VIDEO Alunecare de teren la Azuga: 150 de persoane au fost evacuate. Terenul aparține Casei Regale

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 10 aprilie 2020, 23:03 Actualitate | Esenţial


Alunecare de teren la Azuga
Foto: youtube.com
Prefectura Prahova anunță că 150 de persoane au fost evacuate la Azuga, în urma alunecării de teren de vineri seară, instituția adăugând că terenul aparține Casei Regale, potrivit Mediafax.

„Zona în care s-a produs alunecarea nu este cunoscută ca fiind una predispusă unor astfel de fenomene. Alunecarea a ajuns până la marginea gospodăriilor, iar pericolul avansării acesteia se menține, motiv pentru care s-a dispus evacuarea a aproximativ 150 de persoane din peste 20 de locuințe”, a transmis Prefectura Prahova.

În ce privește cazarea, autoritățile locale și cele județene caută soluții, astfel încât masura de urgență să acopere atât nevoia unui acoperiș temporar pentru cei aflați în această situație, dar și regulile impuse de contextul actual generat de COVID-19.

„Estimarea pagubelor, dar și cercetarea cauzelor care au dus la acest dezastru natural vor fi efectuate pe zi, începând de sâmbătă dimineață”, a adăugat sursa citată.

În total, 20 de familii au fost evacuate, vineri seara, din casele lor din Azuga, după ce o alunecare de teren a avut loc în localitate.

„S-au făcut demersuri pentru a fi cazați la una sau două unități hoteliere unde vor avea și hrană asigurată. Totodată, în zona alunecării din cauza blocării albiei râului s-a format un baraj. Din acest motiv pompierii acționează cu motopompe pentru a evacua apa din amonte către aval. În acesta seară mai multe echipaje de pompieri vor acționa și vor monitoriza zona. Mâine (sâmbătă -n.red.) dimineața se vor face din nou evaluări și se va proceda la deblocarea albiei pârâului cu utilaje specifice”, a transmis ulterior, Inspectoratul pentru Situații de Urgență.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12806 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    natura incearca sa acopere mizeria lasata (Vineri, 10 aprilie 2020, 23:12)

    qwerasdf [utilizator]

    de triburile de la poalele muntelui...
    • +8 (10 voturi)    
      bine zis "triburi" (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 4:51)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      150 de persoane in 20 de locuinte!? ca paduchii..
    • +2 (4 voturi)    
      Triburile au taiat copacii... (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 14:44)

      D.Gabriel [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      ... si acum pamantul nemaifiind stabilizat a venit peste ei. Asa fac triburile de romi la tara, rad tot ce le cade in mana. Vor mai fi astfel de alunecari...
  • +12 (18 voturi)    
    3h pe DN1 #love (Vineri, 10 aprilie 2020, 23:26)

    termopan [utilizator]

    Acum ca s-a infundat WC-ul din valea prahovei, ce ne facem?

    Cand tai copacii si pui teava de cacau in apa de munte si revarsa tot la tine.
  • +18 (18 voturi)    
    Uitati-va in GE la gps 45.4413,25.568 (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 0:01)

    mynickname [utilizator]

    Cum era acum 10 ani, cum e acum din drona? Dati o tura cu Street View ca sa vedeti si fauna, intrebati-va daca au avut autorizatie de constructie si, daca da, cine le-a dat-o.
    • +4 (4 voturi)    
      E suficient si youtube-ul! (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 5:13)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui mynickname

      https://www.youtube.com/watch?v=eXQIU7G9x1g

      Min 0:35 e cat se poate de reprezentativ pt populatia (etnia) din zona.
  • +4 (6 voturi)    
    Cam putine trunchiuri! (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 2:29)

    Codruta N [utilizator]

    Daca le "iei" si incerci, virtual, sa le asezi in picioare, la densitatea padurii de alaturi, nu acopera nici jumatate din panta aia! Nu'sh de ce, pare ashaaa... ca acolo, undeva, s-a taiat padurea in prostie!
    Oricum, o sa mai alunece cel putin o bucata maricica - deci pompierii aceia mai bina ar lasa-o balta, o bucata de vreme, cu deblocarea albiei raului, pana cand se stabilizeaza totul! :(
  • +8 (8 voturi)    
    Pericolul este evident (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 5:01)

    Cataleya [utilizator]

    Acum, dupa ce oamenii au fost avertizati si evacuati din zona de pericol, ar fi foarte bine daca intregul deal/munte ar ingropa sub 10m de pamant toata cloaca aia!
    Pompierii ar putea s-o lase mai usor cu motopompele pt ca inundarea naturala a zonei ar fi o binefacere pt locul cu pricina.
    In 10 ani, natura va avea grija sa refaca zona asa cum a fost inainte sa fie napadita si spurcata de...stim noi cine!
  • +6 (8 voturi)    
    ok (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 9:35)

    CiprianOlenici1 [anonim]

    Se vede din cer ca e o asezare ilegala a unui trib de tigani.
    • +4 (4 voturi)    
      mai pe romaneste (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 11:11)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui CiprianOlenici1

      se numeste "colonie".. ;)
  • -1 (5 voturi)    
    terenul casei regale (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 14:34)

    Paleopterix [utilizator]

    Pai ce va mira? Ce e de mirare e ca mai exista ceva care sa nu apartina "casei regale", ca doar traim intr-un regat, avem casa regala, etc. Si noi, prostii, credeam ca suntem intr-o republica, in anul 2020, insa in realitate suntem in continuare in evul mediu si ne manipuleaza si ne capuseaza on continuare aceeasi gasca de smecheri cu "sange regal", ca de 1000 de ani incoace....
    • +1 (3 voturi)    
      Paleo? esti batran rau daca ai uitat (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 20:10)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Paleopterix

      Ca actuala Casa Regala a Romaniei are mai putin de 150 de ani de existenta!
      Dar daca tu te simti exploatat de 1000 de ani incoace e dreptul tau personal.
  • -4 (4 voturi)    
    Numai comentarii (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 16:13)

    Adisson [utilizator]

    Numai comentarii aiurea pe aicea si nu indrazneste nimeni sa va contrazica, pesemne nici nu are rost

    Doar de curiozitate, e vreun geolog printre comentaci sau stiti macar sa interpretati ce vedeti?
    Mutati-va in padure, salbaticilor. Nu ne scrieti, nu o sa va ducem dorul.
    • -1 (1 vot)    
      da! (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 22:02)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Adisson

      "e vreun geolog"! :P