Avionul prezidențial folosit de Nicolae Ceaușescu a ajuns în Texas

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 13 aprilie 2020, 15:50 Actualitate | Esenţial


Ceausescu in uniforma 1 mai 1953
Foto: Contributors.ro
Avionul prezidențial folosit de Nicolae Ceaușescu a ajuns, din 7 aprilie, în San Antonio, Texas, unde va fi folosit ca avion de tip cisternă aeriană, scrie BoardingPass pe pagina de Facebook.

Boeingul 707-300, construit în 1974, a părăsit flota Romavia în septembrie 2012.

Avionul a decolat în 7 aprilie de pe Aeroportul din Brunswick cu destinația San Antonio, Texas, unde va fi transformat în avion de tip cisternă aeriană.

Aeronava a fost folosită și de fostul președinte al României, Nicolae Ceaușescu, potrivit Mediafax.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5239 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Lol (Luni, 13 aprilie 2020, 17:06)

    mitg [utilizator]

    E penibil nicu in poza aia.
    • +4 (4 voturi)    
      pai... (Luni, 13 aprilie 2020, 19:34)

      ggogu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      pai... cind n a fost penibil?
  • +4 (4 voturi)    
    Corect ar fi fost: unul din avioane (Luni, 13 aprilie 2020, 21:41)

    Urzitoru [utilizator]

    Ce nu prea constientizeaza lumea din ziua de astazi despre Ceausescu, este ca el a fost un ULTRA dictator, avand de fapt la dispozitie o flota de 12 avioane, la care se adauga si mai multe tipuri de elicoptere. Avea masini occidentale de lux care nici nu le-a folosit vre-odata! Haine si pantofi facute la comanda si purtate o singura data apoi distruse, bucatar si alimente din Romania oriunde calatorea, tren personal capabil sa atinga 200 km/h, nenumarate seturi de bijuterii de marca si blanuri pt proasta de Lenuta, Ghete cu incalzire integrata pt vanatoare, luneta cu vedere pe timp de noapte tot pt vanatoare, vila in fiecare judet, vile la munte, conturi necontabilizate la bugetul de stat, in care intrau anual 400 de milioane de dolari anual din trafic de droguri confiscate, armament sub embargo, diamante artificiale... iar daca ajustezi suma la inflatie, iti iese mai mult de 1.5 miliarde dolari pe an, in banii de azi!
    A avut un apartament pana si pe nava militara Marasesti! Poate nu stiti cat de valoros este spatiul pe o nava militara, sa intelegeti nivelul de aroganta!
    Daca toti nostalgicii ar cunoaste lucrurile astea, dar mai ales cruzimea si cinismul activitatilor si a deciziilor lui, poate si-ar schimba opinia!
    • 0 (2 voturi)    
      si (Marţi, 14 aprilie 2020, 10:05)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

      erau pe numele lui ? dupa revolutie banii din conturi unde sunt ? cine i-a mincat sau nu au fost niciodata? 12 avioane ? enumera-le sa le stim si noi. la vremea aia nu cred ca exista in romania tren sa dezvolte 200 km/h, iar banii din diamante au intrat in conturile statului (securitatii), mai taie-le ca sunt prea multe
      • +1 (1 vot)    
        cine i-a mincat ? (Marţi, 14 aprilie 2020, 15:30)

        ZapezPerplex [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

        cei care i-au recomandat o ședință de terapie cu 7,62 ?
        Nu au fost 7 ci două Boeing 707 la flotila prezidențială iar trenul mergea cu 200 Km/h doar când fumau toți marijuana! Dar dincolo de asta, la întrebarea ”câte avioane avea Ceaușescu?” răspunsul era ”câte vrea mușchiu' lui!”
      • +1 (1 vot)    
        Uite si nostalgicul prezent, neobosit! (Marţi, 14 aprilie 2020, 17:34)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

        „Flotila 50" era numele codificat pentru flota speciala de avioane a lui Ceausescu, care, dupa modelul sovietic, era subor-
        donata Ministerului de Interne. Ca si în celelalte tari din Europa rasariteana, flota prezidentiala era formata din avioane
        construite în Uniunea Sovietica, printre care se aflau doua IL-62 nou-noutc — la vremea aceea cele mai mari avioane de
        pasageri sovietice — si doua IL-l8 mai vechi, dotate cu dormitoare si saloane pentru zboruri lungi, precum si doua AN-24 si
        doua elicoptere pentru vizite scurte în interiorul României. Recent „Flotila 50" primise de asemenea un Boeing 707 construit
        pe comanda

        *Stim ca a avut in total 3 Boeing 707, elicopter Daufin... in anii mai tarzii...

