Legea privind acordarea unui sprijin financiar mai mare schitului „Prodromu” de la Muntele Athos, promulgată de Iohannis

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 20:49 Actualitate | Esenţial


Lege promulgata
Foto: Facebook - Klaus Iohannis
Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat, vineri, legea prin care sprijinul financiar acordat anual de statul român pentru schitul românesc „Prodromu”, de la Muntele Athos, se majorează de la 250.000 de euro la 960.000 de euro.

Potrivit legii, sprijinul financiar se alocă de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Culturii şi Identităţii Naţionale, notează Agerpres.

„Având în vedere istoria acestui loc şi importanţa acestuia pentru poporul român, este necesar ca statul român să acorde un sprijin financiar permanent pentru restaurarea, conservarea şi întreţinerea complexului de clădiri şi a operelor teologice, culturale, istorice şi artistice ce compun Schitul "Prodromu", dar şi pentru dezvoltarea relaţiei spiritual-culturale şi sociale a pelerinilor cu acesta (...). Lucrările de restaurare au început în urmă cu 30 de ani, iar pentru finalizarea acestora este necesară acordarea de către statul român a unui sprijin financiar anual în valoare de 960.000 de euro, întrucât costurile materialelor şi manoperei sunt din ce în ce mai mari, lucrările fiind întârziate şi amânate de la un an la altul, realizându-se până în prezent doar 40% din totalul lucrărilor de restaurare, sumele acordate până în prezent nefiind suficiente. Ca un termen de comparaţie, statul francez cheltuie aproximativ 4.000.000 euro anual pentru întreţinerea Catedralei Notre Dame, iar în urma tragicului accident din 15 aprilie 2019, în doar două zile, s-au strâns din donaţii 800.000.000 euro pentru restaurarea catedralei şi a operelor de artă afectate”, se arată în expunerea de motive a legii, iniţiată de reprezentanţi ai tuturor grupurilor parlamentare, cu excepţia USR, şi de parlamentari neafiliaţi.

„Prodromu”, schitul românilor din Sfântul Munte Athos, a fost întemeiat în anul 1820 sub arhipăstorirea Mitropolitului Veniamin Costachi al Moldovei şi adăposteşte piese artistice literare şi documente istorice de valoare, între acestea fiind icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului „Prodromiţa”. La Schitul „Prodromu” se mai află icoana Maicii Domnului „Apărătoarea de foc”, icoana Maicii Domnului „Înainte Vestitoarea”, icoana Maicii Domnului „Ctitoriţa”, iar în vechiul Paraclis al schitului cu hramul „Sfântul Ioan Botezătorul” este icoana Sfintei Treimi şi icoana Sfântului Ioan Botezătorul, ce a fost îmbrăcată în argint în anul 1853 de către Grigorie Al. Ghica, domnitorul Moldovei. Totodată, aici se află moaştele mai multor sfinţi, iar biblioteca schitului este un tezaur istoric inestimabil, ce conţine acte, documente, manuscrise, hrisoave şi opere teologice literare şi istorice unice în lume.

De asemenea, construcţia în sine a bisericii şi a corpului de clădiri care constituie schitul „Prodromu” sunt opere arhitectonice cu valoare istorică, recunoscute în plan internaţional şi vizitate anual de turişti din întreaga lume.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4447 vizualizari

  • +4 (16 voturi)    
    Ei,da (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 20:56)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Duamna irea cu Catedrala Nenorocirii Neamului, Fikusul de la Cotroceni cu 4 case si Muntele Athos. Bataie de joc la ambii
  • +11 (19 voturi)    
    Ireal. (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 20:57)

    Zubizareta [utilizator]

    Pur si simplu ireal. Nu imi vine sa cred. Nu. Deci la noi mor oamenii ca nu avem echipamente in spitale. Mor oameni de foame. Oameni ramasi fara locuri de munca. Oameni care se gandesc cum vor merge inainte cu familia. Copii care nu ai cele necesare pt scoala si haine. Si noi dam 1
    Mil de euro anual pt niste cladiri pe Athos. Dar nu e de ajuns muntele? Mergi vizitezi. Si gata. Ce vor sa faca acolo? Lant hotelier?
  • -7 (13 voturi)    
    Si cele 2 minute de ura orwelliana de sambata (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 21:02)

    xolv [utilizator]

    incep acum....
    • +4 (4 voturi)    
      Nu-i chiar ură (Duminică, 5 aprilie 2020, 9:30)

      calincb [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      este mai mult umor absurd, de absurdul situaţiei. Pentru că faptul este deja consumat.
  • +7 (13 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 21:03)

    tudorr [utilizator]

