UPDATE Anchete extinse la Iași, Ilfov și București după ce 10 oameni care au băut spirt au murit

de I.B.     HotNews.ro
Duminică, 3 mai 2020, 11:02 Actualitate | Esenţial


La carciuma din sat
Foto: Hotnews
Zece persoane din mai multe localități din județul Iași au murit după ce au băut spirt. Procurorii Parchetului Tribunalului Iași au deschis anchete după ce s-a dovedit că alcoolul etilic a fost înlocuit cu cel metilic, percheziții fiind făcute, duminică, în Iași, Ilfov și București, potrivit Digi 24 si Mediafax.

Procurorii Parchetului de lângă Tribunalul Iași, împreună cu polițiștii Serviciului de Investigații Criminale Iași și Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Iași, au făcut, duminică, patru percheziții domiciliare și la sediile unor firme din Capitală și din județul Ilfov.

Oamenii legii fac cercetări pentru ucidere din culpă în forma agravată, înșelăciune și falsificarea sau substituirea de alimente sau alte produse.

Practic, în luna aprilie firma din Bucureşti, profitând de starea de urgenţă, a oferit şi livrat reprezentanţilor unei societăţi comerciale din Iaşi mai multe baxuri conţinând pet-uri a câte 500 ml, pe care erau aplicate etichete inscripţionate „Alcool sanitar”.

Acest lucru ar fi dus în eroare reprezentanţii firmei, care au crezut că produsul achiziţionat ar fi alcool sanitar, în condiţiile în care analizele toxicologice efectuate au scos la iveală prezența alcoolului metilic în cantităţi mari, folosit pentru a obține profit.

„Reprezentanţii societăţii din Iaşi au distribuit produsele achiziţionate mai multor agenţi economici de pe raza judeţului Iaşi. În urma folosirii/ingestiei acestui produs, mai multe persoane au decedat. Astfel, în perioada 15 aprilie - 24 aprilie, pe raza județului Iași au fost înregistrate 10 decese care au fost cauzate de intoxicația cu alcool metilic”, se arată într-un comunicat transmis duminică de procurorii ieșeni.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2891 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    alcool (Duminică, 3 mai 2020, 11:34)

    nimrod [utilizator]

    Coronavirusul e parfum...
  • +6 (6 voturi)    
    Justificare perfect valabila! (Duminică, 3 mai 2020, 12:38)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Normal c-a bagat "mitilic" in bautur, din moment ce este mai ieftin ...

    Sa nu mai zica nimeni ca la noi se moare numai de coronavirus!
  • +2 (6 voturi)    
    Eroi au fost, eroi sunt inca! (Duminică, 3 mai 2020, 12:51)

    VladOcan [utilizator]

    Acestia sunt eroii nostri din linia intai. Ei testau! Au cazut la datorie!
  • +3 (5 voturi)    
    INADMISIBIL (Duminică, 3 mai 2020, 12:54)

    MG [utilizator]

    ca asemenea otrava, cu un asemenea istoric, sa nu aibe regim special. Nu se poate pune un marker - colorant, miros - orice care ar salva vieti?
  • +5 (5 voturi)    
    cum sa bei spirt, totusi...?! (Duminică, 3 mai 2020, 16:42)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    e clar ca e crima ce au facut cei de la Bucuresti, producatorul primar, insa totusi...cum sa bei spirt?!?! de ce ai face asa ceva? Trump e mic copil, atunci, daca victimele au baut spirt din 15 aprilie.
    Spirtul e exclusiv de uz extern, de dezinfectare, nu e "potabil". E chestie de educatie elementara, sa nu bei si sa nu mananci chestii care nu sunt pentru asa ceva, ca atunci iti asumi constient riscuri- si daca ar fi fost doar alcool etilic si tot nu era ok pt sanatatea lor...
    Asta inseamna lipsa educatiei, anaflabetismul==>victime.
    • +2 (2 voturi)    
      sa fii tu sanatos! (Duminică, 3 mai 2020, 21:41)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Inainte de '89, in unele zone miniere, daca nu gaseau palinca beau spirt la greu - iar daca nu gaseau nici spirt, beau "Frectie Galenica", "Diana" si te miri ce ce se mai gasea prin farmacii! >:
      Exista chiar, in apropierea unei localitati, o Galeria Diana - numele chiar de la ASTA i-a venit! :P
  • +1 (5 voturi)    
    Or fi fost (Duminică, 3 mai 2020, 17:00)

    jcjc [utilizator]

    Or fi fost fani Trump oamenii.