PLUS cere respingerea proiectului de executare la domiciliu a pedepselor definitive

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 2 aprilie 2020, 22:43 Actualitate | Esenţial


Conventia PLUS
Foto: Facebook
PLUS face apel la Camera Deputaţilor să respingă proiectul iniţiat de senatoarea PNL Alina Gorghiu care prevede posibilitatea executării la domiciliu a pedepsei cu închisoarea, deoarece "este de natură să ducă imediat la eliberarea a peste jumătate dintre deţinuţii" din România, anunță Agerpres.

„Deşi am depăşit pragul de 100 de persoane decedate din cauza coronavirusului, deşi ne pregătim de cea mai gravă recesiune economică din ultimii 20 de ani, o largă majoritate a membrilor Senatului rămân atenţi doar la ceea ce a contat pentru ei în ultimii ani: distrugerea legislaţiei penale. Iniţiat de către un senator liberal şi susţinut de toţi senatorii care au participat la vot, cu excepţia a doar doi dintre aceştia, proiectul privind introducerea în România a posibilităţii executării la domiciliu a pedepsei cu închisoarea este de natură să ducă imediat la eliberarea a peste jumătate dintre deţinuţii din România, ultimul lucru de care avem nevoie acum”, arată PLUS, prin intermediul unui comunicat.

Formaţiunea atrage atenţia că prin decizia nr. 356/2018, Curtea Constituţională a României s-a pronunţat asupra unei propuneri legislative ce avea acelaşi obiect, posibilitatea de a executa pedepsele definitive la domiciliu, declarând-o neconstituţională.

„Iniţiativa anterioară se referea însă doar la pedepse pentru infracţiuni mai puţin importante, de până la 3 ani. De această dată, pedepsele cresc până la 7 ani şi pot privi infracţiuni dintre cele mai grave, aşa cum este cazul furtului, tâlhăriei, distrugerii, răpirii, lipsirii de libertate ori al proxenetismului. Posibilitatea ca persoane care au săvârşit astfel de infracţiuni să execute pedeapsa la domiciliu este, pe de o parte, de natură să indigneze o parte importantă a societăţii, iar, pe de altă parte, capabilă să înlăture principalul rol al sancţiunilor penale, cel de a descuraja potenţialii făptuitori”, a menţionat aceeaşi sursă. PLUS apreciază că dintre cei aproximativ 20.000 de deţinuţi din România, „cel puţin jumătate ar fi în situaţia de a putea reclama aplicarea retroactivă a legii penale mai favorabile”, fapt ce ar putea duce la eliberarea acestora din penitenciar şi continuarea executării pedepsei la domiciliu.

„Suntem pregătiţi pentru o astfel de schimbare? Îşi permite astăzi statul român să achiziţioneze imediat peste 10.000 de brăţări electronice şi sistemele de monitorizare a acestora? Există suficient personal calificat pentru a asigura monitorizarea condamnaţilor care execută pedeapsa la domiciliu? Sunt toate întrebări pe care sperăm că deputaţii le vor avea în vedere atunci când vor trebui să voteze cu privire la această iniţiativă. Nu ne permitem să experimentăm o astfel de măsură asupra a mai mult de jumătate din populaţia penitenciarelor din România fără să fim bine pregătiţi şi să analizăm toate posibilele consecinţe”, adaugă sursa citată.

Persoanele condamnate la pedeapsa închisorii pentru care s-a dispus executarea acesteia la domiciliu vor fi supravegheate în permanenţă prin intermediul unei brăţări electronice - prevede un proiect de lege votat marţi de senatori, într-o şedinţă de plen online.

Senatoarea PNL Alina Gorghiu, iniţiatoare a propunerii, a declarat că este un proiect care reprezintă creionarea cadrului legal necesar pentru a putea fi implementată monitorizarea persoanelor condamnate cu dispozitive electronice


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12906 vizualizari

  • +21 (35 voturi)    
    O MARE TICALOSIE (Joi, 2 aprilie 2020, 22:53)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    MARCA USL = PSD + PNL
    PNL - O RUSINE ! gasca de mafioti albastri, portocalii cu gunoaie din Ciuma Rosie infratite cu voi. Fikusul de la Cotroceni si-a indeplinit misiunea primita la Grivco.
    • +4 (4 voturi)    
      Ce chestie ! (Vineri, 3 aprilie 2020, 11:11)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Se moare mai mult afara decat in puscarie !
  • +2 (30 voturi)    
    In sfarsit (Joi, 2 aprilie 2020, 22:55)

    panduru [utilizator]

    niste oameni cu capul pe umeri!
    • 0 (0 voturi)    
      Cred (Vineri, 3 aprilie 2020, 14:49)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui panduru

      ca ar trebui ca de aceasta lege sa "beneficieze" doar cei ce au condamnari "cu suspendare".
  • +32 (32 voturi)    
    ... (Joi, 2 aprilie 2020, 23:00)

    tirolez [utilizator]

