Pentru prima oară în istorie, petrolul american se tranzacționează la prețuri negative

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 20 aprilie 2020, 21:48 Actualitate | Esenţial


Sonda petrol
Foto: Flickr
Indicele de referință al prețului petrolului din SUA s-a prăbușit pe un teritoriu negativ pentru prima oară în istorie, din cauza scăderii cererii cauzate de pandemia de coronavirus și a capacității de stocare insuficiente, scrie Financial Times.

Practic, acest lucru înseamnă că producătorii îi plătesc pe cumpărători pentru a le achiziţiona petrolul produs.

Potrivit AFP, la sfârșitul unei sesiuni infernale, un baril de petrol listat la New York pentru livrare în luna mai s-a încheiat luni, pentru prima dată, sub zero dolari. Prețurile petrolului au ajuns până la -37,63 dolari barilul, acesta fiind cel mai scăzut nivel din momentul în care NYMEX a deschis tranzacțiile futures pe petrol în 1983.


Analiştii au subliniat că aceste contracte pentru mai nu vor mai fi în curând indice de referinţă al petrolului din SUA şi începând de marţi va trebui analizată evoluţia contractelor futures pentru iunie, în funcţie de volumul cererii.

"Colapsul (...) este în primul rând o reflecţie a comercianţilor care au semnat contracte până în iunie, astfel că nimeni nu vrea să obţină livrarea deoarece toată capacitatea de înmagazinare este aproape completă", a avertizat Edward Moya, analist senior de piaţă la Oanda. Acesta este un punct important pentru a înţelege ce s-a întâmplat luni: nu mai există spaţiu de înmagazinare şi marile operaţiuni ale Guvernului SUA de a face stocuri deja sunt aproape finalizate, şi, din acest motiv, un cumpărător poate ajunge să primească bani pentru a cumpăra petrol.

Astfel, firma de consultanţă în energie Rystad Energy a subliniat că piaţa ştie că stocurile de petrol ale SUA vor fi la maximum foarte repede, şi în aceeaşi măsură rafinăriile vor continua să-şi reducă semnificativ activitatea, din cauza lipsei de spaţii de înmagazinare, în special pentru benzină, fără a vinde. "Credem că stocurile comerciale de petrol ale SUA vor fi la niveluri fără precedent la finele lui aprilie", a concluzionat Rystad Energy.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21851 vizualizari

  • +27 (33 voturi)    
    Probabil (Luni, 20 aprilie 2020, 21:56)

    fdaniel [utilizator]

    Va scădea și la noi prețul la pompă cu 3-4 bani.
    • +7 (23 voturi)    
      La pompă... (Luni, 20 aprilie 2020, 23:32)

      Soarele [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      ... preţul este format în proporţie de 75% din taxe şi accize.
      • +3 (3 voturi)    
        nu e chiar asa simplist (Marţi, 21 aprilie 2020, 0:42)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

        Acum: 1/4 - petrol
        1/4 - distilare, tranport, vanzare, profit
        1/2 - accize si TVA
  • -18 (36 voturi)    
    Prostii !. (Luni, 20 aprilie 2020, 22:06)

    Rahan5 [utilizator]

    Doar Petrolul de Proasta Caliate (pentru produs Asfalt), produs mai demult si stocat in Mijlocul Continentului, ajunge spre valoare zero sau valoare negativa.
    Adica te plateste furnizorul pentru a-l evacua de acolo si a avea rezervorele golite pentru a le putea umple cu Petrol de Calitate.
    Petrolul de Calitate Buna si mediu intotdeauna o sa fie la pret pozitiv.
    • +4 (20 voturi)    
      Corect (Luni, 20 aprilie 2020, 23:12)

      willow [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Pretrolul BRENT, care e petrol dulce fara sulf e pe la 17 USD pe baril. Pretul negativ e doar un trick pentru a face rost de stocare. Oricum va urca in ceva timp, din toamna cu siguranta.
    • -2 (20 voturi)    
      Ca de obicei... (Luni, 20 aprilie 2020, 23:32)

      alunescu [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Nu ai inteles nimic. Cum nu ai inteles nici cand trebuie folosite MAJUSCULELE! Nu stiu daca se poate recupera ciclul primar de invatamant, dar poti incerca.
    • +19 (27 voturi)    
      Wow, ma uimesti !! (Marţi, 21 aprilie 2020, 0:04)

