nu trăim din această mărturisire. Luăm respirația Bisericii.
  • Am dat exemplul cel mai bun poporului, toate bisericile
  • Redeschiderea bisericilor e obligatorie. Mai mult decât un tehnicism e o deschidere a vieții.
  • Nu putem să trăim doar cu o frică
Refi Erghiun:
  • Dreptul la libertatea religioasă e fundamental și trebuie protejat în orice situație.
  • Muftiatul va respecta fără echivoc măsurile
Ce vă face să credeți că oamenii vor respecta regulile?

Ionut Mavrichi:

  • Probabil vor exista oameni care vor ghida credincioșii. Va fi un aflux de credincioși
Francisc Doboș:
  • Cu creativitate și dragoste creștină. Până acum ne-am antrenat.
  • Trebuie să trăim, nu doar să supraviețuim, ci să trăim cu „V”
Refi Erghiun:
  • Enoriașii sunt însetați de religie.
  • Va fi puțin mai greu, dar toți cei care vor păși în curtea geamiei vor ține cont de reguli.
Cătălin Raiu:
  • În general organizațiile religioase păstrează măsuri de igienă. S-a creat puțină isterie pentru că în Coreea de Sud multe îmbolnăviri s-au pus pe seama unei comunități religioase
  • Cred în responsabilitatea bisericilor
  • Cred că măsuri de limitare a prezenței fizice a oamenilor în lăcașurilor de cult trebuiau luate.
Ar fi exagerat ca la slujbe, biserica să ofere ele măști?


Ionut Mavrichi:
  • Unde se va putea acest lucru se va întâmpla.
  • ONG-urile care critică Biserica nu prea le-am văzut în perioada de pandemie.
  • Acolo unde va fi nevoie, comunitățile parohiale, preotul paroh vor ajuta
Francisc Dobos:
  • Facem apel la responsabilitatea credincioșilor. Marea majoritate vor lua măsurile de protecție.
  • Trăirea credinței noastre are repercusiuni asupra vieții noastre.

Refi Erghiun:
  • Am măști care pot fi puse la dispoziția enoriașilor. Consider că vor fi destul de puțini care vor veni fără mască.
Când a fost ultima oară când au fost bisericile închise?

Ionut Mavrichi:
  • Eu nu-mi aduc aminte .
  • În efortul societății au participat și bisericile
  • Au mai existat instanțe istorice în care s-a oprit administrarea euharistiei, dar nu accesul în lăcașurile de cult.
Francis Doboș:
  • Nu-mi aduc aminte decât Înainte de Hristos (râde)
  • La nivel planetar nu a existat așa ceva.
  • Acest virus nu e o simplă răceală.

Refi Erghiun:
  • Din câte cunosc, până la această pandemie nu știu să se fi închis vreo moschee pe teritoriul Românie.
  • Sper să nu mai întâlnim asemenea situații.
  • Poate e și un exercițiu de gândire: oare cu ce am greșit?
  • Trebuie să ne rugăm și să ne căim, să fim mai buni unii cu alții și față de creator.
Cătăllin Raiu:
  • Se pare că existau astfel de măsuri în timpul Gripei Spaniole, al febrei tifoide, dar punctual.
A crescut „apetitul” pentru practicarea religiei?

Ionut Mavrichi:
  • Există câteva studii la nivel aproape global, în toate aceste sondări de opinie, participarea la Biserică crește, nu scade.
  • Nu există corelare pozitivă între încrederea declarată și participare.
  • E o nevoie pe care trebuie să o respectăm.
Francisc Doboș:
  • Depinde ce fel de Biserică transmitem noi.
  • Problema e nu de ce nu mai vin, ci încotro merg?
  • Totul depinde de noi. Eu ce Biserică propun?
Refi Erghiun:
  • Practicare religiei este o chestiune personală a fiecărui om
Cum va arăta Biserica după pandemie?

