Băsescu cere demisia lui Vela: ”Marş afară din guvern nenorocitule!”

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 15 aprilie 2020, 14:02 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu
Foto: B1 TV
”Încet, dar sigur, ministrul de interne reușeşte să devină panarama publică numărul 1, depășindu-l pe curajosul Ponta”, scrie miercuri, pe pagina sa de Facebook, fostul președinte Traian Băsescu, referindu-se la anunțul lui Marcel Vela privind protocolul cu reprezentanții Bisericii Ortodoxe Române.

Comparându-l pe Marcel Vela cu Victor Ponta, care ar fi fugit în Turcia la momentul Colectiv, abandonând guvernul și partidul, europarlamentarul spune că ministrul de interne ar trebui să părăsească guvernul după episodul protocolului, acuzându-l de iresponsabilitate și demagogie.

”O altă stea a demagogiei de ultimă speță domină la concurență cu Ponta dezbaterea publică, <ministrul cu elice>. De dimineață până seară, cu geci asortate la ochelarii top gun, cu freza bine apretată cu fixativ să nu îi ia vântul părul, precum mie șuvița, Vela, nu mai predidește dând interviuri din elicoptere, creând emoţii şi îngrijorare bravelor reporteriţe precum că elicopterul nu are vizibilitate bună sau că bate vântul în parbrizul elicopterului”, scrie Băsescu, referitor la Vela.

El îl acuză pe ministru de lipsă de scrupule.

”Fără scrupule, Vela secondat de Arafat, au stabilit efectuarea unui număr cât mai mic de teste, lăsând ca mulţi oameni, în primul rând vârstnici, să moară în casele lor, fără să ştie că sunt infectaţi, fără să ştie de ce se sufocă, fără să primească nicio şansă la viaţă în lipsa asistenţei medicale. Între timp, propaganda iohanisto - liberală, declară triumfalist că cele câteva sute de morţi sunt un mare succes. Cei care au murit fără asistenţă medicală în casele lor din mediul rural, din oraşele mici, nu sunt în statisticile lor. Canaliile dorm liniştite şi îşi savurează succesul de a-i fi păcălit şi pe români şi pe străini, la adăpostul recomandărilor Profesorului în microbiologie Alexandru Rafila”, mai comentează fostul șef al statului.

Băsescu susține că Vela s-a gândit să-i folosească pe polițiști în căutare de popularitate, cu riscul de a zădărnici eforturile populației privind izolarea.

”Licheaua vrea mai multă glorie şi atunci merge până acolo încât de la tribuna Ministerului de Interne începe să coordoneze activităţile BOR mergând până la a face pulbere toată acţiunea de protejare a populaţiei prin izolare.(...) Noul trimis al lui Dumnezeu pe Pământ pune toate maşinile Poliţiei Române şi toţi poliţiştii să purceadă la împărţit lumină în Noaptea Sfântă a Învierii. Mă mir că nu trebuie să citească şi ceva din Biblie la scara fiecărui bloc. Vela, pe ce punem pariu că n-ai curaj să distribui poliţiştilor haine preoţeşti că uniforme tot nu au primit de câţiva ani. (...) Marş afară din guvern nenorocitule!”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17303 vizualizari

  • +9 (27 voturi)    
    Demisia (Miercuri, 15 aprilie 2020, 14:06)

    Cetateanul_t1234 [utilizator]

    Demisia!
    • -4 (20 voturi)    
      Dovezi Petrov ca multi au murit asfixiați în case (Miercuri, 15 aprilie 2020, 14:57)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul_t1234

      Are Petrov dovezi ca foarte multe persoane, îndeosebi oameni învârsta, au murit asfixiați în case, de către coronavirusul chinezesc, fără ca nimeni sa știe?

      Chiar bătrâni sa fie, este greu de crezut ca un număr asa mare s-au asfixiat brusc și nu au mai avut timp, ei sau familia, sa cheme o salvare sau sa se prezinte la spital.

