În România s-au dat amenzi în valoare de peste 110 milioane de euro în timpul stării de urgență. Unde ar putea merge banii

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 30 aprilie 2020, 0:39 Actualitate | Esenţial


Politia si Armata pe strada in Bucuresti
Foto: Profimedia Images /Xinhua/Avalon.red
Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a anunţat, miercuri, că sumele încasate din amenzile aplicate pentru nerespectarea ordonanţelor militare ar putea fi utilizate în sistemul de sănătate publică. Potrivit acestuia, de la începutul stării de urgenţă au fost aplicate în România 290.000 de sancţiuni contravenţionale în valoare totală de 570 de milioane de lei, adică aproape 117 milioane de euro.

"Există un subiect în media că s-au dat multe amenzi şi că pot fi mulţi sau puţini bani 570 de milioane sau, mă rog, 285 de milioane dacă se plătesc toate amenzile. Vreau să spun că am discutat cu domnul prim-ministru şi vom găsi o formulă, un act normativ ca toţi aceşti bani să fie folosiţi pentru nevoile persoanelor cu vulnerabilităţi şi pentru sistemul de sănătate publică. Adică, aceşti bani se încasează la autorităţile locale, nu le încasează Ministerul sau Guvernul, ca să ştie cei care ne ascultă, şi autorităţile locale trebuie să le reorienteze spre zona de sănătate publică", a declarat Vela într-o emisiune la Realitatea Plus.

Guvernul a majorat, prin Ordonanţa de Urgenţă nr. 34/2020 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 1/1999 privind regimul stării de asediu şi regimul stării de urgenţă nivelul amenzilor aplicate pe perioada stării de urgenţă atât persoanelor fizice, cât şi celor juridice.

Amenzile pentru persoanele fizice care nu respectă ordonanţele militare au crescut de pe 3 aprilie, acestea fiind cuprinse între 2.000 de lei şi 20.000 de lei, faţă de valorile iniţiale, cuprinse între 100 şi 5.000 de lei. În acelaşi timp, amenda minimă pentru persoanele juridice care nu respectă ordonanţele militare a crescut de la 1.000 de lei, cât era până la 3 aprilie, la 10.000 de lei, iar maximul amenzii pentru persoane juridice rămâne stabilit la 70.000 de lei.

Actul normativ permit contravenientului să achite, în termen de cel mult 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului-verbal, o jumătate din cuantumul amenzii aplicate de agentul constatator. (Sursa: Agerpres)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4725 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    care bani? (Joi, 30 aprilie 2020, 0:49)

    hdd [utilizator]

    s-au _dat_ amenzi, nu
    "s-au _încasat_ amenzi"

    mai bine așteptați banii în cont și hotărâri judecătorești definitive care să acopere toate spețele.

    De ce cred că în final 90% din amenzi vor fi anulate...??...
    pt că am urmărit graba și amatorismul cu care s-au luat toate masurile

    din amenzi vor rămâne doar bancurile
    • +7 (7 voturi)    
      e manevra.. (Joi, 30 aprilie 2020, 6:30)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      se da una rece, una calda.. si tot asa. la final se va da aministie si toata lumea se vor castiga voturi la urmatoarele alegeri.
  • +7 (7 voturi)    
    Care bani ? A plătit cineva ? (Joi, 30 aprilie 2020, 0:51)

    rectificare [utilizator]

    .
  • +8 (8 voturi)    
    Intrebarea mai buna (Joi, 30 aprilie 2020, 1:02)

    TyrionLann [utilizator]

    Ar fi cate dintre amenzi s-au platit si in ce suma? In plus, ar putea fi intrebat domnul ministru daca se gandeste la o amnistie pentru contravenienti, eventual inainte de alegeri?

    Degeaba faci planuri pentru banii ipotetici viitori, cata vreme in prezent au scazut incasarile bugetare actuale si vor scadea probabil si in viitor.
  • -1 (13 voturi)    
    o romanie normala (Joi, 30 aprilie 2020, 1:08)

    Je__ [utilizator]

    a lucrului bine facut
  • +6 (10 voturi)    
    adica mai pe sleau (Joi, 30 aprilie 2020, 1:21)

    Dodel540 [utilizator]

    Daca esti din bucuresti si te-a amendat guvernul Orban, trebuie sa stii ca banii din amenda vor fi papatzi de Firea si clica ei (cu companiile municipale). Sa curga borduri, statui si panselutze!
    • +2 (6 voturi)    
      Nu guvernul te amendează! (Joi, 30 aprilie 2020, 7:10)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Nu guvernul te amendează, ci polițistul. În unele cazuri te amendează dacă e el mai bulangiu.
      De pildă: mergi să îți schimbi uleiul la mașină sau anvelopele. E absolut necesar, e urgent sau nu? Aici polițistul poate trânti că nu e urgent și să te amendeze... Și ar mai fi cazuri descutabile. Și am pomenit și abuzuri.
      Nu spun că guvernul este minunat și că nu ai ce să-i reproșezi, dar ia pune tu un guvern mai bun dacă ești așa de competent! Sau, de fapt, ești doar un activist de partid?
  • +7 (9 voturi)    
    O clipa ca nu cred ca inteleg corect... (Joi, 30 aprilie 2020, 2:22)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Sa se incalce regulile era usor de anticipat. Din prima zi a restrictiilor cu declaratie s-au gasit rebeli care sa fie amendati. Si de atunci a trecut ceva timp...

    Formularea "[...] vom găsi o formulă, un act normativ ca toţi aceşti bani să fie folosiţi pentru nevoile persoanelor cu vulnerabilităţi şi pentru sistemul de sănătate publică." denota faptul ca inca nu ati gasit dar VETI gasi.

