Mesajul lui Iohannis de Paște și Florii: Sunt convins că vom ieși întăriți din această grea încercare -VIDEO

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 14:22 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis a decretat starea de urgenta
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis a transmis, sâmbătă, un mesaj românilor care sărbătoresc Paștele sau Floriile, precizând că împreună ”vom ieși întăriți din această grea încercare”.

”Credincioșilor romano-catolici, reformați, unitarieni și evanghelici le doresc să primească Învierea Domnului cu sănătate, pace sufletească, speranţă și grijă față de semeni! Chiar dacă aceste sfinte sărbători ne găsesc departe de cei pe care i-am dori alături de noi, puterea credinței noastre ne unește sufletește și ne dă speranța că în curând vom putea fi împreună din nou.

Vreau să transmit cele mai călduroase urări și credincioșilor care celebrează în această duminică Floriile, sărbătoarea smereniei și a iubirii. Cristos a înviat! Sunt convins că uniți și încrezători vom ieși întăriți din această grea încercare”, a spus șeful statului, referindu-se la epidemia de coronavirus.

Este pentru prima oară în epoca modernă când, din cauza pandemiei, slujbele religioase vor fi oficiate în absența credincioșilor, peste tot în lume. Aceștia vor putea urmări ceremoniile religioase la televizor sau online.

Președintele Iohannis a declarat recent că va petrece Paștele alături de soția sa, Carmen.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2937 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 14:42)

    [anonim]

    • -7 (7 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 16:07)

      Sasul70 [utilizator] i-a raspuns lui

      se ajunge acolo si fara a face prea multe... al doilea val in toamna o sa mai doboare pe cei slabi, ca primul val.... dar incepand cu primavara 2021 o sa fie multa lume imunizata, ori prin vaccin, ori natural... vom vedea o generatie intinerita si imunizata.
      • 0 (6 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 17:37)

        [anonim] i-a raspuns lui Sasul70

  • +2 (10 voturi)    
    Das ist gut. (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 15:31)

    Bintea Haiducul [utilizator]

    Și totuși ... Dacă este doar un mare experiment social ?
  • +6 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 15:38)

    [anonim]

    • +4 (10 voturi)    
      Amenzi (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 16:30)

      Lucris [utilizator] i-a raspuns lui

      Subscriu! Poliția dă amenzi pentru cele mai stupide lucruri, cum ar fi orele de plecare-venire de la lucru sau perioada de mers la cumpărături, de ajungem să trăim ca pe vremea NKVD sau Gestapo.
      Tremură bieții oameni la gândul:” o fi scrisă bine Declarația?”
      Și dacă tot vorbesc de orele plecare-venire (pe care eu nu le scriu pentru că pe formularele mele NU există rubrică pentru așa ceva, și nu pot eu să mă apuc să modific un formular oficial...), oamenii sunt mult mai terorizați de amenda poliției decât de virus.... Era o glumă pe FB: ies din casă și mă uit după poliție de parcă aș merge la furat...
      Iar oamenii ăia au plecat în Germania perfect coordonat și cu acceptul tacit al aceleiași Poliții care amendează abuziv.
      Așa că eu de ce să nu iau Lumină în noaptea de Paști, că oricum nu este aglomerația de la aeroportul Cluj?
      Am aceleași drepturi ca și cei de pe aeroport, dacă respect distanța socială....
      Ori e aceeași măsură pentru toți (și știm cu toții o treabă), ori totul e un bluf imens care ascunde multe (și mari) afaceri murdare care se fac acum nestingherit...
      • 0 (4 voturi)    
        Tampitii astia ne tin ostatici (Duminică, 12 aprilie 2020, 8:10)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui Lucris

        cand sunt 18 cazuri la 100,000 de locuitori?! In comunitatea de 2000 in care traiesc eu, sansa de a ma contamina e zero si ceva !
  • 0 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 18:05)

    [anonim]

  • +1 (3 voturi)    
    un singur lucru trebuia facut bine (Duminică, 12 aprilie 2020, 9:17)

    johnescu [utilizator]

    si ala a fost facut de mantuiala !
    carantinare la granita pentru absolut tot din februarie.
    oprit orice zbor, chiar daca sa suparau chinejii, italenii, jarmanii, martienii.
    ba, iti iubesti, tara, iti iubesti poporul, repecti constitutia?
    atunci te faci luntre si punte pentru asta, lasi ba anticipatele, ca erati/sunteti in hipnoza !!!
    si atunci aveai o tara curata bec, asa precum taiwanul, vietnamul, etc, etc, etc !!!
    si nu mai erai in situatia sa tii in arest domiciliar populatia, sau mai bine zis populatia de sclavi, minus populatia de sclavi la ordin de la bundeswehr in fata caruia dati socoteala, in realitate !!! panaramelor !!!
  • +1 (3 voturi)    
    Mesajul a fost pentru creștini. (Duminică, 12 aprilie 2020, 9:41)

    asavreau [utilizator]