VIDEO Activist pentru drepturile romilor: Biserica Ortodoxă nu a făcut nici măcar gestul de a le cere scuze romilor că i-a ținut sclavi 500 de ani

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 22 aprilie 2020, 18:36 Actualitate | Esenţial


Ciprian Necula
Foto: Facebook
Biserica nu și-a cerut scuze nici până astăzi pentru că i-a ținut sclavi pe romi timp de 500 de ani, spune Ciprian Necula, activist pentru drepturile romilor, invitat online #deladistanță. El crede că este nevoie de o reconciliere și de un moment T zero, de la care să reînceapă reconstrucția societății românești.

"Pe mine mă dezamăgește Biserica Ortodoxă Română că până astăzi, după 500 de ani de sclavie a romilor, nu a făcut nici măcar gestul de a-și cere scuze, creștinesc: <dragi creștini, ne pare rău că v-am ținut sclavi 500 de ani>. Nu am auzit asta din gura Bisericii. De ce? Pentru că sunt mult prea superiori față de foștii lor sclavi să-și ceara scuze, chiar și astăzi. Când vom avea această reconcliere, ca să avem un moment T zero de la care să reîncepem reconstructia soc românești?", a afirmat Necula.


(De la minutul 35)







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12494 vizualizari

  • +10 (76 voturi)    
    Adevărat (Miercuri, 22 aprilie 2020, 18:45)

    Actros [utilizator]

    Să își ceară scuze
    • -11 (83 voturi)    
      Astept scuze (Miercuri, 22 aprilie 2020, 23:51)

      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui Actros

      De clanurile tiganesti de proxeneti cu ceafa lata care au dus romance in sclavie in Vest! In zilele noastre!!! Atat.
      • +29 (33 voturi)    
        Asta nu (Joi, 23 aprilie 2020, 2:31)

        Actros [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

        Asta nu necesită scuze.

        Aici e vorba despre APLICAREA LEGII: pușcărie, confiscări, etc.

        Ceea ce mă frustrează este pasivitatea STATULUI ROMÂN în această problemă a clanurilor țigănești.
        • -13 (45 voturi)    
          Deci... (Joi, 23 aprilie 2020, 12:07)

          CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Actros

          Nu ne cerem scuze ca facem ceva ILEGAL, insa trebuie sa ne cerem scuze pentru ceva care, la vremea respectiva, ERA LEGAL.

          Observi parsivenia "sociologilor" romi?
          Cand vine vorba de majoritate, ea este acuzata glabal, colectiv, pe cand, atunci cand vine vorba de tigani, ei sunt acuzati individual: sa vina politia si sa-i ia pe cei care incalca legea. Pai, domnilor sociologi, etnia dumneavoastra are o problema cu legea pe oriunde se duce. Deci, mai usor cu pianul pe scari!
          • +13 (35 voturi)    
            Sclavia nu e niciodata legala (Joi, 23 aprilie 2020, 14:44)

            sanex [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

            Cum nici crima nu poate fi. Tu relativizezi valorile morale ca sa justifici ceva inuman. Rasismul este exact ce faci tu, atribui caracteristici negative unui intreg grup social pentru a-l marginaliza.
            • -11 (23 voturi)    
              Rasism si tupeu este ce faceti voi (Joi, 23 aprilie 2020, 15:14)

              CezarN [utilizator] i-a raspuns lui sanex

              Atribuiti caracteristici negative unei intregi majoritati doar pentru a o intimida si-i exploata resursele.

              Crima este legala: In SUA, China si alte tari se omoara oameni prin executie, LEGAL. In Franta s-a abolit pedeapsa capitala, dar asta nu inseamna ca s-au declarat ilegale executiile care au avut loc pana atunci si ca statul isi va cere scuze familiilor celor ucisi.
              Se omoara oameni in razboaie, LEGAL.
              Se eutanasiaza oameni, LEGAL.
              Se ucide in legitima aparare, LEGAL.

              Mai citeste ca si asta este LEGAL.

              La fel si cu robia, nu ca as fi de acord cu ea, insa au fost perioade in istorie cand a fost LEGALA.
              • -5 (7 voturi)    
                Armata ese antrenata sa ucida (Joi, 23 aprilie 2020, 22:39)

                Lok [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

                in numele nostru al tuturor. E foarte legal din punct de vedere international.
            • -3 (9 voturi)    
              Draga Sanex, poate nu stii, progresismul a murit (Joi, 23 aprilie 2020, 22:38)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui sanex

              Toate miscarile ce tineau de progresism sunt moarte, nu au lider, nu pot produce unul si in acelasi timp distrug orice partid sau miscare sau ideologie ce incearca sa i se ataseze. Nu are putere politica si lumea nu il vrea.
    • -15 (45 voturi)    
      Nu romanii au inventat robia (Joi, 23 aprilie 2020, 10:56)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Actros

