Avocata Laurei Codruța Kovesi: Am fost singura persoană care i-a spus că are șanse la CEDO / A fost primul reclamant din viața mea care nu a dorit nicio sumă de bani

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 6 mai 2020, 0:04 Actualitate | Esenţial


Kovesi
Foto: InquamPhotos / George Călin
Nicoleta Popescu, avocata care a reprezentat-o pe Laura Codruta Kovesi la CEDO, povestește culisele dosarului, afirmând, într-un interviu pentru PressHub, că ea a fost singura persoană care i-a spus fostei șefe a DNA că are șanse la Curtea europeană, pentru că nimeni nu îi dădea nicio șansă.
Ea povestește că a ajuns să preia acest dosar după ce a fost contactată de un fost agent al CEDO care reprezenta România și care a întrebat-o dacă ar vrea să o reprezinte pe Laura Codruța Kovesi la Curtea Europeană.

Avocata afirmă că a fost singura care i-a spus fostei șefe a DNA că ar avea șanse la CEDO.
  • "Am fost foarte surprinsă. (....) A doua zi de dimineață, am să-mi aduc aminte toată viața, eram în fața Tribunalului București (...) și mi-a sunat telefonul, apoi am primit un mesaj: <Bună ziua, eu sunt Laura Codruța Kovesi. Aș dori să va întâlnesc și să discutăm despre o plângere la CEDO>. (...) Pot să vă spun într-un mod onest că i-am spus la început că avem o mică problemă - dacă vom trece de admisibilitatea plângerii la CEDO, pentru că se punea problema epuizării căilor interne de atac, și anume decretul președintelui României, care nu fusese atacat la instanțele naționale.
  • (...) Aveam o anumită reținere, pentru că și la CEDO există un filtru inițial (...) Am precizat că aceasta este vulnerabilitatea dosarului și că după aceea vom găsi argumente suficiente și că apreciez eu că are șanse. (…) Dânsa a fost destul de surprinsă, pentru că am fost prima persoană care i-a dat șanse la Curtea europeană. Toată lumea îi spunea "nu vei avea nicio șansă la CEDO". Nu mă refer la pozițiile publice (...) În general, era, nu aș spune debusolată, dar nimeni nu credea că se poate adresa CEDO cu șanse reale de succes", a declarat avocata.
Ea a mai spus că a avut parte și de atacuri din partea unor colegi, care au considerat că această plângere este un fake news.

Nicoleta Popescu a mai afirmat că Laura Codruța Kovesi a fost primul reclamant din cariera sa de avocat cu 31 de dosare la CEDO care nu a vrut nici un leu drept despăgubiri.
  • "Am avut o discuție cu doamna Kovesi în momentul în care trebuia să solicităm aceste despăgubiri. I-am spus că este dreptul dumneaei să solicite, i-am dat ca jurisprudența cauza Baka împotriva Ungariei, care a stat și la baza condamnării de astăzi. Curtea europeană a acordat domnului judecător din Ungaria o despăgubire de 100.000 de euro. Asta pentru a avea dânsa un criteriu al solicitării pe care putea să o facă la CEDO. Am fost extrem de surprinsă când mi-a spus că nu dorește să solicite nicio sumă de bani, nici cu titlu de despăgubiri morale, nici cu titlu de despăgubiri materiale și nici să-și ramburseze cheltuielile de judecată.
  • A spus că pentru dânsa este foarte importantă hotărârea în sine, ca un remediu personal, care este suficient, și că nu dorește ca cetățenii români, statul român să-i plătească o sumă de bani. Ca un detaliu, (...) despăgubirile obținute în procesele de la Curtea europeană sunt plătite de Ministerul Finanțelor, din banii noștri. (...) Recunosc, a fost primul reclamant din viața mea care nu a dorit nicio sumă de bani”, a mai spus avocata în interviul acordat platformei PressHub.
Laura Codruța Kovesi a declarat marți seară la Digi24 că decizia pronunțată de CEDO în cazul său este general valabilă în toate statele membre ale Convenției și că toți procurorii și judecătorii pot fi astfel apărați de eventuale abuzuri.

n decizia Curții Constituționale, CCR a limitat dreptul meu de a contesta revocarea. Prin această limitare mi s-a încălcat un drept fundamental. În motivare CEDO explică de ce mi s-a încălcat și dreptul la liberă exprimare. Ca atare, nu există motive reale de revocare”, a comentat Laura Kovesi.

