Polițiști locali, în grevă japoneză. Ei protestează față de declarațiile ministrului Vela

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 7 mai 2020, 20:54 Actualitate | Esenţial


Politisti locali
Foto: Agerpres
Polițiștii locali din Focșani au intrat în grevă japoneză joi, alăturându-se altor colegi din țară, pentru a protesta față de declarațiile făcute la adresa lor de ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, relatează Monitorul de Vrancea.

Potrivit sursei citate, este un protest care se va derula până vineri, o măsură prin care polițiștii locali poartă banderole albe pe braț.

Sindicatul Pro Lex transmitea, marți, că „ministrul Marcel Vela a declanşat o campanie ȋmpotriva categoriei profesionale a politiştilor locali, prin declaraţii mincinoase şi denigratoare”.

Sindicaliștii spun că ministrul liberal a făcut comparații ȋntre salariul unui poliţist local din Timişoara cu cel al unui poliţist din Poliţia Română, afirmând lucruri nereale, mincinoase.

„Solicităm ministrului Marcel Vela să nu implice instituţiile statului ȋn jocurile politice, să nu caute „ţap ispăşitor” pentru deciziile sale ce au generat nemulţumirea populaţiei şi scăderea ȋn sondaje a partidului. Solicităm ministrului Marcel Vela să ȋnceteze campania de denigrare a poliţiştilor locali şi să acorde respectul cuvenit acelora care au fost ȋn linia ȋntâi ca forţă de ordine publică ȋmpreună şi ȋn subordinea poliţiştilor din Poliţia Română. Solicităm minstrului Marcel Vela să pună capăt discriminării poliţiştilor locali şi să accepte propunerile Sindicatului Naţional Pro Lex de a reglementa acordarea personalului poliţiei locale aceleaşi compensaţii acordate militarilor şi poliţiştilor pentru munca prestată ȋn zilele de repaus săptămânal şi sărbători legale, declarate potrivit legii ca fiind zile nelucrătoare”, se arată în campania demarată de sindicatul polițiștilor locali, conform Monitorul de Vrancea.


Reacția vine după ce ministrul de interne Marcel Vela a afirmat sâmbăta trecută, într-o intervenție la Digi 24, că un poliţist local care protejează ordinea publică într-un parc din Timişoara are 8-9.000 de lei, iar unul din MAI, care îşi riscă viaţa să prindă un criminal, are la jumătate din salariul poliţistului local.

Citește mai multe:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10668 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    Kim Jong Oprishan (Joi, 7 mai 2020, 21:04)

    un domn [utilizator]

    #hand
  • +12 (14 voturi)    
    Aceasta Institutie de Militie locala (Joi, 7 mai 2020, 21:21)

    ady77 [utilizator]

    A ajuns o unealta la mana primarului, indiferent de zona in care exista.
    Cel putin in Bucuresti nimeni nu mai e ca ei, foarte aroganti multi dintre ei, o parte au o clasa mai mult ca trenul, cer fel de fel de informatii, de la administratorii de bloc.
    Ce sa mai, miezul din dodoasca ei sunt.
  • +5 (7 voturi)    
    oh uau (Joi, 7 mai 2020, 21:45)

    baestiprost [utilizator]

    politistii romani au invatat si ei sa faca greva daca nu le convine ceva. dar cand dau amenzi cat se poate ca sa le creasca salariu nu mai e nici o problema
  • +9 (11 voturi)    
    Tocmai la Focsani....s-a aprins becul (Joi, 7 mai 2020, 21:52)

    ggiiggii [utilizator]

    In capetele de creta...mai nou politisti comunitari.
    Fosti Gardieni Publici( ajutoare de caine lupi), acum bagati in ministerul de interne( cu starea asta de urgenta)....au trecut de la pazit parcuri si cimitire...la operatiuni de politie in toata regula.
    Asta dupa 3 luni de instructie, cateva relatii si o spaga mica pana sa ajunga pe postul de Politist comunitar.
  • +11 (13 voturi)    
    hai sictir, analfabeților! (Joi, 7 mai 2020, 22:03)

    Guvid19 [utilizator]

    Nu vă convine? Dați-vă demisia și hai în mediul privat.
  • +9 (11 voturi)    
    Dar când muncim ca japonezii? (Joi, 7 mai 2020, 22:13)

    CezarN [utilizator]

    Aceasta greva compromite Japonia dacă nu ar fi decât o gluma sinistra, o reacție alergica la adevăr asa cum face orice pesedist.
    Cine își închipuie ca în regatul lui Oprișan este vreun polițist local care nu este pesedist pana în a cincea generație?
  • +4 (8 voturi)    
    politia locala (Joi, 7 mai 2020, 22:37)

    deville2010 [utilizator]

    booooo saraciilor
  • +12 (12 voturi)    
    In Bucuresti (Joi, 7 mai 2020, 22:51)

    wintershadow [utilizator]