      Tiganii au ajuns in Tarile Romane ca robi, nu ca cetateni liberi, deci nu romanii au inventat robia romilor. Forme de servitudine existau în toată Europa, iar romii au ajuns pe meleagurile balcanice venind din Anatolia sau din actualele Rusia-Ucraina, fiind deja robi folositi ca mestesugari (cortorari, căldărari, crescători de cai, fierari, gropari, pielari, rotari, șelari etc.) în slujba Tătarilor (Tataritika roma), Cazacilor (Haladîtika roma) sau Ienicerilor (Ienceritika roma) Ei treceau în proprietatea domitorilor români, a regilor poloni sau ungari. In tarile romane robii erau atat in propietatea unor institutii( Domnia sau Biserica) cat si a boierilor agrari(mosierii). De aceea Codul penal al anului 1818 din Țara Românească prevedea: „Toți țiganii sunt născuți robi” și că „Țiganii fără stăpân sunt proprietatea statului”.
      • +12 (34 voturi)    
        Fals (Joi, 23 aprilie 2020, 14:39)

        sanex [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Nimeni nu se naste rob. Dumnezeu ii face liberi pe oameni. Oamenii inrobesc alti oameni. Bserica si conducatorii politici i-au inrobit, i-au tratat ca pe animale, i-au ucis, s-au folosit de munca lor, iar acum se revolta cand acestia cer un lucru banal, moral: scuze.
        • -9 (27 voturi)    
          Fals? (Joi, 23 aprilie 2020, 17:15)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui sanex

          Repet, nu romanii au inventat robia tiganilor, ce gasesti fals in afirmatia asta? Pana la abolire (jumatea sec al XIX-lea) robia era o normalitate, falsa mi se pare ideea de a judeca cu legi din sec. XXI fapte deja reglementate ca fiind normale dupa legile acelor vremuri. La o astfel de abordare trebuie sa te gandesti la sugestii despre cum trebuie sa ne comportam in prezent pt. ca societatea viitoare sa nu ne considere niste criminali dupa legile ei, desi noi respectam acum litera si spiritul legilor in vigoare
        • -10 (22 voturi)    
          Dar de NU FURA nu auzirăți? E tot de la Dumnezeu (Joi, 23 aprilie 2020, 17:29)

          CezarN [utilizator] i-a raspuns lui sanex

          Tot de la Dumnezeu este asta.
          Sau luam doar ce ne place, ca de obicei :) ?
    • -10 (28 voturi)    
      Dar biserica se ocupa cu sclavia romilor? (Joi, 23 aprilie 2020, 11:15)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Actros

      Or fi avut si ei cativa, ca nah toti aveau, dar ei erau principalii? Tare greu imi e a crede.
    • -5 (5 voturi)    
      Noi ramanii ne simtim discriminati (Joi, 23 aprilie 2020, 22:10)

      dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui Actros

      In acest caz si noi romani santem nemultumiti de cea facut biserica in afara de crea o alta casta de imbogatiti ai soartei pe langa ceilati borfasi.
      Doamne slujitori tai s-au indepartat de la cauza.
    • 0 (4 voturi)    
      Documenteaza-te (Vineri, 24 aprilie 2020, 9:14)

      JustEu [utilizator] i-a raspuns lui Actros

      Tu cat si cei ca tine scrieti doar in urma citirii a trei randuri?
      Daca vreti sa stiti dle. sau stimabile, tiganii, ca asa le este numele daca au pretentii de scuze, caci asa apar denumiti in izvoarele istorice, si nu romi sau altfel, nu au fost sclavi, nici 500 de ani nici un an. Biserica Ortodoxa nu i-a tinut ca sclavi si nici curtile boieresti.
      Va rog sa va informati si sa postati dupa ce aveti o idee mai ampla.
      Iar peste toate, "ma bucur" ca fraternizati cu oricine este impotriva Bisericii.
      • -1 (1 vot)    
        nic nazismul n-a exista (Vineri, 24 aprilie 2020, 15:09)

        honk [utilizator] i-a raspuns lui JustEu

        a fost pixelul albastru. Pe loc repaos rasistilor.
  • -9 (111 voturi)    
    serios acum. (Miercuri, 22 aprilie 2020, 18:50)

    GabiAlex [utilizator]

    Cate scuze ar trebui sa ceara romii ? Eu inca il astept pe ala care sa vina sa imi spuna "sefu, uite bormasina pe care am luat-o de la tine, scuze dar ma manca palma..." sau pe ala care mi-a spart geamul masinii la semafor si a fugit cu borseta mea.

    Inteleg ca intotdeauna paiul din ochiul celuilalt e mai mare decat barna din al tau, dar la romi e o padure intreaga.
    • +7 (61 voturi)    
      Esti dastept foc (Miercuri, 22 aprilie 2020, 20:17)

      4real [utilizator] i-a raspuns lui GabiAlex

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Robia_%C3%AEn_%C8%9B%C4%83rile_rom%C3%A2ne
  • -9 (107 voturi)    
    San dilo (Miercuri, 22 aprilie 2020, 18:50)

    marianmarian [utilizator]

    Iar abereaza asta? Zi-ne si despre brutalitatea politiei si spiritul cetatenesc din tiganie, te rog. Pe unde il vad, e plin de mostre de "intelepciune" astral-diafana si total paralela cu universul in care traim. Mereu cu degetul indreptat intr-o singura directie, de parca-i pute prea tare incat sa-l indrepte si spre propria etnie. Praleo, invata-i pe aia pe care-i reprezinti sa se comporte ca oamenii, nimic mai mult. Mai apoi putem discuta... ghici cum? Ca oamenii, intocmai! Pana atunci, esti la fel de inutil si de pacalici ca SpartOchius "rasturnatorul".
    • +5 (57 voturi)    
      Pacaliciule (Miercuri, 22 aprilie 2020, 20:17)

