De ce Paştele catolic şi cel ortodox se sărbătoresc la date diferite

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 23:09 Actualitate | Esenţial


Papa Francisc si Patriarhul Daniel
Foto: Instagram Pope Francis
​Calcularea datei la care creştinii sărbătoresc Paştele ţine două fenomene naturale, unul cu dată fixă - echinocţiul de primăvară, iar altul cu data schimbătoare - luna plină. Aceasta din urmă face ca data Paştelui să varieze în fiecare an. Dar în plus, utilizarea a două calendare diferite explică decalajul acestei sărbători la catolici şi ortodocşi. Biserica Catolică se raportează la echinocţiul de primăvară după calendarul gregorian, în timp ce Biserica Ortodoxă calculează acelaşi eveniment astronomic după calendarul iulian (pe stil vechi).

Originile sărbătorii pascale sunt legate de sărbătorile mai vechi ale renaşterii naturii şi ale echinocţiului de primăvară. Poporul evreu marchează prin sărbătoarea Paştelui eliberarea din sclavie şi plecarea din Egipt. La începutul erei noastre, în perioada în care a trăit Iisus, data Paştelui iudeu (Pesah) era fixată în ziua de 14 în luna Nisan (după calendarul lunar), ziua cu prima Lună plină a primăverii. Nisan este prima lună a anului în calendarul asirian, iar în cel iudaic este prima lună a anului ecleziastic şi a şaptea lună (a opta în anii bisecţi) a anului secular. Numele de "nisan" este de origine asiro-babiloniană şi înseamnă "luna fericirii". Această dată era dependentă de ciclul lunar (anul de 13 luni), şi nu de calendarul solar de 12 luni, aplicat în prezent. Aşa încât data Paştelui a fost stabilită de primul Conciliu de la Niceea, din anul 325, în "duminica imediat următoare lunii pline după echinocţiul de primăvară'. Calculul acestei date permite stabilirea în calendar nu doar a Paştelui, ci şi a altor sărbători creştine importante.

Iniţial, Biserica Răsăriteană şi cea Apuseană sărbătoreau Paştele la aceeaşi dată. După Marea Schismă din 1054, Biserica Creştină a fost împărţită în două - cea Apuseană sub autoritatea papei şi cea Răsăriteană sub autoritatea patriarhului de la Constantinopol. Mai târziu, în 1582, Papa Grigore al XIII-lea a reformat calendarul iulian (pe stil vechi) din cauza erorilor acestuia faţă de calendarul astronomic (o rămânere în urmă), făcând trecerea la calendarul modern, ce-i poartă numele.

Din motive de ordin confesional bisericile ortodoxe nu au acceptat reforma gregoriană, păstrând în continuare calendarul iulian. Cu timpul, diferenţa dintre cele două calendare, care la sfârşitul secolului al XVI-lea era de 10 zile, a continuat să crească, şi după 1900 ea a ajuns sa fie de 13 zile. Astfel, nevoia de armonizare a calendarului în toate domeniile vieţii publice, a făcut ca şi bisericile ortodoxe sa reflecteze la trecerea la calendarul gregorian. Regatul României a adoptat reforma calendarului în anul 1919, când ziua de 1 aprilie pe stil vechi a devenit 14 aprilie pe stil nou.

Congresul interortodox desfăşurat la Istanbul (Constantinopol) în anul 1923 a hotărât adoptarea calendarului gregorian şi în bisericile ortodoxe, rămânând însă la latitudinea fiecărei biserici ortodoxe autocefale să aleagă momentul oportun pentru această trecere. Tot atunci s-a hotărât ca data Paştelui pentru ortodoxie să se calculeze în continuare după calendarul iulian, până când toate bisericile ortodoxe autocefale vor adopta calendarul gregorian, evitându-se astfel diferenţele liturgice din sânul Ortodoxiei.

Însă, Biserica Ortodoxă Rusă şi Biserica Ortodoxă Sârbă nu au adoptat calendarul gregorian. În prezent Biserica Ortodoxă Română sărbătoreşte Crăciunul după calendarul gregorian şi Paştele după cel iulian. Biserica Ortodoxă Finlandeză şi cea Estoniană sunt singurele biserici ortodoxe care sărbătoresc Paştele după calendarul gregorian.

Astfel, deşi este cea mai importantă sărbătoare creştină, Paştele catolic şi cel ortodox nu cad în aceeaşi zi decât rareori (aşa cum s-a întâmplat în 2014 şi în 2017). Paştele catolic poate cădea în luna martie sau aprilie şi niciodată în luna mai, în timp ce cel ortodox poate cădea în aprilie sau mai şi niciodată în martie.