    Militia Locala este doar o gaura in bugetul local, n-au absolut nicio contribuitie pozitiva
  • +2 (2 voturi)    
    pai cum asa? :O (Vineri, 8 mai 2020, 6:32)

    Codruta N [utilizator]

    Sa spuna cat are salariu un politist local "de oras" comparativ cu un ul MAI! Ca asaaaa... pe vorbe...
    Bineee... nu mai spun sa compare si studiile intre cei doi :) >:
  • +2 (2 voturi)    
    GARDIENII PUBLICI (Vineri, 8 mai 2020, 10:36)

    ggiiggii [utilizator]

    Ajutor de caine lup.....acum sunt mai POLITISTI COMUNITARI, o adunatura de semianalfabeti ce se cred RAMBO. Nu sunt in stare sa scrie un proces verbal corect gramatical, nu sunt in stare sa citeasca, sa inteleaga si sa interpreteze o lege in spitirul dreptatii si a protejarii cetateanului.
    Le-au dat drepturi, putere, echipament, logistica, beneficii, salariu....dar creierul nu poate fi transplantat din pacate.....
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Vineri, 8 mai 2020, 23:36)

    briciu [utilizator]

    Probleme Spartanilor probleme ?
  • 0 (0 voturi)    
    militeni comunitari (Sâmbătă, 9 mai 2020, 10:53)

    zgabercea [utilizator]

    “Respectul nu se CERSESTE si nici nu se IMPUNE, respectul se CASTIGA"
    Propunere pentru restructurarea "militiei comunitare"
    Trecerea din subordinea batei primarului (cazul Iasi; cazul comunitaruluji care a refuzat sa se legitimeze iar primaru' a declarat ca scoate comunitarii de pe strazi, etc.) intr-un departament al politiei nationale. In acest mod primaru' nu va mai sefu' "nemijlocit"! Nu este nevoie de alte sedii, preluarea cu sediile in care functioneaza....asta daca nu se vor opune primarii! Selectia prin CONCURS al tuturor celor care doresc sa slujeasca poporul si nu o persoana fizica. Selectia sa se faca in plan profesional si moral pentru a-i determina sa inteleaga rolul lor de mediere inainte de sanctionare. Poporul nu este o sursa de venit, sa inteleaga acest aspect, deoarece il plateste o data prin impozite, taxe si alte contribuitii, pentru a-i furniza serviciul de siguranta. Inainte de a sanctiona pecuniar contravenientul, este nevoie sa-l convinga pe acesta ca a gresit explicandu-i unde si cum a gresit (asta in cazul in care politistul cunoaste legile si mai ales interpretarile lor; asta-i rolul selectiei profesionale). Acest mod de a actiona este valabil pentru toate institutiile...deocamdata, de forta ale statului roman. Sa inteleaga faptul ca inainte de a sanctiona TREBUIE FACUTA PREVENTIE, constientizare si conformare benevola, nu imediat sanctionare pecuniara!
    Se subordoneaza mijlocit ori nemijlocit MAI, mijlocit, de unitatile MAI de sector in a caror subordonare directa vor fi. Privind denumirea de local ori comunitar, ei deocamdata sunt platiti si din contributiile comunitatii sectoarelor in care functioneaza deci, sunt ai unei comunitati nu localitati. Este adevarat ca "local" are si valente in sensul de "un teritoriu restrans" dex:"Autorități care exercită funcții administrative pe un teritoriu restrâns, delimitat potrivit împărțirii teritoriale a statului." Limita de caractere....
  • 0 (0 voturi)    
    ...militie comunitara (Sâmbătă, 9 mai 2020, 10:56)

    zgabercea [utilizator]

    ." Sa vorbim despre ideea de infiintare prima data, a purtat denumirea de politie comunitara ca mai apoi sa fie schimbata denumirea (inteleg de ce) in locala. Pentru prima oara au aparut ca formatiuni ale ALO (alianta lege si ordine) denumire inca intalnita, cel putin in urma cu un an-doi pe masinile politiei actualmente locale (prima sedinta a avut loc la restaurantul MAI) si, din cate-mi amintesc, sunt fostii gardieni publici peste care au mai pus cate ceva scoala. Credeti ca ma'nsel? Sunt cativa ani d'atunci... Urmeaza o dezbatere si cu siguranta este nevoie de o detaliere a proiectului!

    Pentru acest mesaj imi cer acum sa ma identific cu un act de identitate...pe facebook....mi-au blocat contul, este corect?