      4real [utilizator] i-a raspuns lui marianmarian

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Robia_%C3%AEn_%C8%9B%C4%83rile_rom%C3%A2ne
  • -1 (33 voturi)    
    ????????? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 18:51)

    marcelp55 [utilizator]

    Hahahahahahahahahahahahahahahahaha !!!
  • +14 (116 voturi)    
    In schimb (Miercuri, 22 aprilie 2020, 18:52)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    a avut grija militia sa ii măcelăreasca bine zilele astea... In aplauzele entuziaste ale postacilor rasisti.
    • +10 (30 voturi)    
      Militia mereu a fost rasista (Joi, 23 aprilie 2020, 14:35)

      sanex [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Pe vremea lui Ceausescu, acum, nimic nu s-a schimbat. La fel ca in America unde ii impusca neinarmati, doar pentru ca sunt negri.
      • -4 (16 voturi)    
        Politia (Joi, 23 aprilie 2020, 16:46)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui sanex

        americana e plina de negrii. Ciudat, nu ?
  • -12 (66 voturi)    
    Nu puteai sa-ti gasesti un moment mai prost? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 18:53)

    Luk [utilizator]

    30 de ani nu era vreme sau, macar, nu puteai sa mai ai rabdare o luna pentru a spune asta?
    Asta-i un amanunt de doi bani sau un lucru de discutat cand e pandemia calare si nimeni nu baga in seama altceva?
    Vai de capul tau...
  • -4 (120 voturi)    
    Locuri rezervate la facultăţi pt rromi (Miercuri, 22 aprilie 2020, 18:58)

    MenInBlack [utilizator]

    Locuri rezervate fără examen la orice facultate, burse şi alocaţii speciale pt minorităţi, domiciliu în centrele oraşelor în casele primăriilor sau foste naţionalizate.
    Dar mai ales... dreptul de a călători ca şi cetăţean roman şi european, pe care L-AŢI TRANSFORMAT ÎN EMBLEMA MIZERIEI umane oriunde v-aţi dus.
    Si tu, ipocritule, spui că sunteţi marginalizaţi ?!?
    Ce aţi făcut voi pentru societatea romaneasca, pentru comunităţile romaneşti sau, acolo unde aţi fost primiţi fără restricţii, ca oameni liberi, apţi de muncă, în comunităţile statelor UE ?
    Chiar nu-ţi e ruşine cat de mult (te) minţi ?
    • +9 (81 voturi)    
      Babaiatule (Miercuri, 22 aprilie 2020, 20:16)

      4real [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      Lasa gargara
      https://ro.wikipedia.org/wiki/Robia_%C3%AEn_%C8%9B%C4%83rile_rom%C3%A2ne
      • -8 (26 voturi)    
        babaiatule, citezi wiki de parca ar fi Scriptura (Joi, 23 aprilie 2020, 16:57)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui 4real

        Nimeni nu comenteaza aici istoria si statutul tiganilor la 1600 ci comportamentul lor actual, la peste 100 de ani dupa ce situatia lor juridica s-a schimbat.
        Hai sa ne lamurim, acum 40 de ani, in scoala generala dintr-un oras mic de provincie am avut mai multi colegi tigani decat ai vazut tu la tv toata viata. Integrare totala taica!
        Discutam intr-o editie viitoare unde si ce au ajuns copii din acea clasa uniformizata si egalitarista.
    • +9 (29 voturi)    
      Sa le fie rusine (Joi, 23 aprilie 2020, 14:34)

      sanex [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      Dupa sute de ani de sclavie li se aruna un os si tot ei maraie....Cat tupeu pe ei domne...ar trebui sa linga talpile fostilor stapani albi...nu-i asa domnule?
  • -10 (90 voturi)    
    cand v-a tinut pe voi biserica sclavi? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 18:59)

    Stefan534324 [utilizator]

    mai puneti mana pe cartile de istorie. De unde aveti voi palate haurite, babaieti? Din perioada sclaviei ?
    • +6 (62 voturi)    
      Babaiatule (Miercuri, 22 aprilie 2020, 20:15)

      4real [utilizator] i-a raspuns lui Stefan534324

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Robia_%C3%AEn_%C8%9B%C4%83rile_rom%C3%A2ne
      • -6 (58 voturi)    
        plimbi linku ala ca pe moaste (Miercuri, 22 aprilie 2020, 23:47)

        Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui 4real

        stii doar ca wikipedia e enciclopedia prostului. Oricine poate scrie acolo.. Probabil pagina respectiva e scrisa chiar de baiatul asta.
        • +8 (28 voturi)    
          E adevarul (Joi, 23 aprilie 2020, 15:47)

          banuk [utilizator] i-a raspuns lui Stefan534324

          http://cncr.gov.ro/wp-content/uploads/2015/08/Romii.-Sclavie-si-libertate.pdf
  • -12 (72 voturi)    
    Fii serios (Miercuri, 22 aprilie 2020, 19:01)

    comentacu [utilizator]

    Nu doar rromii erau sclavii bisericii, toata taranimea, indiferent de rasa.
    Pamanturile alea pe care le revendica biserica nu au fost luate prin vanzare-cumparare la notar si inscrise in cartea funciara, au fost luate prin prostirea taranilor, a vaduvelor, a invalizilor si oamenilor bolnavi. Adica a grupurilor vulnerabile, cum li se spune in ziua de azi.
    Ca or fi fost si rromi printre ei, clar, dar nu au fost doar ei, ci toti amaratii din tarile romanesti.
    • +8 (54 voturi)    
      Taranii nu erau robi (Miercuri, 22 aprilie 2020, 20:13)

