Magistrat, către criticii CCR: Demonstrează de ce meduzele trăiesc de atâtea sute de ani fără creier

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 6 mai 2020, 23:48 Actualitate | Esenţial


Curtea Constitutionala
Foto: Curtea Constitutionala
Judecătoarea Mădălina Afrăsinie, de la Tribunalul București, a spus, după decizia CCR privind neconstituţionalitatea abrogării pensiilor magistraţilor, că deciziile CCR trebuie respectate şi nu criticate. „Judecătorii CCR sunt culpabilizati, dar doar atunci când <lovesc> în ai lor”, spune judecătoarea, potrivit Mediafax.

„Observ de ceva timp că, direct şi indirect, judecătorii CCR sunt culpabilizați, dar doar atunci când <lovesc> în ai lor... dublul standard demonstrează de ce meduzele trăiesc de atâtea sute de ani fără creier. Nici pe mine nu mă mulţumesc toate deciziile CCR, dar potrivit Constituţiei, adică cea pe care mulţi dintre noi am jurat să o respectăm, deciziile sunt obligatorii!”, spune Mădălina Afrăsinie, preşedintele Secţiei a VI-a Civilă de la Tribunalul Bucureşti.

Magistratul atrage atenţia că, înainte de a critica, ar trebui „deschisă cartea”.

Precizările vin după ce premierul Ludovic Orban a criticat deciziile CCR privind neconstitutionalitatea abrogării pensiilor speciale.

Decizia a fost luată cu unanimitate de voturi pe motive de procedură, judecătorii nemaidezbătând fondul legii.

Camera Deputaţilor a adoptat, pe 28 ianuarie, cu 247 de voturi „pentru” şi 21 de abţineri, în sesiune extraordinară, proiectul de lege privind abrogarea pensiilor speciale, inclusiv pensiile magistraţilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3532 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Executam... (Miercuri, 6 mai 2020, 23:52)

    Andreas1256 [utilizator]

    ...nu criticam, iar moraliceste ne scufundam...
  • +11 (11 voturi)    
    Aroganta bolsevicului ..."democrat" (Miercuri, 6 mai 2020, 23:57)

    contributor.bis [utilizator]

    La vot Meduzelor !!!
    Ca ne vom trezi încatusati definitiv de aceste specimene, într-o tara furata de aceste ipochimene sociopate, fudule si pline de nesimtirea mediocratiei nepedepsite.
    La vot !
  • +12 (12 voturi)    
    gasca de nesimtiti (Joi, 7 mai 2020, 0:03)

    bokila1 [utilizator]

    v-ati stabilit in complicitate cu politicienii penali pe care ii protejati niste pensii speciale neverosimile, mult peste salariile pe care le luati in activitate si mai asteptati vreo urma de respect....din lacomie ati umputi de rusine o meserie, o menire chiar, atat de importanta
  • +7 (7 voturi)    
    ca si firea (Joi, 7 mai 2020, 0:04)

    natbl73 [utilizator]

    "Afrăsinie, de la Tribunalul București"

    scuze, firea e de la Primaria Bucuresti
    nativa si ea...de la Bucuresti
    nativa cu afrasinie
  • +8 (8 voturi)    
    vai de tara asta (Joi, 7 mai 2020, 0:05)

    emil bobu [utilizator]

    unde intreg statul este ticalos, difera doar culoarea politica
  • +6 (6 voturi)    
    Unii se cred... (Joi, 7 mai 2020, 0:06)

    morometu [utilizator]

    ''mai superiori''! Cand judeci tu pentru tine, cum se numeste asta?
  • +9 (9 voturi)    
    Epigonii Covit-ului PSDist (Joi, 7 mai 2020, 0:10)

    contributor.bis [utilizator]

    Madalino !
    Meduzele poate n-or fi având nici cap si nici creier (ceea ce nu este nici apanajul unor "magistrati", de altfel), dar stiu sa urzice bine si, cu putin noroc chiar mortal pentru punga voastra vesnic deschisa argintilor rasplatitori..
    Mai vedem noi la alegeri, daca meduzele au creier sau nu.
  • +8 (14 voturi)    
    O idioata! (Joi, 7 mai 2020, 0:21)

    Cataleya [utilizator]

    O decizie a CCR trebuie respectata si dusa la indeplinire. Asa prevede legea.
    Dar nu exista nicio lege care sa iti interzica criticarea deciziilor CCR.
    E o cutuma impusa de politruci si magistrati care interzice criticarea decizilor judecatoresti.
    Dar e cutuma, nu lege!
    Pana si CCR a luat-o peste bot de la ICCJ atunci cand o judecatoare CCR a avut castig de cauza dupa ce a facut opinie separata fata de hotararile lui Dorneanu!

    Asa ca, prostovana asta de la Antene ar trebui matrasita din functie, cat se poate de repede.
  • +10 (10 voturi)    
    si uite ca noi vom refuza sa mai platim impozite (Joi, 7 mai 2020, 0:42)

    viziru [utilizator]

    si uite ca noi vom refuza sa mai platim impozite ,,,, sa va dea pensiile speciale Dorneanu, Tudorel, Renate Weber si PSD ca e creatia lor inegalitatea asta......
  • +9 (9 voturi)    
    Această judecătoare (Joi, 7 mai 2020, 0:50)

    gebica [utilizator]

    Demonstrează ea însăși de ce meduzele trăiesc foarte bine fără creier. E drept că ele o pot face și fără pensii speciale, ceea ce majoritatea din mizeria noastră de sistem judiciar nu poate. Ar fi prima care ar trebui să-și urmeze îndemnul de a pune mîna pe carte și n-ar trebui să facă un efort care să-i depășească neuronul, oprindu-ke doar la acel scurt articol din constituție care spune că nimeni nu e mai presus de lege.
  • +4 (6 voturi)    
    Lol (Joi, 7 mai 2020, 1:12)

    mitg [utilizator]

    "Afrăsinie"

    Cu asa nume, ai si tras apa.
  • +2 (2 voturi)    
    Tocmai tu, Mădălina (Joi, 7 mai 2020, 7:32)

    Greu_de_Cap [utilizator]

    ... care în calitate de Șefă secție Tribunalul București ți-ai pus colegele să ignore o ”necompetență facultativă” adică să judece un litigiu în care Tribunalul era parte procesuală. Păi CCR a luat model de ”imparțialitate” tocmai din precedentele tale ... sau tu dintr-ale lor și vă apărați reciproc unul pe altul până se va prăbuși șandramaua. Nicio prostie omenească ca astea debitate de voi nu este veșnică!
  • +2 (4 voturi)    
    aham (Joi, 7 mai 2020, 8:52)

    liviu_ [utilizator]

    deci cand le apara pensiile sunt buni

    ii aparam ca au facut de kkt romania la CEDO pt ca ne apara pensiile

    "meduzele traiest atatea sute de ani fara creier" - dragi romani... limbaj de magistrat!

    si are tupeu sa vb de lipsa de creier si de ipocrizie... 2 "calitati" pe care le are din abundenta!
  • 0 (0 voturi)    
    meduza ! (Joi, 7 mai 2020, 12:22)

    totom [utilizator]

    Noi ne consolam cu gandul ca orice om instruit ,educat bine orientat civic si moral valoreaza oricand mai mult decat o meduza...aparent onorabila !