Fostul adjunct al Poliţiei Olt, dat afară din Poliție în urma cazului "Caracal”, s-ar putea întoarce în sistem

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 5 mai 2020, 20:50 Actualitate | Esenţial


Nicolae Alexe
Foto: IPJ Olt
Fostul adjunct al Poliţiei Olt, Nicolae Alexe, care a coordonat operațiunea de căutare a Alexandrei Măceșanu, una din cele două adolescente răpite și ucise la Caracal, s-ar putea întoarce în sistem, după ce a câştigat în instanță suspendarea dispoziţiei de destituire din Poliție. El a fost dat afară după ce a fost acuzat de legături cu lumea interlopă.

Soluţia dată marţi de judecătorii Tribunalului Olt poate fi contestată de Inspectoratul General al Poliţiei Române (IGPR).

"Admite cererea şi dispune suspendarea executării dispoziţiei de destituire nr. 1242/04.02.2020 şi a dispoziției nr. 2400/16.03.2020, emise de IGPR până la soluţionarea definitivă a cauzei. Cu recurs în cinci zile de la comunicare”, se arată în soluţia Tribunalului Olt, potrivit Mediafax.

Un alt poliţist din Caracal acuzat că proteja clanurile interlope din oraş, Dan Dumitrescu, dat afară din Poliţia Română după cazul "Caracal”, a câştigat în instanţă dreptul de a reveni la serviciu până la finalizarea procesului prin care contestă decizia de destituire.

Nicolae Alexe se afla la comanda Poliţiei Olt în momentul dispariţiei Alexandrei Măceşeanu, adolescenta care a dispărut după ce s-a urcat maşina lui Gheorghe Dincă. Alexe a coordonat, inițial, operaţiunea de căutare a fetei.

Nicolae Alexe a fost destinuit din Poliţia Română în luna februarie a acestui an. El a contestat decizia de destituire emisă de IGPR, însă ministrul de Interne, Marcel Vela, i-a respins solicitarea, aşa că s-a adresat instanţei.

Alexe este vizat în dosarul de abuz în serviciu deschis de procurori privind modul în care atât polițiștii, cât și procurorul de caz au instrumentat cazul Caracal. El i-ar fi cerut ajutorul interlopului Remus Rădoi, zis ”Codiță”, în noaptea în care era căutată Alexandra Măceşanu, solicitându-i informații cu privire la o mașină.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4123 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Chiar daca (Marţi, 5 mai 2020, 21:04)

    Kepler [utilizator]

    il reprimesc, are pe constiinta moartea acestei adolescente precum si a celeilalte in cazul in care nu aduce dovezi ca a incercat sa descopere asasinul in perioada aprilie-iulie 2019, dar nu a reusit sa-i dea de urma.
    • +18 (18 voturi)    
      . (Marţi, 5 mai 2020, 21:24)

      Toate nickname-urile erau luate [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Ăștia n-au conștiință.
      • +6 (6 voturi)    
        " judecătorii Tribunalului Olt" (Marţi, 5 mai 2020, 21:58)

        alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

        "adolescente răpite și ucise la Caracal"

        Legaturi? Clienti?
      • +5 (5 voturi)    
        dar au multe beneficii, pensii de serviciu (Marţi, 5 mai 2020, 22:22)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

        si iesiri rapide la pensie...

        este absolut fabulos!
        • 0 (0 voturi)    
          pensii de serviciu (Miercuri, 6 mai 2020, 14:09)

          niciolae [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          @.13
          Nu pierde nimic.
          Dimpotrivă, va cumula salariul cu pensia!
    • +6 (6 voturi)    
      este grav (Marţi, 5 mai 2020, 22:17)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Inseamna ca angajatorul nu a reusit sa probeze lipsa de competenta care a dus la dezastrul din acel caz.

      A vrut sau nu a vrut sa fie probata incompetenta acestor indivizi?

      A putut sau nu a putut sa fie probata incompetenta si instanta a vrut/putu sa inteleaga?

      Maine, intr-un caz similar ar putea sa isi piarda viata un membru al familie Dvs. si atunci tot asa de usor ati argumenta reprimirea lor???

      Este ca la doctori - malprxis dovedit.
      Nu mai astepti al doilea caz.
  • +8 (8 voturi)    
    De ce nu punem direct interlopi șefi de miliție? (Marţi, 5 mai 2020, 21:31)

    Raoke [utilizator]

    Măcar așa vom ști o treabă.
    • +2 (2 voturi)    
      Pai sunt deja dar "undercover" ... (Miercuri, 6 mai 2020, 13:35)

      andypandy [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      ... ca sa fie mai longevivi pe post.
  • +10 (10 voturi)    
    hehe (Marţi, 5 mai 2020, 21:52)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    justitia functioneaza pentru cine trebuie. toate cazurile sunt amanate sine die prin instante, al militianului a fost judecat cu celeritate. sa nu zici ca justitia la olt nu functioneaza :))
  • +10 (10 voturi)    
    Tribunalul Olt ?! (Marţi, 5 mai 2020, 22:00)

    Idealistu [utilizator]

    Astia sunt ca aia din Caracal ! Niste prieteni cu infractorii.
  • +2 (2 voturi)    
    auuuuuuu (Miercuri, 6 mai 2020, 1:29)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    ce față de interlop are!
  • +2 (2 voturi)    
    Romania-tara cu legi gandite sa-i... (Miercuri, 6 mai 2020, 9:43)

    Olyx [utilizator]

    apere pe cei putini (infractorii) in detrimentul celor multi (romanii de rand) !!!