Aeroporturile Otopeni si Baneasa vor fi inchise in perioada summit-ului NATO. Majoritatea curselor - redirectionate catre Constanta si Timisoara

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 18 februarie 2008, 17:49 Actualitate | Esenţial


Aeroporturile Otopeni si Baneasa vor fi inchise traficului aerian civil in perioada 2-4 aprilie, pe durata summit-ului NATO, a anuntat Antonel Tanase, secretar de stat in cadrul Ministerului Transporturilor, dupa o intalnire cu directorii celor doua aeroporturi si reprezentantii operatorilor de trafic aerian. In acest moment este neclar ce se va intampla cu zborurile regulate operate pe cele doua aeroporturi.

Antonel Tanase a declarat pentru HotNews.ro ca cea mai mare parte a curselor vor fi redirectionate catre aeroporturile din Constanta si Timisoara.

"Aceasta decizie s-a luat in beneficiul desfasurarii summit-ului, avand in vedere nivelul ridicat de securitate, si pentru confortul pasagerilor. Nu putem sa tinem pasagerii in avion pana gasim un culoar de zbor", a precizat secretarul de stat.

Ministerul Transporturilor arata in comunicatul remis presei ca, in prezent se studieaza posibilitatea emiterii cat mai curand a unei Hotarari de Guvern in acest sens pentru ca operatorii de trafic aerian sa-si poata lua din timp masurile necesare.

Inchiderea aeroporturilor a fost decisa pentru a nu periclita securitatea summit-ului NATO, dar si pentru a nu se crea situatii in care calatorii sa aiba de suferit, avand in vedere ca vor exista si restrictii rutiere pe DN1, se mai arata in comunicat.

Potrivit Ministerului Transporturilor, decizia a fost anuntata din timp astfel incat companiile aeriene sa poata lua masuri de modificare a datei de zbor sau de returnare a banilor in cazul pasagerilor care si-au cumparat deja bilete pentru perioada respectiva.

Operatorii aerieni si cele doua aeroporturi vor inregistra pierderi in urma acestei masuri

Gheorghe Racaru, directorul general al Blue Air, a declarat, citat de NewsIn, ca operatorul ar putea inregistra pierderi de zeci de mii de euro in cele trei zile in care Aeroportul Baneasa va fi inchis.

Acesta a precizat ca cele mai mari costuri vor fi cele cu relocarea aeronavelor, deoarece daca nu se efectueaza zboruri, avioanele nu pot fi tinute pe Aeroportul Baneasa.
Racaru a adaugat ca daca se vor face relocari vor cere suport din partea Guvernului si vor negocia acoperirea acestor costuri de relocare.

Directorul general al My Air, Antonio Iervolino a declarat pentru NewsIn ca operatorul aerian va anula in jur de 30 de zboruri in cele trei zile ale Summitului NATO.

Gheorghe Racaru a aratat ca operatorii aerieni au preferat sa preia costurile suplimentare decat sa creeze haos in privinta transportului aerian de pasageri.

De asemnea si aeroporturile vor inregistra pierderi pentru ca nu vor mai putea percepe taxe de aeroport de la companiile aeriene care nu-si vor mai desfasura activitatea cu ocazia summit-ului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3269 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ?? (Luni, 18 februarie 2008, 18:27)

    Alien [anonim]

    Asta e ceva vecin cu nesimtirea!! Inchizi 2 aeroporturi ca sa nu te deranjeze "civilii"!! Numai in Romania!!
  • 0 (0 voturi)    
    of.... (Luni, 18 februarie 2008, 18:35)

    Cineva foarte intrigat [anonim]

    Este intr-adevar strigator la cer! Daca ar face asa ceva de cate ori sunt Summit-uri in Bruxelles nu ar mai putea oamenii sa iasa din casa....Dar, din nou, asta numai la noi se poate intampla....foarte original...
  • 0 (0 voturi)    
    De pus în perspectivă (Luni, 18 februarie 2008, 18:47)

    aqualung [utilizator]

    Mă întreb dacă în celelalte oraşe în care s-a desfăşurat un summit NATO (acum 2 ani a fost la Riga) s-a procedat la fel sau asta este doar o invenţie românească.
    • 0 (0 voturi)    
      din pacate nu doar in Romania (Luni, 18 februarie 2008, 19:46)

      Tim [anonim] i-a raspuns lui aqualung

      Acum 2 ani locuiam in zona zero a summit-ului de la Riga si din pacate situatia a fost grava. Pe o raza de 1 km in jurul locului cu pricina s-au ridicat garduri cu paza care iti controlau in rucsac si nu puteai sa treci decit daca locuiai in zona, aeroportul a fost inchis, magazinele au fost inchise, hotelurile au fost rezervate in intregime si nu puteai sa intri, oamenii au plecat din oras.. era un oras fantoma.

      Acum in Bucuresti stau tot in zona zero a summit-ului si sunt curios ce o sa inchida. Va recomand sa va luati o mini vacanta 2-6 Apr.

