Vela, despre amenzile în starea de urgență: Este evident că se fac abuzuri / Pe teren sunt foarte mulți tineri care au făcut doar șase luni Școala de Poliție

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 4 mai 2020, 10:20 Actualitate | Esenţial


Politie, controale in perioada de stare de urgenta
Foto: Facebook
​Ministrul de interne, Marcel Vela, admite că unii polițiști au dat amenzi abuziv în perioada stării de urgență, explicând că „sunt foarte mulți tineri care au făcut doar șase luni Școala de Poliție și acum sunt pe teren”.

„Am luat măsuri ca să nu se facă abuzuri. Că ele se fac este un lucru evident, pentru că sunt foarte mulți tineri care au făcut doar șase luni Școala de Poliție și acum sunt pe teren, pentru că am avut nevoie de cadre, să acoperim toate misiunile. Este o muncă titanică la nivel național”, a declarat Marcel Vela, la RFI.

Ministrul de Interne spune că abuzurile sunt anchetate.

„Unde am fost sesizați că s-au făcut abuzuri se fac cercetări de către inspectoratele județene, fie că au fost amendați de Poliție sau de Jandarmerie, Poliția de Frontieră. Unde au fost abuzuri la Polițiile Locale am sesizat primăriile de care aparțin polițiile respective. Vă dau un exemplu: la Timișoara, Poliția Locală a amendat un fotoreporter de la Agerpres sau la Oțelu Roșu, o vânzătoare care era la serviciu, dar căreia i s-a imputat în procesul verbal faptul că nu avea adeverință de la serviciu și polițistul local respectiv a greșit sau eu știu ce s-a întâmplat acolo. În tot cazul, la fiecare abuz sesizat am luat atitudine. Adică la Polițiile Locale am trimis sesizări la primari, la Poliția Națională, Jandarmerie, Poliția de Frontieră au fost făcute controale de către inspectoratele județene și de către Corpul de Control al ministrului, respectiv cei care sunt la dispoziția inspectorului general al Poliției Române, pentru că și dânsul are o echipă de control acolo”, a spus Vela.

Ministrul de Interne le-a recomandat celor care se consideră nedreptățiți să facă o sesizare. ”Fiecare cetățean care se simte, eu știu, nedreptățit poate face două lucruri: să ne sesizeze pe noi în legătură cu o amendă sau așa cum am sesizat din media, atunci când s-au întâmplat, ne-am autosesizat și lucrul doi pe care poate să-l facă un cetățean după ce ne sesizează pe noi direct este să conteste amenda în instanță și un judecător va evalua dacă s-a greșit sau nu atunci când i s-a întocmit procesul verbal”, a spus el.

Amenzile pentru persoanele fizice care nu respectă ordonanţele militare au crescut de pe 3 aprilie, acestea fiind cuprinse între 2.000 de lei şi 20.000 de lei, faţă de valorile iniţiale, cuprinse între 100 şi 5.000 de lei. În acelaşi timp, amenda minimă pentru persoanele juridice care nu respectă ordonanţele militare a crescut de la 1.000 de lei, cât era până la 3 aprilie, la 10.000 de lei, iar maximul amenzii pentru persoane juridice rămâne stabilit la 70.000 de lei.

Actul normativ permit contravenientului să achite, în termen de cel mult 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului-verbal, o jumătate din cuantumul amenzii aplicate de agentul constatator.