Ionut Mavrichi:
  • BOR a trecut prin drame istorice de înalt nivel. S-au pierdul sute de milioane de credincioși și identitatea nu s-a schimbat.
  • Vom trece ca oameni cu o conștiință mai rafinată cu privire la igienă. Am învățat că și noi putem fi distribuitori ai virusului.
  • Orice schimbare cu privire la ritual, trebui făcută la nivel panortodox.
  • Trecem prin această experiență trecând prin ea.
Francisc Doboș:
  • Pandemia a lăsat urme de evanghelie. Această pandemie ne-a arătat că oamenilor le e sete de Dumnezeu. Dacă nu îl dăm noi, se vor duce el să-l caute. Vor merge la supermarketul vieții și-l vor căuta ei.
  • Eu îmi doresc mereu să se schimbe biserica pentru a-i rămâne fideli lui Dumnezeu.
  • Noi trebuie să traducem Biblia omului de astăzi.
  • Eu trebuie să vin cu un limbaj adaptat. Limbajul nostru se schimbă, dar Dumnezeu rămâne același.
Refi Erghiun:
  • Religia va rămâne la bazele sale
  • În aceste zile poate că ne-am rugat mai mult, ne-am deschis către cer.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6202 vizualizari

  • Înainte de Toate (Marţi, 12 mai 2020, 13:42)

    un domn [utilizator]

    O întrebare adresată Tuturor : in 2020 apetitul pentru practicarea religiei a crescut sau a scăzut in comparație cu 2010 sa spunem ?
  • Si practicantii materialismului stiintific (Marţi, 12 mai 2020, 14:31)

    xolv [utilizator]

    de ce sunt exclusi de la practica religiei lor?
  • Intrebare observatie (Marţi, 12 mai 2020, 14:49)

    Victtor [utilizator]

    Exista in social media persoane care militeaza permanent pentru inchiderea completa a lacaselor de cult ?
  • Biserica Catolica (Marţi, 12 mai 2020, 14:54)

    Vecin [utilizator]

    Pt Francisc Dobos:
    Veti proceda si aici dupa regulile emise la 7 mai in Italia, cu impartasania distribuita exclusiv in mana (cu masca si manusi preotul, cu masca credinciosii)?
    Si tot ca acolo, va fi amanat Mirul, probabil pentru toamna?
    Va multumesc.
  • Discriminare spre secularizare ?? (Marţi, 12 mai 2020, 17:17)

    baimarean [utilizator]

    De ce nu este si un reprezentant al cultelor evanghelice invitat?
    Care e garantia ca masurile pandemice nu duc la secularizarea accentuata a societatii? Pentru ca mi se pare ca sunt in mod diferit si discriminant reglementate viata seculara si viata religioasa?
    Cu ce difera intalnirile sociale ce respecta distantarea sociala de cele religioase care respecta aceleasi reguli? Permiterea uneia in detrimentul alteia este o dovada clara de discriminare. Cum se poate argumenta ca o persoană poate să respecte distanțarea sociala și alte linii directoare de sănătate în setări seculare, dar să nu fie de încredere să facă același lucru în mediul religios? Nu sunt adesea cele două grupuri de oameni aceiași oameni - urmează să lucreze într-o zi și să meargă la biserică în alta? De ce este considerat ca poate cineva să meargă în siguranță pe un culoar alimentar, dar nu pe cel a unei biserici? Distincția sfidează explicația. Biserica și credinciosii ei vor doar să fie tratați în egală măsură. Ei nu încearcă să se izoleze de regulile generale de sănătate publică ale societatii ci pur și simplu doresc să le incorporeze în serviciile lor de cult. Oamenii - adesea aceiași oameni - cauta si alinare spirituală, sub rezerva acelorași precauții, ca atunci când caută un loc de muncă, alimente, spălătorie sau altele considerate "esentiale"
  • pt dl imam (Marţi, 12 mai 2020, 17:35)

    Mitica Scortea [anonim]

    Stiu ca sunteti in plin Ramadam. Cum v-au afectat in mod concret aceste restrictii impuse de ordonantele militare?
    Ati avut discutii/negocieri cu reprezentantii MAI sau ai Secretariatului pentru Culte? Ce v-au spus?
    Sunteti multumit de reactia autoritatilor cu privire la pandemie, in ceea ce priveste cultul Dvs?
    Credeti ca in spatele acestei pandemii, creste riscul unui autoritarism, care ar putea duce la infragirea dreptului la religie? Precizez ca nu sunt musulman/catolic/ortodox. Am o religie cu totul diferita de cea a invitatilor Dvs
  • cum veti face concret? (Marţi, 12 mai 2020, 17:39)

    daniela g. [anonim]

