Orban, despre când vor putea merge românii la Biserică: Vom face o evaluare a riscului epidemiologic / În primă fază, slujbele se vor ține afară

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 7 mai 2020, 17:03 Actualitate | Esenţial


Sfintire biserica
Foto: USER UPLOADED
Premierul Ludovic Orban a declarat joi că deschiderea bisericilor este în discuție, că se analizează factorii de risc epidemiologic, că aceste analize vor continua și asupra efectelor relaxării de dupa 15 mai dar, cel mai probabil, atunci când se va lua decizia deschiderii Bisericilor, slujbele se vor ține în primă fază în aer liber, în curtea bisericilor.

”Cel mai probabil, când va fi permisă, oficierea slujbelor nu se va putea face în spații închise, ci în afara bisericilor. Vine vara și se vor putea organiza în bune condiții afară, cu respectarea măsurilor sanitare, cu portul măștii”, a spus, joi, Ludovic Orban.

Premierul a lăudat activitatea BOR din această perioadă apreciind că măsurile de distanțare socială și sanitare au fost respectate exemplar.

Premierul Ludovic Orban se află în vizită la Mioveni la fabrica Dacia-Renault.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1809 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Sa fie liberi sa mearga! (Joi, 7 mai 2020, 17:18)

    Alui [utilizator]

    E OK! Omul mai trebuie lasat putin liber, sa-si aleaga singur soarta! Daca alegerea unora duce la moarte, trebuie sa le respectam dorintele! Eu sunt pro-eutanasie! Ma bucur ca in sfarsit cad si eu de acord cu biserica!
  • 0 (2 voturi)    
    aaa, ce mishto (Joi, 7 mai 2020, 17:25)

    moka [utilizator]

    se vor iarasi nunti in aer liber
  • 0 (2 voturi)    
    Și-n a câta fază (Joi, 7 mai 2020, 17:27)

    billy34 [utilizator]

    impoztați BOR-ul? În prelungiri, la penalty-uri? Aplicați taxarea subită? :)
  • +3 (5 voturi)    
    In aer liber de la inceput (Joi, 7 mai 2020, 17:37)

    VMuntean [utilizator]

    Asa trebuia procedat de la primele momente dar s-a preferat inchiderea lor in perioada sarbatorilor.
  • +1 (3 voturi)    
    Si cum adica, (Joi, 7 mai 2020, 18:17)

    florian3619 [utilizator]

    cei din zona carantinata a Sucevei vor iesi inainte sau dupa Pimen? si in ce formatii?
  • +1 (5 voturi)    
    chiar asa (Joi, 7 mai 2020, 18:37)

    Cib Ara [anonim]

    ati putea ramane definitiv afara . iarna slujbe scurte si vara si mai scurte. si gata . fara coloshi gem catedrala jumulirii neamului. , fara fum , fara boxe, fara prapuri , fara zorzoane.. doar o slujba scurta si un "Tatal nostru " in aer liber. am devenii un popor de sfintzi ...
  • 0 (2 voturi)    
    Drepturile omului incalcate!!!! (Joi, 7 mai 2020, 22:36)

    lazarus101 [utilizator]

    Un drept fundamental al oamenilor a fost incalcat prin inchiderea cu forta a Bisericilor! Nici macar comunistii n-au indraznit sa faca ce au facut nenorocitii astia!!!

    Articolul 9 din Conventia Europeana a Drepturilor Omului zice asa:

    Libertatea de gândire, de conştiinţă şi de religie

    1. Orice persoană are dreptul la libertate de gândire, de conştiinţă şi de religie ; acest drept include libertatea de a-şi schimba religia sau convingerile, precum şi libertatea de a-şi manifesta religia sau convingerea în mod individual sau colectiv, în public sau în particular, prin cult, învăţământ, practici şi îndeplinirea ritualurilor.

    Se incalca dreptul de a ne manifesta religia in public si indeplinirea unor ritualuri crestine in mod evident NU E POSIBILA daca Biserica e inchisa!
    • -1 (1 vot)    
      Ar trebui niște condiții (Vineri, 8 mai 2020, 7:31)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      Adică, OK să te aduni pe riscul tău. OK să dai și împărtășania cu aceeași lingură la o peste 100 de persoane, cine o ia luând-o pe riscul lui. Dar dacă se ajunge să nu mai fie locuri în spitale, nici medici și asistente care să-i trateze, atunci să nu se plângă nimeni că nu sunt tratați.
      Cred că zicea bine CTP că ar fi fost de preferat să se facă un fel de registru al celor care au încălcat restricțiile, iar dacă dintre aceia se îmbolnăvesc și necesită tratamente pentru care este nevoie să aștepte unii la rând, atunci ei să fie în coada listei.
      Chiar mă afectează că nu pot avea strângeri față în față, dar m-am mutat pe zoom. În schimb, problema clerului este că ritualurile nu le merg așa de bine la TV. Și, mai ales, nu le ies banii din pomelnice și paratase. Așa că socoteala lor este clară: să vină oamenii, că vim și eva bani. Și dacă dau în primire, avem de câștigat din slujbe și din parastase.