Rise Project: România a cerut în două rânduri 200 de milioane de euro de la Banca Mondială. Unde sunt banii?

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 8 aprilie 2020, 19:32 Actualitate | Esenţial


Logo RISE PROJECT
Foto: RISE PROJECT
Înainte să declare oficial epidemia de gripă, Guvernul a calculat un deficit național de 1,75 de milioane de măști profesionale și a aprobat de urgență, pe 4 februarie, cumpărarea lor pentru coronavirus. Se întâmpla la cinci zile după ce Organizația Mondială a Sănătății a declarat boala COVID-19 o urgență globală de sănătate publică, scrie Rise Project.

În plus, pe 6 februarie, România a solicitat, în secret, 200 de milioane de euro de la Banca Mondială, pentru lupta cu noul coronavirus.

Achizițiile centralizate au întârziat o lună și jumătate, până pe 19 martie, când România a cerut alte 200 de milioane de euro de la Banca Mondială.

La nivel central, achizițiile au mers mai rău ca la Suceava, deși România a apelat și la un ajutor financiar extern de urgență, în valoare de 200 de milioane de euro. Banii au fost solicitați de la Banca Mondială pentru lupta cu coronavirusul și făceau parte dintr-un program de finanțare mai larg pentru dezastre.

Niciun oficial român n-a vorbit până acum despre acești bani.

Beneficiarul programului era chiar Departamentul pentru Situații de Urgență, care realizase și necesarul de echipamente de protecție.

Banca Mondială aprobă a doua zi solicitarea României, pe 7 februarie, potrivit corespondenței cu ministrul Finanțelor.

Am încercat să aflăm ce s-a întâmplat cu banii.

Florin Cîțu, ministrul Finanțelor, ne-a confirmat retragerea banilor, dar nu a dorit să discute oficial pe marginea acestui subiect.

Raed Arafat, șeful DSU, instituția beneficiară a programului extern și cea care realizase necesarul de echipamente de protecție, n-a răspuns pe marginea acestui subiect.

Mihai Theodor, consilier al șefului DSU, Raed Arafat: “Rolul DSU în acest împrumut de la Banca Mondială este mai degrabă de expert, noi venim cu statistici și argumente prin care fundamentăm nevoia, de ce ne trebuie acei bani, noi aducem documentele. În rest, el se semnează la nivel de Guvern și chiar de președinție, din ce știu. Noi, DSU, nici nu putem să primim bani direct. De regulă, în astfel de programe cu Banca Mondială în care suntem beneficiari, banii se duc la IGSU, care e în subordinea noastră, noi facem dacă e cazul necesar de materiale, IGSU cumpără în funcție de el. Acum, pe programul ăsta de 400 de milioane, vă spun sigur că banii nu au venit la IGSU. Nici nu știu dacă banii au fost virați României. (Îi spunem că au fost). Chiar sunt intrigat.”

Integral pe Rise Project






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6911 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    si voi vreti coronabonduri? (Miercuri, 8 aprilie 2020, 19:38)

    cristi_an [utilizator]

    pofta-n cui
  • -3 (11 voturi)    
    e clar (Miercuri, 8 aprilie 2020, 19:38)

    cucuveauamov [utilizator]

    banii sunt ascunsi in bungaloul lui Dragnea din Brazilia.
  • +10 (12 voturi)    
    Ăștia-s la fel cu PNL-ul! (Miercuri, 8 aprilie 2020, 19:42)

    prec [utilizator]

    PNL=PSD și PNL+PSD=USL
  • +8 (12 voturi)    
    papa arafatu si sistemul tot (Miercuri, 8 aprilie 2020, 19:48)

    mmmircea [utilizator]

    apoi pun vreun mort vinovat ca la hexipharma.
    • +1 (1 vot)    
      Asa-i, copacul asteapta momentul potrivit (Miercuri, 8 aprilie 2020, 23:08)