    Nenorocitilor!
  • +8 (18 voturi)    
    da ti mai mult... (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 21:05)

    exilatul [utilizator]

    la toate bisericile....si continuati sa construiti si altele...din bugetul "Ministerului Culturii şi Identităţii Naţionale""....auzi si la astia : "identitatea natioanala" !?!?!?!....mi e si rusine cind imi amintesc de ...."identitatea" mea....bai , dati bani la sanatate si educatie nu la popi....
    • -8 (10 voturi)    
      Mai bine distrugeti bisericile precum comunistii (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 23:39)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      aia cetateni adevarati
  • +4 (16 voturi)    
    Perfect! (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 21:06)

    Nyk1 [utilizator]

    Dacă nu avem ventilatoare, măști, etc., măcar să avem pile la GOD să ne bage în rai când cădem răpuși de COVID-19!

    PS: Schitul fiind pe teritoriul Greciei, mi s-ar părea normal ca Grecia să se ocupe de întreținerea lui.
    • +6 (10 voturi)    
      Muntele (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 22:00)

      gamoto [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Athos e autonom
    • +5 (7 voturi)    
      bor sa cotizeze...ca doar nu e al statului!!! (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 23:21)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      SI mai vor si ANUAL!!!
  • +9 (17 voturi)    
    Ce minuni face icoana aia (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 21:09)

    TheFreeOne [utilizator]

    Daca azi englezii ne-au "suflat" cele 300 de ventiatoare pe care vroiam sa le cumparam?
  • +7 (11 voturi)    
    e bine (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 21:29)

    rei [utilizator]

    daca sistemul medical are lipsuri,macar la groapa sa mergem cu alai
  • +7 (15 voturi)    
    mda... (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 21:47)

    ion_de_la_tara [utilizator]

    cu asemenea servicii medicale, din care toti au furat pe rupte si nu s-a investiti mai nimic in ultimii 30 de ani, singura solutie e sa dam un sac de bani bisericilor ca sa ne ierte cel de sus... n-am cuvinte...
  • +6 (8 voturi)    
    €710.000 ?!!! (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 21:58)

    gamoto [utilizator]

    ... in plus pe an pentru ce?!!! 960 000 de euro pe an pentru ce?!! Pentru a fi in pas cu moda, adică cu francezii?!! Pe timpul asta când in Romania se donează, se cer donații sau mai degrabă se cerșesc bani pentru spitale, spitale de stat?!! Sa dai un milion de euro acum, când fiece bănuț contează, unui schit, fie el si de pe muntele Athos, e un gest ce aduce a populism - acest termen atat de urat de liberali sau arata ca cineva e șantajabil politic, ca PNL isi da seama ca pierde teren.
    Oare BOR nu găsea 700 000 de euro pentru finanțarea schitului apelând la donații particulare? Sau se folosește de puterea ei primordiala, aceea de a manipula poporul in favoarea celui ce da mai mult?
    UN MILION DE EURO PE AN, IN FIECARE AN PANA LA SFARSITUL VEACURILOR, AMIN!

    Coronavirusul nu va fi mai tare ca BOR, niciodata! El va trece dar BOR va ramane! Aleluia...
  • +5 (9 voturi)    
    Mutu tampitu (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 22:00)

    leleaflore [utilizator]

    compari Notre Dame, vizitata de milioane de turisti in fiecare an cu o manastire la care nu merge aproape nimeni??? Aveti bani de aruncat???... sunteti idioti???
  • +3 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 5 aprilie 2020, 0:45)

    [anonim]

  • 0 (0 voturi)    
    Inca o greseala (Duminică, 5 aprilie 2020, 19:23)

    Tencalin [utilizator]

    Prezidentul si partidul lui pare ca au luat-o complet razna. Lui nu-i mai vine randul la vot, dar partidului de iresponsabili da.