    Intrebarea este pentru fiecare invitat. Ce veti face daca oamenii nu vor respecta distantarea sociala? Se va masura temperatura celor care vor sa participe la slujbe? Vor exista ambulante pentru cei care ar putea lesina daca afara va fi canicula? Vor fi jandarmi daca lumea va incepe sa se imbulzeasca? Ce veti face cu cersetorii care se inghesuie de regula sa smulga un leu crestinilor milosi si care nu vor ezita sa se frece de tine pana nu le dai ceva? cum veti face cu bisericile din marile aglomerari urbane care nu au spatiu liber suficient pentru a incapea toti enoriasii?
  • pragmatism (Marţi, 12 mai 2020, 17:44)

    Nicolae Danciu [anonim]

    Ii rog pe cei 3 reprezentanti ai cultelor sa ne spuna concret ce s-a au pierdut si ce s-a castigat ca urmare a restricțiilor. Mama de pilda, chiar daca nu mai merge la biserica, sta toata ziua pe Trinitas. Cred ca pe partea de trafic video si online, BOR a castigat. Ce s-a pierdut insa, in mod concret?
    Intreb asta fiindca un om credincios se roaga pe unde apuca, nu are neaparat nevoie de o moschee sau de o biserică de tip ”brick&mortar”. Credinta , daca o ai, e in tine, nu pe Strada Cutare, unde e lacasul de cult.
    Multumesc frumos.
  • nu inteleg.... (Marţi, 12 mai 2020, 17:50)

    vlad moisa [anonim]

    Poate e off-topic ce intreb eu, dar de ce nu se inteleg intre ei reprezentantii celor mai mari Biserici? De ce nu se poate reveni la perioada anterioara schismei de la 1054 (ma refer la ortodocsi si catolici)? Unde e puterea lor de a ierta, pe care o clameaza atata? Iar pe dl. imam l-as intreba daca nu crede ca exista o problema cu enoriasii proprii, atata vreme cat multe dintre atentatele recente au fost revendicate de organizatii islamice? No offence...
  • fake (Marţi, 12 mai 2020, 18:26)

    Adamescu George [anonim]

    Ce parere au invitatii Hotnews despre teoriile vehiculate pe net cu privire la conspiratiile din spatele pandemiei? Multumesc si succes!
  • infectare (Marţi, 12 mai 2020, 20:42)

    Cristina G [anonim]

    In martie se spunea: s-au impartasit cu sangele Domnului si "lingurita" 20.000 vom avea enorm de multe cazuri. In realitate nu s-a intamplat asa ceva.
    Cum putem face ca administratia sa nu uite acest aspect important ca Impartania vindeca si nu infecteaza?
  • ... (Marţi, 12 mai 2020, 23:07)

    Ecce_Homo [utilizator]

    In aceasta perioada nu am deschis televizorul decat pentru comunicatele de la inceputul pandemiei. Ma uit o data sau de doua ori pe zi pe Hotnews si inca vreo doua publicatii straine. Nu am vazut sau, poate, mi-a scapat, reprezentanti ai bisericilor din Romania care sa imbarbateze oamenii, sa ii calmeze, sa le spuna ca totul va fi ok, ca e o perioada grea, stresanta si plina de necunoscute dar cu credinta totul se va rezolva. Am vazut zeci de mesaje de instigare la insubordonare, am vazut mesaje pline de aroganta a unor fete bisericesti care vor sa fie sau se considera deja deasupra legii sau, mai rau, la egalitate cu divinitatea in care cred. Ce parere au invitatii despre comportamentul acesta si despre lipsa unor comunicate de sprijin sufletesc in perioada aceasta. Multumesc.
  • Exemplul Rusiei (Miercuri, 13 mai 2020, 0:25)

    Alui [utilizator]

    In Rusia populatia a mers de Paste la biserica, s-au aglomerat si s-au impartasit. Acum Rusia are o explozie de cazuri! Vreti sa repetam acelasi experiment si in Romania, poate obtinem alt rezultat?
  • locuiesc langa o biserica (Miercuri, 13 mai 2020, 7:28)

    Adi [anonim]