      KTerinca [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      .
  • +8 (12 voturi)    
    smenuri, invarteli securiste... (Miercuri, 8 aprilie 2020, 19:49)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    baietii cu ochii albastri, care coordoneaza camarila lui KWJ si pe acesta nu se dezmint. Lipsa totala de transparenta, desi vb de bani publici si nu cu destinatie militara ca sa fie justificabila secretizarea operatiunilor, acum se cauta urma banilor...in situatii de criza e cel mai usor de deturnat, furat, etc, se stie.
    Deci, au primit (teoretic) 400 mil euro de la BM pt dotari, stocuri pt situatii de urgenta. Dar atunci de ce ieri au anuntat ca iau banii pt astea la decontare din fondurile disponibile ramase prin programele cu finantare UE, gen POCU, POC?! Ceva nu se leaga...adica se folosesc odata banii BM si inca odata banii UE pt acelasi scop? (ca sa nu imi spuna acum ca de fapt ar fi scopuri diferite, adica 400+600 mil euro=1 miliard euro au aterizat subit in Romania sau urmeaza sa vina sub forma de...masti, combinezoane, etc...)?!
    Trebuie urmarite si adunate si valorile achizitiilor realizat de ONAC si de DSU/IGSU, etc...poate asa aflam un raspuns partial...
    Si inca o nedumerire: de ce erau stocurile de urgenta GOALE, cand DSU/IGSU primise deja vreo 630 mil euro fonduri europene pt dotari, etc?! Cu banii aia ce au facut? (asa a comunicat ieri Guv/MFE, ca au avut deja o finantare recenta, pe un alt proiect mamut in derulare).
    Tare imi e ca sub umbrela "urgentelor" si unor institutii partial militarizate, a CSAT si a "secretului de serviciu" sa nu se fure de fapt sute de mil de euro prin diverse achizitii dubioase, firme paravan, etc.
    Am mai vazut scheme din astea...
  • +7 (7 voturi)    
    ! (Miercuri, 8 aprilie 2020, 20:55)

    tudorr [utilizator]

    Pai angajatilor la stat care oricum frecau menta la serviciu si care acum freaca menta acasa, li se platesc 100% salariile alea umflate artificial de pesedeu! De unde dracu bani daca privatul e in buda?
  • +8 (8 voturi)    
    O ipoteza (Miercuri, 8 aprilie 2020, 20:58)

    ipolitic [utilizator]

    200 de milioane de euro a costat softul pentru intocmirea necesarului de echipamente medicale. Alti 200 de milioane pentru mentenanta. Ghita...?
    • -1 (3 voturi)    
      articolu (Miercuri, 8 aprilie 2020, 21:31)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      ăsta ar trebui lăsat aici pt mai mult timp, alăturat cu ăla cu Ferentari...poate în loc la Antonov și ce mai aveți p-acolo...unii mor de foame, la propriu, alții nu se satură oricît ar avea...ministru finanțelor nu a dorit să discute oficial, nu a dorit el...șefu DSU n-a răspuns, el ne spune ce să purtăm în loc de măști, nu sînt măști da o să vină...miroase de la o poștă a firme de securiști, gen Hexi, Secureanu, etc...dragi români, stați în casă, mai o lună stare urgentă...militarizați MF ori faceți-l pă Cîțu gheniral, să eficientizeze
  • 0 (6 voturi)    
    Astia nu-s aia cu ,,dosarul '' lui Barna ? (Miercuri, 8 aprilie 2020, 21:33)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    De valiza cu documente din Teleorman, ce se mai aude ?
    Credibilitate zero.
    • -1 (1 vot)    
      Ntttttt.... (Joi, 9 aprilie 2020, 11:10)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      Ce e asa greu de inteles ?
      Barna a luat banii si i-a pus in valiza din Teleorman !
      Si nu e vorba de " dosarul " lui Barna .
      Fetele de la Rise Project au produs textul intitulat " Adevarul despre Dan Barna " .
      A fost vina lor ca oamenii nu au inteles ca era vorba despre " Adevarul Rise Project despre ... " ?
  • +1 (5 voturi)    
    Rise Eject (Miercuri, 8 aprilie 2020, 22:29)

    ww [utilizator]

    Sper sa se ia masuri: maine Grupul de (ex)Comunicare Strategica ne va anunta ca Rise Project va fi inchis pentru fakenews, pentru "informații false și alarmiste" prezentate "într-o notă conspiraționistă".
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Joi, 9 aprilie 2020, 0:35)

    oareconteaza [utilizator]

    Stati acasa numai deschideti la dentist si lasati oamenii sa circule.
  • +4 (4 voturi)    
    Banii sunt... (Joi, 9 aprilie 2020, 0:51)

    Criogenia [utilizator]

    ...aruncati in OUG-urile date de Guvern cu dedicatie pentru primari inainte de canpania electorala ce nu este clar? Rontaie primarii Pnl si Psd si tac ca le convine, ei au aproape toate primariile din Romania. Ordonantele au fost date smechereste, o licitatie nu se mai face , tot se achizitioneaza de la cine trebuie in orice domeniu nu numai in sanatate. Corb la corb nu scoate ochii...se fura acum in gasca, nu se mai cearta pe subiect. Marele Alb cat o avea parte? Nu zicea el ca are guvern "corect, onest"? A reusit sa dea o alta definitie corectitudinii. Tepes ne mai salveaza.
  • +4 (4 voturi)    
    super (Joi, 9 aprilie 2020, 7:21)

    adrian_rolland [utilizator]

    Acum cotizati oilor la donatii pentru spitale... ca nu ESTE bani!