    "Bravo", PNL. Ce dezamagire.
  • +30 (34 voturi)    
    E de bine. E la domiciliul hotului nu al victimei (Joi, 2 aprilie 2020, 23:02)

    CezarN [utilizator]

    Inca este bine. Inca nu obliga victima sa cazeze in propria sa casa hotul, talharul sau violatorul.
    Dar se fac pasi importanti in directia cea buna, nu?
  • +29 (33 voturi)    
    ... (Joi, 2 aprilie 2020, 23:02)

    tirolez [utilizator]

    Adica jandarmii si politistii sunt afectati in numar din ce in ce mai mare de COVID si astia scot infractorii din puscarii?? Ei nu-s suficienti sa pazeasca civilii care ar trebui sa fie in autoizolare si vor pazi infractorii astia?
    Ce vor astia sa faca?
    • +4 (8 voturi)    
      cerect (Vineri, 3 aprilie 2020, 10:28)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      si in plus oricum numarul de infractori din tara s-a marit de cand cu pandemia pentru ca o gramada care erau plecati in alte tari s-au intors.
      Asta ne-ar mai lipsi, sa se dea drumul la puscariasi, atunci nu vom mai iesi din case nu datorita coronavirusului ci de frica.
  • -2 (20 voturi)    
    Vom (Joi, 2 aprilie 2020, 23:26)

    briciu [utilizator]

    Trai intre emigranti si infractori !!!
  • +17 (19 voturi)    
    USL traieste!!! (Joi, 2 aprilie 2020, 23:34)

    ThalesdeTeleorman [utilizator]

    Doar Crin si Viorel lipsesc din ecuatie
  • +18 (22 voturi)    
    PNL = USL = PSD (Joi, 2 aprilie 2020, 23:38)

    Mihai Fildan [anonim]

    PNL nu cu mult diferit de PSD. O masura populista, care nu va avea decat efect opus. In loc sa le aduca voturi, vor trimite PNL-ul catre 10%. Nu eram fan PNL, dar acum sunt o adevarata dezamagire, mai au un pas si devin la fel de periculosi ca PSD-istii.
    • +9 (13 voturi)    
      Mafia ros-galben-portocalie. (Vineri, 3 aprilie 2020, 6:22)

      Mita Beciuklista [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Fildan

      Sunt pesedisti galbeni. Cred ca se uita ca impostorul Tudorel Toader, ministrul tuturor borfasilor, violatorilor si pedofililor a fost numit de PNL. Cum naiba uitati asta? Uitati ca alaturi de Mafia rosie aproape au distrus, in 2012, Statul?
      • +2 (6 voturi)    
        Asta nu o voi uita niciodata (Vineri, 3 aprilie 2020, 8:47)

        Soro [utilizator] i-a raspuns lui Mita Beciuklista

        Nu voi uita cum s-au pozat impreuna, nu voi uita de Arena Nationala si nu voi uita cum au pus mana dupa 2012 pe tot ce era bun in Romania. Nu voi uita cu au ras din politica pe cei din PD care au scos Romania din criza. In timp ce alte state mai tari ca noi au plecat genunchiul in criza noi am reusit sa ramanem in picioare. Dar votantul roman a vazut doar ca s-au taiat niste salarii.
  • +14 (16 voturi)    
    o paradigma interesanta: (Joi, 2 aprilie 2020, 23:55)

    Miky113 [utilizator]

    oamenii cinstiti fac detentie acasa, iar mafiotii circula intrecase !

    Vinoo Alina Vica incasa, Ghita hai diseara la portitza, Popovici ada botosei si mititei,
  • +14 (18 voturi)    
    Cred ca putina lume stie (Vineri, 3 aprilie 2020, 0:03)

    panduru [utilizator]

    ca Alina Gorghiu a facut doctoratul la Tudorel Toader. Asa magistru, asa ucenici!
    https://newsweek.ro/actualitate/exclusiv-tudorel-toader-cel-mai-slab-indrumator-de-doctorat-din-ultimii-trei-ani
  • +18 (20 voturi)    
    !!! (Vineri, 3 aprilie 2020, 0:51)

    nlln [utilizator]

    Alina Gorghiu nu se lasa pana nu demoleaza PNL-ul.
    In urma acestei femei va ramane doar praf si pulbere.