Ea a spus că revocarea ei a transmis un mesaj de descurajare pentru întreg sistemul judiciar și că, prin decizia CEDO, se transmite mesajul că magistrații nu trebuie să se teamă de abuzuri.

"Decizia CEDO spune că atunci când magistrații își fac treaba corect nimeni nu trebuie să-i schimbe din funcție pe motive politice”, a mai afirmat Kovesi.

Ea a refuzat să-i transmită vreun mesaj lui Tudorel Toader, fostul ministru al Justiției, cel care a întocmit raportul de evaluare pe baza căruia a cerut revocarea ei de la șefia DNA: "Nu am ce să-i transmit. Spun doar că atunci când am făcut această acțiune a spus că nu am nicio șansă. Pentru mine nu a a contat nici atunci ce are el de zis, nu contează nici la ora actuală”.

Ce a decis CEDO în cazul fostei șefe a DNA:
  • A fost încălcat articolul 6 § 1 (dreptul la un proces echitabil) al Convenției europene pentru drepturile omului
  • A fost încălcat articolul 10 (libertatea de exprimare) al Convenției Europene









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16586 vizualizari

  • +26 (38 voturi)    
    Bravo Codruta! (Miercuri, 6 mai 2020, 0:11)

    panduru [utilizator]

    De astfel de persoane avem nevoie nu numai in Romania, ci in toata Europa!
    Europa a stiut sa o aprecieze, pe cand Romania nu...
    • -24 (40 voturi)    
      si Udrea era apreciata,,, (Miercuri, 6 mai 2020, 0:45)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui panduru

      si Roberta, si EBA ehe...
    • +19 (25 voturi)    
      LCK (Miercuri, 6 mai 2020, 7:06)

      blackbeard [utilizator] i-a raspuns lui panduru

      "Am fost extrem de surprinsă când mi-a spus că nu dorește să solicite nicio sumă de bani, nici cu titlu de despăgubiri morale, nici cu titlu de despăgubiri materiale și nici să-și ramburseze cheltuielile de judecată."

      Aceasta femeie este remarcabila! Pacat ca multi nu realizeaza lucrul acesta, nu vad onestitatea, corectitudinea, bunul simt, compasiunea de care da dovada. Din pacate, nici nu au acces la aceasta stire.

      Nu exista umilinta mai mare ptr toti ce au incercat s-o doboare. Nu a cerut nimic in schimb, a vrut doar sa fie facuta dreptate. De-asta si satisfactia este mare. :)
      • +7 (9 voturi)    
        mai mult (Miercuri, 6 mai 2020, 11:57)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui blackbeard

        Decizia CEDO ii va ajuta enorm pe procurori si pe judecatori atunci vor fi pusi in situatia de a isi exprima niste opinii.

        Pana acum li se irecomanda sa inchida gura pentru ca adus atingere justitiei - pozitia exprimata de CEDO arata limitele in care exprimarea unei opinii este bine venita si as spune chiar ca este incurajata.

        Asta este unul dintre cele mai mari castiguri si de aceea dna LCK spunea ca este cumva un castig pentru toti magistratii si nu numai pentru cei care ocupa pozitii importante in sistem.

        Curtea a mai aratat clar cu degetul catre TT - este un motiv obiectiv de a arunca la gunoi un slugoi, o persoana ofuscata de prezenta si profesionalismul unei persoane precum este LCK.

        Este un castig real pentru justitia din RO si nu numai care este si a fost sub asediul unor politicieni.