      4real [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      Tiganii au fost.
    • -8 (46 voturi)    
      Fii tu serios (Miercuri, 22 aprilie 2020, 20:29)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      Pe vremuri bisericile si manastirile erau construite de domnitori si boieri care le inzestrau si cu pamanturi. Din contra, Cuza a confiscat pamanturile bisericesti ca sa impropietareasca taranii. In schimb a legiferat sustinerea bisericii de catre stat, lucru pe care colegii activisti de stanga il cam uita.
  • +34 (86 voturi)    
    BOR e ocupata cu numaratul banilor (Miercuri, 22 aprilie 2020, 19:03)

    larex [utilizator]

    Zilele astea sunt disperati ca le scade averea.
    • +20 (32 voturi)    
      Le-ar fi crescut dacă (Joi, 23 aprilie 2020, 6:53)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui larex

      Dacă se puteau strânge mai mulți prin biserici le-ar fi crescut pentru că trebuiau să fie mai multe înmormântări.
  • -6 (96 voturi)    
    activistul sa ne spuna un pic (Miercuri, 22 aprilie 2020, 19:09)

    jondo [utilizator]

    despre Sacele, Tandarei, Rahova si zecile de incidente violente cu tiganii intorsi din Europa.
    • +8 (60 voturi)    
      Whataboutism (Miercuri, 22 aprilie 2020, 20:12)

      4real [utilizator] i-a raspuns lui jondo

      Tehnica inspirata de la tovul Putin....
      • -2 (6 voturi)    
        Nu stie nimeni ce vorbesti. (Joi, 23 aprilie 2020, 22:42)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui 4real

        E un termen care prinde si cam atat.
  • -14 (66 voturi)    
    Chiar asa... (Miercuri, 22 aprilie 2020, 19:13)

    Beta Alfa [anonim]

    Zilele astea Biserica Ortodoxa e gasita vinovata de toate relele din univers. Chiar asa sa fie ?!
    @Ochii_pe_voi: Sarmanii rromi... mereu nevinovati 100%... altii sunt de vina, intotdeauna.
    Mai exista o etnie care functioneaza dupa acelasi principiu foarte profitabil.
    • +7 (43 voturi)    
      Ok Karen... (Miercuri, 22 aprilie 2020, 20:12)

      4real [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

      Sa chem managerul?
  • -9 (73 voturi)    
    Le era bine. (Miercuri, 22 aprilie 2020, 19:15)

    Ioan Marcus [anonim]

    Dl. Ciprian Necula, asteptam documentarea, dar nu partinitor. Toate aspectele pe larg. Din cate am citit eu traiau foarte bine. Le conveneau. Mai rau a fost dupa ce au fost eliberati.
  • -3 (97 voturi)    
    Ăsta nu-i motiv de debandadă. (Miercuri, 22 aprilie 2020, 19:24)

    asavreau [utilizator]

    Ce au făcut romii de Paști,este bătaie de joc la adresa poporului român creștin ortodox.Romii vor cu tot dinadinsul să-i marginalizăm?Chiar dacă se bat între ei,deranjează societatea română.
    • +11 (53 voturi)    
      Fara legatura (Miercuri, 22 aprilie 2020, 20:11)

      4real [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Ai gresit articolul...
    • +9 (29 voturi)    
      Romii nu sunt o grupare omogena (Joi, 23 aprilie 2020, 15:51)

      banuk [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Nu actioneaza unitar centralizat la o comnda comuna, de aceea e gresit sa vorbesti despre romii care jignit poporul roman. Sunt oameni si oameni, la fel ca romanii si alte natii. Nimeni nu zice ca una scuza pe alta, aici e vorba de asumarea de catre cei care au gresit in trecut a responsabilitatii in spiritul reconcilierii.
  • -5 (95 voturi)    
    (Miercuri, 22 aprilie 2020, 19:25)

    Victor Micea [utilizator]

    Activistii pentru drepturile romilor nu și-au cerut scuze nici până astăzi pentru că de secole comunitatea lor fura, inseala, minte, si este in general o pata pe obrazul oricarei societati care ii gazduieste. Când vom avea un moment T zero in care tiganii să-și ceara scuze pentru tot raul facut ?
  • -10 (82 voturi)    
    Robia nu e sclavie (Miercuri, 22 aprilie 2020, 19:30)

    Anges [utilizator]

    Iobagii erau cei care munceau pamantul obligati de boier si erau legati de mosia acestuia. Robii domnesti se plimbau prin toata tara ca ursari, aurari, cositorari si plateau o taxa domnitorului, fara niciun stapan.
    Asa ca pana una alta 99% din romani asteapta scuze de la familiile Stirbei, Cantacuzino, Ghica si care or mai trai si or veni dupa retrocedari. Pentru asta de ce nu militati domnu’ Duminica? Ne discrminati pe restul?
  • -6 (92 voturi)    
    Hmmm ... Interesant (Miercuri, 22 aprilie 2020, 19:31)

    BleahBleah [utilizator]