      Citat Petrov: ”Fără scrupule, Vela secondat de Arafat, au stabilit efectuarea unui număr cât mai mic de teste, lăsând ca mulţi oameni, în primul rând vârstnici, să moară în casele lor, fără să ştie că sunt infectaţi, fără să ştie de ce se sufocă, fără să primească nicio şansă la viaţă în lipsa asistenţei medicale. Între timp, propaganda iohanisto - liberală, declară triumfalist că cele câteva sute de morţi sunt un mare succes."
    • +4 (6 voturi)    
      demisia (Miercuri, 15 aprilie 2020, 20:15)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul_t1234

      lui basescu.. evident ca vela a facut jocul bor, din motiv electoral. Capul rautatilor in afacerea asta s-a dovedit bor, , nu stiu daca teoctist, sau altu - ca nu ma pricep la sfintii astia- dar in evolutia epidemiei bor-ul a dat-o in bara constat, greseala dupa greseala.. Deci vela sa se duca dupa costache..
  • -13 (47 voturi)    
    Base, acest carmuitor al taierilor de pensii (Miercuri, 15 aprilie 2020, 14:10)

    Doru1963 [utilizator]

    Base uita poate (dar noi nu) cum a taiat din pensii, asta in timp ce indivizi din partidul sau, precum Udrea & Cocos, Blaga, si multi multi altii nu numai din partid, dar si multi protejati de partid din administratie, au facut multe mizerii, mizerii de altfel recunoscute dupa ani de justitie, pentru ca au fost condamnati penali.

    Politica e plina de indivizi care atunci cand sunt la putere nu fac ce au promis, iar cand nu sunt, dau lectii.

    Hai sictir nea Traiane.
    • 0 (14 voturi)    
      @Dorulet'63: (Miercuri, 15 aprilie 2020, 16:21)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

      Ce are Sulla cu Prefectura ? :))

      PS. "La chestiune, stimabile" !
      • -1 (13 voturi)    
        Pai are (Miercuri, 15 aprilie 2020, 17:16)

        Doru1963 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Are stimabile, Base nu e vreun Gheorghe oarecare, a fost un ditamai carmuitor de destine ale romanilor, al tau, al meu, al parintilor si al bunicilor nostri.

        Nu ma intereseaza daca are sau nu dreptate, el si multi altii ca el, ar trebui sa taca.
        Dar putini inteleg asta.
      • +1 (13 voturi)    
        De ce nu conteaza daca Base are dreptate sau nu (Miercuri, 15 aprilie 2020, 17:22)

        Doru1963 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Un marinar care rosteste din Eminescu, nu-l face critic literar, nici macar mare cititor de poezie.

        Asa si Base, faptul ca "le zice bine", nu inseamna ca si ar face tot ce zice. Cum ziceam mai sus, mare parte din politicieni cand stau pe margine sunt cei mai buni politicieni, dar cand sunt la putere, e greu bre.

        Da, Base, are dreptate, Vela ar trebui dat afara, dar nu am nevoie de Base sa-mi zica ceva evident. De Base am nevoie sa-mi zica cum crede el ca au scapat, din 89 incoace, toti hotii, aia care au furat zeci, sute si miliarde de Euro. Poate Base stie ceva. Sau poate, brusc, el a fost "doar" un amarat de presedinte.
        • +3 (11 voturi)    
          @Doru'63: (Miercuri, 15 aprilie 2020, 19:30)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

          Base nu a taiat pensii ! Base a vrut ca temporar un procent din pensii sa nu fie platit un numar de luni, urmand ca apoi cand finantele isi reveneau sa fie restituit ! Cu salariile ar fi fost la fel !

          PS. Vezi, tocmai din cauza asta, pt ca Basescu a ramas Taietorul de pensii, nici Dragnea nu mai poa' sa caraie cand il mai intreaba unul sau altul de ce a furat din banii copiilor saraci din Teleorman !:)))
          • +1 (9 voturi)    
            Serios??? (Miercuri, 15 aprilie 2020, 21:34)

            Doru1963 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Vad ca stii multe despre cat de bun e Base...
            Vezi ca ai "uitat" despre un pasaj intreg din mesajul meu legat de Udrea si Cocos, Blaga, si multi altii din camarila protejata a lu Base.
            Sau toata camarila si tot "binele" care l-au facut ei, "nu se pune"?

            Sau poate saracu' de Base nu stia nimic? Credea ca toti sunt sfinti si isi fac treaba bine?

            Sau o fi ca la babe, dimineata blesteama si barfeste de mama focului, dar daca dupa amiaza se spovedeste, toate pacatele se sterg?
            • +1 (7 voturi)    
              @Doru'63: (Joi, 16 aprilie 2020, 8:34)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

              Basescu a fost un fel de Dr Jekyll and Mr Hyde in politica romaneasca in vreme ce toti ceilalti de pana la el au fost , fatalmente, unipolari Mr Hyde !

