Mesajul Patriarhului Daniel, după decizia ca slujbele să se desfășoare în aer liber începând cu 15 mai

de D.D.     HotNews.ro
Duminică, 10 mai 2020, 17:24 Actualitate | Esenţial


Patriarhul Daniel
Foto: basilica.ro
​Patriarhul Daniel le-a transmis credincioșilor, în predica duminicală, că speră ca în curând slujbele să poată fi săvârșite în biserică. Mesajul său vine la o zi după publicarea noilor reguli valabile începând cu 15 mai, potrivit cărora slujbele se vor desfășura doar în aer liber.

„În această perioadă suferim şi de faptul că iubiţii noştri credincioşi nu pot participa direct, fizic, la slujbele din Biserică. Avem speranţa că nu peste mult timp ne vom putea reîntâlni la slujbele Bisericii, chiar dacă la început ele se vor săvârşi în afara lăcaşului de cult”, a spus Patriarhul Daniel la finalul slujbei, potrivit basilica.ro.


Patriarhul a reiterat îndemnul la rugăciune, dialogul cu Dumnezeu fiind esenţial în depăşirea crizei sanitare actuale. „În această perioadă de pandemie, când foarte mulţi oameni suferă sufleteşte de singurătate, de anxietate, de spaimă, de nesiguranţa zilei de mâine, de teamă de îmbolnăvire, de teama de moarte să ne rugăm Mântuitorului Iisus Hristos să vină spre noi, spre sufletul nostru ca să ne ridice din suferinţă, din singurătate, din întristare şi să ne dăruiască bucuria pe care a dăruit-o omului de la Vitezda pe care L-a vindecat”.

Potrivit basilica.ro, pe lângă sprijinul duhovnicesc, valoarea totală a suportului oferit de eparhii de la începutul crizei medicale Covid-19 și până în data de 4 mai 2020 se ridică la 17.149.663 lei (3.551.390 euro).

Accesul în lăcașurile de cult va fi permis limitat, din 15 mai, cu respectarea unei suprafețe de 8mp pentru o persoană, iar enoriașii și preoții trebuie să poarte măști de protecție, potrivit propunerilor puse în dezbatere publică de Institutul Național de Sănătate Publică.

De asemenea, se va evita sărutarea icoanelor, împărtășirea va fi făcută cu lingurițe de unică folosință, iar binecuvântarea se va da de la o distanță de cel puțin un metru. Slujbele se vor oficia doar în aer liber.


Accesul persoanelor în lăcașurile de cult va fi permis numai cu respectarea precauțiunilor universal valabile pentru limitarea răspândirii infecției cu virusul SARS-COV-2:
  • Accesul persoanelor în lăcașul de cult se va face limitat, cu respectarea unei suprafeţe de 8 mp per persoană;
  • Atât personalul care deservește lăcașul de cult, cât și persoanele care intră în lăcașul de cult vor purta mască. Pentru a oferi o protecție eficace, masca trebuie să acopere gura și nasul.
  • Persoanele își vor dezinfecta mâinile cu dezinfectat pe bază de alcool care va fi pus la dispoziție la intrarea în lăcașul de cult;
  • La intrarea în lăcașul de cult se va efectua un triaj observațional și nu se va permite accesul persoanelor care prezintă simptome de infecție respiratorie (tuse, strănut, rinoree);
  • Se vor plasa la loc vizibil anunțuri scrise privind regulile de distanțare fizică și cele de acces în lacaș;
  • Se va evita atingerea sau sărutarea obiectelor sacre de cult, în locul acestor gesturi rituale se va indica îngenuncherea sau înclinarea;
  • Binecuvântarea se va oferi/primi de la o distanță de cel putin 1 m;
  • Se va evita oferirea/primirea împărtășaniei în condițile în care nu se pot asigura lingurițe și pahare de unică folosință;
  • Se vor dezinfecta periodic, o dată la 4 ore, obiectele frecvent atinse;
  • Slujbele se vor oficia de către slujitorii bisericești/religioși, numai în aer liber cu menţinerea distanţei între persoane;
  • Nu se recomandă organizarea de pelerinaje sau călătorii religioase.












Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21404 vizualizari

  • +8 (28 voturi)    
    PF Daniel Epidemiologul (Duminică, 10 mai 2020, 17:38)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Eu știam că Pre Fericitul e cu dogmele, nu cu virușii. S-a reproflat?
    • -1 (13 voturi)    
      Haideți să facem o paralelă (Duminică, 10 mai 2020, 23:05)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Între nivelul de trai si de educație între țările ireligioase și țările religioase (indiferent de religie)
      • +2 (6 voturi)    
        Iata cateva tari (Luni, 11 mai 2020, 9:19)

        Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

        mai religioase decat Romania: Israel, Vatican, SUA, Irlanda, Portiugalia, Polonia, Grecia..
        • -4 (6 voturi)    
          Irlanda poti s-o tai (Luni, 11 mai 2020, 10:50)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

          S-au cam rasculat impotriva BC, acum sunt legale avortul si casatoriile homoxesuale.
          De fapt nu poti sa numesti o tara religioasa cu adevarat, unde majoritatea populatiei e pentru aceste drepturi. Deci pica si SUA, si chiar Israel!
          Apopo, Vatican nu e chiar o tara cu adevarat! Primesc ajutor de la italieni. N-au familii, copii, scoli, spitale, politie, procuratura, etc, etc!
        • -1 (3 voturi)    
          Iata cateva tari... (Luni, 11 mai 2020, 12:54)

          gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

          Da, dar n-au preafericiti!!
  • +11 (31 voturi)    
    "Suferim"? (Duminică, 10 mai 2020, 17:46)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Sunt sigur ca suferiti in egala masura si dpdv social, financiar si sanatate ca foarte multi dintre enoriasi. Ba poate chiar ca cei cu toalete in curte sau care nu au apa.

    Parca era vorba ca Dumnezeu e omniprezent si ca de fapt conteaza ce ai in suflet si in inima. Ce importanta are daca cineva e in curtea bisericii sau inauntru?

    E doar oscuza de a va victimiza si instiga la haos sa convingeti lumea sa protesteze pt icnhiderea carantinei. Dovedind din noua, ca si PSD, ca nu tineti la oameni, dar aveti nevoei de ei pentru donatii.

    Mars!
  • -16 (34 voturi)    
    iar delir antiBOR? (Duminică, 10 mai 2020, 18:08)

    di livio [utilizator]

    cînd de fapt îi numa paranoia...adică și mască și enșpe m distanțare?...pt ce mai trăbă mască la 2m dist?...sau de ce dist dacă am mască?...înseamnă că covidu trece prin mască fără frică...maștile e bune numa la achizițiili Unifarm, cît mai proaste și cît mai scumpe...urmează delir antiBOR pe HN
    • -3 (17 voturi)    
      Exact (Duminică, 10 mai 2020, 19:50)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      La unii e delir antiBOR, la altii este delir simplu. Delir de dragul delirului. Eu unul am decis sa nu port masca ca sa pot purta o basca. Cand voi stranuta nitel, nici 4 ani lumina nu iti vor ajunge fata de mine dupa ce mananc o capatana de usturoi.
      • +3 (3 voturi)    
        la alții e simplu (Luni, 11 mai 2020, 12:26)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

        paranoia...îi mult de citit da poți
        că oricum stai în casă cu mască...Sistemul medical din România își diagnostica, trata și opera cu întârziere pacienții, în multe cazuri, și înainte de pandemie, dar problema s-a acutizat în ultimele 2-3 luni, odată cu recomandarea autorităților ca în spitale să mai fie tratate doar urgențele, în afara pacienților infectați cu COVID-19, virusul care a speriat întreaga planetă. Țara noastră are cam 5 milioane de bolnavi cronici, estimează Radu Gănescu, președintele COPAC, una dintre cele mai mari asociații de pacienți din România, într-un interviu acordat HotNews.ro. Doar estimează, pentru că statul român nu are nici măcar registre cu numărul exact al bolnavilor. O mare parte dintre acești pacienți nu mai au acces în spitale de 2-3 luni
    • -5 (11 voturi)    
      Inca ceva (Duminică, 10 mai 2020, 19:52)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Nu inteleg de ce ti-ai lungit inutil pseudonimul si cu "vio" sau ai pus spatiul gresit.
    • +1 (3 voturi)    
      Sa fim rezonabili (Luni, 11 mai 2020, 13:15)

