Despescu, după cazul bărbatului împușcat mortal de poliție: Forţele de ordine folosesc armele doar atunci când "altă cale nu mai există"

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 22 aprilie 2020, 12:35 Actualitate | Esenţial


Politie
Foto: Facebook
Secretarul de stat din Ministerul Afacerilor Interne Bogdan Despescu a declarat miercuri că acţiunile autorităţilor nu au ca scop suprimarea vieţii, dar, când un cetăţean sau un poliţist este atacat, forţele de intervenţie nu vor ezita să folosească toate mijloacele din dotare, transmite Mediafax.

"Activităţile noastre nu au drept scop violenţa împotriva persoanelor sau suprimarea vieţii, dar, în acelaşi timp, când un cetăţean sau un poliţist este atacat, este supus unei agresiuni, unei vătămări corporale sau îi este pusă viaţa în pericol, acţionăm ferm, conform legii, şi nu vom ezita să folosim toate mijloacele din dotare", a declarat Bogdan Despescu la sediul Ministerului Afacerilor Interne.

El a adăugat că forţele de ordine folosesc armele doar atunci când "altă cale nu mai există".

"Fiecare situaţie este analizată punctual şi se stabileşte cea mai bună modalitate de intervenţie, precum şi momentul acesteia, iar acţiunea se realizează prin respectarea principiilor gradualităţii şi proporţionalităţii folosirii forţei. Toate activităţile noastre au drept scop protejarea vieţii şi prin urmare forţele de intervenţie folosesc resursa letală numai atunci când altă cale nu mai există. Transmitem condoleanţe familiei persoanei în cauză", a precizat Despescu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3490 vizualizari

  • -3 (27 voturi)    
    Politia a inceput sa omoare romani, sunteti happy? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 12:53)

    Boham [utilizator]

    sper ca toti pasionatii de abuzuri ale POLITIE sunt multumiti, Politia Romana poate impusca pe oricine si astazi chiar omoara Romani

    totat lumea e multumita?
    • 0 (6 voturi)    
      poate ca poate (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:13)

      madafaca [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Poate, dar din pacate nu o face. Si din cauza asta sunt asa multi "bombardieri" in tara asta care se cred mai presus de lege.
      La fel ca in SUA (nu ca as fi eu fan sua, ca nu sunt) dar au legi bune in sensul ca daca politistul te someaza si nu te supui, PAC! Cu taser, cu pistol, cu ce are in dotare, pentru ca REPREZITI PERICOL!
    • 0 (4 voturi)    
      depinde... (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:17)

      tofu [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      In anumite cazuri, da. Daca ai fi politist ce ai face? Te-ai lasa macelarit de vreun cretin sarit de pe fix?
    • +6 (10 voturi)    
      Nu chiar (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:28)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      eu nu sunt multumit. Cazul de fata e o crima. Comisa nu de politistul care a tras, ci de sefii lui pe toata scara ierarhica. De ce politia nu e inzestrata cu arme neletale? Taser, aruncator de plasa, glue-gun, glont de cauciuc...negociator profesionist, politisti ANTRENATI pentru calmarea psihopatilor-caci victima era un psihopat, cu antecedente. Un bolnav psihic are o criza si plateste cu viata. Conform acestei logici, doctorii din spitalele de psihiatrie ar trebui sa umble cu pistoale la cingatoare si sa rezolve cazurile similare fara complicatii inutile. Concluzie: scoti foarfeca de unghii si esti impuscat in piept. Secolul 21.
      • 0 (2 voturi)    
        Problema se pune altfel. (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:23)

        d2d [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Politistii nu sunt pregatiti sa gestioneze astfel de situatii.Am asistat la o scena in care 4 politisti nu reuseau sa imobilizeze un pusti isteric.Un al cincilea,imbracat in civil,l-a imobilizat cu o singura mana.
    • +5 (7 voturi)    
      Se pare ca da (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:41)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      In loc sa foloseasca arme ne-letale (taser, de exemplu), au in dotare arme letale. asta dovedeste care este pretul vietii in romania anului 2020. Fix zero.
    • +3 (3 voturi)    
      Se pare ca da (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:41)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      In loc sa foloseasca arme ne-letale (taser, de exemplu), au in dotare arme letale. asta dovedeste care este pretul vietii in romania anului 2020. Fix zero.
    • +1 (3 voturi)    
      mai gândeștete (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:43)