Ministrul de interne Marcel Vela a declarat sâmbătă seară, la Digi24, că și după data de 15 mai vor fi date amenzi pentru nerespectarea restricțiilor care vor mai rămâne în vigoare, el menționând totodată că valoarea totală a contravențiilor aplicate până acum de la începutul epidemiei se ridică la aproximativ 600 de milioane de lei, adică peste 120 de milioane de euro. Potrivit lui Vela, banii vor merge către sistemul medical.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22900 vizualizari

  • +4 (34 voturi)    
    ... (Luni, 4 mai 2020, 10:26)

    sentenced [utilizator]

    Eu am fost oprit de doua ori de tineri si au fost ok. As crede mai degraba ca "boomerii" zelosi comit abuzuri.
    • +15 (33 voturi)    
      mai asteapta putin (Luni, 4 mai 2020, 11:08)

      bobo2 [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      si daca ti-au luat CNP-ul s-ar putea sa te trezesti cu amenda la cutia postala
      • +12 (30 voturi)    
        hmmm (Luni, 4 mai 2020, 11:37)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

        Se poate asa? Nu ar fi trebui intocmit un proces verbal in prezenta mea?

        Plus ca, in ambele cazuri mi-au zis "Este in regula, sa aveti o zi buna". :))
    • +6 (6 voturi)    
      exact (Luni, 4 mai 2020, 16:00)

      I [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      si eu. Ala care a fost militian si nu i-a iesit comunismul din cap, ala e problema. Astia foarte tineri sunt mai multi care chiar isi dau silinta si mai putini militieni.
  • +40 (44 voturi)    
    Deci problema... (Luni, 4 mai 2020, 10:31)

    gugurila [utilizator]

    ... e la militienii mai vechi care predau la scoala de politie?

    Si la sefii din militie care incurajeaza abuzurile? Sa spui lui mutu ca asta nu au plan de amenzi.

    Nu te mai ascunde dupa deget nenea militianu.
    • +4 (4 voturi)    
      da (Luni, 4 mai 2020, 16:01)

      I [utilizator] i-a raspuns lui gugurila

      sefii de militie sunt ocupati cu furatul combustibilului. Cum crezi ca isi fac casele alea? unde ai vazut masina de politie monitorizata gps, cu senzor la rezervor cum au toate masinile comerciale?
  • +34 (40 voturi)    
    De la cap se impute pestele (Luni, 4 mai 2020, 10:32)

    ggiiggii [utilizator]

    Cand in Minister sunt numai politruci semianalfabeti, care nu sunt in stare nici sa citeasca o pagina scris de altcineva...ce pretentii mai ai de la ultimul tablagiu de cartier???
    Sunteti toti o adunaturi de prosti si pilosi.
    • +2 (2 voturi)    
      Asta cam asa e... (Luni, 4 mai 2020, 15:07)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Dovada e chiar aici: habar nu are ce e ala abuz! Abuz e cand faci ceva ilegal sau la limita legii, intetrpretand-o cum vrei tu ca sa-ti iasa, dar in cunostiinta de cauza, ca sa dau doar o definitie scurta relativa la aceste cazuri. Daca faci ceva din cauza ca nu stii, nu se mai cheama abuz,cu nestiinta, prostie, etc.
  • -11 (45 voturi)    
    Este evident ca suntem bine pregatiti (Luni, 4 mai 2020, 10:34)

    asistat [utilizator]

    Si ca avem guvernanti de elita! Si mai avem si sprijinul doamnei procuror european, care, daca facem rele, ne papa cuculetu la toti!
    • +3 (27 voturi)    
      ehh (Luni, 4 mai 2020, 11:20)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Ai uitat sa aplauzi din urechi si sa racnesti "VOTA-TI PSD". Nu-ti iei ajutorul social in ruble de data asta.
      • -2 (16 voturi)    
        Ai uitat s-a scri “a-i uitat” (Luni, 4 mai 2020, 11:53)

        asistat [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Cum s-e scri-e, daca tot “VOTA-M PSD”...
        • 0 (2 voturi)    
          Ce sari in sus, tov asistat? (Luni, 4 mai 2020, 18:49)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui asistat

          Greseste unul o tasta pe telefon, si gata, postacul sovietic, mandru de el, sare in sus.
          Cauta esenta, tov. asistat
  • +15 (21 voturi)    
    6 luni de scoala Politia Nat. vs Politia Locala. (Luni, 4 mai 2020, 10:39)

