Cum am ajuns în știrile americane: „România face milioane emițând amenzi pentru nerespectarea regulilor din timpul pandemiei”

de A. Th. C.     HotNews.ro
Miercuri, 22 aprilie 2020, 18:00 Actualitate | Esenţial


Politia controale coronavirus
Foto: Facebook - Politia Romana
România a făcut milioane din amenzile stricte emise în ultima lună celor care nu se conformau restricțiilor cauzate de coronavirus. Cetățenii trebuie să completeze un formular oficial înainte să plece din casă, în care să explice de ce au ieșit și care trebuie prezentat dacă sunt opriți de un polițist sau militar

Cine este prins că nu respectă aceste restricții este pasibil de amendă între 2.000 lei (cam $450) și 20.000 (cam $4.500), conform BBC. În perioada dintre 24 martie și 19 aprilie au fost emise în jur de 200.000 de amenzi, în valoare de 85 de milioane de dolari. Suma este egală cu cea colectată în februarie din impozitele pe profit de la firme, potrivit Romanian.insider.com. Robert Negoiță, primarul sectorului 3, a fost amendat cu echivalentul a $2.200 după ce a fost prins pe bicicletă într-un parc, care era închis.

Miercuri dimineață, România avea 9.942 de cazuri confirmate cu covid-19 și 507 decese, conform datelor centralizate de Johns Hopkins University. Starea de urgență a fost instituită pe 16 martie în țara cu 20 de milioane de locuitori și a fost recent extinsă până la jumătatea lui martie.

Luna trecută, Cosmin Andreica, lider al sindicatului Europol al polițiștilor, a spus la Digi24.ro că românii pot fi foarte creativi când este vorba de a utiliza portițe pentru a ieși din casă. Românii pot ieși să-și plimbe animalele de companie, dar Andreica a explicat: „Au existat situații în care un cetățean avea un pește într-o pungă și spunea că l-a luat la plimbare. Este o poveste adevărată. Sau am avut o situație în care cineva și-a luat pisica la 30 km de casă pe bancheta din spate a mașinii”. (Fox News)


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















23820 vizualizari

  • +25 (33 voturi)    
    trebuie bani pentru pensiile speciale (Miercuri, 22 aprilie 2020, 18:20)

    emil bobu [utilizator]

    pensiile speciale (adica nu din alea de fraieri saraki)
    • -9 (13 voturi)    
      Nu cred asta (Miercuri, 22 aprilie 2020, 18:47)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Ei cred ca o sa fie o lovitura de imagine cand o sa anuleze toate amenzile date chiar inainte de alegeri.
      Bullshit.
      • 0 (0 voturi)    
        ok dar (Joi, 23 aprilie 2020, 16:27)

        Kvothe [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        daca se vor anula, mai i-a cineva in serios izolarea la urmatoarea urgenta ?
    • +9 (11 voturi)    
      Ar fi interesant (Joi, 23 aprilie 2020, 8:11)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Pe langa valoarea amenzilor, ar trebui sa ne spuna si procentual cate vor fi platite efectiv. Daca nu plateste nimeni, discutam degeaba.
  • -6 (18 voturi)    
    In ultimul timp (Miercuri, 22 aprilie 2020, 18:33)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Militia emite si gloante n pieptul unui bolnav psihic. Si il ucide
    • +3 (11 voturi)    
      Ai fost (Miercuri, 22 aprilie 2020, 19:46)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Abuzat de politie? Sau ce s a intamplat cu tine. Postezi pe toate stirile cu interventiile
      Politiei.
  • +6 (22 voturi)    
    ... e mai bine la ei ? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 18:44)

    GabiAlex [utilizator]

    e mai bine sa ai zeci de mii de morti decat sa amendezi o mie de smecheri carora nu le pasa ca pot imbolnavi sute de alti oameni fiecare ?
    • 0 (18 voturi)    
      Mda, data de pe declaratie te apare de coronavirus (Miercuri, 22 aprilie 2020, 19:53)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui GabiAlex

      Mda, data (si ora) de pe declaratie te apare de coronavirus, asa-i ? D-aia trebuie date amenzi, nu?