      Harta cu zonele de securitate din Riga in timpul summit-ului:
      http://tinyurl.com/2smebe
  • 0 (0 voturi)    
    jenant (Luni, 18 februarie 2008, 18:52)

    Dan [anonim]

    Cum sa inchizi doua aeroporturi 3 zile din aceasta cauza?
    Sa dea companiile aeriene banii inapoi?
    Poate sa despagubeasca guvernul companiile aeriene daca ii dau in judecata.
    Jenant....
  • 0 (0 voturi)    
    normal (Luni, 18 februarie 2008, 18:53)

    sorin [anonim]

    Nu inteleg care e problema. Foarte bine. Ce, parca e mare lucru sa faci in plus, pe langa cele aprox. 2 ore de zbor, inca 8 de la Timisoara pana in Bucuresti. E bine ca n-au gasit un aeroport mai indepartat, ca atunci ar fi fost o problema.
    • 0 (0 voturi)    
      rasp (Miercuri, 20 februarie 2008, 14:30)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui sorin

      e absolut normal!!! vor fi peste120 de avioane. unde sa le "garezi"?! ...si apoi mai sunt sefi de state si guv, trebuie securitate maxima. ganditi mai profund!
  • 0 (0 voturi)    
    Normalitate (Luni, 18 februarie 2008, 19:15)

    imartin [anonim]

    Atentie, se impune o precizare: celelalte orase in care s-au desfasurat summit-uri nu au fost situate in Romania!
    Reflexul securitatii depline, cu orice pret, ne este specific. Ori ati uitat de numitul Ion Creanga cu al lui drob de sare? Sindromul unui atentat Al-Qaida e generator de foarte multi bani. Pentru servicii, nu pentru voi. Ziceti merci ca nu veti sta in case, cu militieni la usi.
    Nu va speriati. Puteti, pentru calmare, sa-l recititi pe Orwell.
    Daca nu va convine aveti la dispozitie o puzderie de tari in care sa plecati. Acum sunteti liberi.
    Adio Europa! Ramai cat mai in vest!
  • 0 (0 voturi)    
    ?? (Luni, 18 februarie 2008, 20:19)

    calin [anonim]

    care sunt motivele pentru inchiderea aeroporturilor din Baneasa si Otopeni...inteleg ca e sumit...dar in afara de asta ce motive care ar fi ?... cu ce ii deranjeaza pe cei de la NATO decolarea altor avioane? .
  • 0 (0 voturi)    
    ??? - 2 (Luni, 18 februarie 2008, 20:21)

    calin [anonim]

    "Racaru a adaugat ca daca se vor face relocari vor cere suport din partea Guvernului si vor negocia acoperirea acestor costuri de relocare."..si cine va acoperi aceste costuri?... doar o intrebare retorica...
  • 0 (0 voturi)    
    oamenii normali nu au voie la avioane intre2-4apr (Marţi, 19 februarie 2008, 8:45)

    eu [anonim]

    Mi se pare o decizie lipsita de cel mai minim bun simt. Cine imi mplateste mie biletul de tren spre Bucuresti sau....,... cazare...stiu eu. Bine ca nu ne trimit la Sofia sau mai stiu eu unde.

    Cea mai proasta decizie pe care puteau sa o ia . Sa inchizi doua aeroporturi internationale, doar ca s a nu ii deranjam....."grija ca o sa fie aglomeratie pe DN1 datorita restrictiilor"...si ce lasa ca am eu grija de grijle mele.... :) ...sau "sa nu ne tina in aer pana gasesc culoar de zbor" ...pai prefer asa dacta sa ajung la Timisoara, ca doar nu or tine avioanele in zbor cu orele.......
  • 0 (0 voturi)    
    incredibil ce nesimtire !! (Marţi, 19 februarie 2008, 11:12)

    marius [anonim]

    am bilet luat bucuresti - londra pentru 4 aprilie.
    cu rezervare de hotel in londra...etc.

    este incredibil ca vor sa inchida aeroportul.
    cine va suporta toate cheltuielile?
    am sunat la operatorul de zbor si inca nu stiau nimic oficial. daca vreau sa schimb ziua acum, ma costa mai mult decat m-a costat biletul initial.
    cine plateste acum tot?
    cum e posibil sa inchizi cele mai importante doua aeroporturi din tara pentru populatia civila?
  • 0 (0 voturi)    
    Bataie de joc ! (Marţi, 19 februarie 2008, 11:30)

    Euu [anonim]

    Eu am cumparat de mult bilete bucuresti-barcelona si barcelona-sevilia pe data de 3.aprilie !!! Am luat dus-intors, da' ...deja ma gindesc ca daca ajung totusi la destinatie, sa renunt la ...intorsul ala si sa scap odata de kktu' asta de tara care din ce in ce imi provoaca mai multa mila si sila!
  • 0 (0 voturi)    
    Mare "noroc" (Marţi, 19 februarie 2008, 11:35)

    Zamolxes [anonim]