    Boham [utilizator]

    solutia e sa se faca 2 ani de scoala si pt politia locala sau macar 1 AN

    politistii nationali fac 2 ani de armata, asta e tot
    • -11 (15 voturi)    
      Vela sa se ia de mana cu Trump si direct in garla (Luni, 4 mai 2020, 12:33)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Numai si Trump contesta propriile servicii de informatii si-l credea pe Putin.
      Pai, bine ma boouleanule, daca tu iti critici proprii politisti, ce respect sa mai aiba astia in ochii lumii?!

      Cum sa mai respecte lumea legile, daca tu le spui ca politistii care trebuie sa le aplice, nu le aplica corect, sau fac abuzuri???
      Pasul urmator este sa anulezi toate amenzile si asa intr-o veselie sa ne ducem toti mioriticii de rapa.

      Urecheatule! Si nu ma refer la iepure..
  • +37 (47 voturi)    
    Si daca "s-a gresit" cine plateste? (Luni, 4 mai 2020, 10:40)

    lazarus101 [utilizator]

    E bine ca macar a recunoscut si ministrul ce s-au facut abuzuri criminale impotriva populatiei asta pentru focile aplaudace care se bucurau la fiecare amenda! Daca pana si ministrul a recunoscut abuzurile inseamna ca acestea au fost cu miile! Si datele confirma asta, in jur de 350.000 de cetateni au fost amendati pentru incalcarea prevederilor ordonantelor militare! Adica aproximativ 2% din populatia tarii!!!

    Sigur, se poate contesta amenda doar ca daca n-o platesti in 15 zile nu beneficiezi de injumatatire indiferent ca ai contestat-o sau nu... De parca nu stie toata lumea ca judecatorii sunt mana in mana cu militienii, fara o complicitate generalizata sistemul abuziv nu ar fi rezistat, poti sa ai incredere ca ti se va face dreptate la tribunal? Evident CA NU!
    Eu vreau ca cel care m-a amendat abuziv sa fie sanctionat la fel de drastic precum sunt amenzile impotriva populatiei! Si o sa merg pana in panzele albe pentru asta chiar daca ma va costa mai mult decat amenda primita! Cu ce ma incanta pe mine ca cel care mi-a dat amenda a terminat de 6 luni scoala de politie??? Militienii care au comis abuzuri trebuie sa fie cercetati penal pentru abuz in serviciu, sa fie dati afara si sa fie obligati sa despagubeasca cetatenii abuzati!
    • -18 (24 voturi)    
      "Abuzuri criminale" ?!!! (Luni, 4 mai 2020, 12:09)

      spirache [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      "Abuzuri criminale" ?!!! Sau vă lipsește proprietatea termenilor sau de dimineață niște medicamente nu au fost administrate. Multă sănătate!
      • +16 (24 voturi)    
        DA, ABUZURI CRIMINALE! (Luni, 4 mai 2020, 12:49)

        lazarus101 [utilizator] i-a raspuns lui spirache

        Sa dai amenda de 2000 de lei pentru ca cineva "a iesit din casa" in conditiile in care salariul minim in Romania e 1300 de lei il consider un ABUZ CRIMINAL!
        • -4 (6 voturi)    
          "Criminal" (Luni, 4 mai 2020, 15:36)

          zigzag [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

          Si daca iti da politistul in cap si te omoara cum numesti? De ce exagerati, va coplesesc emotiile si va pierdeti ratiunea? Nu puteti procesa realitatea si genera reactii corespunzatoare unei situatii? E ok sa sustii ca sumele sunt prea mari dar sa zbieri cu majuscule si sa folosesti dramatisme inutile, adult fiind... Faptul ca tu consideri asta un abuz "criminal" spune despre tine ca nu discerni intre gravitatea unor fapte, deci ori ai o tulburare de personalitate, ori esti postac. Ambele necesita tratament.
          • +2 (6 voturi)    
            da, îți dă polițistul în cap, la propriu (Luni, 4 mai 2020, 16:23)

            Guvid19 [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

            Cum se numește când milițianul îți dă pumni în cap cu nemiluita până când intervine colegul cu „gata, bă, destul!” doar pentru că n-aveai data trecută pe declarație? 7 aprilie, polițist de la Secția 9, București.