      Dumnezeule, in ce popor m-am nascut!
      • 0 (0 voturi)    
        asta dovedeste (Duminică, 3 mai 2020, 11:45)

        GabiAlex [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ce fel de oameni sunt. Daca nici macar nu poti sa scrii o declaratie, este evident ca nu aveai ce cauta pe strada.
  • +5 (9 voturi)    
    pai cica e fake news! (Miercuri, 22 aprilie 2020, 18:48)

    Je__ [utilizator]

    statul militienesc nu face asa ceva

    uitati-va la graficul cu nr de amenzi date, si nr de teste efectuate
  • -2 (14 voturi)    
    Iata cum poporul iubitor de catuse ajunge faimos! (Miercuri, 22 aprilie 2020, 19:11)

    newlook [utilizator]

    Iata cum poporul iubitor de catuse ajunge faimos!

    Era singurul mod in care poporul taliban din estul Ioropei sa se remarce pe plan international: prin catuse, cat mai multe catuse (in cazul de fata amenzi, dar daca bastinasii erau cu 2000 de km mai la est practica omorarea cu pietre a delicventilor "de declaratie").

    Dati multe plusuri la postarile alora care lauda catusele, sa nu fie dubii ca au gresit aia de la BBC.
    • +2 (2 voturi)    
      Cand englezul de rand (Miercuri, 22 aprilie 2020, 21:30)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      citeste ca insusi primarul sectorului 3, a fost amendat cu echivalentul a $2.200, ce crezi ca gandeste? ti se pare ca aici e zona aia a nimanui in care se practica lapidarea?? O vizita la Londra ar lamuri iute lucrurile cred...
      • +2 (6 voturi)    
        ...primarul si "englezul de rand" (Joi, 23 aprilie 2020, 9:21)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        Pleaca ma d'aci cu primarul tau si "englezul de rand".

        "Englezul de rand" NU e oaie iobaga care sa aprecieze catusele ca "romanul de rand". O arata toata istoria lor, inclusiv recentul Brexit.

        Ia incearca sa impui "englezului de rand" o "declaratie" absolut aberanta ca cea din Romania si vezi daca merge!

        In Romanika, 70% din populatie (partea cu gene de iobag mai pronuntate) chiar apreciaza declaratia aia si e de acord sa fie amendati cei ce nu completeaza data si ora (de parca asta ar fi esentiala in lupta cu coronavirusul).

        [bineinteles, catusele sunt apreciate de romani atata timp cat nu li se aplica lor ci vecinului si caprei lui]

        Citeste comentariile talibanilor, vezi cate plusuri au luat cei care i-au pus la zid pe batraneii amendati de militia lui Organ ca n-au trecut ora pe declaratie, desi nici macar nu era cerinta legala.
  • +13 (13 voturi)    
    Ordonantele militare au fost gindite cu picioarele (Miercuri, 22 aprilie 2020, 20:40)

    Sparafucile [utilizator]

    E drept, cu cele din fata. Pai cum e posibil sa stabileasca amenzi intre asemenea limite exagerate si sa nu se oboseasca sa stipuleze clar care e amenda pentru fiecare tip de incalcare a prevederilor lor? E ca si cum in regulamentul de circulatie s-ar salta permisul si pentru neacordare de prioritate, si pentru nesemnalizarea schimbarii directiei.
  • +9 (9 voturi)    
    faceti spitale si lasati gluma (Joi, 23 aprilie 2020, 5:58)

    PaulTom [anonim]

    daca incasati 10% din valoarea amenzilor este perfect ... insa puneti mana si construiti 2-3 spitale si faceti-le aprovizionarea din timp, ca nu stie ce ne asteapta
  • +7 (9 voturi)    
    Câți vor plăti? (Joi, 23 aprilie 2020, 7:02)

    BEDE [utilizator]

    Cei din clanurile de prin Ferentari și la Săcele credeți că vor plăti amenzile? O să-i execute? Dar dacă nu au ce să ia de la ei?
    Une este să emiți amenzi, alta este să și încasezi banii...
    • +1 (1 vot)    
      Dar , (Joi, 23 aprilie 2020, 15:02)

      bunicu [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      poate vor un pasaport nou , o inmatriculare ... si din cite stiu nu se poate fara toate taxele platite , bineinteles daca nu este un functionar corupt !
  • +8 (8 voturi)    
    Se mira americanii (Joi, 23 aprilie 2020, 9:11)

    Setalcott [utilizator]

    Sa-ti plimbi cainele ai voie, sa-ti plimbi copilul nu.