Cioloș: Reacția disproporționată a lui Péter Szijjártó față de ambasadorul României la Budapesta trebuie să primească o replică a MAE

de I.H.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 21:51 Actualitate | Esenţial


Ciolos
Foto: Facebook
Reacția disproporționată a lui Péter Szijjártó, ministrul de Externe al Ungariei, față de ambasadorul României la Budapesta trebuie să primească o replică de solidaritate a MAE cu diplomatul român Marius Lazurca, spune liderul Plus, Dacian Cioloș.

Fostul premier afirmă că derapajele democratice ale Guvernului Orban sunt deja un loc comun, din păcate, semnalate politic cu consecvență și îngrijorare de către Parlamentul European și Comisie.

"Faptul că ambasadorul Lazurca a simțit datoria morală de a susține public un politician al opoziției, supus unor atacuri care nu au legătură cu democrația și valorile politice europene, este lăudabil. Ambasadorul român are nu doar aprecierea, ci și susținerea mea necondiționată. Voi cere liderului PPE să facă demersurile necesare la nivelul guvernului ungar pentru a pune capăt unor asemenea escaladări de limbaj și comportament politic cât timp se consideră parte din Europa valorilor democratice", a scris pe Facebook europarlamentarul Dacian Cioloș.

Ministrul de Externe al Ungariei, Szijjártó Péter, îl critică într-o postare pe Facebook pe ambasadorul României la Budapesta, Marius Lazurca, şi îl acuză de "isterii mincinoase", după ce ambasadorul i-ar fi luat apărarea unuia dintre parlamentarii maghiari ai opoziţiei, insultat în Parlament când a adus critici guvernului Viktor Orban pentru materialele medicale trimise maghiarilor din România.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7819 vizualizari

  • +25 (29 voturi)    
    Barvo Ciolos! (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 22:02)

    panduru [utilizator]

    Iata un om vertical!
  • +22 (26 voturi)    
    interesant (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 22:02)

    g01an [utilizator]

    ciolos mi-a lasat impresia ca tocmai a vorbit din postura de lider al celui de-al treilea grup europarlamentar mai degraba decat din postura de roman consternat de ce i s-a intamplat unui diplomat roman.

    si cred ca ar trebui sa-si foloseasca aceasta pozitie ca reactia sa vina de la nivel european, din cat mai multe directii si nu sa se bazeze pe ce va face MAE.

    in fond nu ne intereseaza, ciondaniri intre unguri si maghiari, ci ne intereseaza ca mesajul sa nu fie deturnat de la faptul ca ceea ce se intampla in Ungaria nu este considerat acceptabil in Europa.
  • -14 (22 voturi)    
    Am o solutie (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 23:13)

    Setalcott [utilizator]

    Ambasadorul sa-i dea o replica pe masura pe Facebook, asa, ca intre barbati. Dar in politica noastra feminizata barbatii de stat dau mai degraba fuguta sub fustele lui Frau Merkel, sa-l certe ea pe strengarul de Szijjarto.
  • +13 (19 voturi)    
    Felicitări, Dacian Cioloș! (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 23:41)

    Tutea [utilizator]

    Până la această oră, ar fi trebuit ca MAE să fi luat atitudine publică față de limbajul ministrului ungar de externe. Măcar un comunicat, fie acesta și unul firav, ar fi dat senzația că instituția aceea este vie, că lucrează și în weekend, așa cum se întâmplă în orice stat civilizat din lume. Când însă vin atâtea și atâtea evenimente politice (inițiative legislative în parlament, moțiune de cenzură etc.) iar poziția lui Ludovic Orban și prezența la guvernare depind și de toanele UDMR...nu mă aștept la nimic notabil. Dincolo de toate minciunile țesute de "croitoresele" posturilor Antena 3 sau România Tv - care au făcut, indirect și un serviciu PNL!!!, Dacian Cioloș este printre puținii politicieni români care poate reprezenta soluția ieșirii României din fuiorul distrugerii totale creat de partidele care au fost la putere, în ultimii 30 de ani.
    • +5 (5 voturi)    
      diplomatii (Duminică, 26 aprilie 2020, 2:49)

      reddry [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

      MAE inclusiv personalul auxiliar sunt in carantina (stau acasa si urmaresc la antene stirile); acelasi lucru fac si cei aflati la misiuni prin resednte de lux; nu este cazul sa mai punem intrebari!
    • -8 (10 voturi)    
      si cam ce replica sa dea? (Duminică, 26 aprilie 2020, 5:31)

      young_e [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

      dnul lazurca imi pare a fi facut o regretabila eroare, din intentii probabil bune. Dar cand esti ambasador iti mai cantaresti intentiile astea si mai gandesti si cu capul.
  • -5 (11 voturi)    
    Pentru ce sa ia atitudine????? (Duminică, 26 aprilie 2020, 5:27)

    democtrates [utilizator]

    Un diplomat roman se baga in afacerile interne ale Ungariei, si mai ales ca este vorba de o minciuna grosolana , echipamentele de protectie , masti, viziere etc, nu au fost trimise etnicilor maghiari ci statului roman(respectiv spitale, ) . Ce ar fi fost daca ambasadorul Ungariei la Bucuresti s-ar fi bagat in politica statului roman ? Hai sa fim seriosi, cred ca este un fake news sa ne mai scoata din amorteala de a sta acasa.
    • +3 (7 voturi)    
      Postarea ta e fake news (Duminică, 26 aprilie 2020, 8:41)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

      Chiar ministrul cu nume de nepronuntat in Europa a reconoscut ca banii sunt alocati maghiarilor din exterior ca fiind parte a "natiunii maghiare". Ambasadorul a luat atitudine impotriva limbajului de mahala a lui SZZZSSartooo.. nu impotriva politicii statului neo-mongol
      • 0 (0 voturi)    
        fake news sau realitate? (Marţi, 28 aprilie 2020, 17:24)

        Cactus Jack [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        ...comentariul lui democtrates este buna. Unde difera parerea mea este ca "nu au fost trimise etnicilor maghiari ci statului roman(respectiv spitale". Mastile de protectie au fost trimise in zone cu o populatie preponderenta maghiara. Un gest frumos, statul maghiar se preocupa de soarta etnicilor maghiari de peste hotare. Cu ce ajuta statul roman ungurimea din Romania? Cu nimic! Imi amintesc cand premierul Tudose a vorbit sub orice critica despre Tinutul Secuiesc- Pe romaneste, statul roman nu se intereseaza de soarta ungurimii din Romania. Ca aceste masti vor primi si etnicii romani din secuime, este absolut normal. Cine e Ciolos? Un loser! Asta ca premier, ca politician. A inscris un partid care nu va prinde cu siguranta 5%. Asa ca comentariul lui este nula si neavenita. Sa fie fericit ca UE acorda lui un venit substantial, din care poate sa traiasca regeste.
  • -7 (11 voturi)    
    o buna ocazie de a tacea... (Duminică, 26 aprilie 2020, 5:28)

    young_e [utilizator]

    ...a mai fost irosita. invatati de la dnul Iohannis, ca nu degeaba a ajuns presedinte.
  • +5 (7 voturi)    
    D-le Cioloș ,nu te pune cu proștii. (Duminică, 26 aprilie 2020, 8:17)

    asavreau [utilizator]

    Vorbesc de Ministrul de Externe al Ungariei.Dacă ungurii vor oameni proști în Ministerul de externe,dacă le spui ,înseamnă amestec în treburile interne.O avea și Orban veri,fini,cumetri și ia pus pe unde sa nimerit,nu după cum se pricep.