            Dar când te culcă organul la pământ, ca la Bolintin, cu botul în țărână și cătușe la mâini, timp în care îți cară pulane pe coloană și bocanci în cap, cum se cheamă? O fi abuz criminal sau e dojană părintească?

            ÎĂștia de luați apărarea militienilor: va veni o zi în care va veți confrunta și voi cu reflexele totalitare are statului mafiot, chiar dacă vi se pare că sunteți perfecți și nimeni nu vă poate sancționa.
    • 0 (2 voturi)    
      Foarte corect! (Marţi, 5 mai 2020, 8:26)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      Inclusiv exprimarea "Abuzuri criminale", pe care pedeseristul a sarit sa o conteste, este perfect corecta!

      Da, este intolerabil ca un Ministu de la care avem pretentii sa recunoasca cu seninatate:

      "s-au facut multe abuzuri, dar asta e, ce sa-i faci? sunt si plitistii tineri, au facut doar 6 luni scoala, normal ca u facut abuzuri! Si ca o sa mai faca si in viitor"
  • +24 (26 voturi)    
    legat de amenda lui Banciu (B1) (Luni, 4 mai 2020, 10:41)

    bobo2 [utilizator]

    sustin unii ca dupa ora 22 este necesara adeverinta de salariat (nu este suficienta declaratia pe proprie raspundere), dar eu nu am gasit nicaieri aceasta prevedere.
    • -4 (22 voturi)    
      Nu poti crede cam nimic din ce spune Banciu de la (Luni, 4 mai 2020, 11:40)

      OvidiuTudor [anonim] i-a raspuns lui bobo2

      Nici mie nu mi-a fost clar defel ce s-a intamplat, pentru ca nu de putine ori nu poti pune absolut nicio baza pe vorbele lui Banciu, e multe ori individul vorbeste ca nu taca.
    • -7 (9 voturi)    
      Invata sa citesti! (Luni, 4 mai 2020, 12:36)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      Sau, cauta pe unul care stie.
    • +4 (6 voturi)    
      nicio diferență între înainte de 22 și după 22 (Luni, 4 mai 2020, 16:50)

      Guvid19 [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      Prevederile art.4 și 5 din Ordonanța militară nr.2/2020 au fost abrogate prin Art. 15, alin (2) din O.M. nr. 3 din 24.03.2020.

      De ce ar fi necesare documente diferite câtă vreme restricțiile de circulație sunt ACELEAȘI indiferent de oră?

      Povestea cu înainte/după ora 22 a rămas o legendă urbană pandemică. Dacă cineva îmi poate indica o prevedere ÎN VIGOARE care îți interzice să ieși după ora 22, dar îți dă voie să ieși la ora 21, abia aștept s-o citesc.
    • -1 (1 vot)    
      Amenda lui Banciu( B1) (Marţi, 5 mai 2020, 15:25)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      bobo2- Absolut corecta amenda. Mai citeste...printre randuri, cine are voie sa circule dupa ora 22 si in ce conditii!!!
      • +1 (1 vot)    
        legea printre rânduri? (Marţi, 5 mai 2020, 20:32)

        Guvid19 [utilizator] i-a raspuns lui gillda_47

        Unde în lege (care lege?) scrie că e o diferență între înainte și după ora 22?! Nu există o astfel de diferențiere, ați rămas blocați într-o legendă urbană.
  • +22 (32 voturi)    
    E clar atunci boss (Luni, 4 mai 2020, 10:47)

    dandra [utilizator]

    Daca se fac abuzuri si nu poti demonstra care sunt amenzi legale, atunci mai bine se da hotarare de guvern si se anuleaza cele 200 de milioane de euro in amenzi.