    Deci pana acum nici nu v-ati ocupat de asta...

    Inca o dovada a guvernului heirupist care merge la impuls si pe baza de "reactiune" la ce se intampla in jur.

    Daca cel mai simplu lucru - un traseu al banilor - nu a fost pregatit, cum ne putem pune baza ca aveti un plan pe urmatoarele 2 saptamani, sa nu zic 2 luni ?!

    Vai de noi ce-o sa fie... iar astia ne cer sa ii intelegem pentru ca "vor gasi" solutii.
  • +6 (10 voturi)    
    Noi amendam nu testam (Joi, 30 aprilie 2020, 2:32)

    patrunjel [utilizator]

    Ce ar fi sa dati banii pe teste?
    Si sa testati naibii si asimptomaticii, ca in momentul cand sunt simptomatici deja au impartit virusul timp de 14 zile .
  • +12 (12 voturi)    
    Vile (Joi, 30 aprilie 2020, 2:48)

    Celbland [utilizator]

    Banii ar trebui folosiți pentru a construi vile în Monte Carlo, Hawai sau Singapore pentru cei aleși la conducerea țării.

    Așa cred eu.
  • +11 (11 voturi)    
    Mandru de tara mea (Joi, 30 aprilie 2020, 2:56)

    TheFreeOne [utilizator]

    Face bani si din piatra seaca.
    Mai ales de la saraci.
    Bogatii nu au iesit din case zilele astea, au trimis tot saracii la cumparaturi pentru ei (sau au comandat online cu livrare).

    Respect !
  • +8 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 30 aprilie 2020, 5:09)

    [anonim]

  • +8 (8 voturi)    
    ce glume au (Joi, 30 aprilie 2020, 5:14)

    gopo2016 [utilizator]

    ca dau bani la oameni inapoi isi v-or da prime pt ei si acoliti lor, nu se duc pt nimeni decit pt ei bani
  • +10 (10 voturi)    
    Amenzi (Joi, 30 aprilie 2020, 5:57)

    infernal [utilizator]

    În Anglia s-au dat cateva mii de amezi de 60 de lire.
    La noi au amendat aproape 1.5% din oameni cu minim 2000 RON (~ 360 lire) asta în cazul în care ar fi ~ 20 milioane, dar cred că mai mult de 15
    Și se vor tot da, bani nu sunt, la contestație surpriză - și judecătorii tot din banii de la buget sunt plătiți așa că vă descurcați cum puteți.
  • +1 (5 voturi)    
    Jo na-pot PeNeLe, Jo na-pot Mi-ku-lash (Joi, 30 aprilie 2020, 7:03)

    eucomentez [utilizator]

    Ce mai, guvernul are nevoie de bani pentru pensii speciale si pentru salarii de boier.
  • 0 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 30 aprilie 2020, 7:05)

    [anonim]

  • +5 (5 voturi)    
    Cand PNL va scadea la alegeri sub 20% (Joi, 30 aprilie 2020, 8:09)

    Eu38 [utilizator]

    Si se va intreba de ce, sa stie ca unul dintre motive consta in aceste amenzi. In nicio alta tara civilizata (ma rog, care se vrea civilizata), nu a fost fugarita populatia cu amenzi cum a fost in Romania.

    Sa dai amenzi la sute de mii de oameni cand oricum populatia e afectata de criza economica inseamna rea intentie, niste autoritati care doar vor sa isi arate muschii. Ca PSD in epoca lui Dracnea.

    Felicitari, PNL, nu credeam ca o sa mai vad la vreun partid atat de repede comportamentul totalitar de la PSD. Dar nu ati invatat nimic. Ne vedem la alegeri!
    • +2 (2 voturi)    
      Sper sa ia sub 5%. (Joi, 30 aprilie 2020, 9:34)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Eu38

      Si-au dat arama pe fata. Tot un PSD sunt! Nu degeaba au fos in USL!
      • +2 (2 voturi)    
        O sa ia intre 15-20% (Joi, 30 aprilie 2020, 9:51)

        Eu38 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Nu o sa fie chiar sub 5%, dar si asa e prea mult fata de ce merita.
  • +6 (6 voturi)    
    cum a fost folosită acciza pe carburant la drumuri (Joi, 30 aprilie 2020, 9:25)

    RaedArahat [utilizator]

    Sutele de milioane de euro strânse de vajnicii milițieni cu chitanțierul și pulanul vor fi folosiți pt. pensii speciale și indemnizațiile bugetarilor de lux.
    Țineți minte acciza suplimentară de 7 eurocenţi la litrul de carburant „pentru drumuri” introdusă de Ponta? Ați văzut drumurile finațate din ea? Exact.
  • +7 (7 voturi)    
    Guvern de vlastari comunisti! (Joi, 30 aprilie 2020, 9:27)

    Alui [utilizator]

    In Romania guvernarea inca se mai face dupa metode comuniste:
    - birocratie absurda (declaratie personala ce faci, unde te duci, cat stai, de parca poate verifica cineva ce declari), cu reguli cu mare risc de a fi incalcate (batranii n-au suficient timp sa faca cumparaturi, sunt aglomerati in perioade scurte, politistii pot decide daca ceva e urgent sau nu dupa bunul plac).
    - pedepse aspre pentru incalcarea regulilor absurde.
    - incompetenta factorilor de decizie (declaratii multiple in aceasi zi a grupului de “comunicare strategica”, nici o logica in declaratii care sa permita determinarea trendului zilnic).
    - favoritisme pentru “ai lor” vs altii (vezi acordul BOR-MAI).
    - cenzura! (Prefectii nu au voie sa anunte situatia pe judet, site-uri inchise).

    Romani, nai aveti mult de votat pana scapati de comunism!