Arhiepiscopul Calinic: Oamenii zăpăciţi de zvonuri nu mai sunt în stare să judece stările de lucruri

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 6 aprilie 2020, 8:58 Actualitate | Esenţial


Arhiepiscopul Argesului și Muscelului, Calinic Argeșeanul
Foto: Facebook
​​Arhiepiscopul Argeşului şi Muscelului, Calinic Argeşeanul, atrage atenţia asupra pericolului informațiilor răspândite în această perioadă a crizei coronavirusului, îndemnând ca acestea să fie verificate. „Se ştie că oamenii zăpăciţi de zvonuri nu mai sunt în stare să judece stările de lucruri şi nici nu pot”, a scris înaltul prelat pe Facebook.

„Mare pacoste pe capul nostru mai este şi cu zvonurile care zboară ca păsările legendare de foc. Cel mai grav lucru este că zvonurile nu sunt verificate, câtuşi de puţin, şi le luăm ca drept adevăruri sigure. Ba, mai adăugăm şi noi câte ceva la ele. Se ştie că oamenii zăpăciţi de zvonuri nu mai sunt în stare să judece stările de lucruri şi nici nu pot. (...) Hotărât: Orice vorbă, înainte de a o slobozi în lume, să constaţi că este adevărată. Şi chiar nici atunci, să nu te grăbeşti a o spune, dacă nu aduce bun folos cuiva.", a scris arhiepiscopul Calinic, luni, pe contul său de Facebook.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4738 vizualizari

  • +9 (21 voturi)    
    da (Luni, 6 aprilie 2020, 9:03)

    Soljenitin [utilizator]

    Da, si mai sunt unii care vand zvonuri si himere cum ca daca donezi bani publici bisericii ajungi in rai si asa mai departe.
    • +2 (2 voturi)    
      Ce oameni, care ti-au dat minus... (Marţi, 7 aprilie 2020, 0:37)

      Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      E curios cati oameni se simt lezati de afirmatia ta! Mai mult, e trist, pt ca sunt prea multi
      !
      • +2 (2 voturi)    
        lectie (Marţi, 7 aprilie 2020, 8:16)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

        O lectie pe care am invatat-o a fost ca adevarul este cea mai proasta marfa ;-)
        Asa ca ma doare la un metru sub barbie de parerile lor.
  • +4 (12 voturi)    
    Total de acord, dar ... (Luni, 6 aprilie 2020, 9:10)

    CezarN [utilizator]

    Sunt total de acord cu ceea ce s-a publicat aici. Inclusiv cu afirmatia ca adevarul care face numai rau nu merita spus.
    Problema apare in pasii urmatori, care nu sunt spusi aici, pasi in care Biserica, Partidul, Guvernul, Dictatorul stabilesc ca, de vreme ce turma este ametita de zvonuri si nu mai poate distinge bine adevarul, ei sunt cei care trebuie sa stabileasca ce este adevarat si ce nu. Si atunci un pericol mai mare ne paste decat confuzia pe care zvonurile o creeaza: centralizarea adevarului, crearea unei surse unice de adevar si pedepse pentru "deviationisti".

    Solutia ar fi, desigur, educarea populatiei si accesul ei la mai multe surse de informare concomitent cu transparentizarea intereselor din spatele surselor de informatii, astfel incat adevarul sa nu poata fi ascuns si, mai ales, sa nu poata fi manipulat.
    • +1 (9 voturi)    
      O oita din turma...a inceput sa gandeasca (Luni, 6 aprilie 2020, 9:56)

      ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Si rau a facut....nu este pentru tine gandirea, oita inculta si spalata pe creier.
      Stai cuminte in banca ta, si nu iti mai expune gandirea in public....dauneaza.
    • +1 (1 vot)    
      La fel ca la colegul de mai sus (Marţi, 7 aprilie 2020, 0:48)

      Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      O treime dintre oamenii care au votat comentariul, sunt in dezacord... fapt care pe mine ma frapeaza! Ce fel de persoane pot fi acelea care nu pot fi de acord cu o declaratie atat de bun simt ca a ta!
  • +6 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 6 aprilie 2020, 9:53)

    [anonim]

  • +3 (11 voturi)    
    Cum asa parintele.... (Luni, 6 aprilie 2020, 9:55)

    ggiiggii [utilizator]

    pai nu asta cultiva biserica si religia de 2000 de ani: "crede si nu cerceta"....ce facem acum, stricam combinatia "boss"-ului.
    Acum ce vrei, sa gandeasca singuri, sa se documenteze din alt surse decat cartile bisericesti( si cartea aia de colorat numita biblia)???
    Blasfemie parintele....curata blasfemie, pai iti pleaca turma, nu mai dau bani pe acatiste si pe lumanari...ce facem aici???
  • +3 (9 voturi)    
    Un zvon? (Luni, 6 aprilie 2020, 10:24)

    nevada [utilizator]

    Un înalt prelat cere deschiderea bisericilor în noaptea de Înviere: ”Fără biserică sufletele se pustiesc” Cum se numeste acesta?-parca unul (ÎPS) Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului. Mai este vre-un zvon prin amvon? Care o fi acela?
  • +1 (1 vot)    
    Taica Parinte, (Luni, 6 aprilie 2020, 17:01)

    John M. [utilizator]

    Zvonurile si umorul urban care au circulat cand stateam cu perna peste telefon in comunism ne-au tinut zdraveni la cap si atunci si acum.