Ministrul Finanțelor: În niciun caz nu vor crește taxe în acest an, mergem contrar acestei idei

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 15 aprilie 2020, 17:10 Actualitate | Esenţial


Bani
Foto: Stirile ProTV
"În niciun caz" Guvernul nu va crește taxe în acest an, susține ministrul Finanțelor, Florin Cîțu. El a declarat, miercuri, într-o conferință de presă, că Executivul injectează lichiditate în economie, plătind facturile la timp pentru companii și rambursând TVA.

Întrebat dacă Guvernul ia în calcul creșterea unor taxe pentru firme sau populație până la sfârșitul anului, pentru a ține sub control deficitul bugetar, Florin Cîțu a susținut că "în niciun caz".
  • “În niciun caz nu vom crește taxe în acest an. Lecția principală a crizei din 2008-2009 a fost exact aceasta: nu crești taxele și dobânzile în perioadă de criză, pentru că ar însemna o frână majoră pentru economie.
  • Din contră, injectăm lichiditate în sistem, așa cum am făcut-o și până acum, plătind facturile la timp pentru companii, plătind TVA, am rambursat 4 miliarde de lei TVA, în martie, în aprilie rambursăm TVA anticipat, cu control ulterior. Deci, mergem contrar acestei idei”, a declarat ministrul Finanțelor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1837 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    ! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 17:13)

    chiuaua [utilizator]

    asta se traduce ca de la anul ...o sa vedeti voi
  • 0 (4 voturi)    
    Deci (Miercuri, 15 aprilie 2020, 17:28)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    vor crește
    • -1 (1 vot)    
      Sigur vor crește (Joi, 16 aprilie 2020, 7:06)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Numai că aceasta va fi anul următor. Nu acum, pentru că este an electoral. Și vor crește indiferent cine va fi la guvernare pentru că datoriile trebuie rambursate.
      Cât era datoria statului în ianuarie 2017, când s-a instalat de-a binelea primul guvern P$D? Și cât era datoria în decembrie 2019, când P$D a încetat să mai fie la guvernare? Câți Km de autostradă s-au făcut în 2017-2019? Câte spitale s-au făcut? Câte școli s-au renovat sau modernizat? Doar că au crescut salariile la bugetari și pensiile, și aceasta acumulând datorii.
      Acum PNL a tras paiul scurt cu acest covid și criza economică accentuată din cauza lui...
  • 0 (6 voturi)    
    vor creste anul viitor de 2 ori (Miercuri, 15 aprilie 2020, 17:28)

    snowflake [utilizator]

    .
  • -2 (4 voturi)    
    Taxe vs imprumuturi... (Miercuri, 15 aprilie 2020, 17:41)

    luciannn [utilizator]

    Cresterea de taxe, mai daunatoare decat cresterea imprumuturilor si a datoriei tarii?

    O sa ajungem sa platim doar dobanda la acele credite din taxele pe care le platim... si noi tot o sa cerem autostrazi, spitale... dar nu cumva sa platim mai mult la taxe...
    • +4 (4 voturi)    
      Si daca platim mai mult la taxe... (Miercuri, 15 aprilie 2020, 18:00)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

      ... vom avea autostrazi, spitale? Sau se vor mari inca o data salariile bugetarilor, pensiile, se vor da mai multe pensii speciale, ca doar vor avea de unde, etc.?

      Atat timp cat taxele platite nu se vad in investitii ci in salariile bugetarilor si pensii, evident ca nimeni nu va fi de acord sa plateasca mai mult la taxe.
  • 0 (2 voturi)    
    Adaugă lichiditate plătindu-și facturile. (Miercuri, 15 aprilie 2020, 17:57)

    ouyang [utilizator]

    HAHAHAHAHA. Maximul posibil de la statul leneș și îmbuibat e să se comporte firesc. Normal, știm că statul nu plătește facturile până nu e "uns". Țara asta e pe butuci.
  • +1 (3 voturi)    
    Intrebare prosteasca (Miercuri, 15 aprilie 2020, 18:25)

    TrueBlue [utilizator]

    Pai cum sa creasca taxe cand oamenii si firmele nu au bani sa le plateasca nici pe astea care sunt?! Si cum sa le creasca inainte sa restructureze aparatul bugetar si sa taie pnsiile speciale? Adica mai pi sa platesc mai mult ca sa ii intretin pe nababi?
    • +1 (1 vot)    
      Titlul este bun,răspunsul este prost. (Joi, 16 aprilie 2020, 9:50)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

      Răspunsul este//trebuie să fii prost să crești taxele în perioadă de criză//.