Sursa:Agerpres






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21655 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    calendarele (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 23:53)

    Wheelwright [utilizator]

    Deci BOR foloseste doua calendare diferite la cele doua mari sarbatori. Oare cine e inconsecvent aici?.
    Normal ar fi sa avem deodata pastele si dupa calendarul nou.
  • +5 (7 voturi)    
    rezumat (Duminică, 12 aprilie 2020, 0:09)

    Nevermind [utilizator]

    Se naste in aceeasi data si invie la date diferite.
  • +5 (5 voturi)    
    eu inteleg cam asa... (Duminică, 12 aprilie 2020, 0:36)

    minus [utilizator]

    regula este aceeasi dar ortodoxia considera un echinoctiu de primavara ecleziastic care nu corespunde cu cel astronomic si observabil. Adica faimoasa diferenta de 13 zile - explicata in articol- face ca prima data posibila pentur Paste, rezultata din calculul bazat pe echinoctiu sa fie ... 4 aprilie. Asta nu se intampla in lumea catolica, unde echinoctiul este la locul lui iar Pastele poate fi si in luna martie.

    Cu tot respectul pentru traditie si biserica: daca Dumnezeu a facut miscarea cereasca si ne-a dat ochi si cunoasterea de a o intelege, cred ca este greu sa-I explicati de ce, in numele Lui, invocati o diferenta de calendar care nu mai are astazi niciun inteles logic.
    • -1 (1 vot)    
      Logica lui Dumnezeu !!! (Duminică, 12 aprilie 2020, 14:15)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui minus

      ...cea mai iiogica institutie din sistemul nostru solar este biserica...poate Dumnezeu salasluieste in universuri paralele...ce ziceti?...tineti un pariu ca nu ma publicati???...rog redactorii sa nu ia un ia un virus extraterestru!!!
  • +6 (8 voturi)    
    din acelasi motiv (Duminică, 12 aprilie 2020, 5:31)

    marius0203 [utilizator]

    Din acelasi motiv pentru care Marea Revolutie din Octombrie se carbatorea pe 7 noiembrie!
    • -1 (1 vot)    
      De ce folosesti timpul trecut? (Duminică, 12 aprilie 2020, 20:19)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui marius0203

      Komunistii din Mujicistan, la fel ca pedeseristii de la noi, nu sarbatoresc Pastele si Carciiunul, ci Marea revolutie!
  • +5 (7 voturi)    
    O rușine (Duminică, 12 aprilie 2020, 7:52)

    Consonant [utilizator]

    O rușine pentru bisericile creștine care nu se pot pune de acord cu niște detalii nesemnificative. Sărbătorile creștine trebuie celebrate în aceiași zi de către toți creștinii, indiferent de confesiune. Dacă pentru ceva atăt de insignifiant nu se poate obține un consens, ce să mai vorbim despre lucruri mai importante?
    • +1 (1 vot)    
      Virusul, bata-l vina... (Duminică, 12 aprilie 2020, 14:41)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

      Pana nu se unesc bisericile crestine nu ar trebui sa le mai frecventam...se vede ca pot exista f.f.f. bine si fara enoriasi...poate chiar mai bine...se pot face economii masive...scapam si de o mare parte din corupti...
  • +5 (7 voturi)    
    din (Duminică, 12 aprilie 2020, 8:05)

    DanSurdu1 [anonim]

    cauza prostiei umane si a setei de putere. Nu au acceptat, blablabla.
  • +2 (2 voturi)    
    Crestinism (Duminică, 12 aprilie 2020, 10:47)

    sergiutales [utilizator]

    Daca Biserica inseamna "poporul dreptcredincios", nu vad de ce crestinii, toti crestinii, nu ar cere inaltilor prelati sa aibe aceleasi sarbatori religioase la aceleasi date. Un mijloc, dupa credinta, de a uni si nu de a dezbina.
    Un mic amanunt istoric (sunt sigur, binecunoscut de catre inaltii prelati ortodoxi), Biserica Ortodoxa Constantinopolitana, intr-un mare conciliu, cu putin timp inainte de caderea Constantinopolului sub turci, a "abrogat" Marea Schisma si a recunoscut unirea, de facto, a tuturor crestinilor (Stelian Brezeanu-O istorie a Imperiului Bizantin).
  • 0 (0 voturi)    
    Sa va fie rusine! (Duminică, 12 aprilie 2020, 12:04)

    danver [utilizator]

    Ati preluat cu copy-paste din Wikipedia fara sa citati sursa.
  • 0 (0 voturi)    
    Raspunsul scurt (Duminică, 12 aprilie 2020, 18:40)

    Setalcott [utilizator]

    Pentru ca Biserica Ortodoxă Rusă nu a adoptat calendarul gregorian, cum s-a stabilit la congresul de la Istanbul.
    Vedeti ca e bun si un papa la ceva?
    • +1 (1 vot)    
      adevarul este ca... (Luni, 13 aprilie 2020, 10:13)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Biserica Ortodoxă Rusă nici nu a fost lasata de bolsevci sa adopte "noul calendar" in efortul de a demonstra cat este de retrograda. Nu ca nu ar fi fost...

      Dar toata istoria asta are un haz nebun, de fapt Romania a adoptat in mai 1923,un calendar iulian revizuit care facea corectia de 13 zile in acel an dar si adopta o nouă regulă pentru anii bisecti.

      Adica pe de o parte regula celor 13 zile era valabila in 1923 iar pe de alta parte corectia anilor bisecti face sa nu fie nicio diferenta intre cele doua calendare timp de vreo 900 de ani. Cu atat mai greu de inteles regula celor 13 zile, astazi.