        Daca :LCK nu depunea cererea la CEDO astazi nu aveam acest castig - deci inca o data multumiri LCK si avocatei pentru ca au gasit solutii de a strabate lunga cale a justitiei europene.
  • +15 (31 voturi)    
    chiar ma rodea curiozitatea sa aflu (Miercuri, 6 mai 2020, 0:31)

    ..13 [utilizator]

    Mai multe amanunte despre avocat - stiam din decizia CEDO cum se numeste.

    Cazul dnei LCK nu a fost usor.
    In afara de precizarile avocatei au mai fost si alte obstacole care pot sa fie identificate daca este parcursa decizia CEDO. greu, ff greu.

    Am remarcat ca si eu ca nu a existat nici o pretentie din partea reclamantei.

    Ar fi fost mult mai bine daca toate motivele pe care le-a sustinut CEDO ar fi fost invocate aici in RO de domnul Presedinte - in scris in raport cu cererea lui TT avand in vedere ca raportul absolut odios fusese deja respins de catre CSM.

    Evaluarea capacitatii profesionala si manageriale a dnei LCK de catre 3 bubitze a fost efectiv tendentioasa si partinitoare, fara nici o urma de obiectivitate - este crunt sa citesti ca un forul international releva elementul esential al acelui raport, Inca o data - absolut ingrozitor sa citesti decizia aceea.

    Imi inchipui insa si cat de dura a fost batalia la CEDO.

    TT de drept ar trebui sa paraseasca de indata catedra didactica si pozitia de RECTOR - ESTE O RUSINE NATIONALA.

    Ma bucurat actiunea Ministrului Justitie.
    • -6 (18 voturi)    
      hehe (Miercuri, 6 mai 2020, 1:09)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Pe nimeni nu mai pacalesti DE MULT, pizidel. Mars in minus.
    • -1 (1 vot)    
      scuze... (Miercuri, 6 mai 2020, 11:58)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      M-a bucurat actiunea Ministrului...

      Sau Ma bucura actiunea Ministrului
  • +21 (33 voturi)    
    Multumim Codruta (Miercuri, 6 mai 2020, 0:43)

    transpenibilus [utilizator]

    Orice roman muncitor si cinstit (cam 70% dupa cum amar ai aflat) iti multumeste pentru tot ce ai facut pentru noi.

    Plutonul de 27 de postaci rusi infratiti cu PSD din kiseleff 6&10 care varsa cateva sute de minciuni, imbecilitati si alte tipuri de fakeareala promovate de FB, Hotnews si altii din motive de vizualizari nu reprezinta nimic.

    I-ai capacit definitiv :-) chapeau !
  • +27 (33 voturi)    
    Omul asta e un simbol! (Miercuri, 6 mai 2020, 0:46)

    Popcea [utilizator]

    Dupa ce le-o trage la atatia politicieni corupti, dupa ce isi distruge casnicia si viata personala, vin niste nenoriciti de papusi a caror sfori sunt trase de coruptii vizati de echipa ei, si reusesc sa-l oblige pe presedinte sa o demita. Apoi femeia singura, nesustinuta de nimeni, isi depune CV-ul si e in carti pt functia de procuror sef al Parchetului European. PSD-istii i-o trag din nou si ii baga strambe (mi-o aduc aminte pe Grapini cum incerca sa fenteze la numararea voturilor, crezand ca merge smecheria PSD-ista... n-a mers, au prins-o si au filmat-o). Dupa strambe bagate de compatrioti femeia asta castiga singura postul de procuror sef european. Iar acum castiga singura si la CEDO. Si nici nu vrea bani pt ca ar fi platiti tot din taxele romanilor! Oau!
    Respect, doamna Kovesi!
    • -16 (22 voturi)    
      Serios? (Miercuri, 6 mai 2020, 1:37)

      POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui Popcea

      Pai le poate cere acum daune morale pe persoana fizica?? cu nume si prenume?? Crezi ca o s-o faca??
      • +12 (14 voturi)    
        Cui? (Miercuri, 6 mai 2020, 2:06)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui POMPIERUL

        Nu e nimeni din PSD semnat decat TiTi. Iar ala va argumenta cu X si Y, chit ca sunt tesute cu atat alba. Dar va zice ca CCR l-a sustinut samd.