      Libanu [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Extrem de patrunzatoare analiza ta !
      In realitate, piata e inundata cu petrol. Astazi expirau contractele pentru luna Mai, si multi brokeri au optat sa nu le onoreze.
      Pe intelesul tau:
      Ai o cisterna de 10,000 de litri in spatele casei. In Februarie ii dai lui Muhamad 50 de centi pentru fiecare litru pe care ti-l vinde in Mai la pretul de 2 dolari, si apoi te rogi ca in Mai petrolul sa se vanda cu 3 dolari, ca sa faci si tu un ban gramada. Pe 20 Aprilie trebuie sa ii dai restul de bani, adica 1.5 pentru fiecare litru. Numai ca in Martie si Aprilie toata lumea a stat acasa, asa ca nu ai vandut petrolul din cisterna. Si nici in Mai nu se va zbura/conduce/lucra prea mult. Deci nu ai unde sa pui cei 10,000 de litri pe care ai contract. Asa ca ii ceri scuze lui Muhammad, nu onorezi contractul, el pastreaza cei 50 de centi, si incearca sa vanda petrolul altcuiva. Sondele lui pompeaza non stop, si nici el nu prea mai are pe unde sa stocheze petrolul, in curand va trebui sa inchida robinetul, asa ca Muhamad ofera bani oricui vine sa ii ia petrolul de pe cap. Asa s-a ajuns la preturi negative. "Petrolul de Calitate" e o elucubratie etnobotanica..
      • 0 (2 voturi)    
        Sfarsitul comentariul tau e gresit. (Marţi, 21 aprilie 2020, 15:00)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Libanu

        Arabii pot oprii in orice moment productia de petrol
        daca nu le convine pretul.
        Sondele arabilor nu au lucrat non-stop pana acum. In Arabia s-a incercat mentinera pretului la un nivel superior cel putin de 15 ani de zile. Arabii (in acesti 15) ani aveau multe puturi de petrol oprite tocmai ca sa nu scada pretul.
        Preturile negative sunt strict la petrolul de proasta calitate din Centrul SUA.
        Petrolul din Arabia e de calitate medie (are sulf dar nu foarte mult) si intodeauna o sa ia arabii pe el cel putin 15 $ /barilul.
        Mai ales ca la 15 $ / barilul s-au oprit de mult si Producerea de Petrol de Sist, dar si Petrolul din Rusia care e mai prost calitativ decat petrolul arab, desi nu cu mult.
        • +1 (3 voturi)    
          Iau pe naiba, daca cererea scade la 50% (Marţi, 21 aprilie 2020, 16:57)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          Se duce si Brent-ul pe negative.
          FYI: e SHALE oil, nu schist oil. Nu exista petrol in roci metamorfice, daca exista e metamorfozat, dead oil.
    • 0 (2 voturi)    
      Rafinariile din Texas si Louisiana (Marţi, 21 aprilie 2020, 3:04)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Is facute pt heavy oil. Pe vremuri aduceau din Venezuela, de vreo decada se bazeaza pe Canada. Shale oil e light si e nevoie sa fie amestecat cu heavy pt rafinarii, nu se fractura Si nu se stia de light oil-ul asta pe atunci.
      Asa ca nu manca rahat aiurea.
  • -23 (43 voturi)    
    Cine se bucura acum... (Luni, 20 aprilie 2020, 22:26)

    Mazeta [utilizator]

    ... curând va plânge amarnic.
    • +15 (23 voturi)    
      Zero Dark Moscow (Luni, 20 aprilie 2020, 23:10)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Este Si Mai ..Aproape
    • +19 (27 voturi)    
      hmmm... (Luni, 20 aprilie 2020, 23:49)

      ala_mic [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ramane tatucul putin fara fonduri pentru plata trolilor? Ti-e frica, tovarase?
    • +4 (6 voturi)    
      plangi in pumn mujicule... (Marţi, 21 aprilie 2020, 2:19)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      plangi in pumn mujicule...
  • +13 (29 voturi)    
    Poate (Luni, 20 aprilie 2020, 22:45)

    mimiloi [utilizator]

    se mai termina finantarea lui putin si petrodolarii seicilor din care finanteaza si unii si altul terorismul.
    • -10 (22 voturi)    
      Nu este aşa... (Luni, 20 aprilie 2020, 23:36)

      Soarele [utilizator] i-a raspuns lui mimiloi

      ... fiindcă Putin şi mai ales şeicii extrag petrol la costuri de producţie mult mai mici decât "shale oil" american. Aşa că ori:
      1. îi falimentează pe producătorii americani; sau
      2. îî cumpără pe producătorii americani la preţuri de nimic.

      Personal cred că #2 este ce se va întâmpla.
      • -13 (17 voturi)    
        eh (Marţi, 21 aprilie 2020, 0:07)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

        Tu crezi ca astia gandesc pe aici? In afara de luat pe putin in gura, non-stop, altceva nu stiu.

