Cum se va putea intra în biserică, din 15 mai: acces limitat și doar cu mască de protecție/ Slujbe doar în aer liber

de C.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 mai 2020, 14:07 Actualitate | Esenţial


Biserica in epidemie
Foto: InquamPhotos / George Călin
Accesul în lăcașurile de cult va fi permis limitat, din 15 mai, cu respectarea unei suprafețe de 8mp pentru o persoană, iar enoriașii și preoții trebuie să poarte măști de protecție, potrivit propunerilor puse în dezbatere publică de Institutul Național de Sănătate Publică.

De asemenea, se va evita sărutarea icoanelor, împărtășirea va fi făcută cu lingurițe de unică folosință, iar binecuvântarea se va da de la o distanță de cel puțin un metru. Slujbele se vor oficia doar în aer liber.


Accesul persoanelor în lăcașurile de cult va fi permis numai cu respectarea precauțiunilor universal valabile pentru limitarea răspândirii infecției cu virusul SARS-COV-2:
  • Accesul persoanelor în lăcașul de cult se va face limitat, cu respectarea unei suprafeţe de 8 mp per persoană;
  • Atât personalul care deservește lăcașul de cult, cât și persoanele care intră în lăcașul de cult vor purta mască. Pentru a oferi o protecție eficace, masca trebuie să acopere gura și nasul.
  • Persoanele își vor dezinfecta mâinile cu dezinfectat pe bază de alcool care va fi pus la dispoziție la intrarea în lăcașul de cult;
  • La intrarea în lăcașul de cult se va efectua un triaj observațional și nu se va permite accesul persoanelor prezintă simptome de infecție respiratorie (tuse, strănut, rinoree);
  • Se vor plasa la loc vizibil anunțuri scrise privind regulile de distanțare fizică și cele de acces în lacaș;
  • Se va evita atingerea sau sărutarea obiectelor sacre de cult, în locul acestor gesturi rituale se va indica îngenuncherea sau înclinarea;
  • Binecuvântarea se va oferi/primi de la o distanță de cel putin 1 m;
  • Se va evita oferirea/primirea împărtășaniei în condițile în care nu se pot asigura lingurițe și pahare de unică folosință;
  • Se vor dezinfecta periodic, o dată la 4 ore, obiectele frecvent atinse
  • Slujbele se vor oficia de către slujitorii bisericești/religioși, numai în aer liber cu menţinerea distanţei între persoane;
  • Nu se recomandă organizarea de pelerinaje sau călătorii religioase.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11157 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Ce-i ala... (Sâmbătă, 9 mai 2020, 14:58)

    grongobar [utilizator]

    ...triaj observational? Si cine il face? Daca are vreo eficienta, de ce nu e suficient si in alte locuri?
  • -2 (14 voturi)    
    Mai bine ar rămâne închise. (Sâmbătă, 9 mai 2020, 15:09)

    Raoke [utilizator]

    Măcar un mileniu....
    • -1 (9 voturi)    
      sunt curios (Sâmbătă, 9 mai 2020, 19:13)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      ce ai zice tu, care te dai ateu, dacă ai fi într-un avion care se prăbușește.
      • +1 (3 voturi)    
        Biserica e una, credinta alta (Duminică, 10 mai 2020, 2:36)

        Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        In sec XXI institutia bisericii si credinta sunt 2 chestii paralele....Tu simti ca Daniel, MultPreaCredinciosulBogatulsiFericitul te reprezinta? Vezi o dara de credinta in acest om? Eu cred in Dumnezeu, nu in Daniel.
      • 0 (0 voturi)    
        Da, dacă spui o rugăciune sigur nu cade (Duminică, 10 mai 2020, 16:33)

        mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Sunt martori toți ateii care au murit în accidente aviatice.
        Gândire de manual de religie de clasa a 3-a.
  • -2 (8 voturi)    
    INSP ca și (Sâmbătă, 9 mai 2020, 19:11)

    nahir [utilizator]

