Slujba de Înviere, în biserici fără credincioși. Bănescu: Cei mai mulţi dintre noi vom aprinde lumânarea de la candela din casă

de D.D.     HotNews.ro
Marţi, 7 aprilie 2020, 15:20 Actualitate | Esenţial


Vasile Banescu
Foto: basilica.ro
Slujbele din această perioadă, inclusiv cele de Florii şi de Înviere, vor fi săvârşite în biserici, fără credincioşi, a declarat purtătorul de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Române (BOR), Vasile Bănescu.

"În condiţiile aspre ale actualelor reglementări valabile în starea de urgenţă, slujbele din această perioadă, inclusiv slujba de Florii şi cea a Învierii, vor fi săvârşite în biserici, din nefericire, fără credincioşi. Aceştia le pot urmări/asculta (pe cele de la Catedrala Patriarhală) în primul rând prin intermediul Televiziunii şi Radioului Patriarhiei Române, Trinitas, sau online prin intermediul canalelor mediatice ale eparhiilor şi parohiilor”, a declarat Vasile Bănescu pentru AGERPRES.

El consideră că, "deşi vom fi constrânşi să rămânem în case în noaptea de Paşti, vom reuşi să ne împărtăşim cu bucuria adânc întremătoare a Învierii lui Hristos, pregătindu-ne poate mai riguros sufleteşte în răgazul şi liniştea acestui timp al recluziunii şi reflexivităţii prin lectura Evangheliilor care descriu documentar Pătimirile Mântuitorului şi Învierea Sa din morţi".

"La miezul nopţii, cei mai mulţi dintre noi vom aprinde lumânarea de la candela din casă, vom cânta 'Hristos a înviat' şi ne vom ruga ca El să reaprindă în noi lumina credinţei şi speranţei uneori pâlpâietoare. Ne vom ruga pentru încetarea grabnică a acestei grele încercări care ne afectează pe toţi, ne vom ruga pentru sănătatea şi ocrotirea celor dragi, dar şi pentru cei ce îi ajută pe bolnavi, pe bătrâni şi pe sărmani. Cu gândul la Cel care prin Învierea Sa ne-a oferit tuturor 'Calea, Adevărul şi Viaţa' pline de Sens mântuitor", a mai afirmat Vasile Bănescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5374 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    Secularizarea Activelor BOR (Marţi, 7 aprilie 2020, 15:26)

    un domn [utilizator]

    #obligatorie
  • +4 (12 voturi)    
    Nu mai vine avionul cu lumina sfanta din Israel? (Marţi, 7 aprilie 2020, 15:27)

    cato [utilizator]

    De ce se mai mergea la biserica dupa lumina când se poate oricum de la aragaz?
    Si cum ramane cu avionul ce aducea "lumina sfanta" din Israel?
    • -5 (7 voturi)    
      Cei mai mulţi dintre noi.. (Marţi, 7 aprilie 2020, 23:30)

      Fileu_de_Poveste [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Cei mai mulţi dintre noi vom aprinde lumânarea de la candela din casă,
      Cei mai puțini dintre noi NU vom aprinde lumânarea de la candela din casă
      • +1 (3 voturi)    
        De unde sti? (Miercuri, 8 aprilie 2020, 12:04)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Fileu_de_Poveste

        Tu crezi ca toata lumea face ca tine?
        Ai tu date concrete?
        • 0 (0 voturi)    
          Astia cu voturile negative, eu citam din ... (Miercuri, 8 aprilie 2020, 15:59)

          Fileu_de_Poveste [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          preainteleptul tov BOR Banescu.
          "Cei mai multi aprind ....."
          Pai, daca cei mai multi aprind
          inseamna ca cei mai putini NU aprind
          E un principiu al logicii matematice.

          "Ezplicati" ce nu e bine, iar daca nu e bine, vorbiti cu tov BOR , va "ezplica" el
  • +3 (13 voturi)    
    mda (Marţi, 7 aprilie 2020, 15:37)

    SoulSearcher [utilizator]

    pentru prima data in 30 ani, BOR nu va face profit de pasti...

    daca mai tine pandemia asta mult, se vor reprofila popii...

    bine si daca nici de la stat nu vor mai primi salariile...
  • +3 (13 voturi)    
    unpopular opinion... doar ce-am tras lumina (Marţi, 7 aprilie 2020, 15:44)

    qwerasdf [utilizator]

    la wc-ul din fundul curtii

    o s-o aprind acolo, pentru BOR, pentru limuzinele si hotelurile lor!
  • -5 (13 voturi)    
    interesant (Marţi, 7 aprilie 2020, 16:18)

    vodatepes [utilizator]

    La supermarket se poate merge la biserica nu. Sunt satisfacute doar necesitatiile primare. Minacare si medicamente. Nu e nimic. Au inchis o biserica dar s-a deschis sute de biserici mai mici dar s-au deschis. Daca la o biserica mergeau 100 de enoriasi acestia in noaptea de inviere vor deschide acasa la ei 100 de biserici pentru ca "Unde sunt doi sau trei adunati in numele meu, sunt si eu in mijlocul lor" a spus Iisus. Asa ca au inchis sute de biserici dar s-au deschis mii de biserici si poate acum ca niciodata se spun mai multe rugaciuni.
    • +4 (6 voturi)    
      Daca ar ramane asa ar fi mai bine pentru toti! (Miercuri, 8 aprilie 2020, 11:18)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Dar mai ales pentru stat, ca ar avea o cheltuiala inutila mai putin! Daca spune cineva ca banii statului sunt esentiali pentru o religie, eu zic ca religia respectiva e moarta. Nu poti cumpara credinta adevarata cu bani!