        Nu cred ca se merge pe #2, mai repede pe #1. De aia s-a dat si trump la mbs, in spiritul economiei libere de piata, bineinteles. Seicii au cel mai mic cost de extractie si de aia au incercat manevra, dar si bugetul construit pe $80.
      • 0 (8 voturi)    
        Pestele mare il papa pe ala mic, dar in USA! (Marţi, 21 aprilie 2020, 3:07)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

        Mujicia depinde de petrol, America not that much.
        Tu chiar crezi ca poate mujicu sa cumpere pe Chevron sau ExxonMobil, Hahahaha!!!!
      • -2 (4 voturi)    
        Cei din SUA (Marţi, 21 aprilie 2020, 15:11)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

        nu falimenteza cu petrolul de sist. Doar se opresc instalatile si intra in conservare. Orpirea productiei nu inseamna neaparat Faliment. Faliment este atunci cand nu mai sunt Perspective de a fi folosite eficient instalatile. Adica daca petrolul va fi ieftin pentru totdeauna.
        • -1 (3 voturi)    
          100% is indatorati la banca (Marţi, 21 aprilie 2020, 17:01)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          Si in anumite zone deja aveau probleme cu productia, adica sondele produceau mai putin decat era prognozat. Or la americani bancile nu te iarta.
  • -12 (32 voturi)    
    am o idee... (Luni, 20 aprilie 2020, 23:04)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .... sa-l dea la pensionarii nostrii... astia iau totu daca e moca.
    • -7 (15 voturi)    
      alta ar fi ideea (Luni, 20 aprilie 2020, 23:32)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Sa il cumpere statul roman si sa il pompeze in fostele zăcăminte din prahova spre exemplu. Asta ar fi o idee doar sa avem la vârful statului oameni care sa fie instare sa o pună in aplicare.
    • -2 (16 voturi)    
      Transportul (Luni, 20 aprilie 2020, 23:45)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      nu e inclus in pret.
      Cu transportul la peste 1000 de km orice petrol prost (cu pret negativ) devine un petrol cu bilant de cost pozitiv.
      Adica, daca il aduci pana in Romania transportul te va costa mult mai mult decat te-a platit furnizorul sa scape de el.
      Iar acel petrol ajuns in Romania o Rafinarie ti-l cumpara la un pret foarte jos (vreo 3 $ barilul) pentru ca e un petrol prost si greu
      de prelucrat. Cand faci bilantul poti sa vezi ca nu merita.
    • +8 (16 voturi)    
      Iti doresc (Luni, 20 aprilie 2020, 23:47)

      ala_mic [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Sa ajungi in situatia lor. Si chiar mai mult. Sa iti permiti DOAR ce e moca...
      • 0 (2 voturi)    
        adica.. (Marţi, 21 aprilie 2020, 7:42)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui ala_mic

        .. sacosa rosie cu faina si ulei odata la 4 ani? mai bine mor de foame.
    • +2 (10 voturi)    
      Da, da (Marţi, 21 aprilie 2020, 0:06)

      Libanu [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Iar pensionarii il von depozita in cada, sau prin damigene si butoaie pina cand va creste la $50, si atunci il vor vinde ca sa isi ia televizor nou.
      • 0 (2 voturi)    
        in sticle de ulei goale.. (Marţi, 21 aprilie 2020, 7:42)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Libanu

        .. de la alegerile trecute.
  • +6 (12 voturi)    
    Corect (Luni, 20 aprilie 2020, 23:15)

    AdrianIulian [utilizator]

    Stirea este si pe NY Times si pe Financial Times. Este adevarata, nu este fake. Intr-o lume care sta in principal acasa, petrolul nu mai este la fel de necesar. Iar americanii acum au fosr nevoiti sa plateasca distribuitorii sa le cumpere petrolul, astfel incat sa nu se blocheze industria extractoare.
  • -3 (13 voturi)    
    Repede, cu canistrele! (Luni, 20 aprilie 2020, 23:39)

    Nyk1 [utilizator]

    Dar nu uitați să cereți cei 37,63 de dolari / baril!
  • +15 (23 voturi)    
    Dragi troli rusi, (Marţi, 21 aprilie 2020, 0:20)

    Emiliom [utilizator]

    Nyk1, Kingdavidhotel, Mazeto si toti ceilalti sambriasi de-a lui Putin, stirea asta va da fiori reci pe sirea spinarii?
    Copeicile voastre nu vor mai valora nici cat microbii de pe ele.
    • +3 (7 voturi)    
      Dar vor avea hartie igienica!!! (Marţi, 21 aprilie 2020, 3:10)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Emiliom

      Viva Rubla!!!
    • -2 (4 voturi)    
      ho ba.. (Marţi, 21 aprilie 2020, 7:44)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Emiliom

      ... ca aia rad de voi pe aici, pe cont propriu...
  • +14 (16 voturi)    
    dilema (Marţi, 21 aprilie 2020, 0:30)

    jas [utilizator]

    Soferul ma intreaba: daca in noaptea asta ia diesel CFR de langa statia Vintu de Jos, plateste sau nu
  • +1 (1 vot)    
    nu va bucurati (Marţi, 21 aprilie 2020, 0:54)

    John_Re [utilizator]

    e surplus doar pe piata americana pentru ca lumea sta acasa iar 95% din avioane nu mai zboara.

    la bursa din Londra petrolul Brent este cotat la 26 dolari/baril.