    Din nou, in ROmania, esti prost daca respecti legea si stai in casa, ca fraierul, in timp ce bombardierii se plimba pe la rude sau ca sa faca "zone" cu masinile.

    Chiar sunt curios daca se vor plati acele amenzi si ce o sa se intample daca nu se intampla asta..propriri pe conturi, inchisoare, munca in folosul comunitatii?
  • +20 (24 voturi)    
    declaratie ministru:este evident ca se fac abuzuri (Luni, 4 mai 2020, 10:49)

    axiopolis [utilizator]

    .
  • +27 (33 voturi)    
    corect ar fi (Luni, 4 mai 2020, 10:50)

    cugetatorul [utilizator]

    ca amenzile/ pedepsele pentru politistii care fac abuzuri in perioada de urgenta sa fie cel putin la fel de mari ca cele suportate de populatie, nu e de ajuns sa fim anuntati de Vela ca "abuzurile sunt evidente"
  • +18 (24 voturi)    
    anchete, îi clar (Luni, 4 mai 2020, 10:56)

    di livio [utilizator]

    Vela,lasă-i pe tineri, ăia măcar au 6 luni de școală...pe teren sînt mulți analfabeți nefuncționali, gardieni publici, așa ziși polițiști locali...ce școală au gardienii publici?...cum îi posibil să le zici polițiști și ei n-au școală...i-a luat primaru de pe uliță și le-a dat uniformă...și-s aroganți și proști de bubuie...polițiștii au logan și gardienii publici au dustere, primarii au bani de jeep-uri pt gardieni publici...bani aruncați,ăștia ar trebui să circule cu trotinete
  • +23 (39 voturi)    
    Ipocrizia guvernantilor nostri (Luni, 4 mai 2020, 11:09)

    Eu38 [utilizator]

    Dupa ce in Romania s-au dat sute de mii de amenzi, mai mult decat in toate tarile din UE la un loc, iese senin dl. Vela si da vina pe tineretea militienilor.

    Domnule Vela, nu tinerii militieni sunt de vina, ci dumneavoastra personal sunteti de vina, impreuna chiar cu bravul nostru sef suprem, Herr Iohannis. Ce alt presedinte a mai iesit sa ameninte populatia cu amenzi? Ce sa inteleaga de aici tinerii politisti cand tocmai seful statului a cerut fermitate maxima?

    In alte tari din UE, autoritatile au mers intai pe preventie si doar in cazuri extreme pe sanctionare. La noi s-a mers pe principiul atat de democratic: trage intai si intreaba dupa. Ce au facut alte autoritati? Pai nu au sarit cu amenda imediat ce te-au vazut, ci te-au informat ca incalci prevederile si te-au avertizat. Doar daca refuzai sa te conformezi, te si amendau.

    Introducerea acelor declaratii a fost izvor de abuzuri la noi. Lipsa de claritate a prevederilor a fost un alt motiv. Pentru toate astea nu sunt de vina tinerii politisti, ci dumneavoastra, domnule Vela.
  • +12 (18 voturi)    
    muncă titanică (Luni, 4 mai 2020, 11:53)

    blacksheep [utilizator]

    "Este o muncă titanică la nivel national" - extraordinar, noroc ca mai munceste cineva in Romania.
    Daca definitia muncii este deja rescrisa de domnul ministru si altii ca domnia sa ( clasa politica ) putem intelege de ce avem o tara subdezvoltata economic.
    Este jenant sa dai vina pe tinerii absolventi.
  • +14 (24 voturi)    
    daca ministrul vela nu e in stare sa citeasca (Luni, 4 mai 2020, 12:21)

    qwerasdf [utilizator]

    de pe foi...