    Doar ce mi-am rezervat ieri bilet de avion cu plecare din baneasa inainte de comunicatul de presa. culmea ghinionului, iar cu companiile aerine nu te poti certa absolut deloc :)
  • 0 (0 voturi)    
    Tara de c.... (Marţi, 19 februarie 2008, 11:51)

    Mihai [anonim]

    Suntem o tara de c....
  • 0 (0 voturi)    
    Odios (Marţi, 19 februarie 2008, 12:15)

    andrei [anonim]

    nu exista pic de respect, totul se trateaza dupa regula "eu sunt tare, am girofar... voi sunteti doar niste vite, nu aveti nici un drept."
    modelul asta comportamental se regaseste zi de zi, fie ca parlamentarul se duce la un gratarel, fie ca domnul procuror trebuie sa isi ia fata de la gradinita...iar in cazul unor evenimente totul este multiplicat mult peste limita bunului simt.
    sa inchizi doua aeroporturi intr-o capitala "europeana" (ghilimelele sunt bine puse), sa restrictionezi accesul pe drumurile "publice" sunt doar efectele vizibile...putem sa discutam si despre costurile pe care tot NOI le suportam.

    ne vedem la vot!
  • 0 (0 voturi)    
    Mai multa atentie! (Marţi, 19 februarie 2008, 12:20)

    Maria [anonim]

    Am cumparat 2 bilete de avion de la compania Myair de pe data de 18 ian. 2008. Zborul Bruxelles-Bucuresti, pentru data de 3 aprilie 2008, sosirea pe aeroportul Baneasa la ora 19.30. Legatura cu trenul spre Iasi este la ora 23.00. Varianta propusa de D-l Antonel Tanase, redirectionarea curselor spre Timisoara sau Constanta, ne ingreuneaza situatia, deoarece prima legatura de la Timisoara spre Iasi cu trenul este a doua zi dimineata la ora 5. 30 ( ar trebui sa suportam plata unei camere la hotel), iar legatura de la Constanta este si mai dificila, aceasta fiind a doua zi la ora 13.00 . Sper ca managerii companiilor sa tina cont de faptul ca teritoriul Romaniei nu este format numai din sud si vest.
  • 0 (0 voturi)    
    Despre summit (Marţi, 19 februarie 2008, 12:47)

    Dragos [anonim]

    Intr-un mod straniu am prins si summit-ul de la Praga si cel de la Riga ! Sa fie foarte clar ! AMBELE orase au fost moarte ! Inchise total! La Praga a fost cel mai rau ! Guvernul ceh a fortzat companiile private sa dea liber la cei care lucrau in Praga ! S-a inchis absolut tot! Te simteai ca in al doilea razboi mondial!
    Privind costurile si cine le plateste!Din cauza locului unde lucrez va pot spune ca guvernul roman nu va plati mare lucru! Totul plateste NATO! SI stiu asta ca i-am vazut cum platesc aici in Romania. Se plateste pe sistemul urmator! Daca au luat una camera de hotel.... ei platesc tot hotelul ca si cum ar fi full si il inchid !
    Va recomand sa va luati vacanta sa plecati din Bucuresti! Pentru cei care au bilete de avion le-as recomanda sa schimbe biletul cel putin pe 31 martie sau dupa data de 6 aprilie!

    eu plec din tara ... nu vreau sa simt atreia oara un summit!

    Si apropo stiati ca e cel mai mare din istorie? Stiati ca e prima oara cand vine un presedinte rus?
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. Dragos (Marţi, 19 februarie 2008, 13:18)

    Euu [anonim]

    Ne recomanzi sa ne schimbam biletul....dar eu am mai cumparat bilet si pt "legatura" , deci sint 2 zboruri de schimbat. In afara de faptul ca data e foarte importanta, ma mai costa si schimbatul a doua bilete, care nu e chiar putin totusi.
    Chiar se stie de acest summit doar de citeva zile ? Oare nu se puteau anunta aeroporturile si companiile aeriene de aceasta problema mai din timp, in asa fel incit noi sa nu ne cumparam bilete ? Eu cred ca se putea ...dar asta e in tara noastra scumpa.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru EUU (Marţi, 19 februarie 2008, 15:22)

    Dragos [anonim]

    Greu daca ai si legatura ! Da ... se stia de un an de summit! Ceea ce nu se stia era faptul ca vor inchide ambele aeroporturi!

    D.p.d.v. logic si mie mise pare cam idiot sa anunti in ultima clipa!Dar pe de alta parte lund in considerare masurile de securitate e si normal sa anunti in ultima clipa!

    Totusi suntem granitza Europei ! Pericolele sunt mari !
  • 0 (0 voturi)    
    aberatii (Joi, 21 februarie 2008, 17:36)

    razvan [anonim]

    se spun multe aberatii aici...
    situatia e simpla: din moment ce nu avem un aeroport capabil sa sustina atat traficul civil cat si traficul aditional pe perioada summitului, trebuia luata o decizie...doar nu vroiati sa duca 120 de demnitari la Constanta si sa ii aduca la Bucuresti pe Autostrada Soarelui...ca vedeau domnii mizeria din tzara...
    • 0 (0 voturi)