    Doreste sa ia locul lui Melescanu la conducerea Senatului ,se gandeste probabil ca trebuie sa beneficieze de " bunavointa" PSDului ( altfel nu va primi voturi) si gaseste si modul de a obtine aceasta " bunavointa".

    Gorghiu face exact ce a facut PSD ul permanent-mituire mascata pentru promovarea intereselor proprii.
    Preocuparea PSD ului a fost permanent in stransa legatura cu puscariile din Romania , unde fara tragere de inima li-i se odihnesc "personalitatile" locale sau nationale .

    Despre Alina Gorghiu s-a scris ca are interese comune cu PSD ul. Acum ne si demonstreaza ca asa este.

    Ce sa construiesti cu asemenea oameni?
  • +14 (16 voturi)    
    !!! (Vineri, 3 aprilie 2020, 1:11)

    nlln [utilizator]

    Sper sa i se ceara demisia din partid.

    Oamenii din jurul ei , cei care inca mai au o farama de morala sa ii ceara demisia.

    Degeaba ne ducem la vot daca pe liste sunt asemenea oameni!
    Pe Alina Gorghiu nu cred ca a votat-o cineva!
    Si-a obtinut locul ascunsa fiind pe lista partidului.

    Urmaresc cu atentie reactia partidului care nu peste mult timp va iesi sa ceara votul din nou.

    Se prabuseste lumea in jurul nostru si ei ce preocupari au!
  • +13 (13 voturi)    
    1-2 aprilie (Vineri, 3 aprilie 2020, 1:23)

    cmariusalin [utilizator]

    Adica nu a fost o pacaleala de 1 Aprilie??!!!
  • +14 (14 voturi)    
    sa-i ia la ea acasa sa se joace cu copiii ei (Vineri, 3 aprilie 2020, 3:04)

    Akito [utilizator]

    Interesele cui promoveazaa asta ? Vrea sa aiba sfarsitul lui Ana Pauker ?
  • +13 (15 voturi)    
    Atentie la pnl (Vineri, 3 aprilie 2020, 3:16)

    romanu007 [utilizator]

    Oarecum dezamagit insa doar ne au confirmit ca nu se diferentiaza cu mult de psd...atentie cu cine votam..sper ca plus sa prinda peste 20 % la alegeri ..altfel inca 4 ani in deriva..
  • +9 (9 voturi)    
    Putrezi (Vineri, 3 aprilie 2020, 9:13)

    TripleC [utilizator]

    In stare de urgenta cu armata in strada si in plina pandemie in care mor romanii, pe politicieni ii preocupa tot de bunastarea puscariasilor? Tara asta e putrezita din cauza la astfel de oameni.
  • -1 (1 vot)    
    tara arde.... (Vineri, 3 aprilie 2020, 10:15)

    Simona Viorica Petre [anonim]

    Tara arde si baba se piaptana! Oamenii mor de pandemie si voua va arde tot de eelemente cu tenta politica......
  • +3 (3 voturi)    
    imaginati-va cum ar fi executarea la domiciliu (Vineri, 3 aprilie 2020, 10:33)

    qwerasdf [utilizator]

    a pedepesei, pentru unul ca dragnea sau unul ca marian oprisan, aia cu casa cat un cartier intreg...
  • -1 (1 vot)    
    PLUS trece pragul electoral (Vineri, 3 aprilie 2020, 15:06)

    Propinatiu [utilizator]

    După bizarul vot al puşcăriei la domiciliu, de către senatorii USR, fără vreo explicaţie către electorat, PLUS va avea cel puţin 5%.
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu propunere legislataiva Alina Gorghiu, p (Vineri, 3 aprilie 2020, 16:16)

    VictorTofan [anonim]

    Este jenant, ridicol, ca, dupa ce am suferit dupa un idiot care a inviintat recursul compensatoriu, in urma caruia au fost eliberasti mii de infractori din puscarii, poporul umil, sa voteze prin reprezentantul PNL Alina Gorghiu o alte tampenie privind arestul la domiciliu a criminalilor financiari, a talharilor, violatorilor, etc, care ne umplu de respect, iar noi, sa le platim puscaria, fie si la do9miciliu, din banii nostri. O asa tampenie mare, nu se poate accepta. Retinem ideea, si vai de noi daca se va vota.!.