VIDEO Bătaie cu săbii şi cuţite între două grupuri de romi, într-un magazin din Baia Mare

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 5 mai 2020, 22:26 Actualitate | Esenţial


Politie
Foto: Facebook
Un incident violent a avut loc marți seară într-un magazin din Baia Mare, unde membrii a două grupuri de romi s-au bătut cu săbii și cuțite. La fața locului au fost mobilizate trupe de intervenţie ale poliţiei, jandarmeriei şi armatei.





Bătaia a izbucnit în parcarea unui magazin Lidl, după care o parte dintre persoane au fugit în magazin, majoritatea având săbii şi cuţite.

Conform purtătorului de cuvânt al IPJ Maramureş, Florina Meteş, echipele de intervenție au mers la fața locului în urma unui apel la 112.

"În urma unui apel pe 112 care semnala un scandal între mai multe persoane, echipajul de ordine şi siguranţă publică din cadrul Poliţiei Municipiului Baia Mare, luptători din cadrul Serviciului pentru Acţiuni Speciale şi Jandarmi s-au deplasat de urgenţă în parcarea unui centru comercial din strada Grănicerilor. Ca urmare a intervenţiei poliţiştilor, starea conflictuală a fost aplanată, iar patru persoane implicate în scandal au fost imobilizate şi urmează a fi conduse la sediul poliţiei pentru continuarea cercetărilor", a precizat pentru Agerpres Florina Meteş.

Conform unor surse din Poliție, au loc percheziţii la mai multe adrese din municipiul Baia Mare, la persoane posibil implicate în scandal. Încă din cursul zilei, aceste persoane s-au ameninţat pe Facebook, iar seara şi-au dat întâlnire în faţa magazinului Lidl. Cei implicați în incidentele violente sunt suspectați de implicare în trafic de persoane, proxenetism şi contrabandă cu ţigări, unii dintre ei revenind recent acasă din străinătate.

"Au aruncat cu marfă, cu sticle, cu tot ce au prins la mână. Aveau săbii, iar femeile cu avut spray. Au spart tot ce au prins, inclusiv ușile de la magazin când au vrut să fugă”, spune unul dintre martorii prezenți la incident, potrivit emaramures.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6526 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    Mda (Marţi, 5 mai 2020, 22:35)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Se vede ca s-au intors cei care nu se puteau integra in diaspora.
    Imi aduc aminte cand un politician, nu mai stiu care, a zis ca sa avem grija cu cei care se intorc, ca politia nu ne poate apara si au sarit toti sa-l declare rasist si sa-l rastigneasca.

    ... eh... adevarul doare !

    Cat era carantina Romania se bucura ca s-a mai redus poluarea din tara, insa cat era carantina, ma intreb daca UE se bucura ca le-a scazut furtul din buzunare si inselaciunile de la ei. hmm...
  • +26 (26 voturi)    
    Cum asa! (Marţi, 5 mai 2020, 22:40)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    Si le-ati interzis sa rada magazinul?!?!? Sa mai impunga, taie, loveasca, jigneasca, sperie, ceilalti cetateni opresori sau copiii lor???

    DISCRIMINAREEEEE!!!!!

    Haideti, ONG-urile, marxistii vechi si noi, bagatorii de seama, luati pozitie!!! Cum se poate sa nu le dati posibilitatea sa se exprime, asa cum stiu ei?

    Urat din partea politiei!

    Pentru retarzi, ma vad sa precizez ca ce am scris mai sus e un pamflet.
  • +26 (26 voturi)    
    Stam (Marţi, 5 mai 2020, 22:47)

    Alexa.99. [utilizator]

    in case de o luna jumate pentru ca au venit ei din toate tarile posibile si imposibile si s-a blocat totul ca sa nu ne imbolnavim. Am paralizat economia de teama ca ajungem focar, din cauza lor.
    Sa le dea si niste ajutoare sociale, sa le ceara si scuze ca i-au deranjat.
  • +18 (18 voturi)    
    Politia Baia Mare: (Marţi, 5 mai 2020, 22:53)

    Rahan5 [utilizator]

    Persoanele aveau masti, adica sunt in regula !.
  • -16 (20 voturi)    
    În atenția Redacției (Marţi, 5 mai 2020, 23:36)

    Virgil Stefan Nitulescu [utilizator]

    De ce nu aveți curajul să semnați cu prenume și nume? Cine este ”redacția” care semnează acest articol? Vă întreb, pentru că nu înțeleg ce înțelegeți dvs. prin ”clanuri de romi”.
    • +20 (20 voturi)    
      Clanuri de romi (Miercuri, 6 mai 2020, 1:05)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Virgil Stefan Nitulescu

      Cred ca se refera la persoane educate, platitoare de taxe, care doneaza pentru cauze sociale.

      Nu cred in schimb ca se refera la persoane certate cu legea, fara CNP-uri si abonate la asistenta sociala, dar gata de a primi donatii cu sau fara stiinta donatorilor.

      Semnat: Redactia.
    • +14 (14 voturi)    
      chiar (Miercuri, 6 mai 2020, 8:36)

      Putinel [utilizator] i-a raspuns lui Virgil Stefan Nitulescu

      ce s-o intelege prin "clanuri de romi", dumneata ce intelegi prin sintagma asta? O fi cumva un "grup de intelectuali" care s-a adunat ca sa protesteze impotriva disparitiei revistei Dilema veche?
  • +10 (10 voturi)    
    Sa vina Nicolae si Necula sa ne explice (Miercuri, 6 mai 2020, 9:19)

    xolv [utilizator]

    discriminarea sistemica, cauza tuturor relelor.
  • +5 (5 voturi)    
    E tare ca noi suntem discriminati (Miercuri, 6 mai 2020, 11:05)

    Vinceroy [utilizator]

    Cei care muncim si platim taxe, suntem educati, civilizati, curati, cinstiti, respectam legea, chiar si acum muncim in draci de acasa, nu cerem "asistenta sociala", nu facem combinatii, nu ascundem veniturile obtinute ilicit, insa:
    Pe noi ne vaneaza si discrimineaza ANAF si taxele locale pentru orice maruntis
    Pe noi ne gazeaza si bat jandarmii cand iesim sa aparam legile si justitia
    Noua ne restrang dretpurile (si intelegem si respectam acest lucru)
    Trist.
    Pe acesti cetateni onoroabili, in situatia de fata, de ce nu i-au mangaiat si dat cu deodorant ca pe 10 august? De ce nu ii amendeaza si le confisca averile obtinute in mod sigur prin "munca cinstita"?