    Biserica Ortodoxă Română care a fost înființată în 1872 i-a ținut sclavi pe țigani timp de 500 de ani?
    • +7 (65 voturi)    
      Nu existau manastiri inainte de 1872? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 20:10)

      4real [utilizator] i-a raspuns lui BleahBleah

      Interesant pentru un popor care se pretinde crestin de 2000 de ani....
    • -6 (50 voturi)    
      E chiar f. interesant (Miercuri, 22 aprilie 2020, 23:35)

      ids [utilizator] i-a raspuns lui BleahBleah

      Cand s-a creat BOR, tiganii fusesera deja dezrobiti!!!
  • -10 (76 voturi)    
    Romii nu au fost niciodată sclavi, țiganii au fost (Miercuri, 22 aprilie 2020, 19:32)

    CezarN [utilizator]

    Dar minoritățile astea venite de te miri unde, neinvitate de nimeni, cărora nu li s-a promis nimic, nu s-au gândit oare sa mulțumească majorității ca au găsit aici de bine, de rău un mediu social mai bun și mai omenos decât cel din care au plecat? Ca n-or fi plecat de bine de unde au plecat.
    De exemplu, chiar și acum, în 2020, când împărțirea pe caste a societății a fost oficial abrogata, în India "proscrișii" sunt discriminați copios.Va imaginați ce era acum câteva sute de ani.
    • +14 (56 voturi)    
      Corect (Miercuri, 22 aprilie 2020, 20:11)

      4real [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Sa le multumeasca pentru sclavie. Cum de nu s-au gandit ei....
      • -9 (63 voturi)    
        Asta a fost solutia (Miercuri, 22 aprilie 2020, 20:39)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui 4real

        Sunt sigur ca, la vremea respectiva, robia a fost singura soluție de a le tine furturile sub control.
        In plus nu era o soluție aplicata doar țiganilor. Aproape toți țăranii români fără pământ aveau aproximativ același regim social.

        Problema nu este ce era acum 400 de ani, ci ce este acum aceasta minoritate și cum înțelege ea, mai bine zis cum NU înțelege ea, sa respecte legile tarilor în care trăiesc.

        Puneți mana pe munca, nu pe munca altuia, și lăsați văicăreala. Ca nu or sa vina acuma romanii sa ne ceara scuze ca au ocupat Dacia samd

        Trăim într-o societate în care fiecare individ este judecat după ce este și ce face, individual, nu după etnie sau după ce au făcut strămoșii lui acum 1000 de ani. Acesta este cadoul pe care majoritatea vi-l face și pentru care ar trebui sa mulțumiți. Nu aveți prea mari merite crearea acestei societăți. Profitați de asta căci probabil nici asta nu va tine o veșnicie (și aici sigur chiar aveți "merite")!
  • -9 (81 voturi)    
    Frustratule... (Miercuri, 22 aprilie 2020, 19:34)

    MenInBlack [utilizator]

    Voi cand vă cereţi scuze Romaniei si Comunităţii Europene pentru ororile pe care le-aţi făcut pe acolo, ca oameni liberi şi apţi de muncă !
    Proxenetism, talhării, omoruri, cămătărie, aţi ţinut în sclavie zeci de mii de romani prin ferme agricole, în Spania, Italia, UK, etc.
    Sunteţi distrugători de comunităţi pe oriunde vă duceţi în lume.
  • +5 (33 voturi)    
    E între ei (Miercuri, 22 aprilie 2020, 19:35)

    billy34 [utilizator]

    cei neimpozabili, cel puțin în prezent :)
  • -9 (89 voturi)    
    Reactivist (Miercuri, 22 aprilie 2020, 19:35)

    feisbuk [anonim]

    Ii amintesc domnului activist ca tiganii sunt inca nomazi, certati cu educația, sanitatia si Codul Penal.

    Poate ar trebui sa isi ceara scuze domnul de mai sus pentru migratia acestora si infestarea continentului. Cum suna? Am citit si interviul dar ce nu intelege domnul respectiv ca aceleasi raspunsuri le-ar da un activist din UK, US sau Franta. Practic, tiganul se comporta la fel, indiferent de tara. Deci problema nu este a statului, stimate domn.
  • +9 (71 voturi)    
    rasistii se dau in stamba (Miercuri, 22 aprilie 2020, 19:42)

    dorin35 [utilizator]

    Sunt la fel ca aia din SUA care urasc americanii de culoare. Aceleasi argumente, ba sclavia n-a existat, ba a existat dar a fost chiar benefica.

    Admiratorii lui Antonescu, care falsifica istoria pentru a-si justifica ura fata de romi. Gretos.
    • -2 (70 voturi)    
      Bai, nea, (Joi, 23 aprilie 2020, 1:10)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui dorin35

      Eu am văzut zilele astea romi dând cu lopata în cap altor romi. Rasiștii dreaq!
      Nu am văzut români intrând cu mașina în țigani, ci țigani intrând cu mașina în alt grup de țigani.
      Am văzut țigani lovind polițiști ai statului roman, nu invers. Despre ce rasism vorbim?

