Nelu Tătaru, despre revenirea Sorinei Pintea ca manager la Spitalul Baia Mare: Vom evalua situația

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 9 aprilie 2020, 15:40 Actualitate | Esenţial


Nelu Tataru
Foto: AGERPRES
Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a declarat, joi, că se verifică dacă este adevărată informația privind revenirea Sorinei Pintea ca manager la Spitalul din Baia Mare, aceasta fiind sub control judiciar, urmând să se ia o decizie, potrivit Mediafax.

Întrebat joi, într-o conferință de presă, despre revenirea Sorinei Pintea în funcția de manager la Spitalul Județean Baia Mare, după ce și-ar fi retras demisia, ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a spus că MS va evalua situația și va lua decizii.

„Ministerul va evalua situația și va lua decizii în consecință. În acest moment vom evalua efectiv dacă informația este sigură, dacă doamna manager a revenit, vom cere o notă explicativă de la DSP din județul respectiv, iar Ministerul va lua o decizie”, a spus Tătaru.

Fostul ministru al Sănătății, Sorina Pintea, în prezent sub control judiciar pentru luare de mită, și-a retras demisia din funcția de manager al Spitalului Județean de Urgență Baia Mare, înregistrată în 5 martie, și a anunțat că este în concediu medical.

Reprezentanții Consiliului Județean Maramureș au declarat, miercuri, pentru MEDIAFAX, că Sorina Pintea a obținut postul de manager al spitalului prin concurs, iar mandatul îi expiră în acest an.

„Sorina Pintea a transmis o adresă la Consiliul Județean Maramureș prin care a anunțat că își retrage demisia din funcția de manager al Spitalului Județean de Urgență Baia Mare înainte de împlinirea termenului după care demisia producea efecte. Dânsa informează Consiliul Județean Maramureș că rămâne în concediu medical și propune ca în funcția de manager al spitalului să fie înlocuită de directorul medical Vasile Pop, ca interimar. Noi am luat act de această retragere a demisiei și am informat la rândul nostru spitalul din Baia Mare. Sorina Pintea a obținut postul de manager prin concurs, iar mandatul îi expiră în acest an”, au spus reprezentanții CJ Maramureș.

Demisia Sorinei Pintea din funcția de manager al Spitalului Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare a fost înregistrată, în 5 martie, la Consiliul Județean Maramureș. În demisia înregistrată la CJ Maramureș, Sorina Pintea a scris că a demisionat din funcția de manager al Spitalului din Baia Mare având în vedere că este cercetată penal într-un dosar al DNA și pentru o bună desfășurare a urmăririi penale și a procesului penal. Fostul ministru al Sănătății a fost plasată sub control judiciar pentru luare de mită.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3079 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    ei vezi, asta e secretul in politica! (Joi, 9 aprilie 2020, 15:48)

    panduru [utilizator]

    sa ai tupeu!
  • +7 (9 voturi)    
    ce e de "ievaluat" aici? (Joi, 9 aprilie 2020, 15:55)

    ouyang [utilizator]

    a cerut șpagă 7% dintr-o achiziție? DE CE NU E ÎN PÂRNAIE? Asta e singura întrebare.
    • +9 (9 voturi)    
      stai ashea.. (Joi, 9 aprilie 2020, 16:21)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      ... asta nu era bolnavā de toate boalele cand era vorba de pârnaie?
  • +6 (8 voturi)    
    USL (Joi, 9 aprilie 2020, 16:08)

    DiDiRo [utilizator]

    tot usele
    psd=pnl=o mare mizerie
  • +9 (9 voturi)    
    acuma o luna era foarte grav bolnava (Joi, 9 aprilie 2020, 16:13)

    mihai2015 [utilizator]

    parca in urma cu o luna era grav bolnava, nu stiu cate boli i se decoperisera si nu putea sa stea in inchisoare,
    Hopa, acuma e bine sanatoasa si se poate ocupa de spital
    • +2 (4 voturi)    
      Șpagită cronică (Joi, 9 aprilie 2020, 16:55)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui mihai2015

      Incurabilă și foarte răspândită printre medicii din România.
      • +5 (5 voturi)    
        Acum ca poate face achizitii directe, (Joi, 9 aprilie 2020, 17:34)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        fiind stare de urgenta, e clar ca se simte mai bine. Nu de alta, dar mai avea niste promisiuni de onorat si trebuie sa isi asigure un trai decent pentru cand va iesi din puscarie.
  • +5 (5 voturi)    
    a fost (Joi, 9 aprilie 2020, 16:49)

    nahir [utilizator]

    eliberată din arest pe motiv că e grav bolnavă și nu suportă regimul închisorii, arestul preventiv fiind transformat în control judiciar. Chiar se retrăsese la hoceagul ei micuț de la țară, ăla de avea parter, etaj și mansardă și nu știu căte camere (și ăsta făcut din leafa ei modică de lefegiu la stat).
    Acum e sănătoasă? Ce doctor îi confirmă capacitatea de muncă în postul de manager de spital? Dacă e aptă pt. așa ceva, nu i se poate retransforma controlul judiciar în arest preventiv? Numai demisiile, dacă vrea mușchiul lor de pesedaci (usl-iști) nesimțiți, pot fi anulate în vederea reîncadrării pe aceleași funcții pentru care persoanele respective sunt anchetate penal?
  • +4 (4 voturi)    
    Concediul medical (Joi, 9 aprilie 2020, 16:51)

    Fitter [utilizator]

    trebuie acordat de un medic dupa examinarea pacientului. Cum a obtinut concediul fiind obligata sa stea acasa ?
    • +2 (2 voturi)    
      hai, nu te face ca nu stii... (Joi, 9 aprilie 2020, 18:46)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Fitter

      ... a dat si ea spagā. tocmai ea sa nu stie care-i mersu'?
  • +1 (1 vot)    
    bree tătaruleee (Joi, 9 aprilie 2020, 20:42)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    cum stai bre cu microfoanele alea în față la 15-20cm?crezi că dacă ai mască e ok?câți of fi scuipat și respirat în ele!!de ce nu iei distanță?ce exemplu dai?