Reset spune că a câștigat procesul intentat după ce PSD a refuzat să spună cum a cheltuit banii de la stat: ”Fără amânări și alte tertipuri. Va fi frumos”

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 6 mai 2020, 8:36 Actualitate | Esenţial


PSD
Foto: facebook
Organizația civică Reset a anunțat, pe Facebook, că a câștigat definitiv procesul cu PSD, intentat după ce acest partid a refuzat să spună ce a făcut cu banii primiți drept subvenții

Curtea de Apel Iași a menținut decizia de fond care a dat câștig de cauză în procesul intentat PSD după ce acesta a refuzat să răspundă cererii Reset, adresate în baza Legii 544/2001, prin care se solicita situația detaliată a cheltuielilor pe 2016, 2017 și 2018 provenite din subvenții de la stat.

”PSD nu a catadicsit să ne răspundă, ne-a ignorat și sfidat toate apelurile, iar după ce i-am chemat în instanță, a venit cu explicații și întâmpinări fie puerile sau caraghioase (legate de calitatea procesuală sau adresa noastră de email), fie contrare legii. Toate explicațiile fanteziste ale pârâtului au fost spulberate rând pe rând de instanța de trei judecători ai Curții de Apel Iași”, spune Reset.

”Banul public determină caracterul public al informației referitoare la modalitatea sa de cheltuire. Așadar, PSD trebuie să ne spună cum și ce-a făcut cu banii din subvenții. Fără amânări și alte tertipuri. Va fi frumos”, mai scrie organizația civică pe Facebook.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15479 vizualizari

  • +28 (40 voturi)    
    Vile Amante și Mașini Premium Germane (Miercuri, 6 mai 2020, 8:39)

    un domn [utilizator]

    Acolo i Spiritul P$D
  • +21 (33 voturi)    
    Pànă cànd răspunde PSD (Miercuri, 6 mai 2020, 8:57)

    nick24 [utilizator]

    se prescrie!
    Ăștia sunt unși cu toate alifiiLe și au toate instituțiile cu oamenii lor, de la CCR la avocatul poporului, de la toate consiliile de administrare, pànă la primării și companii municipale. Greu de dat afară câteva milioane de oameni.
    • 0 (2 voturi)    
      Ce spui Frantz? (Miercuri, 6 mai 2020, 16:24)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Daca schimbi doar vreo doua legi din alea mai clare, si suflii un pic mai tare, stii cum fug toti sobolanii? Las ca tema deschisa care sunt legile alea, si cum trebuie modificate..
  • +5 (13 voturi)    
    Pànă cànd răspunde PSD (Miercuri, 6 mai 2020, 8:57)

    nick24 [utilizator]

    se prescrie!
    Ăștia sunt unși cu toate alifiiLe și au toate instituțiile cu oamenii lor, de la CCR la avocatul poporului, de la toate consiliile de administrare, pànă la primării și companii municipale. Greu de dat afară câteva milioane de oameni.
  • +23 (29 voturi)    
    pesedeul.... (Miercuri, 6 mai 2020, 9:00)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    acest partid a facut de ras ideologia de centr-stanga europeana si nationala,iar toti cei care,intr-un moment sau altul,s-au aflat in organele de conducere ale acestui partid,ar trebui sa ajunga in puscarii.Partidul acesta si-a batut joc de Romania si de Romani fara jena! Pesedeul nu se poate reforma nici din interior si nici din exterior,el trebuie desfiintat complet !
    • +17 (25 voturi)    
      PSD-ul ... (Miercuri, 6 mai 2020, 10:06)

      LL [utilizator] i-a raspuns lui acasa1284285656193

      ..incepand cu Iliescu si pana in prezent, sunt falanga Rusiei la noi in tara. Eram departe daca nu ne-ar fi condus asemenea specimene timp de 30 ani! Si acum PNL-ul este la guvernare dar Puterea este in mainile PSD. Asa au fost tot timpul, au avut grija sa-si puna oameni in institutii cheie care sa nu poata fi inlaturati pana revin ei la guvernare!
  • +18 (24 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 6 mai 2020, 9:40)

    tilius [utilizator]

    Felicitari! Pacat ca printre alegatorii PSD toate astea nu inseamna nimic. Informatiile nici macar nu ajung la ei, si chiar de ar ajunge, nu ar intelege o iota.
    • +3 (7 voturi)    
      Corect (Miercuri, 6 mai 2020, 12:38)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui tilius