  • -12 (36 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 22 aprilie 2020, 19:47)

    Altiro [utilizator]

    Poate legea de azi sa atribuie unui fapt trecut efecte pe care acest fapt nu le putea produce sub legea în vigoare în momentul realizării faptului?(Codul penal al anului 1818 din Țara Românească prevedea: „Toți țiganii sunt născuți robi” și că „Țiganii fără stăpân sunt proprietatea statului”).
  • +11 (39 voturi)    
    Momentul T o ..... (Miercuri, 22 aprilie 2020, 19:59)

    sareta [utilizator]

    Acest moment vine curand , romanii vor fi depasiti numeric de romi si atunci va incepe sigur si reconcilierea societatii Rromanesti ! Asta au vrut romarlanii si asta vor avea
  • +17 (73 voturi)    
    pentru romanii verzi (Miercuri, 22 aprilie 2020, 20:02)

    jonk [utilizator]

    Cum se destrăbălau boierii şi călugării români cu ţigăncile: violau roabe, le supuneau perversiunilor, iar incesturile erau permise


    Poftele boierului erau îndreptate doar asupra roabelor ţigănci. Indiferent de vârstă, preferate erau adolescentele. Constatările sunt târzii - de secolul al XIX-lea - şi subliniază că acest obicei era perpetuat din generaţie în generaţie, vreme de sute de ani. Mai precis, boierii abuzau sexual roabele ţigănci, fără niciun fel de repercursiune.

    Rosetti arată că totul pleca de la faptul că robii ţigani erau doar nişte obiecte pentru stăpânii feudali din Ţările Români, „obiecte“ care putea fi tratate fără a atrage mânia divină şi fără a avea consecinţe de natură penală sau coercitivă.

    Cu desăvîrşire odios era chipul în care se uza de fetele şi de femeile acelor nenorociţi. Plecând de la principiul că trupul robului este lucru al stăpânului, ţigancele, fete mari şi femei măritate în toate regula, în faţa altariului, erau privite de stăpîni ca adevărată carne pentru plăcere. Se uza de ele în această însuşire cu ştirea părinţilor şi a soţilor.(...)


    Nu doar boierii, sau mai precis aristocraţia mirenilor, abuza roabele ţigăncii. Şi călugări, dar şi înalte feţe bisericeşti erau amatoare de distracţii sexuale cu roabele. Tot Radu Rosetti pomeneşte în „Amintiri. Ce-am auzit de la alţii“. Scrie că mai ales egumenii greci aveau adevărate haremuri de roabe ţigănci deosebit de frumoase. „Şi să nu se creadă că numai stăpînii mireni uzau de drepturi regaliene asupra ţigancelor aparţinîndu-li: aceste roabe alcătuiau adevarate haremuri pentru igumenii mănăstirilor pe cari generozitatea pioşilor donatori le înzestrase cu număroase suflete de ţigani.

    https://adevarul.ro/locale/botosani/cum-destrabalau-boierii-calugarii-romani-tigancile-violau-roabe-supuneau-perversiunilor-incesturile-erau-permise-1_570a4bc45ab6550cb8d45605/index.html
    • +7 (49 voturi)    
      Excelent (Joi, 23 aprilie 2020, 8:11)

      lenty [utilizator] i-a raspuns lui jonk

      Oamenii trebuie sa cunoasca adevarul, nu spoiala nationalista cu care se mandresc rasistii.
      • -8 (24 voturi)    
        spoiala nationalista a rasistilor? (Joi, 23 aprilie 2020, 17:03)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui lenty

        Mai sunteti multi din astia?
        De ce nu va mutati mai baieti o luna de zile la Sacele, sau prin sectorul 5 in zona stiuta?
        Asa, ca sa vedeti cum sta treaba cu rasistii si nationalistii.
        Nu stiu de ce am impresia ca ati vazut romi doar la TV.
    • -7 (23 voturi)    
      raspuns (Joi, 23 aprilie 2020, 17:24)

      Benga [anonim] i-a raspuns lui jonk

      si acum tinere ce zici de fenomenul caracal.. ?????? daca ce s-a intamplat atunci a fiost atat de grav .. acum ce faceti , va razbunati ? ca sincer nu inteleg despre ce vorbim... fetele alea luate din sanul familiei si trimise la produs, care dispar fara urma, alea nu sunt sclave , si totusi tziganii dispun de ele si de viata lor dupa bul lor plac.. despre asta ce zici tinere ???sau .. poate ca ti se pare normal ca ai citit de la rosetti ca undeva acum cateva sute de ani .. tinerele tziganci erau abuzate.. tinere o sa iti aduc la cunostinta ca erau vremuri grele, si ca nu numai viata tziganilor era rea si grea , a tuturor, si puteai sa mori foarte usor daca nu erai de conditie aleasa si asta era valabil nu numai la tzigani ci si la romani .. pt ca atunci toti taranii erau legati de glie.. erau razesi .. deci eu cred ca nu trebuie sa te autoflagelezi pt ceea ce pateau cu toii pe vremurile acelea
    • -7 (21 voturi)    
      Români verzi este OK, dar țigani negri cum e? (Joi, 23 aprilie 2020, 17:26)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui jonk

      Sau nu este voie decât sa jignim majoritatea?
      Îţi ceri scuze? Ce spui?

      Dupa cum ai scris și tu, niște, anumiți locuitori și foarte putini, boierii, aveau acest obicei de a abuza sexual de robii lor, nu MAJORITATEA care, la acea vreme, nici măcar nu avea un cuvânt de spus în alegerea conducătorilor sau în legile elaborate.