              PS. Normal ca stiu multe despre Base dupa cum sunt convins ca si tu stii multe despre Dragnea ! :))
              • +4 (4 voturi)    
                Mare manipulator esti (Joi, 16 aprilie 2020, 13:42)

                Doru1963 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                Insinuezi ca as fi partizan PSD, ca sa diluezi toata discutia.

                Te dezamagesc, PSD si PNL si PD(L) (in consecinta si PMP) sunt partidele care au calarit si jefuit Romania 30 de ani non-stop.
                Romanii au votat aceiasi indivizi fara sa-si dea seama, mintiti si prostiti.
                • -2 (4 voturi)    
                  Doru196.. : ca doar n-om fi amandoi useristi ! (Joi, 16 aprilie 2020, 20:39)

                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

                  :)))

                  PS. :)))))))))))))
  • -13 (31 voturi)    
    Vai ce urit vorbeste! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 14:11)

    Sparafucile [utilizator]

    Ce era rau daca politistii imparteau lumina? Mai ales daca aveau declaratiile pe proprie raspundere completate beton, exact cum prevad ordonantele militare.
    • +2 (8 voturi)    
      adevarul (Miercuri, 15 aprilie 2020, 15:12)

      Diana Mirela [anonim] i-a raspuns lui Sparafucile

      e ca virusului iar fi foarte rusine de declaratia "completate beton"
  • +7 (29 voturi)    
    lol (Miercuri, 15 aprilie 2020, 14:15)

    liviu_ [utilizator]

    nu-l inghit deloc pe basescu... dar deloc (vechiul meu buletin si stampilele de pe el pot dovedi asta), dar frate... omu are dreptate Vela OUT !
  • +10 (14 voturi)    
    mars e cam mult... (Miercuri, 15 aprilie 2020, 14:25)

    gradrian [utilizator]

    Intr-adevar este o miscare total gresita a lui Vela ca MAI sa imparta lumina. MAI-ul are total alte atributii si prioritati, de unde marinimia de a aduce lumina si paste ? Vreti voturi de la batrani ? Cautati alta metoda.

    In sinea lui este un om destul de capabil si apreciat in MAI pentru ceea ce face, fata de alte lichele avute acolo.
  • +8 (18 voturi)    
    Eh, Basescu are stilul sau inconfundabil. (Miercuri, 15 aprilie 2020, 14:39)

    Cataleya [utilizator]

    Din pacate si-a pierdut de mult credibilitatea in fata romanilor.
    Iar vina ii apartine in exclusivitate!
  • +8 (18 voturi)    
    velea e PSD-st? (Miercuri, 15 aprilie 2020, 14:46)

    MirceaIo [utilizator]

    Velea ai cazut in capcana, te-ai dat de gol. Trimiti militieni cu lumina la usa oamenilor. Te-au pacali si te-ai dus dupa fenta. Alaturi de Arafat (coruptul Arafat) mergeti putin acasa!!!
  • -1 (17 voturi)    
    baselu nu se dezminte (Miercuri, 15 aprilie 2020, 15:00)

    panduru [utilizator]

    acelasi limbaj suburban, acelasi stil de derbedeu! Ba parca, pe masura ce imbatraneste, se inrautateste situatia. Cand ma gandesc ca asta a fost presedintele RO...
    ”Vela secondat de Arafat, au stabilit efectuarea unui număr cât mai mic de teste" - iti dai seama ce spui? Ai vreo dovada in acest sens?
  • -6 (18 voturi)    
    frustrare maxima (Miercuri, 15 aprilie 2020, 15:09)

    revo [utilizator]

    saracu' base, se intampla ceva cu el, e prea nervos; mama-sa a murit de alzheimer, probabil ca acum se manifesta si la el, nu e normala rabufnirea asta, in care il amesteca si pe ponta, si suvita si ochelarii lui Vela.
    Chestia cu suvita - asta e de banc, deci nici acum nu s-a impacat cu gandul ca e chel, daca isi mai aduce aminte de ea. Si sufera... Deh, fiecare cu durerile lui.
    • +1 (11 voturi)    
      explicatia e foarte simpla (Miercuri, 15 aprilie 2020, 16:30)