      Sunt unii, pe bune... deci si daca ii explici:

      eu: ma omula, cat ai pensie? 800 de lei? ei au 8000... plus alte venituri si vile si gipane
      el: pai daca a invatat
      eu: pai tocmai, a fost repetent si a furat lucarile de la examene
      el: pai da, dar are lucrurile astea ca munceste, ca uite cate face, merita
      eu: pai ei nu fac, iau de la noi
      el: pai daca eu primesc, ce ma intereseaza?

      cam asa e in general conversatia cu electoratul lor... poti sa le explici de falimentul tarii, daca ei primesc punga de orez si ulei si faina, e suficient.
  • +16 (24 voturi)    
    Felicitari RESET! (Miercuri, 6 mai 2020, 9:49)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Dar hai sa nu ne imbatam cu apa rece.

    Nimeni din PSD nu va fi tras la raspundere. Va fi ceva mistic, o dilema, o enigma, ca intotdeauna: "banii s-au cheltuit", ei magic, nu cineva a semnat. "Facturile sunt..." nu intre cine si pe ce articole trecute in ea. Si tot asa.

    Trebuie legi serioase, ca sa si raspunda, altfel, chiar daca o fac publica, tot ne vor sfida. Si nu amenzi ca nu vreau sa plateasca din banii mei. Nu. Si nici sa mature frunze in parc in "folosul comunitatii" sau sa scrie carti cu copy paste. Si nu un an sau doi, ci sa faca ani grei in puscarie, fara eliberare conditionata. Si daca de exemplu e 4 ani pedeapsa, sa stea fix 4 ani, nu 3 si un pic, nu 2 jumate.
  • -11 (29 voturi)    
    penele e onest? (Miercuri, 6 mai 2020, 10:13)

    srpc [utilizator]

    by default, nu-i verificam?
    • -1 (1 vot)    
      Pedeleul e cel mai curat partid (Miercuri, 6 mai 2020, 16:56)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Iar hastagistii sorosisti u-i au in vizor decat pe pesedisti, ca asa e ordinul. Si ei si declic si vavedem si toti ceilalti bezmetici care n-au muncit niiodata. In mod corect am vazut ca multi dintre ei isi zic "activisti". Asta si sunt activisti la fel ca aia ai lui Ceasca doar ca astia canta pe invers.
  • +23 (27 voturi)    
    Nu doar PSD (Miercuri, 6 mai 2020, 10:16)

    tontu [utilizator]

    Toate partidele trebuie dea seama despre cum au cheltuit banii de la stat.
  • +3 (17 voturi)    
    Pe cand un proces (Miercuri, 6 mai 2020, 10:21)

    mihaipricop [utilizator]

    si pentruu banii cheltuiti de celelalte partide ?
    • +5 (9 voturi)    
      nu a fost un proces pentru banii cheltuiti (Miercuri, 6 mai 2020, 11:42)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      Ci pentru faptul ca PSD a refuzat sa raspunda detaliat cum au fost cheltuiti.
      Nu ai decat sa adresezi acelasi tip de cerere celorlalte partide si in functie de raspunsul lor pot fi dati in judecata sau nu.
  • +5 (11 voturi)    
    Nu cred ca or sa faca acest lucru !! (Miercuri, 6 mai 2020, 10:24)

    deval [utilizator]

    Ganditi-va la pasul urmator ! Nu avem prevederi legale care sa ne ajute (normal, cand legile sunt facute de infractori !) dar trebuie sa gasiti un mijloc in a-i sanctiona si efectiv cumva, pana o fac intr-un mod credibil..........
  • -7 (11 voturi)    
    Cîțu (Miercuri, 6 mai 2020, 11:38)

    di livio [utilizator]

    Cîțu a luat 400 mil de la BM...Cîțu nu a refuzat să spună pt ce erau...Cîțu nu a dorit să dea explicații, nu a dorit el...diferență penele-pesede?...zero, jo napot, gutu-te-n tag
  • -6 (10 voturi)    
    Sa fie sanatosi! (Miercuri, 6 mai 2020, 11:47)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Sa fie sanatosi cei de la reset, pe baza banilor delapidat, pedesereul a castiga alegerile si o sa le castige si acum!

    Singura diferenta este ca acum sacosele electoral rosii vor include si masti si manusi ...


    Cine oare o sa rida la urma?