        Ai putea argumenta ca CCR trebuie tintuit. Dar tine minte: CCR e platit de noi, asa ca d-aia nu vrea LCK nimic.

        Trebuie inceputa curatenia la greu. Dar cat a stat PNL la carma si-a bagat picioarele si a propus persoane controversate ca procurori si nu a desfiintat sectia nazista. De alegeri anticipate sau locale in doua tururi, nimic.

        Si daca vine USR, ma tem ca laundry list-ul tarii e atat de mutl ca nu vor apuca sa le faca pe toate. Ar trebui efectiv sa ia la mana fiecare porcarie facuta de PSD din 2017 incaoce si sa aiba mare grija sa nu piarda din electorat dupa, in momentul i ncare ataca masurile populiste.

        Desigur acum visez, romanii tot PSD vor vota. Chiar si dupa pandemie cand PSD a facut zob spitalele.
      • +5 (5 voturi)    
        NU (Miercuri, 6 mai 2020, 12:06)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui POMPIERUL

        Nu o va face.

        Dar de aceasta decizie se pot lega alte actiuni condse de Presedinte, de Ministrul Justitiei, de alti magistrati care trec prin probleme similare - as spune ca acum la revedere sectia aia speciala care sa ii infiereze pe magistrati - asa ca ar putea sa contribuie la insanatosirea justitiei in RO, sper si io.

        TT si cei ca el au incercat altceva si erau gata sa reuseasca - cu o bucata de hartie semnata de CEDO nu se mai poate continua jocul inceput.
    • +12 (14 voturi)    
      cititi (Miercuri, 6 mai 2020, 1:50)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Popcea

      Si cauzele care au fost aparate de avocata la CEDO

      Puteti intelege mai bine ce se intampla in RO.
      Este o lupta mare si acerba impotriva abuzurilor si este greu sa ramai stapan pe tine.

      Acum, dupa ce am citit 2 din cele 30 de cazuri in care a plefat avocata am inteles si mai bine de ce o urasc atat de tare unii pe LCK , MMacovei si pe altii.
  • +5 (5 voturi)    
    HNs - ref transpenibilus (Miercuri, 6 mai 2020, 1:54)

    ..13 [utilizator]

    Imi sare greu mustarul dar de data aceasta mi-a sarit capacul.

    Cauza LCK castigata la CEDO este tocmai despre libertatea de exprimare in limitele legal stabilite si uite cum unul - mentionat mai sus - imi sare la gat. Poate ii atrageti si Dvs. atentia - ref. mod de adresare. Daca nu se indreapta o sa imi continui demersurile pana se il fac sa se civilizeze.

    Va multumesc
  • -19 (21 voturi)    
    avocata recunoaste vina lui Kovesi (Miercuri, 6 mai 2020, 6:18)

    eucomentez [utilizator]

    Avocata de fapt recunoaste ca doamna Kovesi nu avea sansa de a castiga procesul, pentru ca demiterea ei era justificata.
  • +4 (4 voturi)    
    Am fost primul care a anticipat victoria (Miercuri, 6 mai 2020, 11:01)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Codrutei!

    https://www.hotnews.ro/stiri-esential-23975455-cedo-astazi-verdictul-cazul-laurei-codruta-kovesi-fosta-sefa-dna-atacat-decizia-revocare-din-functie-urma-doi-ani.htm


    Ce bălării au dat Zegrean sau Rudotel!
    Dinozaurii CCR trebuie sa plece!
    Daca au onoare isi pot face harakiri!

    Au rescris si reinterpretat Constituția!

    Trebuie desființată si creată o alta Organizatie!
    Cu oameni noi!
    Cu salarii juste fara exacerbari salariale!
    Trebuie Sa scăpăm de Dorneanu& co!
    Ar fi corect pentru Codruta sa ceară daune acum!
    Sa le plătească Rudotel&Dorneanu!

    Felicitări Codruta!