      andypandy [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Virusul rezista in aer cam 2-3 ore din cercetarile actuale oficiale. Pe suprafete si mai mult. Deci purtarea de masca minimizeaza raspandirea virusului din propriul organism si ne protejeaza de virusul existent inca in aer. Deci distantarea este utila pentru comunicarea intre oameni ... pentru ce este in aer este necesara masca. Ambele masuri impreuna sunt mult mai sigure.
    • 0 (0 voturi)    
      esti total agramat (Marţi, 12 mai 2020, 10:58)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      invata sa scrii inainte de a-ti expune ideile in scris!
  • +9 (33 voturi)    
    A ruginit cutia milei (Duminică, 10 mai 2020, 18:33)

    A78 [utilizator]

    Pariez ca in fiecare curte a bisericii vor fi minim 5 cutii ale milei , au ruginit in ultimele doua luni .
    • +2 (18 voturi)    
      Te inseli (Duminică, 10 mai 2020, 19:51)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui A78

      Argintii nu ruginesc niciodata.
  • +1 (9 voturi)    
    @altiro (Duminică, 10 mai 2020, 19:01)

    un domn [utilizator]

    Va fi Contra
  • +7 (13 voturi)    
    p0pi (Duminică, 10 mai 2020, 22:27)

    Ionionx [utilizator]

    Bai frate, raie mai mare ca acest preafericit securist nu este.
  • +2 (6 voturi)    
    Erezie! (Luni, 11 mai 2020, 9:43)

    Alui [utilizator]

    “Se va evita atingerea sau sărutarea obiectelor sacre de cult, în locul acestor gesturi rituale se va indica îngenuncherea sau înclinarea“.
    Asta e impotriva Sfintei Traditii!
    Cand protestantii si ateii comentau impotriva acestei traditii, ortodocsii ii categoriseau drept eretici!
    Acum, iaca, insusi patriarhul zice acelasi lucru! Nu e asta herezie? Daca nu, sigur e ipocrizie!
  • 0 (8 voturi)    
    Mai rau, slujbele se tin afara! (Luni, 11 mai 2020, 9:49)

    Alui [utilizator]

    Pai de ce s-a bagat atata amar de bani de la stat in ele, daca se poate si in aer liber?
    • +2 (6 voturi)    
      De ce? (Luni, 11 mai 2020, 10:05)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Pentru ce se construies stadioane cand meciurile se tin, oricum, sub cerul liber? Cat priveste"banii de la stat", sunt banii de la cetatenii declarati ca apartinand(98% cf INS-2011)unuia din cele 18 culte recunoscute.
      • -1 (5 voturi)    
        Macar bine ca recunosti. (Luni, 11 mai 2020, 10:39)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Nu au fost niciodata 98% ortodocsi, ci impartiti pe 18 culte. Deci BOR a luat bani de la 17 culte!
        Despre stadioane: poate s-a cheltuit a mia parte din banii care s-au cheltuit pe biserici. Pe un singur stadion, Arena Nationala. Restul au fost deja contruite de mult. Deci n-au fost stadioane, ci un singur stadion! Oricum, pentru biserici, s-au ILEGAL parcuri, lumea nu mai are unde iesi la aer cu copiii in multe cartiere.
        • +1 (3 voturi)    
          Pacat ca esti dezinformat (Luni, 11 mai 2020, 14:07)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Ziarul Financiar: Potrivit datelor INStatistica,"86,5% dintre persoanele care au declarat religia in unul din cele 18 culte recunoscute sunt de religie ortodoxă, 4,6% s-au declarat de religie romano-catolică, 3,2% de religie reformată, iar 1,9% penticostală",
          greco-catolică (0,8%), baptistă (0,6%) şi adventistă de ziua a şaptea (0,4%). Persoanele de altă religie decât cele prezentate mai sus reprezintă 1,8% din total. Fără religie" sau atei s-au declarat 0,2%.(autori:Laura Mitran si Livia Ispas).
          • 0 (2 voturi)    
            98% religiosi (Luni, 11 mai 2020, 15:15)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            Ai zis. Nici vorba de asa ceva nici pe site-ul oficial al recensamantului, nici in Ziarul Financiar! Lol!
      • -1 (5 voturi)    
        Macar bine ca recunosti. (Luni, 11 mai 2020, 10:39)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Nu au fost niciodata 98% ortodocsi, ci impartiti pe 18 culte. Deci BOR a luat bani de la 17 culte!
        Despre stadioane: poate s-a cheltuit a mia parte din banii care s-au cheltuit pe biserici. Pe un singur stadion, Arena Nationala. Restul au fost deja contruite de mult. Deci n-au fost stadioane, ci un singur stadion! Oricum, pentru biserici, s-au distrus ILEGAL parcuri, lumea nu mai are unde iesi la aer cu copiii in multe cartiere.
      • -1 (5 voturi)    
        Macar bine ca recunosti. (Luni, 11 mai 2020, 10:39)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Nu au fost niciodata 98% ortodocsi, ci impartiti pe 18 culte. Deci BOR a luat bani de la 17 culte!
        Despre stadioane: poate s-a cheltuit a mia parte din banii care s-au cheltuit pe biserici. Pe un singur stadion, Arena Nationala. Restul au fost deja contruite de mult. Deci n-au fost stadioane, ci un singur stadion! Oricum, pentru biserici, s-au distrus ILEGAL parcuri, lumea nu mai are unde iesi la aer cu copiii in multe cartiere.
      • -1 (1 vot)    
        Mare mincinos mai esti! (Luni, 11 mai 2020, 13:11)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        La recensamantul din 2011 doar 93,5% au declarat vreo religie. Doar 81% s-au declarat ortodocsi, atunci! Acum sigur sunt mai putini.
    • +2 (2 voturi)    
      Mai bine, slujbele se tin afara! (Luni, 11 mai 2020, 13:02)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Si iarna luam pufoaicele pe noi!!!???
      • 0 (4 voturi)    
        Pana la biserica cum te imbraci? (Luni, 11 mai 2020, 13:07)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui gillda_47