      NJozsef [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      invers e mai bine? poate face cineva o statistică : polițiști morți în misiune vs. persoane care atacând polițiștii sunt rănite mortal.
      Uzul de armă prevede(a) : întâi avertizare verbală, apoi foc în plan veriical, apoi la picioare și abia în ultimă instanță se țintesc organele vitale. Dar dacă cetățeanul nerespectuos cu legea și organele care le reprezintă cu armament în dotare surprind agentul și îi amenință viața păi omul ce să mai poate face: trage în plin.
      Cine atacă poliția trebuie să ia în calcul că va fi împușcat.
      Apoi cine nu respectă legea în asemenea hal cu ce titlu mai dorește să fie protejat de lege?
      • +1 (1 vot)    
        Nu stim ce-a facut ala sau politistul (Miercuri, 22 aprilie 2020, 18:28)

        Boham [utilizator] i-a raspuns lui NJozsef

        nu ti se spune daca politistul l-a impuscat in SPATE sau daca era atacat sau ala fugea cu foarfeca si politistul fugea dupa el


        nu stim nimic
    • 0 (4 voturi)    
      sigur (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:57)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      In orice tara cu apa calda, oricine incearca sa se ia la bataie cu politia are mari sanse sa fie impuscat. Diferendurile cu politia se rezolva la judecatorie, nu folosind forta. Ce-ai vrea acu sa faca politia, sa se ia la tranta cu infractorul, sa si-o traga parte-n parte?

      Doar o mentalitate de infractor poate emite judecati precum a ta...
    • +5 (5 voturi)    
      Da,suntem multumiti...insa (Miercuri, 22 aprilie 2020, 14:00)

      floriniulian [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Am vrea ca Politia Romana sa foloseasca aceleasi metode si impotriva clanurilor de tigani si interlopi.

      Cu aia se pare ca folosesc alte metode,cum ar fi trancaneala inutila,trasu in aer fuga sau toleranta la incasarea de lopeti in cap sau pe spate.

      Singura explicatie pentru aceasta dubla masura este coruptia endemica din interiorul MAI/Servicii iar acest lucru nu se poate rezolva decat prin reorganizarea de la zero a acestei institutii corupte si trimiterea tuturor sefilor compromisi si corupti la puscarie pe viata.

      Altfel,va fi jale in aceasta tara.
  • +1 (5 voturi)    
    asta nu stie ce vb (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:06)

    madafaca [utilizator]

    "forţele de intervenţie nu vor ezita să folosească toate mijloacele din dotare"
    PE BUNE? si jandarmul ala din Sacele se tot intreba daca "tragem?" "ce facem, tragem?" in timp ce primitivii aia dadeau cu sapa si lopata in masina lu ala.
    Peste tot ezita politia sa traga pentru ca asa sunt facute legile la noi. pentru infractori.
    Ia bagati lege: "Liber la tragere daca cineva ameninta, incalca vreo proprietate privata fara permisiune, prezinta pericol pt societate."
    Sa vedeti atunci cum stau "bombardierii" culcati.
    Si atunci mi-as cumpara si eu un pistol sa stau linistit ca nu ma linseaza vreun tigan pe afara sau chiar in casa.
  • +2 (2 voturi)    
    cauza decesului: comorbiditati! (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:10)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • +3 (5 voturi)    
    Politistul care a tras in pieptul atacatorului (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:21)

    Susufler0 [utilizator]

    va avea mari probleme conform legislatiei penale in vigoare si a codului politistului pt ca a incalcat legitima aparare !
    Despescu stie foarte bine ca dupa somatie focul trebuia sa vizeze picioarele iar nu pieptul !
    Legislatia romaneasca e timida din cauza potentialelor abuzuri !

    PS. Cert este un lucru : din cauza nefericitului eveniment, un timp de acum incolo politistii vor fi inhibati cand va fi nevoie sa foloseasca forta cu potential letal !
  • 0 (6 voturi)    
    Bravo celor care au actionat, este absolut corect (Miercuri, 22 aprilie 2020, 14:31)

    jii [anonim]

    Cine nu se supune somatiilor legale isi asuma implicit riscul de a-si pierde chiar si viata. Trebuie actionat cu fermitate, altfel ne omoara infractorii pe strada si pe noi, nu numai pe politisti! Ordinea publica trebuie aparata si cu forta, daca este cazul.Oare ar fi incercat personalitati precum Spartacus din Rahova sa faca tarantele in fata fortelor de ordine prin America, Turcia, Germania, Marea Britanie etc. pe strada? Consider ca in acest caz politia a actionat corect, ganditi-va ce risc si-a asumat cel care a tras!!!! pentru ca, in general, politia si jandarmeria nu isi asuma riscurile unor actiuni ferme dar perfect legale din cauza unor isteti care-i critica. Pai daca nu merge nici cu vorba buna, nici dupa somatie, ce sa-i faca?!!! Sa plece?! Sa se lase injunghiati sau batuti? Sa-i lase in pace ca sa bata, sa fure sau sa omoare oamenii pe strada?!!! Oamenii astia apara legea si implicit pe noi, cetatenii romani!