      panduru [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Daca Romania trece cu bine de aceasta incercare, ceea ce e foarte posibil sa se intample daca scapam in urmatoarele 2 saptamani de o crestere masiva a cazurilor, Basescu, psd si poate si altii, dispar de pe scena politica. Asta-i marea problema a lor.
      • +1 (5 voturi)    
        exact (Miercuri, 15 aprilie 2020, 23:47)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui panduru

        chiar ma gandeam ce mic si neinsemnat si invizibil a devenit PSD, cum a disparut din memoria colectiva. Sper sa tina pana la alegeri. De PMP nu mai vorbesc; daca nu se agata la disperare de vreo locomotiva, nu mai pupa nici 2%.
  • 0 (12 voturi)    
    mda... (Miercuri, 15 aprilie 2020, 15:56)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Pentru toti cei care il injurati pe Basescu, luati si cititi aici:

    12.03 Slovacia inchide granitele
    https://newsweek.ro/international/coronavirus-slovacia-inchide-granitele-pentru-toti-cetatenii-straini

    13.03 Basescu propune un set de masuri, printre care activarea imediata a starii de urgenta si carantina pentru tot ce vine din zonele rosii/galbene
    https://ro-ro.facebook.com/PresedinteleTraianBasescu/posts/3238406802839515

    15.04 Situatia la zi in Slovacia si Romania:
    https://who.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/ead3c6475654481ca51c248d52ab9c61

    Slovacia: 835/2, incidenta confirmati/decedati:15.3/0.4
    Romania: 6879/344, incidenta confirmati/decedati 35.5/17.8 !!!

    Cu toate bubele lui, sincer, mi l-as fi dorit pe Basescu presedinte in perioada asta !
    • 0 (14 voturi)    
      Permiteti-mi sa va reamintesc (Miercuri, 15 aprilie 2020, 16:41)

      panduru [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      ca atunci cand a fost presedinte, singura lui grija a fost nuti,
  • +5 (11 voturi)    
    Vela e ministru f bun (Miercuri, 15 aprilie 2020, 16:02)

    MihailescuDavid [utilizator]

    E demagogie aici, ministrul a actionat f bine pana acum
    • -6 (8 voturi)    
      Bun de duhovnic poate ! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 16:25)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui MihailescuDavid

      De cantaret in strana !
      De vanzator de lumanari bor !
    • +1 (3 voturi)    
      o fi fost (Miercuri, 15 aprilie 2020, 18:23)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui MihailescuDavid

      că prea zici cu foc, dar dacă până acum a mai scăldat-o, acum gângavul a dat-o cu mucii în fasole.
      Nu știu însă câți își dau seama că vela, fiind depășit de situație, de la început, s-a bazat exclusiv pe arahat și streinu, doi pesedaci de faimă și de taină. Doar nu crede cineva că măsurile din toate ordinele militare date de el, îi aparțin? În timp ce gângaviul vela mai are un pic și o egalează pe vasilica veorica când își citește declarațiile de presă, arahtul stă ca un uliu cu privirea ațintită pe el, mai ceva decât cum stătea dragnea cu ochii pe vasilica.
  • +1 (7 voturi)    
    Base are ieșiri .. (Miercuri, 15 aprilie 2020, 21:24)

    Observatory [utilizator]

    necivilizate, îl știu când era comandat , dar esența rămâne :
    Un profesionist impecabil, drept cu subordonații ,
    La sfârșitul zilei , asta rămâne , sa fi om adevărat bun la suflet.
    Base nu “ înghite” prostia și ppk -isti, și atunci se “revarsă” ...
    Personal am o mare admirator pentru Omul Basescu...
    PS
    Nu răspundeți, va rog, dacă nu Cunoaște-ți acesta capacitate.
    Dacă și D-zeu devine Președinte, nu este bun pentru acest popor !
    • +2 (6 voturi)    
      base a uitat (Miercuri, 15 aprilie 2020, 23:44)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      cand i s-a strigat pe la garduri: iesi afara, javra ordinara! I-a placut? S-a simtit bine? Nu cred.
      Daca era bun la suflet, ar fi gasit alt mod de a-si manifesta nemultumirea si ingrijorarea, nu jignindu-l asa pe un om care trebuie sa faca fata unei situatii exceptionale.
      De ce nu-l injura si pe Preafericitul Daniel? Aaa, nu-si permite, Preainaltul are cateva stele aurite pe umar... si ii este superior in grad.