        Da 3 ore in picioare si in frig, ca atata e musai sa tina o slujba ortodoxa, e chiar sanatate curata. Genuflexiunile trebuie bagate un pic mai des sa se incalzeasca lumea.
  • +1 (5 voturi)    
    @Altiro: intrebare! (Luni, 11 mai 2020, 9:57)

    Alui [utilizator]

    Pomeneai intr-un comentariu mai de mult de popi care au adoptat sute de copii.
    Cum e posibil asa ceva legal? Ce fel de tara e asta unde se permite asa ceva? Poate o familie normala sa adupte mai multi de 10 daca ar vrea? Legea cere perioade pe potrivire cu copii. Cum se face asta cu sute de copii? Ce viata de familie au copiii aia? Poate unii dintre ei fi fost adoptati de familii adevarate. Asa, sunt tinuti de fapt intr-un orfelinat ortodox. Parc vad ca peste cativa ani auzim de abuzuri infioratoare comise de popi acolo, care se intampla chiar acum!
    • +1 (3 voturi)    
      Intreaba direct la sursa (Luni, 11 mai 2020, 14:10)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Valea Plopului,Prahova, preot Tanase Nicolae sau la DGASPC-Ploiesti, Ph.
      • 0 (2 voturi)    
        Merci de info! (Luni, 11 mai 2020, 15:02)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        O sa-mi folosesc conexiunile, sa vedem ce se intampla pe acolo.
      • 0 (4 voturi)    
        Nici vorba de adoptii aici (Luni, 11 mai 2020, 15:12)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Acolo e un ONG care se ocupa de niste copii din donatii. Tu ai spus “adoptat” in comentariul respectiv. Sunt mai multe ONG-uri care fac acelasi lucru, dara a fi religioase.
        De ce ai mintit si cu asta? Care e problema ta?
  • +2 (6 voturi)    
    aham (Luni, 11 mai 2020, 10:26)

    liviu_ [utilizator]

    d c trebuie precizari speciale pt BOR?!
    au 3 oo?!

    d c nu intra in "interzic mai mult de x persoane in spatiile inchise si y in aer liber"?!

    d c trebuie tratat bor diferit?! eu am ratat targul de carte... stiti carti, cunoastere, nu indoctrinare, pentru ca s-a anulat si nu am facut atata scandal cat fac astia de parca ar muri lumea fara ei!