O bătrână din Vaslui a sunat la 112 și a spus că nu are ce mânca. Polițiștii i-au cumpărat alimente

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 19:15 Actualitate | Esenţial


Politistii din Murgeni ajuta o batrana care a sunat la 112
Foto: InfoIasiOnline.ro
O femeie în vârstă din Vaslui a sunat la 112 și a spus că abia a fost externată din spital și că nu are nimic de mâncare în casă. Polițiștii din orașul vasluian Murgeni s-au mobilizat și au ajutat-o pe „Bunica Maria” cumpărându-i mai multe alimente, anunță, sâmbătă, IPJ Vaslui.

„Astăzi, în Sâmbăta Mare, ultima zi din Postul Paștelui, polițiștii din orașul Murgeni au făcut cinste uniformei pe care o îmbracă, ajutând o bătrână de 73 de ani, din Epureni, județul Vaslui”, transmite Inspectoratul de Poliție al Județului (IPJ) Vaslui, potrivit Mediafax.

Sâmbătă, în jurul orei 12.00, bunica Maria a sunat la 112 și a cerut ajutorul autorităților: „Sunt singură, nu am familie, sunt abia ieșită din spital și nu mai am ce mânca!”.

„Întrucât în această perioadă dificilă, cei în etate sunt și cei mai afectați, polițiștii au facut un gest de omenie, cumparându-i bătrânei diverse alimente, încercând astfel să îi facă acesteia sărbătorile mai frumoase. A strâns fiecare cât a putut, au mers la magazin și au cumpărat pentru bătrână alimente (orez, ulei, făina, fructe, legume, conserve, cozonaci, pâine, carne și ouă)”, anunță sursa menționată.

Ionuț, un tânăr agent de la ordine publică, a fost desemnat să-i ofere batrânei alimentele necesare, alături de urări de sănătate și fericire.

„Emoționată de gestul polițiștilor, bunica Maria le-a mulțumit acestora pentru bunăvoința lor și le-a transmis, la rândul ei, urări de sănătate, noroc și putere de muncă”, conchide sursa citată.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14808 vizualizari

  • -10 (26 voturi)    
    vai (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 19:43)

    cucuveauamov [utilizator]

    nu i-au dat si o amenda?
  • -9 (21 voturi)    
    Frumos! Numai de n-ar amenda-o poimaine... (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 19:44)

    Sparafucile [utilizator]

    Pentru lipsa declaratiei. De aceea Ionut ar trebui sa revina aducindu-i un teanc de declaratii gata completate la rubrica "bunuri" , pe care femeia doar sa le semneze si sa le dateze cind iese din casa.
  • +16 (26 voturi)    
    Un cuvant (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 19:45)

    Armelocu [utilizator]

    Respect.
  • +19 (27 voturi)    
    Superb (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 19:48)

    Task Damager [utilizator]

    Un gest foarte frumos din partea Politiei! Chapeau!
  • +20 (24 voturi)    
    Asistenta sociala = zero (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 19:50)

    RobertRO [utilizator]

    Tot respectul pentru politisti.
    Dar ma intreb de ce nu exista un fond de urgenta din care sa se deconteze cheltuielile cu astfel de gesturi umanitare? De ce trebuie politistii sa faca cheta din banii personali?
    Se arunca aiurea o groaza bani pe tot felul de populisme; asta fara sa mai punem la socoteala ce se fura.
  • +18 (22 voturi)    
    Uite o stire cu adevarat pozitiva. (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 19:54)

    Luk [utilizator]

    Parca suna mai bine decat sa confisti placute de inmatriculare anti-PSD, asa-i?
    Continuati, poate o sa capat si ceva respect pentru politisti.
  • -6 (16 voturi)    
    Politistii cei buni (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 20:53)

    justin puscasu [utilizator]

    asta ca sa indulcim stirea de la Hunedoara, nu-i asa Hotnews?
  • +13 (13 voturi)    
    sarmana (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 21:00)

    ..13 [utilizator]

    Arata cam trasa la fata si dupa cum sta cu plapuma pe dansa sigur ca nu este bine - pare epuizata fizic.

    Bine ca si0a luat curaj sa sune si ca nu a fost amendata ca a sunat unde nu trebuia...
  • +12 (12 voturi)    
    Investitie cu cap (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 21:10)

    TheFreeOne [utilizator]

    Au cumparat 2-3-4 pungi de mancare. Dar ecoul acestei intamplari, care razbate in toate mediile din online... priceless!
    • +2 (6 voturi)    
      Nu-i niimic rau in asta (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 22:28)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Doar ca sunt tot aia care vanau anti-psd pentru ca_carmen_dan.
      Ori isi cresc o sira a spinarii, ori raman niste gunoaie pe care la bate vantul. Deocamdata sunt gunoaie, trebuie efort sustinut pentru mai mult.
  • +6 (6 voturi)    
    ce trist (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 21:59)

    larimar [utilizator]

    Se vede cata saracie este in tara asta vazand batrani care nu au ce sa manance. Batrana are nevoie de o masa calda in fiecare zi plus alte alimente. Bine ar fi ca primaria sa ia masuri si sa ajute astfel de oamneni.
    • +3 (3 voturi)    
      sunt multi in situatia dansei (Duminică, 19 aprilie 2020, 10:54)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui larimar

      Nu numai in Vaslui dar all over the world.

      Mesele calde sunt interventii pe termen scurt.
      Dar este nevoie si de un plan de actiune pe termen mediu-lung. Fosta mea sefa avea o fraza care ulterior a devenit logo-ul nostru: Strategii si initiative