      Înțeleg ca țiganii nu au venit de buna voie pe aici, ci au fost aduși cu forța de alții (tătari, turci, etc). De ce nu mergeți la ei sa va prezinte scuze?
  • -7 (57 voturi)    
    Comentariu (Miercuri, 22 aprilie 2020, 20:05)

    Petrache Mircea [anonim]

    Le amintesc domnilor Necula si Duminica faptul prin care din momentul in care au venit tiganii pe pamantul Romaniei au adus sub diverse forme injurii si neajunsuri majoritatii populatiei autohtone.
    Sunt absolut convins ca domniile lor cunosc si chiar promoveaza ceea ce gândesc in mentalul colectiv tigani ,citez "romanii sunt prosti, recunosc acest lucru si prin imn si ei trebuie sa ne tina" adica sa ne dea hrana ,casa, servicii sanitare ,etc fara ca noi sa muncim?
    O astfel de mentalitate insusita la nivel de calectivitate domnilor Necula si Duminica vi se pare corecta si magulitoare pentru populatia majoritara?
  • +18 (48 voturi)    
    biserica corupta moral (Miercuri, 22 aprilie 2020, 20:30)

    kandar [utilizator]

    a sustinut sclavia, a colaborat cu Ceausescu, s-a lins pe bot cu PSD, spoliaza amaratii si isi cumpara mertane. Este o institutie hulpava de bani.
  • -8 (50 voturi)    
    activism (Miercuri, 22 aprilie 2020, 20:37)

    asasaaa [anonim]

    lipsit de profesionalism, cu o abordare punitiva, personal cred ca marea problema nu e saracia, ci lipsa de bun simt (nu mai vorbesc de educatie).
  • -7 (41 voturi)    
    Raspuns (Miercuri, 22 aprilie 2020, 21:09)

    Talaba [anonim]

    Domnii Necula si Duminica oare nu ar trebui sa ceara scuze romanilor pentru ceea ce gândesc,afiseaza si aplica la nivel de mental colectiv , citez: ""ROMANII SUNT PROSTI, RECUNOSC ACEST LUCRU SI IN IMN SI EI TREBUIE SA NE INTRETINA"altfel spus ei trebuie sa ne intretina sa ne dea case, mancare,servicii sanitare,sociale etc
    Cred ca de la aceasta gandire rudimentara pornesc toate apucaturile negative ale unei ponderi importante a membrilor etniei.
    Nu credeti ca noi romanii suntem sclavii unei mari parti ai etniei in care va erijati ca o reprezentati>\/
  • -6 (32 voturi)    
    Incepe distractia (Miercuri, 22 aprilie 2020, 23:12)

    Setalcott [utilizator]

    Si daca isi cere scuze e toata lumea multumita?
    E ca in benzile desenate Peanuts cu Charlie Brown.
    Ne mai amintim de episodul Charlottesville, cand toata presa l-a somat pe Trump sa condamne si sa declare cum vor ei sa declare, penru ca dupa ce a declarat in o suta de feluri, sa scrie ca n-a condamnat destul, n-a condamnat la timp, n-a condamnat sincer, etc.
    Daca asta e calea, dupa scuze urmeaza rasismul sistemic, reparatii, diversificare etnica pentru elevarea minoritarilor, etc.

    https://peanuts.fandom.com/wiki/Football_gag
  • +2 (18 voturi)    
    Minutul 45 (Joi, 23 aprilie 2020, 3:19)

    Victor Groza [anonim]

    La minutul 45 se aude un mare adevar.
    Oamenii invizibili, banali care tin Romania in spinare. Respect pentru fraza asta.
  • +6 (32 voturi)    
    Desigur (Joi, 23 aprilie 2020, 6:34)

    Barnaba [anonim]

    Activistul are dreptate partial.
    Este nevoie de scuza BOR, dar in contextul in care toata societatea isi cere scuze. Pentru ca nu BOR a adus aceasta mentalitate. Asa gandeau toti oamenii, pe atunci. Romani si nu numai.
    Pentru ce sa-si ceara scuze? Daca asa se gindea pe atunci...
    Iar statul roman si-a cerut scuze, cind a scos in afara legii robia. Si prin activitatea politicienilor in domeniu. (Vezi M.Kogalniceanu, in special.)

    Poate ca este nevoie de un moment "0", cand intreaga societate isi cere scuze fata de romi si romii abandoneaza numele asta luat hoteste,care creaza numai confuzii. Un nume foarte nou, de dupa '89 si care nu defineste realitatea etniei, dar reuseste sa creeze confuzii pe plan international.
    Propun "Gipsey"/"Gypsy".
  • -5 (41 voturi)    
    iertare (Joi, 23 aprilie 2020, 7:33)

    iulian [anonim]

    Da de ce sa nu ne ceara iertare romanii ca l au ucis pe Decebal si au dus tot aurul la Roma?
    Sau Gingis Han ca au ucis o treime din populatia Europei din acele timpuri.
    Cred domnule draga ca esti minat de cu totul alte interese decat cele pe care vrei sa le etalezi.
    Oricum cei ucisi batjocoriti siluiti jefuiti dea lungul istoriei nu le ar mai servi la nimic aceste iertaciuni.poate conteaza ce vom face de azi inainte.Mie sila de tipul asta de abordari.
    • -8 (40 voturi)    
      A vrut să pună gaz pe foc. (Joi, 23 aprilie 2020, 9:07)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui iulian