    si nu e in stare sa faca niste ordonante clare, care sa nu lase loc de interpretare

    acum da vina pe politisti ca sunt zelosi si ca exagereaza

    la ce te-ai asteptat bai imbecilule?
  • +22 (26 voturi)    
    Romania nu se va schimba (Luni, 4 mai 2020, 12:23)

    alfa1 [utilizator]

    si va ramane incremenita in timp....condusi de la varf pana jos de analfabeti si hoti. De aceea se doreste mereu si inchiderea scolilor cat mai des in ultimii ani daca ati observat . Tara te vrea prost !
  • +5 (9 voturi)    
    politicieni en-gros (Luni, 4 mai 2020, 12:36)

    gabriel67 [utilizator]

    acceasi scuza se se aplica in cazul acestui ministru dar..nu tinerii politisti sint de vina ca nu sint pregatiti ci intreaga conducere care nu este capabila sa ea ordine precise. continuu se cauta scuze,politicieniii facuti la apelul bocancilor in slujbe de ministri au adus tara in punctul in care ne aflam
  • +6 (12 voturi)    
    tot absolventii (Luni, 4 mai 2020, 13:10)

    mmmircea [utilizator]

    sunt de vina ca de-abia silabisiti incercand sa cititi de pe cateva foi, domnule ministru ? mi se pare de o nerusinare iesita din comun sa dati vina pe absolventi.
    • -1 (3 voturi)    
      :)))) (Luni, 4 mai 2020, 16:10)

      I [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      pe cine sa dea si el vina. Oricum, nu o lua in nume personal, doar vor sa se scoata cumva cu amenzile.
  • -3 (3 voturi)    
    mda (Luni, 4 mai 2020, 16:02)

    I [utilizator]

    declaratia asta e facuta ca sa poata iesi dupa aia si sa anuleze amenzile. Ca e an electoral. Cum sa te voteze daca l-ai amendat? aici vina apartine felului de a fi al romanilor care nu accepta ca au gresit.
  • +1 (5 voturi)    
    militian batran (Luni, 4 mai 2020, 16:08)

    comentacu [utilizator]

    Pe scurt, d-le Vela, treaba sta asa;
    1) statul are nevoie de bani ca de aer
    2) amendarea populatiei impusca 2 iepuri dintr-un foc (aduceti bani la buget si accentuati presiunea asupra populatiei)
    3) in cardasie cu mass-media, prezentati faptele unor minoritari (atat dpdv etnic, cat si al faptelor) livrand exemple exarcebate si izolate, ca sa creati o falsa imagine populatiei
    4) ati dat briciul maimutelor (militienilor si jandarmilor) prin ordonantele militare vagi si interpretabile in fel si chip
    5) ati blocat justitia in mod inutil; oamenii vor afla ca nu isi vor putea rezolva prea curand alte probleme reale pentru ca instantele au de judecat si mizeriile lui Vela si ale MAI-ului

    Politic, veti deconta masiv aceasta bataie de joc, fiti pe pace. Sper doar sa ajungeti ca PNTCD-ul.
  • +3 (3 voturi)    
    Abuzurile (Marţi, 5 mai 2020, 1:16)

    POMPIERUL [utilizator]

    Nu au fost numai pe cale administrativa dotorita incompetentei celor ca dvs d-le Velea, ci si fizice. Pe alea le puneti tot in carca celor tineri? O proba video poate clarifica identitatea brutelor care au participat la pedepsirea exemplara a celor care comentau pe facebook impotriva primarelui...Pe net cautati sa amendati pe cei ce comenteaza impotriva actiunilor voastre , dar nu va sinchisiti de probele adunate impotriva abuzurilor. Daca postam comentarii impotriva 'ordinii de drept ' ne amendati , daca postam live-uri cu abuzuri ale politiei nu le folositi ca sa curatati de jeg haina ce-o purtati. Ca atare nu puteti avea respectul cetatenilor.. Carieristilor