        Era impresionat de tot ce vedea, însă nu-i pot uita expresia absolut uimită ce i se citea pe fată cînd am deschis bolta si i-am arătat primele
        cincizeci de kilograme de diamante produse acolo.
        Ceauşescu n-a zis nimic la uzină.
        __ îmi place creaţia ta, a spus cînd ne-am întors la biroul său.
        Acum hai să intrăm în afaceri cu diamante pe picior mare. DIE al tău trebuie să vîndă „stelele" în secret pe piaţa occidentală — tot aşa cum procedează şi cu cocaina aflată în tranzit din Asia spre Europa şi pe care o confiscăm la graniţă.
        România si Bulgaria au făcut mult timp contrabandă cu droguri pentru Occident. Contrabandiştii au început acum să vîndă diamantele în Europa Occidentală.Deodată Ceauşescu a lansat o întrebare. —- Cîţi bani avem în contul TA-78 ?
        Citind în carnetul de buzunar, i-am spus suma exactă : era în jur de 400 de milioane de S.
        — Depune banii pe care-i cîştigăm cu „stelele" în acelaşi cont TA. înţeles?
      • +1 (1 vot)    
        Si mai e (Marţi, 14 aprilie 2020, 17:48)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

        Pînă la siîrsitul anului 1973 Ceausescu îşi deschisese propriul său cont, foarte secret, codificat prozaic „TA". Conţinea
        fiecare bănuţ obţinut de către DIE din operaţiunile sale speciale „OV" („OV" înseamnă în româneşte Operaţiuni valutare,
        adică operaţiunile cu monedă străină.) Contul „TA" pentru 1973 â fost numit „TA-73". Astfel, pentru anul în curs a fost
        numit „TA-78". Banii pe care DIE îi obţinea din Occident sub formă de cecuri sau transferuri bancare, care puteau fi controlate legal, au fost depuşi imediat la Banca Română de Comerţ Exterior, BRCE, si creditaţi bugetului naţional. Dar banii obţinuţi de către DIE în valută-forte, proveniţi mai ales din exportul evreilor şi germanilor, au fost depuşi numai în contul TA aparţinînd lui Ceausescu. Banii primiţi în altă monedă erau schimbaţi în dolari, de obicei la Ziirich. Notele de
        plată în dolari primite de la Bonn si Tel Aviv erau mai întîi „spălate si călcate" în altele noi, în caz că numerele fuseseră
        înregistrate, iar apoi erau păstrate într-o bancă secretă a DIE. Acesta constituia fondul secret murdar al lui Ceausescu, iar el
        scotea bani de acolo ocazional, pentru a le cumpăra copiilor săi automobile occidentale sau pentru a comanda un Mercedes
        blindat, făcut pe comandă specială pentru el, cheltuieli care erau ţinute în secret în România. Folosea de asemenea banii pentru colecţia de diamante a Elenei şi pentru bijuteriile pe care ea si le cumpăra în timpul vizitelor sale oficiale peste hotare.

        *Fragmente din cartea "Orizonturi rosii" scrisa de generalul Ion Mihai Pacepa, seful Directiei de informatie externa (DIE) pana in 1978 cand a "defectat" in America, pt ca nu a vrut sa execute un ordin de asasinare.
      • +1 (1 vot)    
        Link-ul despre tren (Marţi, 14 aprilie 2020, 18:36)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

        https://economie.hotnews.ro/stiri-industrie_feroviara-23577506-viteza-uimitoare-atinsa-trenul-lui-ceausescu-trenurile-electrice-sunt-cele-mai-potrivite-prezent-nu-avea-rost-construim-linii-foarte-mare-viteza.htm
        ”În 1975 când eram revizor general de siguranța circulației, a trebuit să recepționăm trenul lui Ceaușescu construit la Astra Vagoane pentru 200 km/h. Am plecat de la Câmpina și până la Ploiești am mers cu 180 km/h, iar la ieșirea din Periș spre Buftea am atins 209 km/h cu o locomotivă de la Craiova și șase vagoane. Trebuia să atingem 220 km/h”, povestește Udriște care spune că trenul lui Ceaușescu avea o mulțime de dotări, dar fostul șef de stat nu l-a folosit prea des. Evident că atingerea acestor viteze înseamnă că liniile erau complet refăcute.
  • +2 (2 voturi)    
    Unul dintre marii impostori ai istoriei (Marţi, 14 aprilie 2020, 8:24)

    John M. [utilizator]

    caruia i-au reusit toate planurile. Practic analfabet, uite cum se umfla in pene de general plin de decoratii pe care calaii neamului si le dadeau intre ei. Se stie ca acest criminal a omorat multi tarani ce s-au ridicat impotriva colectivizarii.