    O sa va descriu ce se intampla in viata reala pentru ca locuiesc langa o biserica
    1-biserica nu are curte..foloseste trotuarul casei mele si locul de parcare
    2-masina mi-au ciuruit-o credinciosii la intrare sau la iesire de la slujba..cu cheia..cu cuiul...
    3-cei care nu participa direct, stau langa poarta mea si ..fumeaza, scuipa, o samanta ceva...
    4-cum o sa faceti cu inmormantarile ..la sat se plimba cu mortul dupa 3 zile de dospit in camera buna...la 40 de grade il imping in biserica cu tot cu sat...cum o sa fie acum?..il miluiesc acum in fata casei mele?
    5-au pus difuzoare...boxe...babele nu mai aud...si 4 ore slujba asezonata cu 6 reprize de batai de clopot...sunt sigur de nesuportat si demne de ospiciu
    6-cum fac cu pomenile..unde se bea , unde se manaca??? ca la parastas se duce tot satul...nici pe camp nu mai e nimeni
    7-cred ca credinta a fost inlocuita cu un circ urat, mediatizat pana la nesimtire
  • Deschiderea bisericilor (Miercuri, 13 mai 2020, 8:03)

    Constantin Enachescu [anonim]

    Cine nu are credinta sa nu se impartaseasca.
    Daca este voia lui Dumnezeu viata noastra se poate sfarsi cu si fara coronavirus
  • Discriminarea credinciosilor (Miercuri, 13 mai 2020, 8:07)

    Silviu Damse [anonim]

    De ce nu sunt permise slujbele religioase cu participarea credinciosilor in interiorul locasurilor de cult ? E o discriminare in raport cu supermarketurile.
  • total inoportuna deschiderea templelor (Miercuri, 13 mai 2020, 8:11)

    Coresponedntu [utilizator]

    Ca ateu convins, declarat, botezat abuziv cum e traditia hortodoaxa, dar luminat pe la 20 de ani in studentie si trecut de partea adevarului, stiintei, cunoasterii si progresului, nu as mai deschide bisericile de loc. Dar sarlatanii BOR tipa mai rau ca micii intreprinzatori. Infractiunile, in special inselatoriile si acumularea de foloase necuvenite, au scazut cat au fost inchise templele. Ce economii s-ar face si cum ar progresa Romania, am termina cu fatalistul Da Doamne si am pune mana sa ne imbunatatim situatia in tara. Economii imense, peste 15 000 sarlatani nu ar mai fi platiti de la buget ci banii s-ar folosi in sprijinul societatii, ar fi marita schema de personal in institute cercetari, sistem sanitar, educatie, servicii sociale. Dar cea mai mare economie ar fi la constructia de temple, miliarde de Euro cheltuite in 30 ani de obscurantism religios care a luat amploare in tara contrar tendintelor europene si din statele dezvoltate.Daca s-ar interzice insa deschiderea bisericilor, sarlatanii s-ar victimiza, ca in perioada comunista. Cel mai bine decuplati de la buget si sa plateasca taxe ca orice alt contributor, cine crede in basme sa le plateasca salarii, temple, limuzine de lux, podoabe de aur si turle kitsch. Oricum criza Corona i-a panicat pe barbosi avand in vedere ca romanii, chiar cei mai putin educati au inceput sa vorbeasca de mai mult stiinta, de cercetare, vaccinuri, de subfinantarea spitalelor, de educatie. asta nu e bine pentru ei si buzunarele lor. Daca ii scuturi cate proprietati au in tara, strainatate, biserici cumparate in toata Europa pt tampire, hoteluri in tara si afara, paduri mii hectare in Bucovina mai ales si toata tara, activitati economice, toate netaxate si neimpozitate, creste PIB pe capita de doua ori...
  • Oare aveți un "bug"? (Joi, 14 mai 2020, 17:41)

    niciolae [utilizator]

    Iarăși nu se poate vota, nu se poate răspunde la postările altora.
    Este doar o eroare sau o faceți intenționat?
    La articolul:
    https://www.hotnews.ro/stiri-esential-23994356-curtea-constitutionala-motiveaza-declarat-neconstitutionala-ordonanta-care-majorat-amenzile-starea-urgenta-totul-fost-lasat-aprecierea-politistului.htm
    nici nu mai ai posibilitatea să comentezi.
    La fel la articolul:
    https://www.hotnews.ro/stiri-esential-23896635-cum-explica-scenele-violente-din-strada-din-perioada-pastelui-sociologul-gelu-duminica-activistul-ciprian-necula-invitati-online-deladistanta-miercuri-ora-15-00.htm?cfnl=

    Cumva cineva vă interzice acest lucru?