      Erau tăciunii aprinși și a considerat nimerit să facă vâlvătaie.Nu ia ajutat pe romi.Sa făcut dumnealui vizibil ca reprezentant al unei minorități care nu vrea să iasă din beznă și continuă să aibă comportament sălbatic.
    • -10 (24 voturi)    
      Pai poate nu stii (Joi, 23 aprilie 2020, 14:50)

      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui iulian

      ...ca evreii au primit bani de la nemti ca despagubire pentru holocaust. Tu de ce crezi ca se bate seaua ba cu robia tiganilor, ba cu deportarea evreilor basarabeni in Transnistria?
    • +9 (25 voturi)    
      Decebal si Gingis Han nu mai exista (Joi, 23 aprilie 2020, 15:41)

      banuk [utilizator] i-a raspuns lui iulian

      Biserica se revendica a fi o institutie milenara cu continuitate pe aceste meleaguri, ea exista si in zilele noastre si ar trebui in spirit crestin sa-si recunoasca greselile din trecut. Nu asa indeamna invatatura crestina, sa ceri iertare pentru greseli?
      • -11 (19 voturi)    
        Bai esti turc? (Joi, 23 aprilie 2020, 19:56)

        Anarb [utilizator] i-a raspuns lui banuk

        Biserica o fi milenara, da’ BOR a aparut dupa dezrobire. E ca si cum l-ai pune pe Iohannis sa-i ceara scuze lu’ V. Orban pt batalia de la Posada. Cat de dus sa fii sa ceri ce cereti voi?
        Hai, sa sara postacii stangisti cu minusurile!
  • -12 (30 voturi)    
    comentariu Ciprian Necula, Gelu Duminica , .... (Joi, 23 aprilie 2020, 14:45)

    Mili [anonim]

    Ma bucur sa vad atâti activisti pentru DREPTURI.
    Mă intreb unde sunt activistii pentru OBLIGATII si INDATORIRI?

    Oare compartamentul majoritatii acestei minoritati, incalca obligatii sociale pentru ca nu si-a cerut Biserica scuze? Adica o fac la ambitie?

    Intreb ; cite abonamente pentru utilizarea mijloacelor de transport in comun (inainte si dupa 89) se gasesc la acesta minoritate ( cu exceptia celor oferite gratuit sau subventionat de stat, adica de NOI)
  • -7 (23 voturi)    
    gresit (Joi, 23 aprilie 2020, 19:13)

    scubadiver [anonim]

    D.P.D.V. istoric e gresit.
    Robia tiganilor in Romania a fost abolita in 1856 definitiv.
    Dar, inainte de acest moment, incercari deeliberare din robie au mai fost, totusi multi dintre ei au preferat (si AU CERUT) să-și păstreze statutul de rob din cauza aceleiasi probleme care exista si azi: dificultatile de integrare. La asta se adauga confortul unei apartenente (boierul, manastirea) precum si asigurarea trebuintelor materiale specifice.
    Alte vremuri, probleme asemanatoare, exprimate diferit.
    Cu privire la abuzul sexual, textul este abuziv si exagerat. Nu a existat prea multa discriminare, ci doar multa pasiune. Daca femeia-i buna, alba sau ciocolatie... merge :).
  • +1 (5 voturi)    
    nu numai ca multi romani aleg hoti (Joi, 23 aprilie 2020, 22:08)

    tordz [utilizator]

    dar multi sunt si rasisti plini de ura. Cum dracu sa mearga tara asta?
  • +4 (4 voturi)    
    Intrebari pentru dl. Ciprian Necula (Vineri, 24 aprilie 2020, 8:07)

    Alex2009 [utilizator]

    În primul rând, cred că societatea românească este îndeajuns de matură pentru ca scuzele oficiale ale unei instituţii faţă de o minoritate, pentru o nedreptate istorică de acum peste 150 de ani, să nu genereze conflicte suplimentare.
    Dar, poate, greşesc.

    Întrebări :

    1. Vedeti vreo legatura intre un comportament infractional actual al unui om si existenta unei stari de dezumanizare (ex. robia, ) din trecutul stramosilor lui ?

    2. Cum explicati lipsa avertizorilor de integritate din cadrul etniei rome vis a vis de lumea interlopă (infractională) preponderent bogată, din această etnie ?
    (frică, neputinţă, acceptare/aprobare, indiferenţă, colaboraţionism, ură faţă de ceilalţi sau alte motivaţii ?)

    Ar mai fi şi alte întrebări, şi alte subiecte de discuţie, dar deocamdată, dl. Necula trebuie să fie conştient că răspunsuri oneste şi obiective la aceste două întrebări pot genera reacţii similare, ceea ce ar fi un început bun pentru o reală empatie între atât de diversele segmente etno-culturale din România.
    Şi, conform unei vorbe celebre deja, dacă e bine, nu e rău.
  • +2 (2 voturi)    
    intrebare (Vineri, 24 aprilie 2020, 12:57)

    silver [anonim]

    Mai stie cineva despre actiunea judecatoreasca de acum cativa ani referitore la detrunarea de fonduri destinate emanciparii rromilor?? Parca erau cerecetati niste "conducatori " ilustrii ai lor!! Cine sunt acestia??!! Care e stadiul cercetarilor!!??
  • +1 (1 vot)    
    vasile badea (Vineri, 24 aprilie 2020, 15:24)

    pb80tm [utilizator]

    zis spartacus. astia sunteti. azi asa sta situatia.