    DSP se dovedește a fi o adunătură de reduși intelectuali, un loc numai pt. sinecuri.
    Propunerile încep cu recomandări pentru accesul în biserică, pt. ca în finalul acestora să se menționeze că slujbele vor avea loc doar afară.
    Să-mi zică și mie unul din inteligenții de la INSP cum poate ține slujba un preot cu masca pe față? Crede el că se va auzi altceva decât o mormăială?
    Cum să dea preotul împărtășania de la cel puțin 1 metru distanță? Crede INSP că enoriașii își pot lungi buzele atât de mult încât să se întâlnească cu lingurița preotului?
    A fost vreodată vreunul din cei cu astfel de propuneri la o slujbă religioasă? A stat el, măcar de curiozitate, să asiste la slujba Liturghiei care se oficiază Duminica dimineața?
    • 0 (4 voturi)    
      Păi eu de aceea propuneam un mileniu. (Sâmbătă, 9 mai 2020, 23:24)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Deși ar merge două.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu te ambala... (Marţi, 12 mai 2020, 1:17)

      ex nihilo [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Mai citeste - si vezi, ca totul face parte din PLAN (inclusiv astea, cu masca - pe fata preotului, 1M dinstanta, mormaiala, blah-blah-blah)..

      Si NU e din "planul elitelor" (cum zic unii) - cu toate aburelile debitate de'alde "flat earthers" (sau armatele lor de masoni, sau alieni).

      (vezi majuscule):

      "Si am auzit pe omul acela imbracat in haine de in, care statea deasupra apelor râului; el si-a ridicat spre ceruri mana dreapta si mana stanga si a jurat pe Cel ce traieste vesnic ca va mai fi o vreme, doua vremuri si o jumatate de vreme si ca toate aceste lucruri se vor sfarsi CAND PUTEREA POPORULUI SFANT VA FI ZDROBITA DE TOT. (Daniel.12:7)"

      "1. Apoi am stat pe nisipul marii. Si am vazut ridicandu-se din mare o fiara cu zece coarne si sapte capete; pe coarne avea zece cununi imparatesti, si pe capete avea nume de hula. 7. I s-a dat sa faca razboi cu sfintii SI SA-I BIRUIE. Si I S-A DAT STAPANIRE PESTE ORICE semintie, peste orice norod, peste orice limba si peste orice neam." (Apocalipsa 13:1-7)

      Si mai sunt! Zeci de pasaje - nu e loc aici, sa umplem spatiul ca sa convingem pe comentator(i).. Asa ca mai ia si mai citeste - ca e PLAN stabilit si ASA se va intampla.

      Si nu face valuri..
  • 0 (0 voturi)    
    Cu cât mai puțină religie (Duminică, 10 mai 2020, 16:32)

    mr_mojo [utilizator]

    Cu atât mai mult progres și știință care ne va duce la nivelul următor al dezvoltării Omenirii.
    Pare-se că până acum biserica nu a reușit să scape de ceea ce înfierează (criminalitate, lăcomie, exces) iar leacul este unul singur: educația. Din păcate Biserica te vrea prost, își dă seama că altminteri dispare și toți oamenii aceia care nu pot face nimic altceva decât să citescă din cărți “sfinte” nu sunt buni de nimic pentru societate decât poate de săpat șanțuri.
    Biserica e un fel de partid românesc în ultimii ani: plină de demagogie și de oameni care nu au nici un alt talent decât să-i prostească pe ăia (din ce în ce mai puțini) care îi ascultă.
    • 0 (0 voturi)    
      Omenirea multilateral dezvoltata (Luni, 11 mai 2020, 14:30)

      Ioan Marcus [anonim] i-a raspuns lui mr_mojo

      Multilateral dezvoltata si inaintarea Romaniei spre o etapa superioara de dezvoltare (citat din impuscatul).
      Mai asteptam progresul stiintei. Pana atunci murim de virusii gainilor.